Jump to content

Riccia σε Tanganyika;


agalenia

Recommended Posts

Ξέρω ότι ακούγεται κάπως, αλλά θα πηγαίνει; Ρωτάω γιατί έχω μπόλικη στο άλλο ενυδρείο και έλεγα μήπως βάλω και σε αυτό να σπάσει λίγο η μονοτονία...

Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Οχι καλύτερα.....Στην Tanganyika σπάνια υπάρχουν φυτά μόνο σε λασπώδης μέρη της λίμνης με χαμηλό ύψος νερού(φυσικά σπάνια συλλεγόνται ψάρια απ'αυτά τα μερη) και εκεί υπάρχουν Ceratophyllum,Vallisneria και κάποια είδη Potamogeton.Εαν βάλεις φυτά,επέλεξε καλύτερα κάποιο απ'αυτά :P

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια για να είμαστε και ρεαλιστές αν δεν το ξηλώσουν οι κιχλίδες μια χαρά θα καθαρίζει το ενυδρείο από νιτρικά-φωσφορικά απλά πρόσεχέ το γιατί αν μεγαλώσει πολύ θα πεινάσουν τα υπόλοιπα φυτά, σίγουρα πάντως τα ψάρια δεν θα πάθουν κάτι. :P

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια για να είμαστε και ρεαλιστές αν δεν το ξηλώσουν οι κιχλίδες μια χαρά θα καθαρίζει το ενυδρείο από νιτρικά-φωσφορικά απλά πρόσεχέ το γιατί αν μεγαλώσει πολύ θα πεινάσουν τα υπόλοιπα φυτά, σίγουρα πάντως τα ψάρια δεν θα πάθουν κάτι. :P

Και τα άλλα μια χαρά θα καθαρίσουν το νερό.... :lmao: .Και δεν το βλέπω να την γλυτώνει μέσα στην Tanganyika!Γιώργο το σκέφτεσαι και για υψηλό ph?? ;):lmao:

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ σε pH 8,5 νιτρικά και φως να έχει και δεν παίρνει χαμπάρι. :P

Βρε για τα τρελλοκιχλίδες μίλαγα!! :lmao:

Εχεις ενυδρείο με 8,5 ph?Εχασα επεισόδια ή έχω κενά μνημης? :lmao:

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Έχω μέσα μία valisneria και ίσως βάλω και ένα μικρό κομμάτι anubia. Απλά επειδή θα βγάλω και riccia από το άλλο ενυδρείο έλεγα μήπως έδενα λίγη πάνω σε μία πέτρα έτσι για να σπάσει λίγο η πετρίλα. Αλλά από την άλλη ίσως και να μη βάλω καθόλου. Την anubia να τη βάλω λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Vallisneria και Anubia είναι μια χαρά για Tanganyika. Εϊναι χαμηλών απαιτήσεων, αντέχουν σε αλκαλικό νερό και συνήθως οι κιχλίδες δεν τα πειράζουν.

:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...