Jump to content

Ios...sos


south

Recommended Posts

τα βακτήρια και οι παθογόνοι οργανισμοί δεν υπάρχουν σε μεγάλο αριθμό σε πολύ χαμηλό Ph και όσοι υπάρχουν(λίγα είδη και ελάχιστοι σε αριθμό) αδρανοποιούνται :D

Αυτό ήθελα να ακούσω.

Αν μου δώσετε μια λίστα με μικρόβια (ιούς, βακτήρια, μύκητες, πρωτόζωα, παράσιτα) θα μπορέσω να βρω το εύρος pH και θερμοκρασίας στο οποίο είναι ενεργά, πιστεύω θα είναι καλή κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να ακούσω.

Αν μου δώσετε μια λίστα με μικρόβια (ιούς, βακτήρια, μύκητες, πρωτόζωα, παράσιτα) θα μπορέσω να βρω το εύρος pH και θερμοκρασίας στο οποίο είναι ενεργά, πιστεύω θα είναι καλή κίνηση.

είχα κάνει μια αρχή κάποια στιγμή αλλά η κατάσταση είναι απελπιστική

υπάρχουν εκατομμύρια βακτήρια...(για παράσιτα ιούς και μύκητες δεν ξέρω γιατί απλά δεν έφτασα μέχρι εκεί)

είχα ξεκινήσει απο βακτήρια και όπως καταλαβαίνεις μόλις είδα τι ακριβώς γίνεται... :D

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω, είχα ψάξει για διάφορα βακτήρια νιτροποίησης-απονιτροποίησης παλιότερα και ήταν κάτι λίστες τεράστιες...

Μπορεί να κάνω μια κρούση στο εργαστήριο ιχθυολογίας μπας και βγάλω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Κατι βασικο που δεν νομιζω να ρωτηθηκε.

Ποσες μερες διαρκει ο κυκλος του ιου?

Σωστή παρατήρηση Σπύρο.Εδώ κάνει λόγο για 5 με 10 μέρες

http://www.clcdiscus.com/Discus-Black-Disease.html

Κάποιοι φίλοι μιλούν για σχεδόν 15 μέρες

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυτο που λενε..... Να ΜΗ σου τυχει!!!

Παιδες.. περαστηκα στα ψαρακια σας... (να μπορεσουμε να μας δωσε και κανενα)

Και περιμενουμε νεωτερα για τον ιο των δισκων...

Υ.Γ. Δηλαδη.... πλεον προτεινεται μονο Α/Ο και όχι τυρφη για χαμηλό ph??

Εμενα πεφτει στο 5,3 μονο απο την υπαρξη σαλιγκαριων....

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που εχω να συμπληρωσω ειναι οτι η ιδανικοτερη αντιμετωπιση ειναι F2+G.C στο ξεκινημα ετσι ωστε να προλαβουμε δευτερογενεις λοιμωξεις και απο εκει και περα καθημερινα το δυνατον μεγαλυτερες αλλαγες νερου μεχρι να στρωσουν τα ψαρια!!!

Αυτος ηταν ο τροπος που αντιμετωπισα την κατασταση στα ενυδρεια του μαγαζιου. Ο κυκλος κραταει περιπου μια εβδομαδα. :D

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που εχω να συμπληρωσω ειναι οτι η ιδανικοτερη αντιμετωπιση ειναι F2+G.C στο ξεκινημα ετσι ωστε να προλαβουμε δευτερογενεις λοιμωξεις και απο εκει και περα καθημερινα το δυνατον μεγαλυτερες αλλαγες νερου μεχρι να στρωσουν τα ψαρια!!!

Αυτος ηταν ο τροπος που αντιμετωπισα την κατασταση στα ενυδρεια του μαγαζιου. Ο κυκλος κραταει περιπου μια εβδομαδα. :angry2:

αρα Νινταλ θεωρείς και εσύ ότι είναι Ιος από την Ανατολή έτσι? :thumbup:

Σημαντικό αυτό που λέει ο Νινταλ ότι φάρμακο βάλετε αλλαγές νερού μεγάλες . Εγώ στους εκτροφής μέχρι και 100% φυσικά μετά από bactopur direct

Τα ενυδρεία που έχουν πρόβλημα είναι αρκετά αν σε παρηγορεί South :D

Link to comment
Share on other sites

αρα Νινταλ θεωρείς και εσύ ότι είναι Ιος από την Ανατολή έτσι? :D

Κατα πολυ μεγαλη πιθανοτητα!!!

Οι μεγαλες αλλαγες θα βοηθησουν στην "απομακρυνση" του ιου!!!

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω φίλε μου είναι σαν να ανοιγουμε το παραθυρο στο σπίτι όταν έχουν κάτι παρόμοιο και εμείς :D

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που εχω να συμπληρωσω ειναι οτι η ιδανικοτερη αντιμετωπιση ειναι F2+G.C στο ξεκινημα ετσι ωστε να προλαβουμε δευτερογενεις λοιμωξεις και απο εκει και περα καθημερινα το δυνατον μεγαλυτερες αλλαγες νερου μεχρι να στρωσουν τα ψαρια!!!

Αυτος ηταν ο τροπος που αντιμετωπισα την κατασταση στα ενυδρεια του μαγαζιου. Ο κυκλος κραταει περιπου μια εβδομαδα. :thumbup:

:D Μια ερωτησουλα φιλε. :thumbup:

Σε ποσο χρονο μεταδιδεται ο ιος γιατι εδω και 14 μερες που εβαλα μαζι τους δικους μου με τους καινουργιους,

(που απ οτι λες ειχαν τον ιο) δεν εχω δει κατι ανησυχητικο. Αλλος ειδε το προβλημα σε ωρες και αλλοι μετα απο

5-6 ημερες. Να θεωρησω οτι ειμαι ασφαλης η να αρχισω να τρελλαινομαι? :thumbup::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινισω τι εννοω. Αν ο ιος εχει κανει τον κυκλο του και το ψαρι επανελθει πληρως τοτε παυει να υπαρχει και ο ιος αρα δεν ειναι μεταδοτικος πλεον. Αυτο διοτι οι δικοι μου δεν ασθενησαν μεχρι τωρα και μακαρι ποτε.

Απο την αλλη πλευρα οταν ο ιος δεν εχει κανει τον κυκλο του αλλα ειναι ακομα σε εξελιξη, ασχετα αν το ψαρι εχει αρχισει να ανακαμπτει τοτε μπορει να μεταδοσει την ασθενεια σε αλλα. Πως βλεπεις την σκεψη μου?

Link to comment
Share on other sites

Αντε να περασει και αυτο ... οσο πιο ανωδυνα γινεται!!

South το μωρακι μου ειναι καλα?? Ειχα σκοπο να ερθω να τα πουμε ...

Μιά χαρά, είχε ανοσία δεν επαθε τίποτα :D

κανόνισε να ερθεις για καφέ :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά, είχε ανοσία δεν επαθε τίποτα :D

κανόνισε να ερθεις για καφέ :angry2:

Χαιρομαι - μιση χαρα - η αλλη μιση οταν ποσταρεις οτι ολα ειναι φυσιολογικα ολα ξανα!!!! Δυστηχως δε γνωριζω απο που καταγεται αλλα Γερμανος δεν ειναι σιγουρα! Μαλλον Ασιατης ...

Μακαρι να κανει το κυκλο του γρηγορα!!

redbetta μπορει να υπαρχει ο ιος και να ειχαν εκτεθει στο παρελθον και να εχουν ανοσια! Απο το ποσο γρηγορα εγιναν σε ολα τα ενυδρεια πιστευω 14 ημερες ειναι αρκετες ωστε να πεις οτι την γλυτωσες!! Παρατηρησε τα ομως οσο πιο πολυ μπορεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...