Jump to content

Η αρχη του νεου Πλεκοκαμενου...:)


Koing Koing

Recommended Posts

Καλησπερα Φιλοι Πλεκοκαμενοι...

Θα ηθελα να μου προτεινεται τις καλυτερες τροφες για τα πλεκο που προκειται να αποκτησω...

Το προβλημα μου ειναι πως δεν εχω αποφασησει ποιο απο τα παραπανω θα βρω και θα παρω...Σαν πρωτη φαση αποκλειω το Peckoltia braueri.Ετσι συμφωνα με το Planetcatfish ολα τα υπολοιπα ψαρια απο αυτα που εχω βαλει στην λιστα εχουν παρομοιες διατροφικες συνηθεις εκτος απο το L-107 και το Hypancistrus contradens που το site δεν μας ενημερωνει για τις διατροφικες συνηθειες τους....

Επισης οποιος εχει στην κατοχη του καποιο απο τα παραπανω ψαρια η εχει αναπαραγωγες θα με ενδιεφερε ιδιαιτερα να μου πει τις εντυπωσεις του καθως και συμβουλες....

Ευχαριστω:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διευκρίνισε ποια είναι τα "παραπάνω" γιατί γράφτηκαν πολλά!

Link to comment
Share on other sites

ώπα...ώπα...πάρτε το αλλιώς......είμαι σε πελάτη και δέν μπορώ να απαντήσω αλλά το βράδυ θα έχετε την απάντηση μου..πολλά από αυτά που ακούστηκαν είναι λάθος.....

c u @ night!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα ειδη που θα με ενδιεφεραν ιδιαιτερα σε περιπτωση που τα βρω ειναι τα εξης:

Panaque sp. (L-169)

Ancistrus sp. (L-107)

Ancistrus dolichopterus (L-183)

Dekeyseria brachyura (L-168)

Hypancistrus contradens

Y.Γ Husky τοσο καιρο περημενω απαντηση σου....:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ώπα...ώπα...πάρτε το αλλιώς......είμαι σε πελάτη και δέν μπορώ να απαντήσω αλλά το βράδυ θα έχετε την απάντηση μου..πολλά από αυτά που ακούστηκαν είναι λάθος.....

c u @ night!

Περιμένουμε με ανυπομονησία τα φώτα σου. :bowdown:

Καιρός είναι να αρχίσουμε να plecoκαιγόμαστε κι εμείς που είχαμε γλιτώσει ως τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Koing o l 168 ειναι ολα τα λεφτα κουλούρια :bowdown::bowdown::bowdown: !!!Ειναι φοβερο πλεκο αλλα προσεξε μην σου πουλήσουν τον L052 που μοιαζουν παρα πολυ αλλα ο L052 γίνεται πιο μικρό και ειναι στο Orinoco!!!

Νομιζω πως το ενυδρειο θα γινει φοβερο με τόσα πλεκο μεσα :thumbup: !!!Περιμένουμε νέα!!!

Link to comment
Share on other sites

Koing o l 168 ειναι ολα τα λεφτα κουλούρια :D:bowdown::bowdown: !!!Ειναι φοβερο πλεκο αλλα προσεξε μην σου πουλήσουν τον L052 που μοιαζουν παρα πολυ αλλα ο L052 γίνεται πιο μικρό και ειναι στο Orinoco!!!

Νομιζω πως το ενυδρειο θα γινει φοβερο με τόσα πλεκο μεσα :D !!!Περιμένουμε νέα!!!

Οντως ειναι φοβερο ψαρι αλλα δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να βρεθει στο εμποριο..??

Το εχεις πετυχει πουθενα..?? :bowdown:

Υ.Γ Δεν θα βαλω ολα αυτα τα πλεκο μαζι ενδιαφερομαι για ενα η δυο ειδη απο αυτα ωστε να προσπαθησω και το ενδεχομενο της αναπαραγωγης...:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δει στη WI ενα μικρό 3-4 cm και νόμιζα οτι ηταν l168, αλλα τελικά ήταν l052!!!Μου ειχαν πει οτι κατα καιρούς φέρνουν l168.Πριν κάποιους μήνες ειχα δει εδώ: www.aquaclubdesign.gr οτι είχε,αλλα ρώτα και τον Nidal μπορει αν του πεις να σου φέρει πιστεύω!!!

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

για να σου απαντήσω με λεπτομέρεια γράψε τις ακριβές διαστάσεις του ενυδρείου... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι να βάλω ένα L-183 σε ενυδρείο διαστάσεων: 81 x 36 x 45 cm.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι να βάλω ένα L-183 σε ενυδρείο διαστάσεων: 81 x 36 x 45 cm.
Και δυο μπορεις (ζευγαρι)

ΥΓ μη ξεχασεις να τους βαλεις και σπηλια :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για ζευγάρι γιατί σκέφτομαι να το συμπεριλάβω σε μία σύνθεση Rio Madeira,

οπότε φοβάμαι με ζευγάρι για να μην φορτίσω το ενυδρείο.

Οι σπηλιές θα είναι απαραίτητο αξεσουάρ στο ενυδρείο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για ζευγάρι γιατί σκέφτομαι να το συμπεριλάβω σε μία σύνθεση Rio Madeira,

οπότε φοβάμαι με ζευγάρι για να μην φορτίσω το ενυδρείο.

Οι σπηλιές θα είναι απαραίτητο αξεσουάρ στο ενυδρείο :bowdown:

Άνοιξε δικό σου θεματάκι για να μη χαλάμε του Koing :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: Ok :bowdown: !
Link to comment
Share on other sites

για να σου απαντήσω με λεπτομέρεια γράψε τις ακριβές διαστάσεις του ενυδρείου... :bowdown:

Οι διαστασεις μου ειναι 100x30x40(Μηκος x πλατος x υψος) :bowdown:

Up :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι πλεκοκαμενοι....:bowdown:

Περημενω καποιες απαντησεις :rasp:

Δεν με νοιαζει αν εχετε δουλειες τοσες μερες η αν δεν ειστε 24/24 ωρες στο φορουμ αλλα εγω απαιτω να μου απαντησετε :hysterical:

Ελπιζω να καταλαβατε οτι δεν τα εννοω...:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

εγω σε ενα 125 λητρα εχω 2 L-270 11 cm 2 L-399 13 cm και δυο L-144

και 4 μικρα L-134 και τα τρια ζευγαρια τα εχω αναπαραγη σε αφτο το ενιδριο.με μια μερα διαφορα το καθε ζευγαρη .αλα εχω εξωτερικο και εσοτερικο φιλτο και καθε βδομαδα αλαγη νερου 60 με 70 % τα L-107 L-134 L-168 L-169 Hypancistrus contradens ολα αυτα τα εχω ολα δινατα ψαρια ,εκτος 107 και 183 που ειναι δισκολα να τα κρατισις.γενικα τα ancistrus που ειναι απο μ****α νερα πιστεπσεμε δισκολα πσαρακια.τα αλα μιν τα φοβασε.να εχεις στρομενο ενιδριο και ολα θα πανε καλα.

αναπαραγογες L-144 L-262 L270 L-134 L-399 L-333 L-079 L-168

Hypancistrus contradens and soon L-169 And L-226

sorry για τα οχι τοσο καλα ελληνικα μου

Link to comment
Share on other sites

εγω σε ενα 125 λητρα εχω 2 L-270 11 cm 2 L-399 13 cm και δυο L-144

και 4 μικρα L-134 και τα τρια ζευγαρια τα εχω αναπαραγη σε αφτο το ενιδριο.με μια μερα διαφορα το καθε ζευγαρη .αλα εχω εξωτερικο και εσοτερικο φιλτο και καθε βδομαδα αλαγη νερου 60 με 70 % τα L-107 L-134 L-168 L-169 Hypancistrus contradens ολα αυτα τα εχω ολα δινατα ψαρια ,εκτος 107 και 183 που ειναι δισκολα να τα κρατισις.γενικα τα ancistrus που ειναι απο μ****α νερα πιστεπσεμε δισκολα πσαρακια.τα αλα μιν τα φοβασε.να εχεις στρομενο ενιδριο και ολα θα πανε καλα.

αναπαραγογες L-144 L-262 L270 L-134 L-399 L-333 L-079 L-168

Hypancistrus contradens and soon L-169 And L-226

sorry για τα οχι τοσο καλα ελληνικα μου

Ευχαριστω φιλε μου..

Νομιζω πως θα τα καταφερω και εμ τα δυσκολα ψαρακια.Εχω προμηθευτει με ολο τον απαραιτηρο εξοπλισμο(Α/Ο,2 εξωτερικα φιλτρα με ισχυρη βιολογικη υποστηρηξη) :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

για να σου απαντήσω με λεπτομέρεια γράψε τις ακριβές διαστάσεις του ενυδρείου... :hysterical:

Οι διαστασεις μου ειναι 100x30x40(Μηκος x πλατος x υψος) :hysterical:

;)

Περασε μια βδομαδουλα... Απανου :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

οτα ξεκιναο ενα καινουριο ενιδριο παντα βαζω μερικους νεαρους ancistrus sp 3 για να μου φτιαξουν το νερο και βλεπο πως σιμπεριφερονται. ολλα τα ενιδρια μου ειναι το ph κατο απο 7 και αμονια 0

δεν εχω φιτα γιατη τα τρονε σινιθος μετα απο ενα βαρη γευμα τα εχουν σαν ορεκτικο ;) και παντα φουλ οξιγωνο ολλα τα εξοτερικα τα φιλτρα τα εχω με difuser .πολοι προτα σκεφτονται το ενιδριο τουσ να φενετε ομορφω και μετα αναροτιουνται γιατη δεν αναπαργουν :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκαθαριζω πως πρωτα κοιταω την σωστη διαβιωση και το ΣΩΣΤΟ Aquascape και στην συνεχεια την αισθητικη ομορφια...Αν και ειμαι της γνωμης πως οσο πιο φυσικο τοσο πιο ομορφο.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...