Jump to content

Denerle 30lt


george1280

Recommended Posts

χαιρετω ολους καλη χρονια να εχουμε. μολις ξεκινησα κ εγω εδω κ κανα 2 βδομαδες κ πηρα τον κυβο 30λιτρα της denerle κ εχω μεσα 2 guppies κ ενα γλυφτη.....4 φυτα (ανουμπια,χυνοθοδορους,μπακοπα κ ενα αλλο καπως φουντωτο δεν θυμαμαι ονομα.) πηρα κ το συστημα της τετρα co2 optimat για διοξειδιο.να και μια φωτο:

imag0023a.jpg

πειτε μου ιδεες για το τι μπορω να κανω στο νανο ενυδρειακι μου.........

Link to comment
Share on other sites

πειτε μου ιδεες για το τι μπορω να κανω στο νανο ενυδρειακι μου.........

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να βγάλεις τον γλυφτη γιατί τα λίτρα είναι λίγα και να τον αντικαταστήσεις με apple snail

και κάτι ακόμα την ανουμπια την έχεις δέσει πουθενά?

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν την εχω δεσει αλλα προσεξα κ την εχω φυτεψει σχετικα επιφανειακα μονο οι ριζουλες ατο υποστρωμα.....

Link to comment
Share on other sites

για να είσαι σίγουρος καλύτερα δεστην σε μια πέτρα για καλο και για κακο

Link to comment
Share on other sites

και κάτι που ξέχασα τα guppy τι φύλο είναι

Υ.Γ τα guppy παν σε χαρέμι 1 αρσενικό 2 θηλυκά

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

ta guppies ειναι αρσενικο κ θηλυκο αλλα σκεφτομαι να παρω κ αλλο θηλυκο. ξερεις τιποτα για τις αλλαγες νερου που λενε να ριχνω κ λιγο αλατι....κανει κ μαγειρικο κ αν ναι σε τι ποσοτητα??

Link to comment
Share on other sites

πότε μην βάλεις μαγειρικό αλάτι γιατί έχει χλώριο για αλαγες νερού κανε περίπου το 30% του νερού του ενυδρείου

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

οποτε να βαζω κ αλατι ενυδρειου στις αλλαγες ή δεν θα το ελεγες.....παντως 2 αλλαγες εχω κανει εως τωρα κ φαινεται να πηγαινει καλα αλλα δεν εριξα αλατι.

Link to comment
Share on other sites

στις αλλαγές νερού καλά θα ήταν να βάζεις λίγο ενυδρειακό αλάτι αλά όχι σε κάθε αλλαγή π.χ κάνεις μια αλλαγή νερού κάθε 3 εβδομάδες μην βάζεις συνέχεια αλάτι βάζε κάθε 6 εβδομάδες αλάτι . ποσότητα αλατιού δεν ξέρω

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις συμβουλες...περιμενω κ αλλα tips κ ιδεες απο κ αλλους συνφορουμιτες για το μικρο ενυδρειακι μου......

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

χαιρετω ολους, σας ξαναγραφω σχετικα με την προοδο του μικρου ενυδρειου μου :bowdown: εχουμε φτασει κοντα στον εναμιση μηνα που τρεχει....τα πραγματα πανε καλα κ απο τα ψαρακια κ απο τα φυτα.....2 θυληκα guppies ειναι μαλιστα εγγυος κ συντομα θα εχω γεννητουρια :bowdown: απο φυτα το εχω εμπλουτισει αρκετα για τα λιτρα του κ εχω: ανουμπια,κερατοφυλο,μπακοπα,εχινοδορο,vallisneria,cabomba κ μια μπαλιτσα αλγης(cladophora aegagropila) k ενα αλλο που δεν ξερω τι ειναι :hysterical: εχω κ το συστημα co2 optimat tetra για διοξειδιο, για το οποιο εχω ανοιξει ενα καινουργιο θεμα-εχω μια απορια-ερωτηση, στην κατηγορια <<φυτεμενο ενυδρειο>> του forum οποιος μπορει ας βοηθησει....

να κ μερικες φωτο....

30012010162.jpg

imag0039il.jpg

imag0040d.jpg

imag0042ty.jpg

imag0045k.jpg

περιμενω σχολια σας :rasp:

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο :rasp::hysterical::bowdown::bowdown:

υ.γ ο πλεκο έφυγε ?

Link to comment
Share on other sites

τον εχω ακομα μεσα....λες να το στειλω οπως μου ειχες πει λογω λιτρων...???μ αρεσει ρε γαμωτο.....κ κανει κ δουλεια με αλγη...

Link to comment
Share on other sites

τον εχω ακομα μεσα....λες να το στειλω οπως μου ειχες πει λογω λιτρων...???μ αρεσει ρε γαμωτο.....κ κανει κ δουλεια με αλγη...
πάρε μερικά σαλιγκάρια gold apple snail που δεν τρώνε φυτά και βγάλε τον πλεκο Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

σας ξαναβαζω αλλη μια σημερινη φωτο με τη μικρη μου ζουγκλα πλεον....η cabomba caroliana μεγαλωνει τρελα.......το κερατοφυλλο κανει σβουρες...επειγοντως κλαδεμα....χαχα αααα εχω κ νεογεννητα guppies.....εβαλα κ 4 αμανο γαριδουλες πανε καλα!!

imag0067b.jpg

Έγινε επεξεργασία - george1280
Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο σκέτη ζούγκλα είναι

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο σκέτη ζούγκλα είναι

ευχαριστω chris......οσο για τον pleco ακομα τον εχω :thumbup: μαλλον θα τον δωσω σε ενα φιλο ομως συντομα....

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι θα υποφερει μη μπορωντας να μεγαλωσει φυσιολογικα.

Το ενυδρειο ειναι πολυ ομορφο.

Το αλατι δεν ειναι απαραιτητο (δεν αρεσει και στα φυτα).

Χρησιμοποιειται προληπτικα.

Εδω ειναι η δοσολογια κλπ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry305091

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γεια σε ολους το ενυδρειακι προχωρα κλεινοντας περιπου 3 μηνες λειτουργιας εχω κλαδεψει τα φυτα κανα 2 φορες αφου μεγαλωνουν γρηγορα....μην τα ματιασω πανε πολυ καλα....τα μικρα γκαπακια που γεννηθηκαν μεσα στο ενυδρειακι μεγαλωνουν κ θα τα χαρισω σιγα σιγα. Α εβαλα κ ενα ζευγαρακι πλατυ...λετε συντομα να εχω μωρακια κ απο αυτα??

παρτε κ 2 φωτο να δειτε πως παει.....σχολια εννοειται δεκτα απο ολους προς βελτιωση..........

imag0072rx.jpg

imag0073g.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο το ενυδρειακι. :D

Τα platy μπαινουν σε χαρεμι 1 αρσ προς 3 θηλ (αντε 1 προς 2) αλλα ειναι μικρο το ενυδρειο για τετοια ψαρια αν σκεφτεις μαλιστα και το γονο που θα ερχεται συχνα.

Εγω δεν θα τα εβαζα.

Link to comment
Share on other sites

nice!!!!

μηπως μπορεις να μου πεις και τι φωτισμο εχεις βαλει γιατι θελω να στησο ενα 30lit για μονομαχο και σκεφτομε να βαλο 2-3 φυτα και ψαχνω φωτισμο.... ty!!!

Link to comment
Share on other sites

nice!!!!

μηπως μπορεις να μου πεις και τι φωτισμο εχεις βαλει γιατι θελω να στησο ενα 30lit για μονομαχο και σκεφτομε να βαλο 2-3 φυτα και ψαχνω φωτισμο.... ty!!!

φιλε μου εχει πανω μια λαμπα 11watt την <<μαμα>> που ειχε το dennerle οπως το πηρα.....παντως τα φυτα πανε καλα, βεβαια ειναι ευκολα, με αναλογια 0,33w/lt..... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...