Jump to content

Juwel Trigon 190 φυτεμενο


Knight77

Recommended Posts

Kαλησπερα...ειπα και εγω μιας και καπως το εχω τελειωσει πλην των ψαριων φυσικα

καθως ειμαι σε διαδικασια στρωσιματος, να παρουσιασω καποιες photos απο το καμαρι μου...

Μοντελο : Juwel Trigon 190 μαζι με τη βαση του

Διαστασεις: 99 x 70 x 60 cm

Λιτρα : 190

Φιλτρανση : Εσωτερικο φιλτρο Juwel Bioflow 600lt/h (συντομα αγορα εξ. φιλτρου για καλυτερη επιπλεον φυλτρανση)

Φωτισμος : 2x28w λαμπες Τ5 με τη μια να ειναι Day και την αλλη Nature

Θερμανση: θερμαντηρας Juwel 200W

CO2

Διακοσμηση: 3D Background της Juwel, μοντ. Root στα πλαινα τοιχοματα, ανοιχτη μπεζ αμμος, ξυλο blackwood

Φυτα: Αnubias Nano,Anubias Caladiifolia, Egeria Densa, Echinodorus Bleheri, Echinodorous Red Special, Bacopa Monieri

Προς το παρον το ενυδρειο φιλοξενει 5 black tetras (χηρες) εως οτου στρωθει.

Σκοπευω να φιλοξενησει ενα κοπαδι cardinal tetras και λιγους δισκους εκτροφης...

Περιμενω τα σχολια σας και τις προτασεις σας :P

post-17061-1262888983_thumb.jpg

post-17061-1262889063_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Knight77
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο.. :lmao:

Αν μπορεις γυρνα την εξοδο του φιλτρου να χτυπαει στην επιφανεια ;)

Eυχαριστω

To χω κανει ηδη :P

Πολυ ωραιο, πανεμορφο :hysterical:

Αλλα για δισκους δυσκολο.

Ξερω οτι τα λιτρα ειναι σχετικα λιγα για δισκους...με 3 των 6-7cm με καλη φιλτρανση

και συχνες αλλαγες νερου δεν νομιζω να εχουν ιδιατερο προβλημα....

το πολυ πολυ οταν μεγαλςσουν παω σε μεγαλυτερο ενυδρειο :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο!!!

Να τα χαίρεσαι τα δισκάκια αν τελικά τα βάλεις.... (Τα λίτρα όμως...)

Έγινε επεξεργασία - Delta6
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω

To χω κανει ηδη :P

Ξερω οτι τα λιτρα ειναι σχετικα λιγα για δισκους...με 3 των 6-7cm με καλη φιλτρανση

και συχνες αλλαγες νερου δεν νομιζω να εχουν ιδιατερο προβλημα....

το πολυ πολυ οταν μεγαλςσουν παω σε μεγαλυτερο ενυδρειο :lmao:

(Θα πω την αποψη μου που δεν σημαινει οτι ειναι και σωστη, εσυ απλα ψαχτο)

Ειναι και αλλες δυσκολιες γενικοτερα και απο καποια στιγμη και μετα θα ειναι ταλαιπωρια.

Οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρα (κοπαδι πραγαματικο δεν μπορουμε να εχουμε σε ενα ενυδρειο αλλα μια ομαδα 6 ατομων ειναι το μινιμουμ) και η ομαδα προσφερει ασφαλεια = λιγοτερο αγχος = λιγοτερες πιθανοτητες να ασθενησουν.

Για τον ιδιο λογο (ασθενειες) θα καταλαβεις στην πορεια οτι θα πρεπει να εχεις πολυ χαμηλη οξυτητα και σκληροτητα στο νερο οπως και πολυ υψηλη θερμοκρασια.

Αυτες οι παραμετροι θα ειναι ασυμβατοι με τα περισσοτερα φυτα και θα δυσκολευει τη ζωη σε αρκετα απο τα υπολοιπα ζωντανα του ενυδρειου

Προσθεσε οτι οι δισκοι θελουν πολυ φαι = πολυ καλη φιλτρανση πχ 1 λιτρο siporax για καθε δισκο, ομως παραλληλα πολυ χαμηλη ροη νερου πχ 2-3 φορες τα λιτρα του ενυδρειου.

Οσο λιγοτερα λιτρα τοσο πιο συχνες αλλαγες.

Θα φτασεις να κανεις καθε δυο μερες αλλαγη.

Υπολογισε επισης οτι για να αναπτυχθουν σωστα τα ψαρια απο ενα σημειο και μετα θελουν χωρο, αλλιως παρουσιαζουν ανωμαλιες στο σχημα τους κλπ.

Που οδηγουν ολες αυτες οι σκεψεις?

Μεγαλο ενυδρειο με μεγαλο κοπαδι δισκων με σωστες παραμετρους και διακοσμηση και προσοχη στους συγκατοικους.

Οπως καταλαβαινεις θελει λιγο μελετη ο δισκος. :lmao:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

(Θα πω την αποψη μου που δεν σημαινει οτι ειναι και σωστη, εσυ απλα ψαχτο)

Ειναι και αλλες δυσκολιες γενικοτερα και απο καποια στιγμη και μετα θα ειναι ταλαιπωρια.

Οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρα (κοπαδι πραγαματικο δεν μπορουμε να εχουμε σε ενα ενυδρειο αλλα μια ομαδα 6 ατομων ειναι το μινιμουμ) και η ομαδα προσφερει ασφαλεια = λιγοτερο αγχος = λιγοτερες πιθανοτητες να ασθενησουν.

Για τον ιδιο λογο (ασθενειες) θα καταλαβεις στην πορεια οτι θα πρεπει να εχεις πολυ χαμηλη οξυτητα και σκληροτητα στο νερο οπως και πολυ υψηλη θερμοκρασια.

Αυτες οι παραμετροι θα ειναι ασυμβατοι με τα περισσοτερα φυτα και θα δυσκολευει τη ζωη σε αρκετα απο τα υπολοιπα ζωντανα του ενυδρειου

Προσθεσε οτι οι δισκοι θελουν πολυ φαι = πολυ καλη φιλτρανση πχ 1 λιτρο siporax για καθε δισκο, ομως παραλληλα πολυ χαμηλη ροη νερου πχ 2-3 φορες τα λιτρα του ενυδρειου.

Οσο λιγοτερα λιτρα τοσο πιο συχνες αλλαγες.

Θα φτασεις να κανεις καθε δυο μερες αλλαγη.

Υπολογισε επισης οτι για να αναπτυχθουν σωστα τα ψαρια απο ενα σημειο και μετα θελουν χωρο, αλλιως παρουσιαζουν ανωμαλιες στο σχημα τους κλπ.

Που οδηγουν ολες αυτες οι σκεψεις?

Μεγαλο ενυδρειο με μεγαλο κοπαδι δισκων με σωστες παραμετρους και διακοσμηση και προσοχη στους συγκατοικους.

Οπως καταλαβαινεις θελει λιγο μελετη ο δισκος. :lmao:

εχεις δικιο σε οσα λες :P

σκεψεις κανω σιγουρα ο δισκος ειναι ψαρι με αρκετες ''ιδιοτροπιες''

ελα που ομως ειναι πανεμορφα τα ατιμα :lmao:

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο σε οσα λες :P

σκεψεις κανω σιγουρα ο δισκος ειναι ψαρι με αρκετες ''ιδιοτροπιες''

ελα που ομως ειναι πανεμορφα τα ατιμα :lmao:

ΙΜΟ αστα για λιγο πιο μετα :lmao:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενα μικρο update και καποιες αποριες.

Το Σαββατο αγοραστηκε εξωτερικο φιλτρο της Eheim 2215, το οποιο θα αναλαβει το βιολογικο καθαρισμο

του ενυδρειου.Ως βιολογικο υλικο χρησιμοποιησα 3 Lt Sera Siporax.

1) Δεδομενου οτι ταυτογχρονα δουλευει και το εσωτερικο μαμισιο φιλτρο της Juwel η βιολογια θα μεταφερθει στο καινουριο η πρεπει να κανω κατι επιπλεον; Υποψιν προσθετω Api Stress Zyme+ καθε 3 μερες.

2) Oσο αφορα τη συντηρηση του 2215, σε περιπτωση καθαρισμου, πως γινεται;

Κλεισιμο των βανων και αφου φυσικα εχει βγει απο τη μπριζα.Αλλα με το νερο που ηδη υπαρχει στους σωληνες τι γινεται ωστε να μην εχω διαρροη?

3) Οι θερμαντηρες της Juwel κανουν δουλεια;Ειναι αξιοπιστοι; Παρατηρω μια αποκλιση της ταξεως των 2 βαθμων (προς τα κατω) σε σχεση με αυτη που εχω βαλει στο θερμοστατη.Δυνατοτητα καλιμπραρισματος δεν εχει.

Aυτα προς το παρον και ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Knight77
Link to comment
Share on other sites

Καποιες ερωτησεις που παιζουν ρολο για την απαντηση

1. Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο με το εσωτερικο φιλτρο?

2. Εχεις αλλαξει/αναβαθμισει κατι απο τα υλικα στο εσωτερικο φιλτρο?

3. Μετρησεις εχεις? (ΝΗ3?ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3)

Δεν εχει βανακια το φιλτρο?

Δεν εχουν και την καλυτερη φημη αλλα σε κανενα θερμαντηρα δεν εχει σχεση αυτο που δειχνει ο θερμαντηρας με τη θερμοκρασια του νερου

Ακομα και να καλιμπραριζοταν δεν ειναι τιποτα σπουδαιο, εσυ αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να κοιταζεις το θερμομετρο του ενυδρειου και αναλογα να ανεβαζεις ή να κατεβαζεις τη ρυθμιση του θερμαντηρα ασχεται τι λεει πανω.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1. περιπου 20 μερες

2. μετα απο τη 1η εβδομαδα αφαιρεθηκε το σφουγγαρι ανθρακα και στη θεση του εχει προστεθει τυρφη.Ολα τα αλλα σφουγγαρια δεν εχουν πειραχτει.

3. Μετρησεις NH3/NH4 kai NO2 κανω καθε 3 μερες. Ακομα το ενυδρειο δεν εχει στρωσει. NH3/Nh4 -> 0.5 και ΝΟ2-> 0.5mg

Οσο για το 2215 βανακια εχει τα οποια τα εχω τοποθετησει στη μεση των σωληνων.Επειδη δεν εχω καταλαβει και τοσο καλα τη λειτουργια τους, σε περιπτωση που τα κλεισω και σταματησει η ροη μετα πως αποσυνδεω τους σωληνες απο το φιλτρο? στα στομια εισαγωγης-εξαγωγης δεν θα υπαρχει νερο?

Κατι που αναρωτιομουν ειναι οτι στη μεση το καθε group βανων σφιγγει/ξεσφιγγει περιστρεφοντας το. Απο εκει γινεται η αποσυνδεση?

Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα απο τις οδηγιες δεν καταλαβα και πολλα...

Έγινε επεξεργασία - Knight77
Link to comment
Share on other sites

1. περιπου 20 μερες

2. μετα απο τη 1η εβδομαδα αφαιρεθηκε το σφουγγαρι ανθρακα και στη θεση του εχει προστεθει τυρφη.Ολα τα αλλα σφουγγαρια δεν εχουν πειραχτει.

3. Μετρησεις NH3/NH4 kai NO2 κανω καθε 3 μερες. Ακομα το ενυδρειο δεν εχει στρωσει. NH3/Nh4 -> 0.5 και ΝΟ2-> 0.5mg

Οσο για το 2215 βανακια εχει τα οποια τα εχω τοποθετησει στη μεση των σωληνων.Επειδη δεν εχω καταλαβει και τοσο καλα τη λειτουργια τους, σε περιπτωση που τα κλεισω και σταματησει η ροη μετα πως αποσυνδεω τους σωληνες απο το φιλτρο? στα στομια εισαγωγης-εξαγωγης δεν θα υπαρχει νερο?

Κατι που αναρωτιομουν ειναι οτι στη μεση το καθε group βανων σφιγγει/ξεσφιγγει περιστρεφοντας το. Απο εκει γινεται η αποσυνδεση?

Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα απο τις οδηγιες δεν καταλαβα και πολλα...

Απο τη στιγμ,η που ειναι στρωτο ακομα ειναι ανωφελο να παρεις μπολι για πιο γρηγορα στρωσιμο κα του εξωτερικου.

Ειναι και κακο να πειραξεις τωρα το εσωτερικο.

Βαλε απλα το εξωτερικο να δουλευεο στο ενυδρειο και θα στρωσει.

Τα μονα ή τα διπλα βανακια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Τα διπλα εχει :bowdown:

Ειναι πολυ απλο τοτε.

Κλεινεις τα βανακια και απο τις δυο μεριες, βγαζεις απο τη πριζα, σκουπιζεις τα βανακια απο σταγονες νερου και αφηνεις τους σωληνες να κρεμονται, παιρνεις το φιλτρο στη τουαλετα και εκει το ανοιγεις.

Εχεις φυλαξει νερο απο το ενυδρειο σε ενα λεκανακι (καινουριο, που θα το εχεις μονο για το ενυδρειο) και μεσα σε αυτο ταρακουνας τα υλικα να ξεβουλωσουν (οχι να καθαρισουν τελειως) γιατι μονο οταν βουλωνει το φιλτρο θα το ανοιγεις.

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομενο οτι τα βανακια ειναι στη μεση των σωληνων ακομα και κλεινοντας τα δεν θα εχω διαρροη,

αποσυνδεοντας τους σωληνες απο τα στομια του φιλτρου (εισαγωγης/εξαγωγης)?

Η θεση που εχω βαλει τα βανακια ειναι σωστη η επρεπε να τα ειχα βαλει κοντα στα στομια του φιλτρου?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω :bowdown:

Θα ανεβασω καινουριες φωτος με καλη ψηφιακη slr φιλου καθως η δικη μου ειναι για επισκευη...

Εχουν γινει ορισμενες προσθηκες φυτων και μερικες μετακινησεις στα ξυλα για πιο φυσικο αποτελεσμα :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Knight77
Link to comment
Share on other sites

Τα βανάκια τα βάζουμε στις άκρες των σωλήνων
Γιατι υποχρεωτικα στην ακρη των σωληνων ? Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ας απαντησω εγω χωρις να σημαινει οτι εχω και δικιο

λογικα για να μη κουβαλας και μεγαλο μηκος σωληνα στη συντηρηση :bowdown:

τα βανακια τοποθετηθηκαν τελικα κοντα στο φιλτρο...

ευκαιρια ηταν αλλωστε μετα τη διαρροη :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μερικες νεες φωτος με λιγο αλλαγμενο το aquascape και μερικα νεα φυτα :bowdown:

το Σαββατο μπηκε και ενα κοπαδακι Cardinals καθως ολα πηγαινουν καλα στο θεμα ποιοτητας νερου

το κοπαδι ηταν τουλαχιστον ενα μηνα στο μαγαζι που τα πηρα και μπηκαν με πολυ προσεχτικο τροπο

καθως ειναι ευαισθητα σχετικα ειδικα στη ποιοτητα του νερου.

Το ενυδρείο λειτουργει 40 μερες περιπου

P.H 6.5~6.8

KH 3

GH 5

προστεθηκαν ανακλαστηρες στις ηδη υπαρχουσες λαμπες ενω σε λιγες μερες θα αγοραστει αλλη μια λαμπα

για το φωτισμο του μπροστινου μερους κυριως για το γρασιδακι που εχει απαιτησεις, καθως και DIY moonlight με cold cathode λυχνιες

και εδω θελω τη γνωμη σας :bowdown:

επειδη λεω να βαλω colour λαμπα που τονιζει και τα χρωματα στα ψαρια, θα βοηθησει και τα φυτα η ειναι καλυτερο να επιλεξω θερμο χρωμα για το γρασιδι?

Υποψιν οπως φαινεται και στις φωτογραφιες το νερο εχει κιτρινωπη αποχρωση λογω τυρφης (προσωπικα μου αρεσει πολυ καθως δινει πιο φυσικο τονο στο ενυδρειο), αν παιζει καποιο ρολο στο φωτισμο των φυτων αυτο.

post-17061-1264687295_thumb.jpg

post-17061-1264687313_thumb.jpg

post-17061-1264687328_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Knight77
Link to comment
Share on other sites

Το Background τα σπάει!!!

Έγινε επεξεργασία - Exiz
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...