Jump to content

Δίσκοι ¨Αγριοι


froso

Recommended Posts

Δισκάδες γειά σας

Για τους άγαπημένους μας φίλους θέλω να ρωτήσω γιατι ποτέ δεν είχα αγριους παρα μόνο αναπαραγωγής.

Φτιάχνουμε ένα ανοικτό ενυδρείο 860 ltκαθαρό και σκέφτηκα να βάλω.....δίσκους(περίεργο ε??)γιατί είδα κάτι κουκλιά στα μαγαζιά.

Ερωτήσεις¨

Θέλουν διαφορετικές παραμέτρους νερού απο τους άλλους?

Συμβιώνουν ήρεμα με τους αναπαραγωγής?

Συγκατοίκους Τetra κλπ θέλουν?

Καμμιά καλή ιστοσελίδα υπάρχει???? :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα froso!

Αλλος ενας (μια!!!) που αρχιζει να αντιλαμβανεται τη μαγεια των αγριων δισκων!!!

Εχουμε και λεμε:

Θέλουν διαφορετικές παραμέτρους νερού απο τους άλλους?

Δεν θα ελεγα διαφορετικες!Απλα θελουν περισσοτερη προσοχη.Για τους δισκους εκτροφης δεν ειναι απαραιτητο να φερουμε το νερο του ενυδρειου μας στις ιδιες παραμετρους με το νερο του αμαζονιου.Αντιθετως για να φιλοξενησουμε αγριους (πιαστους απο Αμαζονιο δηλαδη.) δισκους,θα πρεπει να ειμαστε κοντα στις παραμετρους του νερου του φυσικου τους περιβαλλοντως.Δεν ειναι απαραιτητες ομως οι υπερβολες ετσι?Πιστευω οτι με ενα ph γυρω στο 6.2-6.5 και gh στους 5-7 βαθμους ειναι ολα ΟΚ!!!

Συμβιώνουν ήρεμα με τους αναπαραγωγής?

Προσωπικα δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα!Ξεκινησα να βαζω αγριους δισκους οταν το ενυδρειο μου ηταν γεματο δισκους εκτροφης.Σημερα εχω 7 αγριους και 2 εκτροφης.Κανενα προβλημα!!!

Συγκατοίκους Τetra κλπ θέλουν?

Αν θελεις εσυ,αυτοι δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα!Αρκει να ειναι απο συμβατα με δισκους ειδη.

Καμμιά καλή ιστοσελίδα υπάρχει???? huh.gif

Γενικα για δισκους η -κατα τη γνωμη μου- καλυτερη ειναι www.dph.nl

Οτι χρειαστεις,εδω ειμαστε!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...