Jump to content

Seachem Test


Aiolos

Recommended Posts

Ζήτησα από τον φίλο μου τον Βασίλη που ζει στο Λονδίνο (όχι τον Άγιο της Καισαρείας) τώρα που θα έρθει για τις γιορτές να μου φέρει τα τεστ της Seachem (http://www.seachem.com/Products/Testing.html) και τη σειρά από τα βελτιωτικά της AquaVitro…

Η «ευχή» πραγματοποιήθηκε και μου ήρθε όλη η σειρά της AquaVitro και τα περισσότερα τεστ.

Η πρώτη εντύπωση είναι πολύ θετική όσον αφορά τα υλικά που περιέχει η κάθε συσκευασία των τεστ, οι πολύ καλές οδηγίες (βήμα-βήμα με εικόνες) η πιο «επαγγελματικός» και λεπτομερής τρόπος διεξαγωγής τους αλλά συνάμα και χρονοβόρος που θυμίζει μικροβιολογικό εργαστήριο.

Μια ματιά στον δικτυακό τόπο της εταιρίας και στις οδηγίες χρήσης θα καταλάβετε τι εννοώ.

Και επειδή μ αρέσει να παιδεύομαι με τέτοια την καταβρήκα !!!

Δεν μένει να γίνουν κάποιες συγκρίσεις στις μετρήσεις με τα τεστ της Salifert που χρησιμοποιώ.

Τεστ των τεστ…. Και εις αναμονή για νεώτερα.

(ευτυχώς δεν μου έφερε για Strontium, δείτε φώτο και θα καταλάβετε το γιατί).

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγάλει για Potassium κανένα τεστ ξες??

Link to comment
Share on other sites

H Seachem όχι δεν έχει.. αλλά έχει η Fauna Marin

http://shop.faunamarin.de/product_info.php...m-Test-Kit.html

Επίσης αυτά...

http://purplemountainorganics.com/La_Motte...l_Test_Kit.html

Link to comment
Share on other sites

Της fauna marin είναι πολύ δύσκολο χρωματικά να το ξεχωρίσεις.

Επίσης έχω της Korallen το αντίστοιχο αλλά και αυτό είναι αδύνατο να ξεχωρίσεις.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πραγματοποίησα χτες ένα συγκριτικό τεστ των τεστ.. όχι για να κρίνω πιο είναι πιο αξιόπιστο, αλλά μιας και υπάρχουν τα περισσότερα τεστ και από τις δυο εταιρίες, Salifert και Seachem ήταν πειρασμός να γίνει κάτι τέτοιο.

Έχουμε και λέμε….

Η πρώτη στήλη αφορά τη Seachem και η δέυτερη τη Salifert

pH=8,00-----------------pH=7.99 (Ηλεκτρονική μέτρηση).

Mg=1200----------------Mg=1100

PO4=0,05---------------PO4=0,03

NO2=0,0----------------NO2=0,0

NO3=0,5----------------NO3=0,5

NH3=0,05---------------NH3=<0,25 (είναι η κατώτερη μέτρηση που δίνει η Salifert, 0 δηλαδή)

ΝΗ4=0,15---------------Δεν έχω αντίστοιχό της Salifert

I2=<0,01---------------I2=<0,01

Si=<1,0---------------- Δεν έχω αντίστοιχό της Salifert

mEq =2,0---------------KH=7,0 (Η μία το μετράει σε meq/L και η άλλη σε ΚΗ, μια αντιστοιχία είναι ότι 1,0meq=2,8KH)

Ca=Δεν έχω-----------Ca=470

Εκτός του ότι κάποιες από τις τιμές στο σύστημά μου δεν είναι οι επιθυμητές και αυτές που πρέπει, λόγω ..αμέλειας.. εδώ θα επικεντρωθούμε στις διαφορές των αποτελεσμάτων μεταξύ των δύο.

Μέχρι τώρα θεωρούσαμε τη Salifret χρονοβόρα στα τεστ.. αλλά και η Seachem δεν πάει πίσω. Κάποια απαιτούν πολύ υπομονή και σε όσους αρέσει ή έχουν απωθημένο το ότι δεν έγιναν χημικοί εργαστηρίου (όπως εγώ) θα την «βρούνε» !!!

Συμπεράσματα και παρατηρήσεις…..

Link to comment
Share on other sites

Από την ομάδα υποστήριξης ετοιμάζονται οδηγίες χρήσης στα Ελληνικά και φώτο-οδηγοί για τα τεστ της Seachem.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...