Jump to content

Φελιζολ για diy background


xristosg7

Recommended Posts

περιμενουμε φωτο και τα νεα σου να δουμε τι εφτιαξες τελικα

εχει ενδιαφερων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια μετα απο πολυ σκεψη ειπα γιατι να ρισκαρω να το ωαλω μεσα στο ενυδρειο κ απο πισω την ιδια δουλεια κανει κ αφοβα ακουω σχολια

post-16460-1264330914_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδια μετα απο πολυ σκεψη ειπα γιατι να ρισκαρω να το ωαλω μεσα στο ενυδρειο κ απο πισω την ιδια δουλεια κανει κ αφοβα ακουω σχολια

Πολυ ομορφη η κατασκευη σου,αλλα καλυτερα να δεις λιγο τα ψαρια σου.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

διλαδι απλα περιμενω να μου ερθει 1 ενυδρειο για να βαλω το ζευγαρι ωστε να βγαλω το χωρισμα αν λες γιαυτο

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου για αυτο,απλα εχεις ψαρια τα οποια χρειαζονται αλλες συνθηκες,aquascape,λιτρα μεταξυ τους.....

Παπαγαλοψαρα με frontoza και διαφορες αφρικανες απο την λιμνη malawi εχεις μια μειξη εκει. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω κ εγω περιμενω το ενυδρειο κ να δωσω καποια ψαρια για να το διορθωσω λιγο

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω κ εγω περιμενω το ενυδρειο κ να δωσω καποια ψαρια για να το διορθωσω λιγο

οκ!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: κατα την γνωμη μου πιστευω οτι με το μπλε το μονοτικο αυτο που βαζουμε στον μπατο του ενυδρειου θα κανουμε καλυτερη δουλεια.... :bowdown:

Θα συμφωνήσω ,μιας και δεν διαλύετε σαν το άσπρο. Πάντως σήμερα ρώτησα έναν πωλητή χρωμάτων για την εποξική και μου είπε ότι δεν μπαίνει πάνω σε φενιζόλ γιατί θα το κάψει.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παρακολουθισα την συζητιση σας κ ειπα να σας δωσω μια λυση. Ο πατερας μου δουλευει το φελιζολ 30 χρονια και γνωριζο ολα τα θλικα του.Θα φταξετε το aquaskape με πιστολι θερμου αερα(το χρισιμοποιουνε οι υδραυλικοι) θα τα καρφοσετε με καλαμακια απο σουβλακι χοντρα κοντρα το ενα στο αλλο και θα περασετε ολη την κατασκευη με μια παστα η οποια δεν ειναι τοξηκη και θα γυνει σαν πολυεστερας.Το υλικο ειναι "ριζοκολα"...φυτικη τελοιος κ μεσα σε αυτη θα βαλετε μια ποσοτητα "πρωτη υλη". Αυτη την παστα θα την χρεισημοποιησετε για να κολυσετε κ την κατασκευη στη γυαλα.ακομα μπορειτε να χρεισημοποιησετε και γαζα ψιλη πανο στο φελιζολ κ απο πανο την παστα και θα σας δωσει ποιο αλυθεινο αποτελεσμα. ξεχασα να σας πω οτι τη παστα αυτη την αρεωνετε με νερο κ οταν στεγνωσει ειναι αδιαβρωχη.Καλο ειναι να την περασετε 2 με 3 χερια :bowdown: .ελπιζω να σας βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

που θα την βρούμε την ριζόκολα???? βάφεται? ειναι σκληρη οταν στεγνώσει??? τι ενοεις πρωτη υλη STPOWERSPORT ??? ευχαριστω προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μετά από συζήτηση με φίλο βιβλιοπώλη μου πρότεινε τα παρακάτω υλικά τα οποία έρχονται με εγγύηση μη τοξικών υλικών ( είναι αναγκασμένες οι συγκεκριμένες εταιρίες από την ευρωπαϊκή ένωση λόγω του αγοραστικού κοινού που απευθύνονται ).

φινεζόλ μπλε μονωτικό σκαμμένο με αναπτήρα έγινε επάλειψη με UHU varnish αναμειγμένη με νερομπογιά για δώσω καφέ χρώμα. Αυτήν την στιγμή κλείνει 1 μήνα μέσα κουβά με νερό και σήμερα μεταφέρετε στο 40αρι (το οποίο είναι άδειο από ψαράκια) για διακόσμηση. Στο τέλος της εβδομάδας θα στείλω δείγματα νερού σε φίλο χημικό και θα ενημερώσω. Προς το παρών οπτικά δεν υπάρχει καμία αλλοίωση στο χρώμα και το νερό στον κουβά έμεινε κρυστάλλινο.

Πληροφορίες που αναγράφονται στην συσκευασία.

Η Uhu Glue Varnish κολλάει, στεγανοποιεί και δίνει το τέλειο φινίρισμα προσθέτοντας λάμψη σε κάθε σας διακόσμηση. Χωρίς διαλύτες, εύκολη και γρήγορη στην χρήση. Είναι ιδανική για στερεοποιήσεις παζλ, κολλάζ ή ντεκουπάζ με κάθε είδους στολίδια πάνω σε χαρτόνι, κουτιά, μπολ, δοχεία, γλάστρες, πήλινα, κεριά και έπιπλα. Επίσης είναι κατάλληλη για να σκληραίνει τα υφάσματα και να αδιαβροχοποιεί φωτογραφίες.

Συνοπτικά η κόλλα Uhu Glue Varnish :

*

Κολλάει

*

Δίνει μεταξένια λάμψη

*

Στερεοποιεί

*

Στεγανοποιεί

*

Ιδανική για παζλ, κολλάζ, διακοσμήσεις

*

Ακατάλληλη για χρήση σε ορισμένα πλαστικά (PE,PP)

post-15964-1266663779_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδια μετα απο πολυ σκεψη ειπα γιατι να ρισκαρω να το ωαλω μεσα στο ενυδρειο κ απο πισω την ιδια δουλεια κανει κ αφοβα ακουω σχολια

Είναι μια λύση που έχω σκεφτεί και εγώ αλλά μου δίνει την εντύπωση αφίσας πιο πολύ . :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ,μιας και δεν διαλύετε σαν το άσπρο. Πάντως σήμερα ρώτησα έναν πωλητή χρωμάτων για την εποξική και μου είπε ότι δεν μπαίνει πάνω σε φενιζόλ γιατί θα το κάψει.

Δεν βάζεις πάνω στο φελιζολ αλλά πάνω στο κονίαμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε υπόψη ότι δεν κάνουν όλες οι εποξειδικές ρητίνες για χρήση σε ενυδρείο αλλά μόνο αυτές που προορίζονται για χρήση σε δεξαμενές ποσίμου νερού και γενικά για επαφή με τρόφιμα όπως για παράδειγμα αυτή εδώ.

Είμαι σε φάση κατασκευής background και χρησιμοποιώ τη ρητίνη που αναφέρεις.

Απίστευτο υλικό!Κόστισε περίπου 23 ευρώ και αποτελείται από 2 μεταλλικά δοχεία.Το ένα περιέχει το συστατικό "Α" και είναι 1 κιλό και το άλλο περιέχει το συστατικό "Β" και είναι 600 γραμμάρια.Με τις θερμοκρασίες που επικρατούν στεγνώνει σε ένα 24ωρο και το αποτέλεσμα το κανονίζεις εσύ.Ανάλογα με το αν θες να είναι σαγρέ η γυαλιστερό περνάς τα αντίστοιχα χέρια.

Η διαδικασία που ακολούθησα είναι: διαμόρφωση φελιζόλ,επάλειψη με σιλικόνη,στρώσιμο άμμου και πέρασμα με ρητίνη.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε φάση κατασκευής background και χρησιμοποιώ τη ρητίνη που αναφέρεις.

Απίστευτο υλικό!Κόστισε περίπου 23 ευρώ και αποτελείται από 2 μεταλλικά δοχεία.Το ένα περιέχει το συστατικό "Α" και είναι 1 κιλό και το άλλο περιέχει το συστατικό "Β" και είναι 600 γραμμάρια.Με τις θερμοκρασίες που επικρατούν στεγνώνει σε ένα 24ωρο και το αποτέλεσμα το κανονίζεις εσύ.Ανάλογα με το αν θες να είναι σαγρέ η γυαλιστερό περνάς τα αντίστοιχα χέρια.

Η διαδικασία που ακολούθησα είναι: διαμόρφωση φελιζόλ,επάλειψη με σιλικόνη,στρώσιμο άμμου και πέρασμα με ρητίνη.

στειλε καμια φοτο! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ολες αυτες οι κατασκευες ειναι φανταστικες οπτικα,αλλα,νομιζω με τοσα τσιμεντα,ριτινες και χημικα μεσα ,συντομα θα βγουν στο νερο και θα εχουμε προβλημα σοβαρο με την υγεια των ψαριων.δελεαστικα backround αλλα τα εχει καποιος πανω απο 2 χρονια χωρις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα στα ψαρακια του?

Έγινε επεξεργασία - kouts73
Link to comment
Share on other sites

ολες αυτες οι κατασκευες ειναι φανταστικες οπτικα,αλλα,νομιζω με τοσα τσιμεντα,ριτινες και χημικα μεσα ,συντομα θα βγουν στο νερο και θα εχουμε προβλημα σοβαρο με την υγεια των ψαριων.δελεαστικα backround αλλα τα εχει καποιος πανω απο 2 χρονια χωρις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα στα ψαρακια του?

Η ρητίνη Epoxol Alimentary χρησιμοποιήται σε τρόφιμα και δεξαμενές ποσίμου νερού και έχει πιστοποιητικό.

Τα έτοιμα background χρωματισμένα είναι.Εγώ προτιμώ τη ρητίνη παρά το οποιοδήποτε "αγνό" χρώμα.Τα συμπεράσματα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

στειλε καμια φοτο! :thumbup:

Θα ανεβάσω.Έχω τη φωτογραφική στο αμάξι. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω.Έχω τη φωτογραφική στο αμάξι. :thumbup:

Οποτε θες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

2 σχετικές φωτό.Μην ασχολείστε με ότι άλλο βλέπετε...Στο μέλλον θα το εξηγήσω. :thaman:

P2114252.jpg

P2114255.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 σχετικές φωτό.Μην ασχολείστε με ότι άλλο βλέπετε...Στο μέλλον θα το εξηγήσω. :thaman:

P2114252.jpg

P2114255.jpg

Μην ανησυχείς δεν είμαι εδώ για να σε κρίνω. Ωραίο το αποτέλεσμα .

Γιατί γυαλίζει τόσο, είναι φρέσκο ακόμα η το πέρασες πολλές φορές.

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Το έχω περάσει 3 φορές.Το ήθελα γυαλιστερό για κάποιο σκοπό.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω περάσει 3 φορές.Το ήθελα γυαλιστερό για κάποιο σκοπό.

Περιμένω να το δω στημένο και επίσης μετά από λίγο καιρό περιμένω να μας πεις πως συμπεριφέρεται, ξέρεις αν έχεις κάποιο πρόβλημα με τις μετρήσεις η δεν ξέρω και εγώ τη. Και πάλι μπράβο, :thaman: όταν θα αρχίσω το δικό μου να δούμε πως θα βγει,

οχ οχ οχ :thaman:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το έχω περάσει 3 φορές.Το ήθελα γυαλιστερό για κάποιο σκοπό.

Καλημέρα FotisGT. Τι έγινε με το Background ? Το δοκίμασες; Έκανες καμία μέτρηση;

Πες μας κανένα νέο γιατί είμαι έτοιμος να το αρχίσω και εγώ, σε ευχαριστώ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει στηθεί.Δουλεύει ένα μήνα περίπου και οι τιμές είναι NH3/NH4=0,NO2=0,NO3=10.

Οι σκληρότητες δεν έχουν επηρεαστεί καθόλου.1 guppy,1 apple snail και 1 anentome helena που φιλοξενούνται προς το παρόν δείχνουν μια χαρά.Παρουσίαση θα κάνω όταν έρθει η ώρα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...