Jump to content

Pearl Gourami


zak

Recommended Posts

Χαιρετω!Εχω ενα ζευγαρι Pearl Gourami και θα ηθελα να ρωτησω αν η αναπαραγωγη αυτου του ειδους ειναι πολυ δυσκολη και κατω απο ποιες συνθηκες υπαρχει πιθανοτητα να δω γεννα?Να σημειωσω οτι τα ψαρια ειναι πολυ πιθανο να ειναι 1m και 1f και το μεγεθος τους ειναι το μεν αρσενικο 9-10 cm και το θηλυκο 7-8 cm.Ζουν σε κοινωνικο, φυτεμενο 120 λιτρων και οι μετρησεις ειναι οι εξης

-PH 7,2

-GH 12

-KH 4

-NO3 20

-Θερμοκρασια 27 C

Ευχαριστω πολυ

Υ/Γ Θα προσπαθησω για φωτο αυριο

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια ήταν απ την αρχη στους 27ο ;

Κανονικα θα πρεπει να τα κρατας στους 25ο και οταν θες να κανεις αναπαραγωγη τοτε θα την ανεβαζεις σιγα σιγα στους 28ο.

Πριν το ζευγαρωμα θα πρεπει να τους δινεις πλουσιες τροφες σε πρωτεϊνες και βιταμινες όπως και κατεψυγμενες . Η στάθμη του ενυδρειο θα πρεπει να ειναι γύρο στους 15-20 πόντους και θα βαλεις πολλα αιωρούμενα φυτα. Μετα το ζευγαρωμα θα πρεπει να απομακρύνεις τη θηλυκια και μετα απο 4 μερες και τον αρσενικο, αφου αρχισουν να κολυμπανε οριζοντια τα μωρα σου. Τα μωρα σου τα ταϊζεις κλασσικα με αρτεμια

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες! :thumbup:

Ελπιζω να εχω νεοτερα συντομα!!! :o

Αν μπορεις μου εξηγεις λιγο, γιατι 15-20 ποντους η σταθμη?Ευχαριστω και παλι! :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θα μπορει να τα βρισκει πολυ ποιο ευκολα και δεν θα χρειαζεται να κανει μεγαλες διαδρομες και να κουραζεται και καλο ειναι ο βυθος να μην εχει τιποτα ουτε αμμο ουτε χαλικι για να μπορει να τα βρισκει και να μην μπερδευεται. Ξεχασα να σου πω πως το ενυδρειο θα πρεπει να εχει καπακι. Φιλτρο εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον ειναι το ζευγαρι σε κοινωνικο 120 λιτρων, αλλα συντομα θα ειναι ετοιμο ενα γυρω στα 30 λιτρα το οποιο και προοριζω για γεννηστρα.Φιλτρο δεν εχω παρει ακομα για το μικρο των 30.Τι προτεινεις (φιλτρο) για την περιπτωση μου και τι υλικα να του βαλω μεσα?Σκεφτομαι να ειναι εντελως αδειο και να βαλω ενα κομματι java moss, καπου στηριγμενο, και κερατοφυλλο.Απο φωτισμο?

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο θα πρεπει να βαλεις αυτο που σου ειπα που ειναι ειδικο για μωρα και δεν μπορει να τα τραβηξει και το συνδεεις με αεραντλια. Θα το βαλεις στο καινουργιο να στρωσει και αφου θα βγαλεις τον μπαμπα θα το βαλεις σε λειτουργια στο ενυδρειο-γεννηστρα. Τον μπαμπα δεν θα τον ταϊσεις οσο θα φυλαει τα μωρα δλδ για 3-4 μερες. Θα πρεπει να βαλεις φυτακια που θα επιπλεουν στην επιφανεια και θα τον βοηθησουν να φτιαξει και την φωλια του. Όταν θα αρχισουν να κολυμπανε κανονικα θα τους βαλεις και μια αεραντλια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες! :thumbup:

Θα σε ενημερωσω οταν εχω νεοτερα!

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι καλη επιτυχια και περιμενουμε νεα σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...