Jump to content

Προσπαθεια


Charalampos

Recommended Posts

Καλησπερα σας , θα ηθελα να εκφρασω καποιες αποριες μου μετα απο καποια μελετη που εχω κανει.

Εχω ακουσει - διαβασει , οτι για να φιλοξενηθει ενα ζευγαρι κλοουν , 1 ανεμωνη ( bubble tip ) η οποια ειναι ποιο ευκολη [ κατι τετοιο ] , 2 βραχοι και 1 κοραλι , οτι θελει γυρω στα 60+ λιτρα και να εχει 2-3 λαμπες με καλο φωτισμο .. πανω απο 14watt γιατι θελει πολυ φωτισμο ... επεισης θελει μηχανισμο αντιστροφης οσμωσης που δεν ξερω ποσο κοστιζει .. ολα αυτα αληθευουν ;

Εαν αληθευουν ολα μα ολα ... θα ηθελα απο καποιον με σχετικη εμπιρεια στα reef / nano reef και γενικα στο θαλασσινο νερο , να μου πει μια καταμετριση σε χρηματα ( οχι πολλα γιατι οχι μεγαλο μπατζετ ) ποσο θα κοστισει ολη αυτη η ιστορια .. και τι αναλυτικα θα χρειαστω .. απο ολα ομως .. απο ποσα λιτρα ενυδρειο minimum εως και μηχανισμους ..

Λογω οτι εχω διαβασει αρκετα πραγματα και δεν βγαζω ακρη μονος μου θα ηθελα και μια βοηθεια ... :)

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα στην θεση σου θα εκανα κατι απο 80 λιτρα κ πανω αλλα ας πουμε για τα 80 λιτρα τωρα.

Θα χρειαστεις ενυδρειο εννοειται, βραχο, αραγωνιτη, φωτα, κυκλοφορητες, σκιμμερ, αντιστροφη οσμωση, τεστ, ρεφρακτομετρο, θερμοστατη, αλατι.

Τωρα για τις τιμες, μπορεις να βρεις κ απο τις αγγελιες καποια πραγματα, τελειως χοντρικα ομως:

ενυδρειο - 80 ευρω

βραχο - 80 ευρω

αραγωνιτη - 20-30 ευρω

φωτα - μπορει να εχει το ενυδρειο αν ειναι για θαλασσινο

κυκλοφορητες - 40 ευρω

σκιμμερ - 100 ευρω

οσμωση - 80 ευρω

τεστ - 50 ευρω

ρεφρακτομετρο - 25-40 ευρω

θερμοστατη - 15 ευρω

αλατι - 15 ευρω

*Οι τιμες μπορει να ανεβουν ή να πεσουν αναλογα με τον εξοπλισμο ή αν παρεις καινουργιο ή κατι απο αγγελια

Έγινε επεξεργασία - banik
Link to comment
Share on other sites

Στα ενυδρεια γενικα εχω λιγη ... γιατι :?

Γιατί θέλεις πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites

γιατι τον αποπερνετε τοσο πολυ ρε παιδια τον ανθρωπο?

δεν ειναι και λιγοι οσοι πετυχαν στο θαλασσινο χωρις να περασουν υποχρεωτικα απο το γλυκο νερο!

φιλε Χαραλαμπε,για να παρεις πιο συγκεκριμενες απαντησεις κανε και πιο συγκεκριμενες ερωτησεις,αλλωστε μια γενικη ιδεα μπορεις να παρεις και απο τα σχετικα αρθρα της κατηγοριας.

καλη επιτυχια :)

Link to comment
Share on other sites

γιατι τον αποπερνετε τοσο πολυ ρε παιδια τον ανθρωπο?

δεν ειναι και λιγοι οσοι πετυχαν στο θαλασσινο χωρις να περασουν υποχρεωτικα απο το γλυκο νερο!

φιλε Χαραλαμπε,για να παρεις πιο συγκεκριμενες απαντησεις κανε και πιο συγκεκριμενες ερωτησεις,αλλωστε μια γενικη ιδεα μπορεις να παρεις και απο τα σχετικα αρθρα της κατηγοριας.

καλη επιτυχια :)

Για τα λιτρα που μιλαει,ειναι πολυ δυσκολο απο μονο του το εγχειρημα Κωστα.Ποσο μαλλον αν δεν εχει και πειρα..................

Ας περασει πρωτα απο το γλυκο,ειναι καλυτερα.Η ας φτιαξει θαλασσινο αν θελει,αλλα περισσοτερα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να φτιαξει πρωτα γλυκου νερου να δει πως ειναι να αποκτησει πειρα και μετα να φτιαξει και θαλασσινο.Δηλαδη να εχει και τα δυο. :)

Link to comment
Share on other sites

όπως λεει και ο φιλος μας ΣΤΡΑΤΟΣ το θαλασσινο καλος η κακος εκτος απο ενα διαρκή αγωνα θελει εμπειρία και χρημα.....ολα γίνονται αλλά θέλει.....μια ιδεα... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=16502

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

Για τα λιτρα που μιλαει,ειναι πολυ δυσκολο απο μονο του το εγχειρημα Κωστα.Ποσο μαλλον αν δεν εχει και πειρα..................

Ας περασει πρωτα απο το γλυκο,ειναι καλυτερα.Η ας φτιαξει θαλασσινο αν θελει,αλλα περισσοτερα λιτρα.

εγω το πιασα το νοημα,το θεμα ηταν να το καταλαβει και ο ιδιος!

απλα ετσι οπως του την πεσατε δεν νομιζω να ξανα εγραφε!

φιλε,για να κανεις κατι που θα το χαρεις πραγματικα και δεν θα σε πονοκεφαλιαζει απο τις

ξαφνικες και απροσμενες μεταβολες (ισχυει και στο γλυκο νερο αυτο) δωσε οσα πιο πολλα λιτρα μπορεις,

αλλιως μην επιχειρισεις να ριξεις χρηματα σε ενα μικρο συστημα.ισως δεν αξιζει τον κοπο!(χωρις επειρια)

:)

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε παιδια , ολες τις αποψεις τις ακουω ... αλλα ας πουμε με εχει τραβηξει το θεμα του ΝΕΜΟ! :) ... Εγω εχω μπατζετ 250€ .. πειτε μου ιδεες πως να τα επενδυσω...!

Δεκτα ολα! :!

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε παιδια , ολες τις αποψεις τις ακουω ... αλλα ας πουμε με εχει τραβηξει το θεμα του ΝΕΜΟ! :P ... Εγω εχω μπατζετ 250€ .. πειτε μου ιδεες πως να τα επενδυσω...!

Δεκτα ολα! :!

προτεινω να αγορασεις το DVD :helpsmilie:

:)

περα απο την πλακα,χωρις εμπειρια δεν νομιζω να καταληξει καπου ολο αυτο.

εκτως οτι θα εισαι με ενα χερι στην τσεπη,θα ταλαιπωρησεις αδικα τα ζωντανα.

πειραματισου καπου αλλου,η ξοδεψε τα λεφτα σου με αλλο τροπο!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα .. λεω να ασχοληθω οπως πολλοι μου λενε με ενυδρειο γλυκου νερου .. Και αυτο θα κανω για αρχη .. επειδη δεν διαθετω και παρα πολλα λευτα για συντηρηση θαλασσινου θα ξεκινησω με γλυκου και βλεπουμε ... Θα κανω ενα ποστ στο γλυκο νερο .. οποιος θελει απανταει.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αδικο να χαλασεις τα λεφτα σου χωρις επιτυχια και να απογοητευτεις και το τελικο αποτελεσμα να ειναι να παρατησεις το χομπυ.Γιατι κακα τα ψεματα αν δεν το εχεις το θεμα απο μικρος να σου αρεσει και οποια δυσκολια και αν αντιμετοπεισεις εσυ δεν θα καταλαβαινεις τιποτα και θα επιμενεις μεχρι να το πετυχεις.Αν το πετυχεις τοτε η ικανοποιηση δεν περιγραφεται.Σκεψου αν αυτο που θες το θελεις πραγματικα και οχι γιατι απλα το ειδες και σου αρεσε.Στα λεω φιλικα και δεν θελω να το παιξω οτι ξερω τα παντα,γιατι οσα χρονια και αν περασουν ακομα θα μαθαινω.

Link to comment
Share on other sites

Ειστε σωστοι γιατι οντως ... μπορει να μου αρεσει κατι αλλα αν δεν μαθω τα προηγουμενα και ολα τα ''κολπα '' του χομπυ δεν μπορω να κανω τπτ ... Ειναι σαν να πας να γινεις μαναβης χωρις να ξερεις τι ειναι το καθενα .. Κατσε πρωτα να μαθω τα στοιχεια και τις συντομογραφιες οπως .. ΚΗ και αλλα τετοια οπου δεν τα πολυπιανω και μετα ... Θα ειναι νομιζω ενα συγκινητικο μερος για μενα οπου θα ξεκινησω την ''περιπετεια'' στο γλυκο νερο και θα νιωσω αρκετες συγκινησεις..!

Ευχαριστω ολους για ολα...!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα σου προτεινω ενα low buget ενυδρειακι που θα το ευχαριστηθεις (εγω ακομα το ευχαριστιεμαι) και θα σε βοηθησει να εκτιμισεις το θαλασσινο στο μελλον. Ενα ενυδρειο 50-60 λιτρων με ευκολα φυτα, guppies που ειναι ευκολα και κουκλια και red cherries γαριδουλες. Με αυτον τον τροπο και ομορφο tank θα εχεις και χωρις πολυ φροντιδα και πολλες γεννες που θα σου κρατανε το ενδιαφερον και οταν εισαι εξοικιωμενος με τις τις ρουτινες και ετοιμος για το βημα παραπανω τοτε ΘΑΛΑΣΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον υστερα απο αυτα που μου ειπες μεσω pm εχω να σου πω τα παρακατω. Βλεπω οτι εχεις κολλησει με το nano οποτε ρε φιλε προχωρα το. Μην ασχοληθεις με κατι αλλο που απλα θα ειναι συμβιβασμος. Ειναι δυσκολοτερο απο το γλυκο αλλα αφου το θελεις τοσο θα τα καταφερεις. Οτι σου γραψω παρακατω ειναι απο προσωπικη εμπειρια η οποια δεν ειναι μεγαλη, αφου το δικο μου το nano δεν το εχω ουτε ενα χρονο. Τα 60l ειναι μια χαρα γι'αυτο που θες να κανεις, δηλαδη κλοουνακια, ανεμωνη θα σου ελεγα να μη βαλεις. Εμενα μου κατεστρεψε το ενυδρειο (σου μιλαω για ζημια τουλαχιστον 150euro σε ζωντανα, συν τη στεναχωρια και το σιχτηρισμα που εριξα). Οποτε αν θες τη γνωμη μου να την αποφυγεις σε αυτα τα λιτρα τουλαχιστον που συζηταμε. Παμε τωρα στα δυσκολα, τα λεφτα. Με αυτα τα χρηματα που συζητας ειναι εξαιρετικα δυσκολα τα πραγματα και θα καταλαβεις τι εννοω με παραδειγμα το δικο μου. (http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=31147). Ειναι ενα ενυδρειο χωρις υπερβολες στον εξοπλισμο και δουλευει με το χαμηλοτερο δυνατο κοστος συντηρησης. Αναλυτικα τι μου εχει στοιχισει.

1) Tank Boyu 58l, με skimmer, θερμοστατη, φιλτρο, ενα μικρο κυκλοφορητη, 4 κιλα ζωντανο βραχο, 2*18w φωτισμο, μια γαριδα και μια ανεμωνη 200e (μεταχειρισμενο απο αγγελια). Και λες ουυυυ super αλλα προσεξε δεν ειναι μονο η γυαλα κοιτα τι μαζευεται μετα....

2)Α/Ο 70e

3)Δυο κιλα επιπλεον ζωντανο βραχο 20e

4)Ρεφρακτομετρο 25e

5)Eνα κυκλοφοριτη coralia nano 30e

6)Mια αντλια 30e

7)Αλατι 20e

8)Ενα 20λιτρο δοχειο για προετοιμασια νερου 10e

9)Αντιφωσφορο και ανθρακα 30e

10)Ενα μικρο θερμοστατη για την προετοιμασια νερου 15e

11)Διαφορα τεστακια 50e

12)Tροφες 15e

13)Τα ζωντανα (ψαρια,ερημιτες,σαλιγκαρια,γαριδες) 40e

12)Κοραλια 100e

Συνολο δηλαδη μου εχει στοιχισει 655e, χωρις να εχω τον super εξοπλισμο ή το super ενυδρειο.

Να ξερεις οποιαδειποτε αποκλιση στα παραπανω θα ειναι προς τα πανω και οχι προς τα κατω, Οτι αγορασα το πηρα μετα απο ψαξιμο και οτι μπορουσα μεταχειρισμενο. Το λεφτα ειναι πολλα και το κακο ειναι οτι το μεγαλητερο μερος τους πρεπει να δωσεις σχεδον αμεσως. Γνωμη μου ειναι να αρχισεις να μαζευεις σιγα σιγα λεφτα ή να κοιτας να αγοραζεις λιγα λιγα τα υλικα και οταν τα μαζεψεις ολα το αρχιζεις. Αν τα καταφερεις να τα παρεις αυτα μετα τα εξοδα δεν ειναι τιποτα, υπολογιζε 15-20e το πολυ το μηνα. Δεν θελω να αποθαρεινω, απλα να παρεις μια ιδεα να ξερεις που βαδιζεις. Θελει υπομονη και προσοχη το θεμα αλλα αξιζει. Μην κανεις βιαστηκες κινησεις γιατι τα λαθη κοστιζουν ακριβα σε τετοιο ενυδρειο. Φιλαρακο ελπιζω να βοηθησα και να μη σε πηρε απο κατω.

Έγινε επεξεργασία - kakouras
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...