Jump to content

Goniopora


Recommended Posts

Γιατί την κοπανάει απο εκεί που είναι ρε παιδιά τήν είχα βάλει αρκετά κοντά στο φώς με αρκετή κυκλοφορία έφυγε την έβαλα πιό κάτω με μέτρια κυκλοφορία πάλι έφυγε...φουσκώνει και φεύγει απο εκεί που την βάζω καμιά πληροφορία; είναι στρογγυλή σάν μπαλάκι του γκόλφ κα είναι πράσινη... :)

Link to comment
Share on other sites

Αμα την στριμωξεις αναμεσα σε βραχακια,ετσι ωστε να μην παρασερνεται,οποτε φουσκωνει?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Άκη φουσκώνει επειδή κάτι την ενοχλέι στα σημεία που την τοποθετώ δέν νομίζω να είναι νορμάλ συμπεριφορά το κακό είναι ότι ενώ είναι περίπου 7cm κλειστή όταν ανοίγει τα πλοκάμια της γίνεταιπερίπου 15 cm οπότε θέλει ελεύθερο χώρο γύρο της :)

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Γιατί την κοπανάει απο εκεί που είναι ρε παιδιά τήν είχα βάλει αρκετά κοντά στο φώς με αρκετή κυκλοφορία έφυγε την έβαλα πιό κάτω με μέτρια κυκλοφορία πάλι έφυγε...φουσκώνει και φεύγει απο εκεί που την βάζω καμιά πληροφορία; είναι στρογγυλή σάν μπαλάκι του γκόλφ κα είναι πράσινη... :)

Αυτά κάνει...θα σου σπάσει τα νεύρα μέχρι και εαν βρεί μέρος γιά να κάτσει και πάλι δεν θα είναι γιά πολύ....

Το θεμα είναι ότι αυτό το κοράλι το ευχαριστιέσαι ελάχιστα με τις ιδιοτροπίες που έχει.

Προσωπικά τις έχω δώσει 2-3 ευκαιρίες και πλέον αποφάσησα ότι ξανά Goniopora δεν ξαναμπαίνει στο ενυδρείο μου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά κάνει...θα σου σπάσει τα νεύρα μέχρι και εαν βρεί μέρος γιά να κάτσει και πάλι δεν θα είναι γιά πολύ....

Το θεμα είναι ότι αυτό το κοράλι το ευχαριστιέσαι ελάχιστα με τις ιδιοτροπίες που έχει.

Προσωπικά τις έχω δώσει 2-3 ευκαιρίες και πλέον αποφάσησα ότι ξανά Goniopora δεν ξαναμπαίνει στο ενυδρείο μου...

Σε ευχαριστώ πολύ...

:) και την πλήρωσα και ένα κάρο λευτά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κινείται επειδή δε της αρέσει η τοποθέτηση στην άμμο. Η δικιά μου είναι κολλημένη 2 χρόνια σε ένα βράχο και δεν έχει κανένα πρόβλημα... Προσπάθησε να τη κολλήσεις σε κάποιο σταθερό βραχάκι (αν τραυματιστεί είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα πεθάνει) με έμμεση μέτρια κυκλοφορία και μέτριο προς δυνατό φως και πρόσεχε να μην υπάρχουν κοντά της άλλα κοράλλια που να μπορεί να τα φτάσει όταν ανοίγει τους πολύποδες γιατί είναι σίγουρο ότι θα στα σκοτώσει (εκτός και αν είναι πιο επιθετικά από την ίδια...).

Καλή τύχη γιατί είναι και λίγο δύσκολο κοράλλι, αλλά αν σου κάτσει είναι πραγματικό στολίδι. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...