Jump to content

Goby Sand Shifters!!!


chris z3

Recommended Posts

θα ηθελα να δημιουργηθει καποια λιστα απο το goby που θεωρουνται sand shifters....

πιστευω οτι εκτος απο εμενα θα ειναι ενα πολυ χρησιμο θρετ........

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να δημιουργηθει καποια λιστα απο το goby που θεωρουνται sand shifters....

πιστευω οτι εκτος απο εμενα θα ειναι ενα πολυ χρησιμο θρετ........

Παρα πολυ καλο ποστ...εχω κανει λιγο διαβασμα οσο αναφορα τα sand shifters κ εχουν περασει πολλα goby απο τα χερια μου.Αυτο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι πως τα goby που σχετιζονται με την αμμο ειναι δυο κατηγοριων.Πρωτα ειναι τα Watchman gobys κ επειτα τα Sleeper gobys...τα δευτερα κανουν παρα πολυ καλη δουλεια στο να κρατανε την αμμο πεντακαθαρη...ομως τα περισσοτερα κανουν ολα τα κοραλια χαλια λογο του οτι μπορει να περνουν στο στομα τους αμμο σε αναζητηση τροφης ομως την αφηνουν απο τα βρανχια τους αρκετα ψηλα ωστε να παει παντου.Tα πρωτα απο την αλλη μπορει να καθαριζουν που κ που την αμμο σε σπανιες περιπτωσεις εκτος εαν ειναι να φτιαξουν την σπηλια τους.

Τα goby που κυκλοφορουν στη δικη μας αγορα συμφωνα με την δικη μου ερευνα ειναι τα εξης:

Watcmen gobys:

Yellow goby Cryptocentrus cinctus

Pink spotted goby Cryptocentrus leptocephalus

Orange Spot Prawn Goby Amblyeleotris guttata

Yashia Whiteray Shrimp Goby Stonogobiops

Randall's Goby Amblyeleotris randalli

Yellow Nose Prawn Goby Stonogobiops nematodes

Oλα αυτα πολυ σπανια καθαριζουν την αμμο,κ απο ολα αυτα το συνηθεστερο shifter ειναι το pink spotted

Τωρα τα Sleeper gobys που εχουμε στην δικη μας αγορα ειναι:

Diamond Goby Valencienna puellaris

Bullet Goby Amblygobius semicinctus

Rainfordi Goby

Twinspot Signal Goby Signigobius biocellatus

Golden Head Sleeper Goby Valencienna strigata

Οrange stripe goby

Ολα αυτα καθαριζουν την αμμο συνεχως κ τα πιο προσεκτικα ειναι το twinspot αν κ μικρο,το diamond goby, το orange stripe κ το rainfoldi που κανει σχετικα λιγη δουλεια.Ολα τα υπολοιπα κανουν ενα ενυδρειο μεσα στη αμμο.

To θεμα ομως δεν ειναι μονο να τα αγορασεις αλλα να τα καταφερεις να φανε κ την τροφη που ριχνεις μιας κ με τον ρυθμο που καθαριζουν την αμμο δεν αφηνουν τιποτα ζωντανο κ ενω τα βλεπεις να αναδευουν την αμμο η κοιλια τους μπαινει μεσα σιγα σιγα κ ψωφανε απο ασητια.Ελπιζω να βοηθησα στο ποστ σου :D

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Παντως υπαρχουν κ αλλοι οργανισμοι που αναδευουν την αμμο οπως ειναι τα αγγουρια η τα nassarius η τα sandsifting starfish η τα strombus...

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα ήσουν κατατοπιστικότατος !!!

Εκτός από την "Ανεμωνίερα" (που έγραψε !!!) πρέπει να σου βρούμε και τίτλο για τα Gody...χμμμμ τι θα έλεγες για Gobyναδώρος (το δω με ωμέγα) και ξέρεις τον λόγο !!!!

:D:angry2::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλο ποστ...εχω κανει λιγο διαβασμα οσο αναφορα τα sand shifters κ εχουν περασει πολλα goby απο τα χερια μου.Αυτο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι πως τα goby που σχετιζονται με την αμμο ειναι δυο κατηγοριων.Πρωτα ειναι τα Watchman gobys κ επειτα τα Sleeper gobys...τα δευτερα κανουν παρα πολυ καλη δουλεια στο να κρατανε την αμμο πεντακαθαρη...ομως τα περισσοτερα κανουν ολα τα κοραλια χαλια λογο του οτι μπορει να περνουν στο στομα τους αμμο σε αναζητηση τροφης ομως την αφηνουν απο τα βρανχια τους αρκετα ψηλα ωστε να παει παντου.Tα πρωτα απο την αλλη μπορει να καθαριζουν που κ που την αμμο σε σπανιες περιπτωσεις εκτος εαν ειναι να φτιαξουν την σπηλια τους.

Τα goby που κυκλοφορουν στη δικη μας αγορα συμφωνα με την δικη μου ερευνα ειναι τα εξης:

Watcmen gobys:

Yellow goby Cryptocentrus cinctus

Pink spotted goby Cryptocentrus leptocephalus

Orange Spot Prawn Goby Amblyeleotris guttata

Yashia Whiteray Shrimp Goby Stonogobiops

Randall's Goby Amblyeleotris randalli

Yellow Nose Prawn Goby Stonogobiops nematodes

Oλα αυτα πολυ σπανια καθαριζουν την αμμο,κ απο ολα αυτα το συνηθεστερο shifter ειναι το pink spotted

Τωρα τα Sleeper gobys που εχουμε στην δικη μας αγορα ειναι:

Diamond Goby Valencienna puellaris

Bullet Goby Amblygobius semicinctus

Rainfordi Goby

Twinspot Signal Goby Signigobius biocellatus

Golden Head Sleeper Goby Valencienna strigata

Οrange stripe goby

Ολα αυτα καθαριζουν την αμμο συνεχως κ τα πιο προσεκτικα ειναι το twinspot αν κ μικρο,το diamond goby, το orange stripe κ το rainfoldi που κανει σχετικα λιγη δουλεια.Ολα τα υπολοιπα κανουν ενα ενυδρειο μεσα στη αμμο.

To θεμα ομως δεν ειναι μονο να τα αγορασεις αλλα να τα καταφερεις να φανε κ την τροφη που ριχνεις μιας κ με τον ρυθμο που καθαριζουν την αμμο δεν αφηνουν τιποτα ζωντανο κ ενω τα βλεπεις να αναδευουν την αμμο η κοιλια τους μπαινει μεσα σιγα σιγα κ ψωφανε απο ασητια.Ελπιζω να βοηθησα στο ποστ σου :D

Παντως υπαρχουν κ αλλοι οργανισμοι που αναδευουν την αμμο οπως ειναι τα αγγουρια η τα nassarius η τα sandsifting starfish η τα strombus...

Πολυ σωστος σε ολες τις πληροφοριες ευγε!

Εγω εχω το Valencienna strigata και ειναι πολυ μαστορας στο καθαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τα Valencienna strigata και πραγματικα ειναι ακουραστοι καθαριστες.

Σηκωνουν βεβαια αμμο, αλλα τι να κανουμε, δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα νομιζω.

Κατα την γνωμη μου, αποτελουν τον ορισμο στην εννοια του αμμοκαθαριστή

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τα Valencienna strigata και πραγματικα ειναι ακουραστοι καθαριστες.

Σηκωνουν βεβαια αμμο, αλλα τι να κανουμε, δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα νομιζω.

Κατα την γνωμη μου, αποτελουν τον ορισμο στην εννοια του αμμοκαθαριστή

τα sps τι κάνουν στην περίπτωση που σηκώνετε άμμο??????????????

Link to comment
Share on other sites

τα sps τι κάνουν στην περίπτωση που σηκώνετε άμμο??????????????

Δεν ξερω για τα sps παντως ξερω πως τα LPS την ακουνε για τα καλα απο την αμμο που σηκωνουν οι φιλοι μας τα goby...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό θέμα :D

Όσον αφορά τα sps:

''Το πολύ λεπτό ίζημα, όπως η ιλύς, είναι πολύ βλαβερό για τα κοράλλια.Πρώτα-πρώτα επειδή θολώνει το νερό και περιορίζει το φως που είναι απαραίτητο για τις ζωοξανθέλλες.Το χειρότερο όμως είναι ότι, ακόμη και ένα πολύ λεπτό στρώμα ιζήματος πάνω στις αποικίες, προκαλεί ασφυξία των κοραλλιών. Για την απομάκρυνση του ιζήματος, τα κοράλλια χρησιμοποιούν τη βλέννα με τρόπο ακριβώς αντίθετο απο αυτόν που την χρησιμοποιούν για να τραφούν. Αντί να μεταφέρεται προς το στόμα, η βλέννα απομακρύνεται απο την επιφάνεια του σώματος, μεταφέροντας μαζί και το ίζημα. Ακόμη και με αυτό τον τρόπο άμυνας, τα κοράλλια δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν αυτό το πρόβλημα αν είναι έντονο και συκώνονται μεγάλες ποσότητες ιζήματος(αραγωνίτης-άμμος), εκτός αν υπάρχει έντονη κυματικη δράση ώστε να απομακρύνεται το ίζημα.''

Δοκίμασα αρκετά Sleeper Goby Sand Shifters και τα περισότερα είχαν αρνητικές επιπτώσεις για τα κοράλλια με άφθονο bleaching(φυσικά εκτός τα Watchman Gobies που έχω αρκετά :thumbup: ), σε αυτα που κατέληξα που κάνουν την καλύτερη δουλειά με τις μικρότερες επιπτώσεις όπως ανέφερε ο φίλος παραπάνω(σκόρπισμα άμμου πάνω στα κοράλλια) είναι τα τα Signigobius biocellatus διότι τρέφονται χαμηλά και δεν συκώνονται ψηλά ώστε να συκωθεί η άμμος στην κυκλοφορία.

Πάντως όποιος έχει sugar size αραγωνίτη ή άμμο δεν του προτείνω με τίποτα των ποτέ να βάλει Sleeper Goby Sand Shifters γιατί το αποτέλεσμα δεν θα είναι ότι καλύτερο, εκεί μπορούν να μπουν nasarius και cerith όσο πιο πολλά γίνεται για να σου κάνουν την δουλεία του ανακατέματος.

τα Signigobius biocellatus σκάβουν τρύπες όπως τα περισότερα της κατηγορίας τους και έτσι υπάρχουν φωλιές και για τα υπόλοιπα Gobies αν έχεται :thumbup: , επειδή είναι μικρά μπορεί να μην προλαβένουν όλη την επιφάνεια υποστρώματος που έχεται και για αυτό καλό είναι να συμπληρώνεται και με σαλιγκάρια, καλό είναι να τα πάρετε 2 μαζί γιατί κάνουν καλύτερη δουλεία και αν σας βγουν ζευγάρι έχει πολύ χαβαλέ :angry2:

Παρακάτω φότο απο τα δικά μου που μου κρατάν τον αραγωνίτη σα να είναι καινούργιος :thumbup:

post-7793-1261763329_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για τα sps παντως ξερω πως τα LPS την ακουνε για τα καλα απο την αμμο που σηκωνουν οι φιλοι μας τα goby...

Όντως Αντρέα αυτά υποφέρουν γιατί είναι τα πρώτα που σκεπάζονται :thumbup: , πραγματικά είχα αγανακτίσει και εγώ με τα Gobies που σηκώνουν άμμο, ευτυχώς τα Signigobius biocellatus μου δεν μπορούν να κάνουν ζημιά και το ίζημα που συκώνεται απο τις εγασίες τους είναι κυρίως σκουπίδια που καλό είναι να ξαναμπαίνουν στην κυκλοφορία για να φεύγουν απο την υπερχείληση στο skimmer :angry2:

Πάντως έχουν αρχίσει να τρώνε και το flakes που παίφτει στην άμμο και έτσι δεν μένει και καθόλου τροφή να αλοιώνεται στον πυθμένα :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό θέμα :D

Όσον αφορά τα sps:

''Το πολύ λεπτό ίζημα, όπως η ιλύς, είναι πολύ βλαβερό για τα κοράλλια.Πρώτα-πρώτα επειδή θολώνει το νερό και περιορίζει το φως που είναι απαραίτητο για τις ζωοξανθέλλες.Το χειρότερο όμως είναι ότι, ακόμη και ένα πολύ λεπτό στρώμα ιζήματος πάνω στις αποικίες, προκαλεί ασφυξία των κοραλλιών. Για την απομάκρυνση του ιζήματος, τα κοράλλια χρησιμοποιούν τη βλέννα με τρόπο ακριβώς αντίθετο απο αυτόν που την χρησιμοποιούν για να τραφούν. Αντί να μεταφέρεται προς το στόμα, η βλέννα απομακρύνεται απο την επιφάνεια του σώματος, μεταφέροντας μαζί και το ίζημα. Ακόμη και με αυτό τον τρόπο άμυνας, τα κοράλλια δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν αυτό το πρόβλημα αν είναι έντονο και συκώνονται μεγάλες ποσότητες ιζήματος(αραγωνίτης-άμμος), εκτός αν υπάρχει έντονη κυματικη δράση ώστε να απομακρύνεται το ίζημα.''

Δοκίμασα αρκετά Sleeper Goby Sand Shifters και τα περισότερα είχαν αρνητικές επιπτώσεις για τα κοράλλια με άφθονο bleaching(φυσικά εκτός τα Watchman Gobies που έχω αρκετά :thumbup: ), σε αυτα που κατέληξα που κάνουν την καλύτερη δουλειά με τις μικρότερες επιπτώσεις όπως ανέφερε ο φίλος παραπάνω(σκόρπισμα άμμου πάνω στα κοράλλια) είναι τα τα Signigobius biocellatus διότι τρέφονται χαμηλά και δεν συκώνονται ψηλά ώστε να συκωθεί η άμμος στην κυκλοφορία.

Πάντως όποιος έχει sugar size αραγωνίτη ή άμμο δεν του προτείνω με τίποτα των ποτέ να βάλει Sleeper Goby Sand Shifters γιατί το αποτέλεσμα δεν θα είναι ότι καλύτερο, εκεί μπορούν να μπουν nasarius και cerith όσο πιο πολλά γίνεται για να σου κάνουν την δουλεία του ανακατέματος.

τα Signigobius biocellatus σκάβουν τρύπες όπως τα περισότερα της κατηγορίας τους και έτσι υπάρχουν φωλιές και για τα υπόλοιπα Gobies αν έχεται :thumbup: , επειδή είναι μικρά μπορεί να μην προλαβένουν όλη την επιφάνεια υποστρώματος που έχεται και για αυτό καλό είναι να συμπληρώνεται και με σαλιγκάρια, καλό είναι να τα πάρετε 2 μαζί γιατί κάνουν καλύτερη δουλεία και αν σας βγουν ζευγάρι έχει πολύ χαβαλέ :angry2:

Παρακάτω φότο απο τα δικά μου που μου κρατάν τον αραγωνίτη σα να είναι καινούργιος :thumbup:

Δεν σου 'λερωνουν' τον βραχο καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου 'λερωνουν' τον βραχο καθολου?

Καθολου μα καθολου ειναι παρα πολυ προσεκτικα ψαρια κ εγω το δικο μου το εμαθα να τρωει κ παγωμενη τροφη!Οσο για το ζευγαρι εαν τυχει κ τα αγορασεις μαζι τοτε εισαι τυχερος αλλα για να τα ξεχωρισεις πολυ δυσκολα.Παντως λενε πως το θηλυκο ειναι το μεγαλο κ το αρσενικο ειναι το μικροτερο.Επισης μπορεις να παρεις κ γεννα απο αυτα...Που ειναι απο τα πιο εντυπωσιακα ζευγαρωματα μιας κ ειναι μια απο τις πολυπλοκοτερες διαδικασιες.

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΛΑΤΕ για το Twinspot Signal Goby Signigobius biocellatus αν καταλαβα????

Nαι γι'αυτο μιλαμε εαν δεν το ανεφερα καπου συγνωμη απλα το μυαλο μου ειναι αλλου...

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε παιδια!!!!

πιστευω οτι αν θε ηθελε καποιος Mod να σβησει τα ακυρα ποστ και να μεινει ωσ εχει για να βοηθησει και αλλους χομπηστες!!!

μια δικια μου απορια........

αυτη την στιγμη το ενυδρειο (75λιτρα καθαρα) τρεχει με

1 turbo snail

1 παρα πολυ μικρο strombus

1 μπλε εριμητη θηριο οποιος συντομα θα αποχωρησει

2 κοκκινους ερημιτες

και 1 stomatela

τι θα προτεινατε γιαυτη την δουλεια(sand shifting)????

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε παιδια!!!!

πιστευω οτι αν θε ηθελε καποιος Mod να σβησει τα ακυρα ποστ και να μεινει ωσ εχει για να βοηθησει και αλλους χομπηστες!!!

μια δικια μου απορια........

αυτη την στιγμη το ενυδρειο (75λιτρα καθαρα) τρεχει με

1 turbo snail

1 παρα πολυ μικρο strombus

1 μπλε εριμητη θηριο οποιος συντομα θα αποχωρησει

2 κοκκινους ερημιτες

και 1 stomatela

τι θα προτεινατε γιαυτη την δουλεια(sand shifting)????

Εχεις λιγα σαλιγκαρια για τα λιτρα σου κ θα τα χρειαστεις για τα βιοφιλμ που πιανουν τα βραχια κ τα τζαμια σου κ για την αμμο σου προτεινω ανεπιφιλακτα ενα αγγουρι κ ενα twin spot το αγγουρι θα τρωει τις βρωμιες κ το goby θα κρατει το πανω μερος της αμμου σου καθαρο χωρις αλγες.Τα strombus κανουν καλη δουλεια αλλα ειναι κ σχετικα ακριβα.Εαν δεν εχεις αλγες οπως ειναι οι bryopsis τοτε τον ερημιτη δεν τον χρειαζεσαι ασε που δεν κανει ποιος ξερει τι δουλεια.Κατα την δικη μου αποψη τα mithrax κανουν ΠΟΛΥ καλυτρη δουλεια απ'οτι οι ερημιτες.Εαν ερχοσουν μια ακομα φορα θεσσαλονικη θα σου εδεινα καμια 10αρια stomateles που θα σου κρατουσαν το ενυδρειο κρυσταλο!!!Εγω στο δικο μου το 60αρι εχω καμια 30αρια stomatela κ κανουν καταπληκτικη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ανδρέα!!!!σίγουρα θα ξανανεβω αλλά δεν ξέρω το ποτέ....

Σαλιγκάρια δεν έχω εξαιτίας του μπλε εριμητη που μου τα σκοτώνει!!!!!

Το αγγουρι ποιο είναι;

Ποσά και ποια σαλιγκάρια θα έπρεπε να έχω;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ανδρέα!!!!σίγουρα θα ξανανεβω αλλά δεν ξέρω το ποτέ....

Σαλιγκάρια δεν έχω εξαιτίας του μπλε εριμητη που μου τα σκοτώνει!!!!!

Το αγγουρι ποιο είναι;

Ποσά και ποια σαλιγκάρια θα έπρεπε να έχω;

Σαλιγκαρια μπορεις να βαλεις τα astrea κ turbo που κανουν κ τα δυο πολυ καλη δουλεια.Το αγγουρι της θαλασσας ειναι ενα σχετικα ασχημο ζωακι που τρωει συνεχως αμμο κ την αφοδευει καθαρη...Οποτε θες ανεβα για καφε να σε φορτωσω κ stomateles.

Link to comment
Share on other sites

Golden Head Sleeper Goby Valencienna strigata προσπαθω να το βγαλω μου εχει γα.... το ενυδρείο :angry2::thumbup::thumbup: προσοχη παιδια οπιος εχει sps και θελει αυτο το ψαρακι να το ξανασκεφτει :thumbup: αν επισης ξέρει κάποιος πως να το βγάλω.... :D επίσης να μην ακούτε (οπως έκανα εγω :hysterical: )αυτά που σας λένε στα μαγαζιά εμένα μου ειπανε οτι δεν σηκώνει άμμο και δεν λερώνει με άμμο......ελπιζω το clum που εχω να αντέξει μεχρι βρω τρόπο να το ξεφορτωθώ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε στεναχωρισω αλλα ο μονος τροπος για να το βγαλεις ειναι να βρεις σε ποια τρυπα εχει κανει φωλια(λογικα κατω απο καποιο βραχο)παρε το διχτυ κ σηκωσε την πετρα αργα.Εαν την σηκωσεις αργα δεν θα κουνηθει κ μπορεις με μια γρηγορη κινηση να το βγαλεις σχετικα ευκολα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε στεναχωρισω αλλα ο μονος τροπος για να το βγαλεις ειναι να βρεις σε ποια τρυπα εχει κανει φωλια(λογικα κατω απο καποιο βραχο)παρε το διχτυ κ σηκωσε την πετρα αργα.Εαν την σηκωσεις αργα δεν θα κουνηθει κ μπορεις με μια γρηγορη κινηση να το βγαλεις σχετικα ευκολα....

+1 :D

Μπορείς επίσης να σβήσεις όλα τα φώτα και να του την φέρεις χωρίς να το πάρει χαμπάρι τυφλώνοντας το με έναν φακό.

Εγώ θα το λέω και θα το ξαναλέω πάντως! μακριά αυτά τα ψαράκια σε μικρά συστήματα γιατί μόνο αρνητικά έχουν, ειδικα αν υπάρχει και ψιλόκοκκος αραγωνίτης.

Προσωπικά μόνο Signigobius biocellatus μπορώ να προτείνω για μικρά ενυδρεία :angry2: τα οποία είναι και δοκιμασμένα.

Link to comment
Share on other sites

+1 :D

Μπορείς επίσης να σβήσεις όλα τα φώτα και να του την φέρεις χωρίς να το πάρει χαμπάρι τυφλώνοντας το με έναν φακό.

Εγώ θα το λέω και θα το ξαναλέω πάντως! μακριά αυτά τα ψαράκια σε μικρά συστήματα γιατί μόνο αρνητικά έχουν, ειδικα αν υπάρχει και ψιλόκοκκος αραγωνίτης.

Προσωπικά μόνο Signigobius biocellatus μπορώ να προτείνω για μικρά ενυδρεία :angry2: τα οποία είναι και δοκιμασμένα.

Ειναι οντως η καλυτερη επιλογη,αλλα θελουν πολυ καλα στρωμενο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως η καλυτερη επιλογη,αλλα θελουν πολυ καλα στρωμενο ενυδρειο.

+10000 γιατι μεχρι να μαθουν να τρεφονται σε νορμαλ κατεψηγμενη τροφη θα χρειαστουν πολλα ζωακια απο την αμμο του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Golden Head Sleeper Goby Valencienna strigata προσπαθω να το βγαλω μου εχει γα.... το ενυδρείο :angry2::thumbup::thumbup: προσοχη παιδια οπιος εχει sps και θελει αυτο το ψαρακι να το ξανασκεφτει :thumbup: αν επισης ξέρει κάποιος πως να το βγάλω.... :D επίσης να μην ακούτε (οπως έκανα εγω :hysterical: )αυτά που σας λένε στα μαγαζιά εμένα μου ειπανε οτι δεν σηκώνει άμμο και δεν λερώνει με άμμο......ελπιζω το clum που εχω να αντέξει μεχρι βρω τρόπο να το ξεφορτωθώ..

Εγω παλι δεν εχω προβλημα. Ισως ειναι πιο ησυχος ο δικος μου, καθαριζει καλα την αμμο χωρις να "λερωνει" ιδιαιτερα. Ισως εχει να κανει και με το γεγονος οτι εχω πολυ λιγα κοραλια στην αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...