Jump to content

Το νέο μου ενυδρείο


a02-5085

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι,

Μετά από πολύ καιρό με αμερικάνικες κιχλίδες έκανα το βήμα να γίνω κι εγώ αφρικάνος...

Έχω VISIo της JUWEL 450 λίτρων και μήκους 1.5μ.

Είναι το πρώτο μου αφρικάνικο όπου δηλώνω πρωτάρης!... Μελέτησα τις προηγούμενες συζητήσεις χρειάζομαι όμως και τις προτάσεις και σχόλιά σας...

Παρακάτω επισυνάπτω τις φωτογραφίες μετά από το στήσιμο (πέτρες από τον Ερμή). Δεν έχω βάλει ακόμη άμμο μέχρι να που πείτε και τα σχόλιά σας.

post-2075-1263033841_thumb.jpg post-2075-1263033890_thumb.jpg post-2075-1263033944_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Αφρικάνικη πλευρά του φόρουμ. Οι πέτρες σου μ'αρέσουν ειδικά αυτές στην αριστερή πλευρά.

Ρίξε μια ματιά εδώ για να πάρεις μερικές ιδέες για το στήσιμο τους

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28495

Τι ψάρια σκέφτεσαι να φιλοξενήσεις;

:P

Link to comment
Share on other sites

Τρέφω άπειρη συμπάθεια για τις cyphotilapia frontosa οπότε κατευθύνομαι προς Τανγκανίκα, αν και η γυναίκα μου με πιέζει για malawi (την εντυπωσιάζουν τα χρώματα των ψαριών της λίμνης αυτής) .

Τα άλλα είδη που σκέφτομαι να βάλω είναι:

-neolamprologus leleupi

-neolamprologus brichardi

Για το πλήθος κάθε είδους θα ήθελα την γνώμη σας.

Το setup σε αυτή του την μορφή είναι λειτουργικό για τα ψάρια; Μήπως πρέπει να κάνω κάποια τροποποίηση; Χρειάζονται άλλες πέτρες ή είμαστε εντάξει;

Φίλοι σας ευχαριστώ! Ελπίζω να βγει ένα setup που θα ευχαριστήσει τους κατοίκους και ότι θα έχουμε πολλές γέννες!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να πειραματιστείς λίγο με το στήσιμο έχοντας στο μυαλό σου ότι μας ενδιαφέρει να δημιουργήσουμε σπηλιές και όχι περάσματα. Αναφερομαι στην δεξιά πλευρά και στις μεγάλες πέτρες που έχεις βάλει κάθετα. Οι πιό πολλές πέτρες πρέπει να βρίσκονται στην βάση καθώς εκεί κατά κύριο λόγο θα φωλιάσουν οι Κιχλίδες.

Για τη σύνθεση, τα λίτρα σου και το 1,50μ μήκος σου δίνουν πολλές επιλογές. Η δικιά μου πρόταση είναι κοινωνικό Tanganyika. Παρακάτω είναι κάποια που αρέσουν σε μένα και με τον σωστό συνδυασμό μπορούν να κάνουν ένα πολύ ωραίο σύνολο.

N. Brichardi

N.Leleupi

N. buescheri

A. Calvus

Julidochromis ornatus

Julidochromis regani

Julidochromis transcriptus

Julidochromis marlieri

Ας περιμένουμε όμως να ακούσουμε κι άλλες προτάσεις.

:P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα -επειδή το ενυδρείο έχει μήκος και λίτρα - ψάρια απο την ομάδα tropheus ,Ταγκανίκα.Οσον αφορά τις πέτρες με κάλυψε ο αγαπητός karydas.

:P

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να πειραματιστείς λίγο με το στήσιμο έχοντας στο μυαλό σου ότι μας ενδιαφέρει να δημιουργήσουμε σπηλιές και όχι περάσματα. Αναφερομαι στην δεξιά πλευρά και στις μεγάλες πέτρες που έχεις βάλει κάθετα. Οι πιό πολλές πέτρες πρέπει να βρίσκονται στην βάση καθώς εκεί κατά κύριο λόγο θα φωλιάσουν οι Κιχλίδες.

Για τη σύνθεση, τα λίτρα σου και το 1,50μ μήκος σου δίνουν πολλές επιλογές. Η δικιά μου πρόταση είναι κοινωνικό Tanganyika. Παρακάτω είναι κάποια που αρέσουν σε μένα και με τον σωστό συνδυασμό μπορούν να κάνουν ένα πολύ ωραίο σύνολο.

N. Brichardi

N.Leleupi

N. buescheri

A. Calvus

Julidochromis ornatus

Julidochromis regani

Julidochromis transcriptus

Julidochromis marlieri

Ας περιμένουμε όμως να ακούσουμε κι άλλες προτάσεις.

:P

Απο julidochromis να διαλεξεις μονο ενα απο τα ειδη............

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα -επειδή το ενυδρείο έχει μήκος και λίτρα - ψάρια απο την ομάδα tropheus ,Ταγκανίκα.Οσον αφορά τις πέτρες με κάλυψε ο αγαπητός karydas.

:P

+1 Ειμαι τις ιδιας αποψης με τον κ. Σωκρατη.... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ τα είδη που ανέφερα είναι για να πάρεις μια ιδέα και όχι για να μπούν όλα μαζί. Όπως σωστά διευκρίνησε ο Dias δεν βάζουμε μαζί δύο είδη Julidochromis καθώς υπάρχει κίνδυνος υβριδισμού.

:P

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Θα προσπαθήσω πρώτα να κλείσω το θέμα της διακόσμησης στην δεξιά πλευρά του ενυδρείου. Σας στέλνω και λεπτομέρεια αυτού του σημείου.

post-2075-1263047713_thumb.jpg post-2075-1263047740_thumb.jpg

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να δημιουργήσω μερικές επιπλέον σπηλιές με moonstone όπως έω ήδη κάνει.

Κατά τα άλλα είμαι εντάξει; Χρειάζομαι επιπλέον πέτρες; Σκέφτομαι ότι αν θα βάλω frontoza θα χρειαστώ κάποιο ελεύθερο χώρο για να μπορούν να κινούνται.

Από τα ψάρια που μου είπατε μου άρεσε πολύ το Julidochromis Ornatus.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλεπω οι πετρες ακουμπανε στα τζαμια..Επισης το σχημα τους δεν δινει την σταθεροτητα ωστε να τις εχεις αφοβα καθετα στηριγμενες...(μιλαω για την δεξια πλευρα)

Προσπαθησε να τις τοποθετησεις οριζοντια δημιουργοντας σπηλιες...Επισης θε ηταν πιο ομορφο αν δεν ειχε τις Moonstone και ειχε λιγες ακομα πετρες σαν τις μεγαλες στην δεξια πλευρα :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα πω ακριβώς το αντίθετο σε σχέση με τις μεγάλες πέτρες της δεξιάς πλευράς.

Ότι δηλαδή θα ήταν πολύ καλύτερα για τα ψάρια αν είχες στοίβες από moonstone τέτοιου μεγέθους που βλέπω, αντί περισσότερες από τις μεγάλες που πρακτικά δεν προσφέρουν τίποτα ιδιαίτερο εκτός από κάποιο πέρασμα και καταλαμβάνουν και πολλά λίτρα. Γενικά προσπάθησε να βάλεις πέτρες που να είναι χρήσιμες δηλαδή να έχουν τρύπες αλλά και να δημιουργούν πολλά περάσματα και σπηλιές. Αυτό δεν είναι εφικτό με πέτρες πολύ μεγάλου μεγέθους όπως αυτές που έχεις αριστερά (τώρα αν είχες 700 λίτρα και πάνω δεν θα πείραζε να σπαταλήσεις λίγα λίτρα με τέτοιες πέτρες αλλά εδώ κάθε λίτρο που νερού που απομένει είναι χρήσιμο).

Δες στησίματα με πέτρες μικρότερου μεγέθους όπως στο link που σου έδωσε ο karydas. Πέτρες με μέγεθος όπως αυτές που έχεις αριστερά ή όπως είναι οι moonstone στη βάση της αριστερής στοίβας.

Edit:

Όσο για τα ψάρια....συμφωνώ με το Σωκράτη

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω κατι....

Με τα λιτρα που εχει και τις διαστασεις.... μονο ενα κοπαδι με 12-13 τροφεους μπορει να βαλει??

Μπορει να βαλει και καποιο αλλο ειδος ταγκανικα μαζι τους??

Επισης... οι αριστερες πετρες βλεπω οτι ειναι ηφαιστιακες... δε θα εχει προβλημα??

Ειναι αρκετα ελαφριες και μου μπηκαν στο μυαλο να τις βαλω κι εγω... αλλα η επιφανεια τους ειναι πολυ σαγρε και ισως πληφωνουν τα ψαρια...

Τι λετε κυριοι αφρικανοι??

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω κατι....

Με τα λιτρα που εχει και τις διαστασεις.... μονο ενα κοπαδι με 12-13 τροφεους μπορει να βαλει??

Μπορει να βαλει και καποιο αλλο ειδος ταγκανικα μαζι τους??

Επισης... οι αριστερες πετρες βλεπω οτι ειναι ηφαιστιακες... δε θα εχει προβλημα??

Ειναι αρκετα ελαφριες και μου μπηκαν στο μυαλο να τις βαλω κι εγω... αλλα η επιφανεια τους ειναι πολυ σαγρε και ισως πληφωνουν τα ψαρια...

Τι λετε κυριοι αφρικανοι??

Nikoloutso είσαι άτακτος :lmao: κοίτα εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30086

για τις πέτρες αριστερά αν είναι σαγρέ ,έχεις δίκιο .

:P

Link to comment
Share on other sites

Nikoloutso είσαι άτακτος :lmao: κοίτα εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30086

για τις πέτρες αριστερά αν είναι σαγρέ ,έχεις δίκιο .

:P

Ειμαι λιγο.... ;)

"Μπορεί τα ψάρια αυτά να συγκατοικήσουν με άλλα?Λοιπόν Ψάχνοντας βρήκα απο τη βιβλιογραφία οτι με ψάρια που τα λέμε gobies όπως του γένους eretmodous, Tanganicodus και spathodus είναι συμβατά επίσης είναι συμβατά με την οικογένεια των petrochromis και simochomis. "

Παντως... για τα συγκεκριμενα λιτρα ηταν η ερωτηση μου. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

Σας στέλνω την φωτογραφία του ενυδρείου έχοντας ρίξει πλέον και την άμμο. Προσπάθησα να ακολουθήσω τις οδηγίες σας. Βέβαια παρ' όλο που ξέρω ότι έχετε δίκιο την κεντρική μεγάλη πέτρα δεν την έβγαλα γιατι μου αρέσει εξαιρετικά!!!

post-2075-1263494268_thumb.jpg

Ποια τα σχόλιά σας; Σας αρέσει;

Έχω ξεκινήσει την διαδικάσία για το στρώσιμο και σύντομα θα σας ενημερώσω με μετρήσεις. Έχετε κάποιο link όπου μπορώ να διαβάσω λεπτομέρειες για το στρώσιμο;

Από ψάρια σκέφτομαι να βάλω τα παρακάτω:

-Cynotilapia Frontosa

-A.Calvus

-N.Brichardi

-N.Leleupi

Από πλήθος τι θα λέγατε να βάλω από το κάθε ένα; Είναι "εύκολα" ψάρια ή έχουν κάποια ιδιαιτερότητα που θα πρέπει να προσέξω; Είναι συμβατά μεταξύ τους;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

Σας στέλνω την φωτογραφία του ενυδρείου έχοντας ρίξει πλέον και την άμμο. Προσπάθησα να ακολουθήσω τις οδηγίες σας. Βέβαια παρ' όλο που ξέρω ότι έχετε δίκιο την κεντρική μεγάλη πέτρα δεν την έβγαλα γιατι μου αρέσει εξαιρετικά!!!

post-2075-1263494268_thumb.jpg

Ποια τα σχόλιά σας; Σας αρέσει;

Έχω ξεκινήσει την διαδικάσία για το στρώσιμο και σύντομα θα σας ενημερώσω με μετρήσεις. Έχετε κάποιο link όπου μπορώ να διαβάσω λεπτομέρειες για το στρώσιμο;

Από ψάρια σκέφτομαι να βάλω τα παρακάτω:

-Cynotilapia Frontosa

-A.Calvus

-N.Brichardi

-N.Leleupi

Από πλήθος τι θα λέγατε να βάλω από το κάθε ένα; Είναι "εύκολα" ψάρια ή έχουν κάποια ιδιαιτερότητα που θα πρέπει να προσέξω; Είναι συμβατά μεταξύ τους;

Αγαπητοί φίλοι παρακαλώ για την γνώμη σας... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι παρακαλώ για την γνώμη σας... :rolleyes:

Αφού παρακαλείς.... :D

Κι εμενα μου αρεσει το στήσιμο... και η μεγάλη πετρα... αλλα με χαλάει η εντονη 2χρωμια.... :hysterical: στις πετρες...

Πάντω τελικά ειναι σαγρέ οι πετρες αριστερά??

Link to comment
Share on other sites

Είναι ηφαιστειακές οι μαύρες πέτρες, είναι όμως στρογγυλεμένες (τυποποιημένες από τον ΕΡΜΗ). Για το πλήθος των ψαριών ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Είναι ηφαιστειακές οι μαύρες πέτρες, είναι όμως στρογγυλεμένες (τυποποιημένες από τον ΕΡΜΗ). Για το πλήθος των ψαριών ποια είναι η γνώμη σας;

περιπου 10 ψαρακια,ισωσ και παραπανω(πρωσοπικη μου αποψη).......αλλα καλυτερα ασ μιλησουν οι ειδικοι του foroum.καλοριζικο κιολασ......καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτό που προτείνει και ο κ.Σωκράτης. tropheus..

Θα προτεινα μία φυλή.Τώρα για τον αριθμό 10-15.

Παντως να ξέρεις ότι όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο γιατι μετριάζεται η επιθετικότητά τους!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά υπέροχα ψάρια...

Στα πιο πολλά βίντεο που βλέπω πάντως στο διαδίκτυο παρατηρώ ότι το στήσιμο του ενυδρείο δεν περιλαμβάνει πολλές κρυψώνες αλλά περισσότερο χώρο για να κολυμπούν ελεύθερα.

Είναι όντως έτσι;

Το στήσιμο που έχω σας έχω δείξει είναι κατάλληλο για Tropheus; Μήπως πρέπει να κάνω κάποιες αλλαγές;

Link to comment
Share on other sites

Το στησιμο του ενυδριου σου μου φαινεται ιδανικο...Μιας και εχει και χωρους χαλαρωσης και περασματα...

Δεν ξερω τι μεγεθος εχουν οι φωλιες στην αριστερη πλευρα παντως νομιζω πως ειναι πολυ καλο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...