Jump to content

Rio 240


Recommended Posts

Μετά από αρκετά χρόνια στο γλυκό νερό λέω να κάνω μια κίνηση και στο θαλασσινό.

Σκέφτομαι να βάλω μέσα άμμο.βράχο κάποια εύκολα κοράλια , και από ψάρια μάλλον 2 clown.To ενυδρείο θα χτιστεί (βράχο,κοράλια κλπ) σιγα σιγά λόγω κόστους.Τι λέτε το rio 240 κάνει??Τι αλλαγές θα χρειαστεί για να γίνει θαλασσινό?Ποιος θα είναι ο απαραίτητος πρώτος εξοπλισμός?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λίγο το παρακάτω άρθρο και θα σου λύσει πολλές απορίες

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

Ότι δεν καταλάβεις και ότι βοήθεια χρειαστείς εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετά χρόνια στο γλυκό νερό λέω να κάνω μια κίνηση και στο θαλασσινό.

Σκέφτομαι να βάλω μέσα άμμο(αραγωνίτη).βράχο(να είναι πορώδεις) κάποια εύκολα κοράλια , και από ψάρια μάλλον 2 clown.To ενυδρείο θα χτιστεί (βράχο,κοράλια κλπ) σιγα σιγά λόγω κόστους.Τι λέτε το rio 240 κάνει(κάνει μια χαρά είναι απλά είναι αναλόγως τι θες)??Τι αλλαγές θα χρειαστεί για να γίνει θαλασσινό?Ποιος θα είναι ο απαραίτητος πρώτος εξοπλισμός?

To θέμα είναι ότι θες να κάνεις sump που κατά την γνώμη μου είναι απαραίτητο για το θαλασσινό.Αυτό που θα έκανα τώρα εγώ αν είχα το δικό σου είναι μια βάση, ένα sump(μέσα σε αυτό θα είναι το skimmer,o θερμοστάτης,αντιφώσφορο,άνθρακας,η αντλία επιστροφής και ένα μικρό refugium)μια εξωτερική υπερχείλιση και μέσα στο ενυδρείο κυκλοφορητές και φώτα για θαλασσινό.

Αυτά πιστεύω για αρχή...

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι θες να κάνεις sump που κατά την γνώμη μου είναι απαραίτητο για το θαλασσινό.Αυτό που θα έκανα τώρα εγώ αν είχα το δικό σου είναι μια βάση, ένα sump(μέσα σε αυτό θα είναι το skimmer,o θερμοστάτης,αντιφώσφορο,άνθρακας,η αντλία επιστροφής και ένα μικρό refugium)μια εξωτερική υπερχείλιση και μέσα στο ενυδρείο κυκλοφορητές και φώτα για θαλασσινό.

Αυτά πιστεύω για αρχή...

ΟΚ αυτά σκέφτομαι και εγώ αλλα στο RIO 240 με την βάση του (γιατί θα μπει στο σαλόνι και αν δεν είναι ωραίο θα φάω ξύλο από την γυναίκα μου) :D:angry2: που θα μπει το sump?Aν μάλιστα φένονται και εξωτερικές υπερχειλίσεις εκει είναι που δεν θα την γλυτώσω.Οσο για τις λάμπες θα είναι εύκολο να βγούν οι δικές του και να μπουν οι Τ5 για θαλασσινό που χρειάζονται?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου γεια χαρα σου.

Αυτο που πρεπει να ξερεις ειναι οτι σίγουρα τα πράγματα ειναι πολύ πιο συνθετα στο θαλασσινό, απο οτι στο γλυκό.

Και οσο αφορα την γενικότερη κατάσταση, αλλα και οσο αφορα τον εξοπλισμό...

Χρειαζεσαι skimmer οπωσδηποτε, αλλαγη του φωτισμου σου(εξαρταται απο το τι κοραλλια θελεις να βαλεις, αλλα σε γενικοτερες γραμμες υπολόγιζε περιπου πανω απο 1/2watt ανα λιτρο, που αν μιλαμε για sps φτανει και το 1w/lt), χρειαζεσαι κυκλοφορητές. Αυτα για αρχη και απο εκει και περα οσο ανεβαινουν οι απαιτησεις των κοραλλιων σου, ανεβαινει και ο απαιτουμενος εξοπλισμός.

Το μονο σιγουρο παντως, επειδη ειμαι "καμμενος", ειναι οτι η θαλασσα θελει πολύ εξοπλισμο, που αν δεν εχεις τον απαιτουμενο χώρο, θα ειναι ευδιακριτος και κατα πολλόυς (...βλέπε γυναικες...) ενοχλητικός.

Α, και για το τελος τωρα που το θυμηθηκα (ή μαλλον τωρα που το ακουσα), παιζει και μια αυξηση αλλες φορες μικρη και αλλες φορες μεγαλες στην σταθμη του θορύβου.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτόντας είδα skimmer εσωτερικά-εξωτερικα από 80 εώς 400 ευρω.Ποιο θα προτεινατε εσείς για το ενυδρείο αυτό?Ποιους κυκλοφορητές και πόσους??Θα χρειαστώ Α/Ο?Θα χρειαστώ κάτι άλλο??Τα ρωτάω όλα αυτά για να βγάλω ένα τελικό κόστος μηχανημάτων που θα χρειαστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer καλο ειναι να ειναι τουλαχιστον για 500 λιτρα.Διαλεξε καποιο κραμαστο για να γλυτωσεις χωρο στο ενυδρειο.Αν κανεις sump μπορεις να βαλεις εσωτερικο ή εξωτερικο,οποιο σε βολευει.

Για κυκλοφορια:Θα χρειαστεις τοσους κυκλοφοριτες ωστε να γυρνανε τουλαχιστον 20 φορες το ενυδρειο σου ανα ωρα.Συνολο δηλαδη 5000 λιτρα/h περιπου.Αυτη ειναι μια καλη βαση και στη συνεχεια βλεπεις αν χρειαστεις κιαλλη κυκλοφορια.

Η αντριστροφη οσμωση ειναι απαραιτητη για ενα reef ενυδρειο.Θα χρειαστεις μια 4ων σταδιων(το 4ο σταδιο ειναι η αμμος απιονισμου,παρε και ενα TDS meter για να ξερεις ποτε να αλλαζεις την αμμο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...