Jump to content

EKTOZON & ICK


Recommended Posts

Αλήθεια το EKTOZON εχει αποτελέσματα με το ICK εγω προσωπικά τα εχω καταφέρει με ICK σε clown και σε Λευκόστερνο αλλα μήπως ειναι και σύμπτωση?? Με το ΕΚΤΟΖΟΝ αν εχουμε μεσα στο ενυδρειο star polyps,Mushrooms κλπ υπάρχει πρόβλημα? μεχρι στιγμης σε μενα ειναι εντάξει τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Τα φάρμακα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε συστήματα που φιλοξενούν και ασπόνδυλα, αναγράφουν στη συσκευασία Reef save ή φιλικά στους ασπόνδυλους οργανισμούς. Αν και πολλές φορές έχει παρατηρηθεί ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο ειδικά σε ευαίσθητους ασπόνδυλους οργανισμούς.

Το ΕΚΤΟΖΟΝ δεν έχω προσέξει τι αναφέρει. Αν περιέχει χαλκό είναι θέμα χρόνου για να σου δημιουργήσει πρόβλημα.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Για το ΕΚΤΟΖΟΝ, ίσως το πιο κατάλληλο άτομο είναι ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ, το ξέρει πάρα πολλά χρόνια και το δουλεύει άλλα τόσα.

Σταμάτη τα φώτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τη χρήση του ΕΚΤΟΖΟΝ στα ασπόνδυλα .

Χτυπά παράσιτα και μύκητες σε γλυκό και θαλασσινό .

Για odinium σε θαλασσινό δεν γνωρίζω .

Ξέρω όμως ότι οι Γερμανοί σε παραλαβές θαλλασινών το χρησιμοποιούν κατά κόρον .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πιστευεις οτι η χρηση του ειναι safe και σε ενυδρειο με σκληρα?

Με την ευκαιρια να κανω και μερικες ερωτησεις.

Τι γινεται ρε παιδια εαν το ψαρι ειναι αδυνατο να το πιασεις?

Και εαν πεθανει μεσα στο ενυδρειο ενα ψαρι απο ick χωρις να υπαρχει αλλο ψαρι μεσα, μετα απο ποσο χρονο ειναι safe να μπει αλλο ψαρι μεσα χωρις να κινδυνευει απο μολυνση?

H uv θα μπορουσε να βοηθησει στην προκειμενη περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε costasm

Προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτικός με όλα τα "Reef safe" φάρμακα.

Το ψάρι, εφόσον τρώει και γενικά είναι δραστήριο, μπορείς να το πιάσεις με αυτοσχέδια παγίδα.

Αν το ενυδρείο σου μείνει για ένα διάστημα χωρίς ψάρια, τότε θεωρητικά δεν υπάρχει το παράσιτο αφού διακόπτεται ο κύκλος της ζωής του, λόγω της έλλειψης του ενδιάμεσου ξενιστή. Το διάστημα αυτό θα μπορούσε να είναι 7-10 ημέρες αλλά για καθαρά λόγους ασφαλείας συνιστάται ένας μήνας.

Η UV sterilizer λάμπα, μπορεί να καταστρέψει το παράσιτο στο στάδιο των αιωρούμενων νυμφών. Επίσης το όζον είναι πιο δραστικό και στο στάδιο όπου οι νύμφες βρίσκονται στο υπόστρωμα.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...