Jump to content

ΚΟΥΦΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΓΑΡΙΔΕΣ


Recommended Posts

Παιδια καλημερα Χρονια Πολλα και Καλη Χρονια σε ολους σας!!!

Μια ερωτησούλα λιγο κουφη ηθελα να κανω, μενω κοντα σε θάλασα και σκεφτηκα αν μαζεψω μικρές γαριδούλες απο λιμνούλες στην ακρια της θάλασας θα μπορύσαν να προσαρμοστούν και να ζήσουν σε γλυκό νερο ? Συγνωμη αν ειναι υπερβολη αλλα ετσι εγκυκλοπεδικα κανω την ερωτηση !!

Link to comment
Share on other sites

Θαλασσινές γαρίδες στο γλυκό νερό σίγουρα δεν θα ζήσουν. Από κει και πέρα, ανάλογα πό το πόσο κοντά μένεις στη θάλασσα, θα μπορούσες να κάνεις ένα πρότζεκτ που το σκέφτομαι αρκετό καιρό τώρα... Σκεφτόμουν σε ένα ενυδρείο να βάλω θαλασσινούς οργανισμούς (ψάρια ή γαρίδες ή οτιδήποτε) και να έκανα αλλαγές κατευθείαν από τη θάλασσα που πήρα αυτούς τους οργανισμούς. Δυστυχώς εγώ για την ώρα δεν μπορώ να το κάνω καθότι έχω εξοχικό δίπλα στη θάλασσα, αλλά δεν είναι μόνιμη κατοικία, οπότε για την ώρα είναι αδύνατο. Γι'αυτό και σου είπα πιο πάνω πως ανάλογα με το τι εννοείς κοντά στη θάλασσα. Αν είσαι τόσο κοντά όπου εβδομαδιαίως θα μπορείς να γεμίζεις ένα μπιτόνι με νερό θάλασσας και να κάνεις τις αλλαγές σου, θα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον πρότζεκτ.

Φυσικά η φίλτρανση είναι απαραίτητη, ενώ σε αυτή τη περίπτωση ο θερμοστάτης δεν θα ήταν απαραίτητο αξεσουάρ!

Σκέψου το, δώσε μας περισσότερες πληροφορίες και αν το αποφασίσεις θα ήταν πολύ καλό να δούμε κάτι τέτοιο :P

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά η φίλτρανση είναι απαραίτητη, ενώ σε αυτή τη περίπτωση ο θερμοστάτης δεν θα ήταν απαραίτητο αξεσουάρ!

....ειναι ομως το chiler!

αφου πας σε μεσογειακο ενυδρειο...δεν το γλυτωνεις! :P

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τρουπη....

Εγω πλεον οπως εμαθες μενω στη θαλασσα διπλα πλεον μονημα.

400μετρα για την ακριβεια.

Αλλα ειναι δυνατον αυτο??

Θα μπορουσα να το κανω σε λιμνουλα 400λτρ??

Δηλαδη... αντι να κανω γλαστρολιμνη με γλυκο... να την κανω με τσιπουρα και λαβρακι??

Παντως... στα 400μετρα που ειναι η θαλασσα... ψαρευουν... και πιανουν πολλα τετοια που ειναι σκστα απο τις καλιεργειες.

Λοιπον??

Link to comment
Share on other sites

....ειναι ομως το chiler!

αφου πας σε μεσογειακο ενυδρειο...δεν το γλυτωνεις! :P

Ή ανεμιστιράκια(ανάλογα τα λίτρα) και αναπλήρωση.

Link to comment
Share on other sites

στη θαλασσα που μενεις εσυ Νικολουτσο,ουτε στην παραλια δεν θα καθομουνα :P

Nαι.. αλλα εδω ζουνε και τα ψαρια.. και τα μυδια...

Αυτα που τρωτε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τρουπη....

Εγω πλεον οπως εμαθες μενω στη θαλασσα διπλα πλεον μονημα.

400μετρα για την ακριβεια.

Αλλα ειναι δυνατον αυτο??

Θα μπορουσα να το κανω σε λιμνουλα 400λτρ??

Δηλαδη... αντι να κανω γλαστρολιμνη με γλυκο... να την κανω με τσιπουρα και λαβρακι??

Παντως... στα 400μετρα που ειναι η θαλασσα... ψαρευουν... και πιανουν πολλα τετοια που ειναι σκστα απο τις καλιεργειες.

Λοιπον??

Πρακτικά δεν γνωρίζω αν ένας σπάρος μπορεί να ζήσει μέσα σε ενυδρείο. Πιθανόν η ιδέα για ασπόνδυλα να είναι πιο ασφαλής. ΤΟ μόνο σίγουρο είναι πως αν είχα τη δυνατότητα θα το δοκίμαζα!

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά δεν γνωρίζω αν ένας σπάρος μπορεί να ζήσει μέσα σε ενυδρείο. Πιθανόν η ιδέα για ασπόνδυλα να είναι πιο ασφαλής. ΤΟ μόνο σίγουρο είναι πως αν είχα τη δυνατότητα θα το δοκίμαζα!

Κι εγω αυτο θα κανω... μολιε ανοιξει ο καιρος και θα μεγαλωσει η μερα και θα εχω δυνατοτητα να μπορεσω να εργαστω στον κηπο... θα το κανω!!

Αν αποτυχουμε... το γυρναμε σε κουνουποψαρα!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...