Jump to content

Uv Sterilizer!


cholymelan

Recommended Posts

καλησπερα και χρονια πολλα και καλη χρονιά να εχουμε!

εχω ενα ενυδρειο που τρέχει μια βδομάδα!τα λίτρα ειναι 125!με ενδιαφέρει η αγορα uv φιλτρανσης! βρήκα μια που βγαζει η jbl 5 watt!εχω την εντύπωση πως δεν χρειάζομαι μεγαλύτερη!έχετε να προτείνεται κάποια αλλη εταιρεια σύμφωνα με την πείρα σας?

Link to comment
Share on other sites

Το παν ειναι να περναει απο μεσα της νερο με πολυ αργη ροη,για να κανει δουλεια.Αν μπορεις και με παραπανω watt,παρε.

Κανε ομως και μια αναζητηση στο ΑΖ σχετικα με τις συζητησεις περι χρησης ή οχι uv.

Link to comment
Share on other sites

έκανα και συμπέρανα ότι καλό ειναι να υπάρχει αλλα και κακό οπότε πέρνεις μια μικρή για να κανει λιγότερο κακό αλλα συνναμα και καλό!καπως ετσι

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα και καλη χρονιά να εχουμε!

εχω ενα ενυδρειο που τρέχει μια βδομάδα!τα λίτρα ειναι 125!με ενδιαφέρει η αγορα uv φιλτρανσης! βρήκα μια που βγαζει η jbl 5 watt!εχω την εντύπωση πως δεν χρειάζομαι μεγαλύτερη!έχετε να προτείνεται κάποια αλλη εταιρεια σύμφωνα με την πείρα σας?

ερωτηση τι ειναι το uv φιλτρανσης?????

Link to comment
Share on other sites

λάμπα uv ακτινοβολίας που συνδέεται σε σειρά με την έξοδο του νρού από το εξωτερικό φίλτρο για να περιορίζει βλαβερούς οργανισμούς που μπορεί να αναπτυχθούν και μικρόβια. Από το δικό μου διάβασμα έχω καταλήξει ότι είναι καλό να έχεις, αλλά να λειτουργεί κάποιες ώρες μόνο, όχι συνέχεια. Δεν το έχω ψάξει και πάρα πολύ όμως.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

απο 100 ευρω και πάνω αναλογα τα βαττ!

Και από κινέζικα πώς πάμε; Το λέω επειδή είναι πάμφθηνα όπως και οι ανταλλακτικές λάμπες.

Κάνουν όμως δουλειά; Ξέρει κάποιος από προσωπική πείρα;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγω πηρα χτες την jbl 9 watt..Την αγορασα απο το petcity 110 Ε..Νομιζω πως η τιμη ειναι καλη και απο ποιοτητα αρκετα καλη μπορω να πω..τωρα αν κανει δουλεια θα διξει στο μελλον..

Έγινε επεξεργασία - MrGe07
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως σταμάτησα εντελώς την χρήση της στο reef ενιδρείο μου εδω και ένα περίπου μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως σταμάτησα εντελώς την χρήση της στο reef ενιδρείο μου εδω και ένα περίπου μήνα.

Για ποιο λογο ?! :)

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΩ πως πρεπει να καταθέσω την εμπειρία μου....εχω ενα reef 120+50sub και είχα αποφασίσει οτι η uv ειναι παραμύθι και ετσι την αφαιρεσα...δυστυχώς μετά απο λιγο καιρό και αφού δεν ΕΙΧΑ αλλάξει κατι απο ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ του νερου αρχισε να ΞΕΣΠΑΕΙ αλγη με αποτελεσμα να ισοροπιση μετα απο καποι διαστημα και ΜΕ την προσθηκη uv λαμπας και απο τοτε την εχω monhma και επι 24 ωρου.ελπιζω να μην παρεξηγηθω και να βοηθησα :)

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

γιατί να παρεξηγηθείς ?

είναι γνωστό ότι η uv μπορεί να σκοτώσει την αιωρούμενη στο νερό άλγη

μόλις σταμάτησε η uv , αλλάξανε οι ισορροπίες στο ενυδρείο υπέρ της άλγης

Link to comment
Share on other sites

γιατί να παρεξηγηθείς ?

είναι γνωστό ότι η uv μπορεί να σκοτώσει την αιωρούμενη στο νερό άλγη

μόλις σταμάτησε η uv , αλλάξανε οι ισορροπίες στο ενυδρείο υπέρ της άλγης

προ χρόνων ειχε γινει ενα θεματακι με κάποιων φιλο που υποστήριζε οτι η uv με 5- 10 watt δεν κάνουν τιποτα...αλλα στην πραγματικότητα ειναι ανυπόστατο αφου αποδεδειγμένα ΕΤΑΙΡΙΕΣ προσφέρουν και σε αυτα τα μικρα watt λυση κατα τον αλγων(οριζμενων βέβαια)αρκεί να είναι και τα λιτρα ανάλογα των watt.ΕΓΩ πάντως δεν την ξανααφαιρω από το σύστημα μου :)

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...