Jump to content

Συμβιωση γαριδας και ψαριων


Recommended Posts

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=306752 Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν εχει ξανα απαντηθει το θεμα ή ειναι τελειως ηλι8ια ερωτηση αλλα θα ηθελα να μαθω αν γινεται να συμβιωσουνε σε ενα ενυδρειο και ψαρια αλλα και 4-5 γαριδες ή θα τρωγονται μεταξυ τους..προς το παρον..στο ενυδρειο που εχω δεν υπηρξε προβλημα..Ευχαριστω :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν εχει ξανα απαντηθει το θεμα ή ειναι τελειως ηλι8ια ερωτηση αλλα θα ηθελα να μαθω αν γινεται να συμβιωσουνε σε ενα ενυδρειο και ψαρια αλλα και 4-5 γαριδες ή θα τρωγονται μεταξυ τους..προς το παρον..στο ενυδρειο που εχω δεν υπηρξε προβλημα..Ευχαριστω :welcome:

Ανάλογα τα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

αναλογα τα ψαρια και τις γαριδες...και η πιο απλη ερωτηση δε μπορει να χαρακτηριστει ηλιθια..αυτος ο λογος υπαρξης του φορουμ!

Link to comment
Share on other sites

Στο προφιλ σου αναφερεις οτι σε ενυδρειο 50 λιτρων εχεις:4 σκαλαρια,4 νεον,4 καρδιναλιους,

4 γκαπι,1 πλεκοστομο και αλλα 6 ψαρια που δεν ξερεις τι ειναι.Εαν αυτα ισχυουν τοτε το

προβλημα σου δεν ειναι εαν θα επιζησουν οι γαριδες αλλα η ποσοτητα τω ψαριων και το εαν

μπορουν να συμβιωσουν μεταξυ τους.Ριξε μια ματια στα προφιλ των ψαριων και θα καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις..το ξερω οτι ειναι παρα πολλα τα ψαρια για 50 λιτρα και απο τον επομενο μηνα θα παρω το rio 180 high-lite της Juwel ..ξερετε κανενα καλο καταστημα στην αθηνα που να κανει παραγγελιες?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

και τα 180 λίτρα πάλι λίγα είναι για τα ψάρια που έχεις και είναι και το θέμα με αυτά που δεν ξέρεις, βάλε καμιά φώτο να σου πούμε τι ψάρια είναι

Link to comment
Share on other sites

1z5k8ib.jpg <---αυτα ειναι τα 2

j59ttu.jpg <---και αυτα ειναι τα 4

Ειναι ολα σχετικα σε μεγεθος..μονο τα σκαλαρια ειναι μεγαλα..

Μηπως μπορειται να μου πειτε απο φωτογραφιες το φυλο των σκαλαριων?

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη φωτογραφία είναι Hyphessobrycon megalopterus - Black Phantom Tetra. Σαν να τα βλέπω αρκετά σρεσαρισμένα - τρομάγμένα καθώς έχουν πολύ αχνά χρώματα. Θέλουν κοπαδάκι, τουλάχιστον 6 άτομα !

Στην δέυτερη φωτογραφία είναι Trigonostigma heteromorpha - Harlequin . Επίσης κοπαδάκι.

Όπως σου είπανε παραπάνω πρόσεξε τον αριθμό και την συμβατότητα των ψαριών σου.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρήστε το παρακάτω ως νέο ερώτημα του χρήστη Zannis :welcome:

Γεια σας παιδια ;) εχω μια ερωτηση να κανω..Σε λιγο καιρο θα παρω ενα ενυδρειο 180 λιτρα της Juwel rio 180 και προς το παρον η μονη εμπειρια που εχω ειναι απο το ιντερνετ και απο το πετ shop της γειτονειας και ενα ενυδρειακη 50 λιτρων π εχω στο οποιο λεω μεσα στο profile μου τι εχω.θα ηθελα να μου πει καποιος εμπειρος πως ταιζει τα ψαρακια του.Εχω το εξης προβλημα..Οση τροφη και να βαλω στην επιφανεια θα την φανε τα μεγαλα ψαρια..ΣΚαλαρια ramirezi.. με αποτελεσμα να μην παει καθολου τροφη σαν μικρα guppy neon cardinal ..Τωρα τα ταιζω γεμιζοντας ενα ποτηρι νερο με νερο του ενυδρειου και βαζω την τροφη στο ποτηρι και μετα την ριχνω μεσα οστε να βουλιαξει και να φανε και τα κατα ψαρια..ομως..αυτο εχει ως αποτελεσμα να μενει τροφη στον πατο...Δεν ξερω τι να κανω..πειτε μου..η αμμωνια ειναι στο 0.5 το δευτερο χρωματακι εχω απο τον πινακα της σερα.ευχαριστω πολυ..ειναι η πρωτη μου φορα που γραφω στο φορουμ και συγνωμη αν αυτα που ρωταω ειναι πολυ γελοια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...