Jump to content

Reefακι 130lit +50lit υπερχειλιση


bababrilios

Recommended Posts

Φιλε ΑΚΗ αυτό θα το έλεγα θαλάσσια κατσαρίδα :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έτσι λοιπόν ξεκίνησε η ιστορία.

τα έβγαλα έξω και ένα ένα προσπαθούσα να τα τοποθετήσω μέσα, βρε από δω βρε από εκεί τίποτα.

μετά προσπάθησα να τα στισω έξω και αφού ήταν τόσο εύκολο με τον ίδιο τρόπο θα τα εστηνα και μέσα.

μόνο που εγώ έχω 120λίτρα και όχι 300 άρα έτσι που τα είχα έξω δεν χορούσα δεν χορούσαν με τίποτα.

τα πείρα στο κρανίο και ξύπνησε ο μάστορας μέσα μου......

σφυρί κάλεμι και δραπαο κρουστηκο τα ταϊ ραπς στα χέρια και φύγαμε.

δύο νησάκια φιξ ανεξάρτητα το ένα από το άλλο και δεν κουνιέται τίποτα, μόνο δύο κομμάτια είναι ελεύθερα μέσα μήπως και τα βγάλω. 11 κιλά ζωντανώ και 3 νεκρό περίσσεψαν και αλλά 3 κιλά νεκρός.

και να το αποτέλεσμα

post-16354-1263122640_thumb.jpg

post-16354-1263122662_thumb.jpg

post-16354-1263122675_thumb.jpg

post-16354-1263122690_thumb.jpg

post-16354-1263122719_thumb.jpg

post-16354-1263122740_thumb.jpg

post-16354-1263122755_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτά τα δυο μόνο μπορούν να κουνηθούν

post-16354-1263124252_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να μην είσαι σίγουρος για τα δεματικά που έβαλες...

δεν έχουν μεγάλη αντοχή στο θαλασσινό νερό..... :P

θα πρέπει να κολλήσεις τις πέτρες σου με αξιόπιστη κόλλα ( coral fix )... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Να μην είσαι σίγουρος για τα δεματικά που έβαλες...

δεν έχουν μεγάλη αντοχή στο θαλασσινό νερό..... :P

θα πρέπει να κολλήσεις τις πέτρες σου με αξιόπιστη κόλλα ( coral fix )... :lmao:

+1

Σκληραινουν και κοβονται.

Link to comment
Share on other sites

+1

Σκληραινουν και κοβονται.

Πολυ σωστα ακη.Τα εχω δοκιμασει και σε 2 μηνες ειχαν σκληρηνει. :P

Link to comment
Share on other sites

αυτό που παρατήρησα τώρα που διελυσα το ενυδρείο είναι ότι τα περισσότερα δεματικά είχαν κοπεί, και όταν τα έπιανες έσπαγαν σαν ΄φρυγανιά... :lmao::P

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε για λιγο καλυτερο ακουασκειπινγκ.ειναι καπως μπουκωμενο θα ελεγα....

Link to comment
Share on other sites

μπράβο ρε παιδιά αυτό δεν το σκέφτηκα τι να κάνω τώρα να τα βγάλω πάλι και να τα κολλήσω.

σε κάνα χρόνο υπολογίζω να κάνω το μεγάλο και να βάλω εκεί μόνιμα τον βράχο και την άμμο και αυτό να μου μείνει άδειο για καραντίνα. δεν θα άντεξουν 365 μέρες?

εκτός από κόλλα δεν υπάρχει κάτι άλλο για δεσιμο.

όταν λες είναι λίγο μπουκωμένο εννοείς να βγάλω λίγο ακόμη βράχο? Ή να τον ταίριαξω κάπως αλλιώς?

εμένα παντός αυτή η κουμουτσα η άσπρη στη μέση δεν μου κάθετε καλα, την έβαλα μόνο και μόνο για να πιάσω τα κιλά. τι λετε να την βγαλω?

το αισθητικό αποτέλεσμα ένταξη είναι κάπως παράφύση που σου φαίνεται ο βράχος στον αέρα.

έπρεπε να κάνω τους απόστατες λίγο ποιο κοντούς. τωρα τι κανουμε?

προβληματισμός :

κατά την διάρκεια του δέσιματος του βράχου παρατήρησα ότι αλλά κομμάτια ήταν μεγάλα και ελαφριά και αλλά ήταν μικρά και βαριά, αλλά τα τρυπούσε το δραπανο εύκολα και αλλά δύσκολα, όπως κατάλαβα αυτό έχει να κάνει με την πυκνότητα του βράχου

και αναρωτιέμαι τώρα, μήπως τελικά θα ήταν πιο σωστό να όγκομέτρουσαμε τον βράχο και όχι να τον ζυγίζαμέ.

αν έχεις σύνολο 20κιλά ελαφρού βράχου και αυτό καταλαμβάνει χ όγκο ενω με 20κιλά από τον βάρη τον βράχο θα έχεις 3/4 χ όγκο , σωστά?

και κατι ακομα..... το καβουρι δεν ηταν τιποτα μπροστα σε αυτα που κολημπανε περπατανε σκαρφαλονουν μεσα στο reefακι μου , χαμος απο ζωη, τελικα ο βραχος ηταν πραματικα ζωντανος, μονο ποδια να περπατησει δεν ειχε

Link to comment
Share on other sites

μπράβο ρε παιδιά αυτό δεν το σκέφτηκα τι να κάνω τώρα να τα βγάλω πάλι και να τα κολλήσω.

σε κάνα χρόνο υπολογίζω να κάνω το μεγάλο και να βάλω εκεί μόνιμα τον βράχο και την άμμο και αυτό να μου μείνει άδειο για καραντίνα. δεν θα άντεξουν 365 μέρες?

εκτός από κόλλα δεν υπάρχει κάτι άλλο για δεσιμο.

όταν λες είναι λίγο μπουκωμένο εννοείς να βγάλω λίγο ακόμη βράχο? Ή να τον ταίριαξω κάπως αλλιώς? :P

εμένα παντός αυτή η κουμουτσα η άσπρη στη μέση δεν μου κάθετε καλα, την έβαλα μόνο και μόνο για να πιάσω τα κιλά. τι λετε να την βγαλω? μετακίνησε την άσπρη κάτω αριστερά,και το πανω δεξιά βάλτο στη θέση της άσπρης για να δημιουργήσεις κάποιο πέρασμα.

το αισθητικό αποτέλεσμα ένταξη είναι κάπως παράφύση που σου φαίνεται ο βράχος στον αέρα.

έπρεπε να κάνω τους απόστατες λίγο ποιο κοντούς. τωρα τι κανουμε?

προβληματισμός :

κατά την διάρκεια του δέσιματος του βράχου παρατήρησα ότι αλλά κομμάτια ήταν μεγάλα και ελαφριά και αλλά ήταν μικρά και βαριά, αλλά τα τρυπούσε το δραπανο εύκολα και αλλά δύσκολα, όπως κατάλαβα αυτό έχει να κάνει με την πυκνότητα του βράχου

και αναρωτιέμαι τώρα, μήπως τελικά θα ήταν πιο σωστό να όγκομέτρουσαμε τον βράχο και όχι να τον ζυγίζαμέ. έχει μια βάση λογικής :lmao:

αν έχεις σύνολο 20κιλά ελαφρού βράχου και αυτό καταλαμβάνει χ όγκο ενω με 20κιλά από τον βάρη τον βράχο θα έχεις 3/4 χ όγκο , σωστά?

και κατι ακομα..... το καβουρι δεν ηταν τιποτα μπροστα σε αυτα που κολημπανε περπατανε σκαρφαλονουν μεσα στο reefακι μου , χαμος απο ζωη, τελικα ο βραχος ηταν πραματικα ζωντανος, μονο ποδια να περπατησει δεν ειχε πολύ καλό αυτό

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

μπράβο ρε παιδιά αυτό δεν το σκέφτηκα τι να κάνω τώρα να τα βγάλω πάλι και να τα κολλήσω.

σε κάνα χρόνο υπολογίζω να κάνω το μεγάλο και να βάλω εκεί μόνιμα τον βράχο και την άμμο και αυτό να μου μείνει άδειο για καραντίνα. δεν θα άντεξουν 365 μέρες?

εκτός από κόλλα δεν υπάρχει κάτι άλλο για δεσιμο. μπορεις απλα να στηριξεις το ενα κοματι πανω στο αλλο χωρις κολες

όταν λες είναι λίγο μπουκωμένο εννοείς να βγάλω λίγο ακόμη βράχο? Ή να τον ταίριαξω κάπως αλλιώς? να τον ταιριαξεις αλλιως και να αφησεις πιο πολλες σπηλιες

εμένα παντός αυτή η κουμουτσα η άσπρη στη μέση δεν μου κάθετε καλα, την έβαλα μόνο και μόνο για να πιάσω τα κιλά. τι λετε να την βγαλω? Μπορεις να τον βαλεις κατω-κατω.Οπως και να εχει σε 4-6 μηνες θα ειναι ιδιος με τον ζωντανο βραχο

το αισθητικό αποτέλεσμα ένταξη είναι κάπως παράφύση που σου φαίνεται ο βράχος στον αέρα.

έπρεπε να κάνω τους απόστατες λίγο ποιο κοντούς. τωρα τι κανουμε?

προβληματισμός :

κατά την διάρκεια του δέσιματος του βράχου παρατήρησα ότι αλλά κομμάτια ήταν μεγάλα και ελαφριά και αλλά ήταν μικρά και βαριά, αλλά τα τρυπούσε το δραπανο εύκολα και αλλά δύσκολα, όπως κατάλαβα αυτό έχει να κάνει με την πυκνότητα του βράχου

και αναρωτιέμαι τώρα, μήπως τελικά θα ήταν πιο σωστό να όγκομέτρουσαμε τον βράχο και όχι να τον ζυγίζαμέ.

αν έχεις σύνολο 20κιλά ελαφρού βράχου και αυτό καταλαμβάνει χ όγκο ενω με 20κιλά από τον βάρη τον βράχο θα έχεις 3/4 χ όγκο , σωστά? Γιαυτο λεμε στο περιπου οτι θες τοσα κιλα βραχο.Μας ενδιαφερει να ειναι μεγαλος ο ογκος και μικρο το βαρος.Βαζεις λοιπον μια ποσοτητα και απο εκει και περα,αν δεις οτι δεν σου φτανει,βαζεις κιαλλο

και κατι ακομα..... το καβουρι δεν ηταν τιποτα μπροστα σε αυτα που κολημπανε περπατανε σκαρφαλονουν μεσα στο reefακι μου , χαμος απο ζωη, τελικα ο βραχος ηταν πραματικα ζωντανος, μονο ποδια να περπατησει δεν ειχε

Link to comment
Share on other sites

Ας γελάσουμε λίγο με τα κατοικίδια μου τα τεράστια!!!!!!!! :P

Το μάλλον καβουράκι που βλέπετε είναι το δεύτερο που βλέπω και είναι τεράστιο σε σχέση με το πρώτο που είδα. Αυτό στη Φώτο είναι μόλις 0,5 cm .

Στην τελευταία Φώτο μην το ψάχνετε στην άμμο, είναι στο τζάμι κάτι σαν γαριδούλα

Για τα τα αλλά όντα δεν θα αναφερθώ , θα το αφήσω στους ειδικούς.

Link to comment
Share on other sites

Ο κυριος στην πρωτη φωτογραφια,οταν και αν μπορεσεις να τον πιασεις,εξω.

Στο sump αν υπαρχει,σε καποιον φιλο αν τον θελει,σε καποιο μαγαζι αν το θελει.

Τα αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ο κυριος στην πρωτη φωτογραφια,οταν και αν μπορεσεις να τον πιασεις,εξω.

Στο sump αν υπαρχει,σε καποιον φιλο αν τον θελει,σε καποιο μαγαζι αν το θελει.

Τα αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι.

Αν και λέω αν τον πιάσω και τον ρίξω στη θέση που έχω για την άλγη πίσω στο φίλτρο είναι σε θέση να ανέβει στα τζάμια και να τον ρουφήξει η αντλία?

Μέχρι να τον πάρει κάποιος.

και τι κακό κάνει ο κύριος καβούρης στο βυθό του μπικίνι …… καβουροπατι?

Link to comment
Share on other sites

Βαλτον εκει.

Στο μεγεθος που ειναι μπορει να σου δαγκασει καποιο σαλιγκαρι,να σου κανει ψιλοζημια σε καποιο κοραλι ψαχνοντας για τροφη.Τετοια πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε ότι πρέπει να γίνουν κάποιες αλλαγές

1ον Αύξηση της κυκλοφορίας του νερού (Αφού αυτές δεν μεγαλώνουν πήρα άλλη μια Κοραλία Νο2 2300λ/ω σωστά panosk. Kαι είπαμε να πάρω πιο μεγάλη αντλία αλλά δεν πείρα ακόμα μπας και την γλιτώσω . Εσείς θα μου πείτε)

2ον Καλύτερη τοποθέτηση του βράχου(καλά θα ήταν να τον στηρίξω έτσι απλά όπως λεει ο ΑΚΗΣ όμως λόγο στενότητας χώρου θα τον κολλήσω όπως είπε ο φίλος NAVY και σε λίγο καιρό θα σας ρωτώ και πάλι πώς να τον χωρίσω)

3ον Μπας και βρω τον κύριο καβούρι με το αδελφάκι του(δεν υπόσχομαι τίποτα)

4ον Τοποθετώ και την 2πλη σειρά με led μια μπλε και μια λευκήοπω ειπε ο salamander

5ον Φωτοπεριοδος Ξεκινώ τα φώτα με metal halide μια ώρα την μέρα και ανεβάζω μια ώρα την εβδομάδα?

Ή ξεκινώ με τά λευκά τα led και τους ίδιους χρόνους που προανέφερα? Και μετά την metal halide

και ολα αυτα αφου μιδενισουν τα test

Μιας και θα βάλω στολή θα πάρω και ψαροντουφεκο και θα βουτήξω ας μου δώσετε άλλη μια βοήθεια για το πώς θα ήταν καλύτερα να κοιτούν οι κοραλιες .

Έκανα ένα πρόχειρο σχεδιακι για να μας είναι πιο εύκολο να προσδιορίσουμε τις κατευθύνσεις

post-16354-1263316442_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

O βραχος θα ξεκολησει ευκολα οταν θα θες να τον βγαλεις

Ξεκινα με τα led να φωτιζεις.

Το πιο ευκολο για καλη ροη ειναι να ειναι αυτη κυκλικη με τοποθετηση των κυκλοφοριτων αντιδιαμετρικα απεναντι.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο ευκολο για καλη ροη ειναι να ειναι αυτη κυκλικη με τοποθετηση των κυκλοφοριτων αντιδιαμετρικα απεναντι.

ετσι καλυτερα?

post-16354-1263328330_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nα μαι και γω μετά από καιρό.

Aκουσα τις συμβουλές-προτάσεις σας και προχώρησα στις παρακάτω ενέργειες.

1ον Ο βράχος τοποθετήθηκε με αρκετές θέσεις για κοράλλια με μεγάλες τρύπες και μικρές για περάσματα και καλή κυκλοφορία . δεν μπήκε κόλα κοραλ φιξ, αν και την αγόρασα δεν μπόρεσα να κάνω δουλειά . Απλά τον στήριξα τον έναν πάνω στον άλλον και είναι αρκετά σταθερά μπορώ να πω.

2ον Η βάση του βράχου κόντυνε και έτσι ο βράχος δεν φαίνεται πια στον αέρα. Αλλά από κάτω έχει 1 δάχτυλο κενό.

3ον Εγινε αυτόματη πλήρωση νερού με ένα μοχλό ένα βαρίδιο ένα απλό διακόπτη κουδουνιού μια αντλία και ένα μπιτόνι 18 λίτρα. Κάθε φορά που θα χρειαστεί ρίχνει 100 με 150 ml, και έτσι η μεταβολή της αλατότητας θα είναι μηδενική.

4ον Μπήκαν δύο λάμπες από 30w ηλεκτρονικές τρίκολορε μπλε κόκκινο λευκό και ανάβουν 6 ώρες

5ον Εγινε μια διπλή σειρά led με λευκά και μπλε για εξομοίωση αυγή δύση

6ον H μετάλ ανάβει μόνο 2 ώρες .

7ον Τοποθετήθηκε και η τρίτη κοραλλια και έτσι τώρα έχουμε πολύ ωραία κυκλική ροή του νερού και δεν έχω παρατηρήσει κάποια σημεία που να κάθεται βρώμια.

8ον Μπήκε σπαγγέτι άλγη στο χώρο του dsb

9ον Έκανα και μετρήσεις και να τα αποτελέσματα .

Ph 8,5

Kh 9

Nh3/nh4: 0,2 mg/l

No2: 0 mg/l

No3: 10 mg/l

Po4: 0,25 mg/l

Αλλατοτητα 1025

Για την ώρα χρειάζομαι και κάποιο άλλο τεστ?

Εκλεισε 1 μήνα το reefάκι μου.

Πρέπει να αλλάξω μια ποσότητα νερού αλλά πόσο ?

Αλλάζει ο άνθρακας .

Και ο μισός αντίφωσφορος.

Μετά την αλλαγή του νερού είμαι έτοιμος να ρίξω μέσα ομάδα καθαρισμού?

Και πόσα κομάντος άραγε θα χρειαστούν? :-) γαρίδες σαλιγκάρια

Και για τέλος να και οι Φώτο για να καταλαβαίνουμε και τι λέμε

post-16354-1264627926_thumb.jpg

post-16354-1264627946_thumb.jpg

post-16354-1264627964_thumb.jpg

post-16354-1264627979_thumb.jpg

post-16354-1264627995_thumb.jpg

post-16354-1264628011_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nα μαι και γω μετά από καιρό.

Aκουσα τις συμβουλές-προτάσεις σας και προχώρησα στις παρακάτω ενέργειες.

1ον Ο βράχος τοποθετήθηκε με αρκετές θέσεις για κοράλλια με μεγάλες τρύπες και μικρές για περάσματα και καλή κυκλοφορία . δεν μπήκε κόλα κοραλ φιξ, αν και την αγόρασα δεν μπόρεσα να κάνω δουλειά . Απλά τον στήριξα τον έναν πάνω στον άλλον και είναι αρκετά σταθερά μπορώ να πω. Αν σου αρέσει εσένα εμάς μας περισσεύει,αρκεί να είναι σταθερός.

2ον Η βάση του βράχου κόντυνε και έτσι ο βράχος δεν φαίνεται πια στον αέρα. Αλλά από κάτω έχει 1 δάχτυλο κενό. οκ :bowdown:

3ον Εγινε αυτόματη πλήρωση νερού με ένα μοχλό ένα βαρίδιο ένα απλό διακόπτη κουδουνιού μια αντλία και ένα μπιτόνι 18 λίτρα. Κάθε φορά που θα χρειαστεί ρίχνει 100 με 150 ml, και έτσι η μεταβολή της αλατότητας θα είναι μηδενική. Πολύ καλή κίνηση,θα σε απαλλάξει από πολλά προβλήματα,αλλά το καλοκαίρι ίσως χρειαστείς μεγαλύτερο μπιτόνι,ανάλογα τι ψύξη θα έχεις.

4ον Μπήκαν δύο λάμπες από 30w ηλεκτρονικές τρίκολορε μπλε κόκκινο λευκό και ανάβουν 6 ώρες

5ον Εγινε μια διπλή σειρά led με λευκά και μπλε για εξομοίωση αυγή δύση Πολύ εφέ :rasp:

6ον H μετάλ ανάβει μόνο 2 ώρες .

7ον Τοποθετήθηκε και η τρίτη κοραλλια και έτσι τώρα έχουμε πολύ ωραία κυκλική ροή του νερού και δεν έχω παρατηρήσει κάποια σημεία που να κάθεται βρώμια. :hysterical:

8ον Μπήκε σπαγγέτι άλγη στο χώρο του dsb

9ον Έκανα και μετρήσεις και να τα αποτελέσματα .

Ph 8,5

Kh 9

Nh3/nh4: 0,2 mg/l

No2: 0 mg/l

No3: 10 mg/l

Po4: 0,25 mg/l

Αλλατοτητα 1025

Για την ώρα χρειάζομαι και κάποιο άλλο τεστ?

Εκλεισε 1 μήνα το reefάκι μου.

Πρέπει να αλλάξω μια ποσότητα νερού αλλά πόσο ? Όταν μηδενίσει η αμμωνία και τα νιτρώδη,έτσι θα μειώσεις και τα νιτρικά για να υποδεχθείς τους πρώτους κάτοικους :bowdown:

Αλλάζει ο άνθρακας .

Και ο μισός αντίφωσφορος.

Μετά την αλλαγή του νερού είμαι έτοιμος να ρίξω μέσα ομάδα καθαρισμού? Πρώτα μέτρημα για NH4 και μετά βλέπεις

Και πόσα κομάντος άραγε θα χρειαστούν? :-) γαρίδες σαλιγκάρια Αρκετά εώς πολλά

Και για τέλος να και οι Φώτο για να καταλαβαίνουμε και τι λέμε

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Για τις επόμενες μέρες δλδ δεν έχω να κάνω κάτι, απλός να περιμένω και να ταΐζω πολύ λίγο

ΦΕΕΕΕΤΑΑ!!!!!!

Από δευτέρα θα κάνω νέες μετρήσεις και κι αν όλα είναι καλά πάμε για τις ποιο ευχάριστες αγορές .

Link to comment
Share on other sites

Aλλαξε τον αντιφωσφορο σου για να εχεις απο τωρα po4:0.

Μην βιαστεις για τον πρωτο κατοικο.Ασε να ειναι ολα μονιμως ΟΚ και μηδενικα για ενα διαστημα και μετα το βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έστησα τον βράχο για δεύτερη φορά, δεν τον έχω ξαναματαδει

Να του βάλω κανένα μεζεδάκι μπας και σκάσει μούρη ή μήπως αποδήμησε εις Κύριον

Πάντως όλα τα αλλά τα μαμούνια μου τα βλέπω να κόβουν βόλτες και να παλεύουν με τα κύματα. Που είμαι σίγουρος πως μόλις μπουν τα πρώτα τα ψαράκια θα γίνουν ο πρώτος τους μεζές , για το καλωσόρισμα ……. Κάτι σαν μπισκοτολούκουμο

post-16354-1264715515_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aλλαξε τον αντιφωσφορο σου για να εχεις απο τωρα po4:0.

Μην βιαστεις για τον πρωτο κατοικο.Ασε να ειναι ολα μονιμως ΟΚ και μηδενικα για ενα διαστημα και μετα το βλεπεις.

Φιλέ ΑΚΗ δεν βιάστηκα ποτέ σε όλη την διαδικασία του στησίματος, την απολαμβάνω παρά μα παρά πολύ την όλη κατάσταση, την γυναίκα μου όμως ποιος της το λέει που κάθε μέρα ακούω.....

«άντε πότε θα βάλουμε ψαράκια»

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...