Jump to content

Συμβατοτητα Μονομαχων


zack26

Recommended Posts

Καλησπερα σας , να κανω μια ερωτηση ? Γνωριζω βεβαια οτι οι μονομαχοι δεν κανουν μεταξυ τους.παρολα αυτα εχω 2 μονομαχουw imbellis αρσενικους μαζιν στο ιδιο ενυδρειο και ειναι μια χαρα.θθα ηθελα να ρωτησω αν ειναι συμβατοσ ο imbellis με τον splendens .Aν και απο οτι νομιζο οχι. ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας , να κανω μια ερωτηση ? Γνωριζω βεβαια οτι οι μονομαχοι δεν κανουν μεταξυ τους.παρολα αυτα εχω 2 μονομαχουw imbellis αρσενικους μαζιν στο ιδιο ενυδρειο και ειναι μια χαρα.θθα ηθελα να ρωτησω αν ειναι συμβατοσ ο imbellis με τον splendens .Aν και απο οτι νομιζο οχι. ευχαριστω εκ των προτερων

Κανενας αρσενικος μονομαχος δεν μπορει να συμβιωση με αλλον εκτος κι αν ειναι σε τερασιο ενυδρειο και υπαρχουν πολλες κρυψωνες ωστε να αποφευγει ο ενας τον αλλον!Αλλα σε καμια περιπτωση αυτο δεν ειναι σωστο γιατι τα ψαρια βλεποντας ο ενας τον αλλον στρεσαρονται υπερβολικα!Οι μονομαχοι απο την φυση τους ειναι ψαρια μοναχικα !!!Γι αυτο καλο ειναι αν εχεις δυο μονομαχους μαζι να τους χωρισεις γιατι αργα η γρηγορα θα χασεις τον ενα μην σου πω και τους δυο!

Link to comment
Share on other sites

Κανενας αρσενικος μονομαχος δεν μπορει να συμβιωση με αλλον εκτος κι αν ειναι σε τερασιο ενυδρειο και υπαρχουν πολλες κρυψωνες ωστε να αποφευγει ο ενας τον αλλον!Αλλα σε καμια περιπτωση αυτο δεν ειναι σωστο γιατι τα ψαρια βλεποντας ο ενας τον αλλον στρεσαρονται υπερβολικα!Οι μονομαχοι απο την φυση τους ειναι ψαρια μοναχικα !!!Γι αυτο καλο ειναι αν εχεις δυο μονομαχους μαζι να τους χωρισεις γιατι αργα η γρηγορα θα χασεις τον ενα μην σου πω και τους δυο!

Ωπ γραψε λαθος :P !!!Δεν το προσεξα το imbellis!Παντως με τον splendens νομιζω θα υπαρξει προβλημα!

Ριξε μια ματια εδω:

http://aquaworld.netfirms.com/Labyrinthfis...ta_imbellis.htm

Link to comment
Share on other sites

To imbelis θεωρείται ως το πιο ειρηνικό είδος μονομάχου απέναντι σε άτομα του είδους του.

Όμως εαν το βάλεις μαζί με splendens θα φάει πιθανότατα πολύ ξύλο. Οπότε μην το επειχηρήσεις..

Εξ άλλου είσαι πολύ τυχερός που είσαι κάτοχος αυτού του πιο σπάνιου είδους μονομάχου, δείξε και σε μας καμία φωτογραφία να τον χαρούμε....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεςσ σας !Παιδια οντως ειναι πολυ ωραιοι οι μονομαχοι.αν θελετε μπορω να σας πω απο που τους αγορασα αν επιτρεπεται βεβαια.Απο κει και περα θα ηθελα να εβαζα και καμια θυληκια αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχουν.κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίοι να τους χαίρεσαι!!!Τα φυτα που εχεις στο ενυδρείο ειναι ψεύτικα?

Link to comment
Share on other sites

To imbelis θεωρείται ως το πιο ειρηνικό είδος μονομάχου απέναντι σε άτομα του είδους του.

Όμως εαν το βάλεις μαζί με splendens θα φάει πιθανότατα πολύ ξύλο. Οπότε μην το επειχηρήσεις..

Εξ άλλου είσαι πολύ τυχερός που είσαι κάτοχος αυτού του πιο σπάνιου είδους μονομάχου, δείξε και σε μας καμία φωτογραφία να τον χαρούμε....

πώς διαφέρουν μεταξύ τους?έχω και εγώ έναν και έτσι από περιέργεια θα ήθελα να μάθω ποιον έχω :P

Link to comment
Share on other sites

Εχει μακρθα πτερυγια?αν ναι ειναι betta splendens.δες το link http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...bubble_nest.jpg .Aπο κει περα υπαρχουν διαφορα ειδη.Αν σε βοηθαει δες εδω http://www.oneworldinternetcafe.com/betta/betta_species.html

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα ειναι ψευτικα δυστυχως.θα προσπαθησω να ανεβασω και καλυτερες φωτο

Γιατι δεν το ψάχνεις λιγο να βαλεις αληθινά?Κανε και ερωτήσεις μεσα στο φόρουμ και θα δεις οτι οι μονομαχοι σου θα το εκτιμήσουν πολύ!!!

Δες λιγο στα παρακατω links:

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...view&idev=2

εδω:

http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...tfinder/all.php

καθώς επίσης και εδώ:

http://www.tropica.com/default.asp

Κατα προτημηση μπορεις να βαλεις καποια ειδη απο anubia, cryptocorine, καποιο ειδος moss π.χ.java moss,valisneria, MICROSORUM PTEROPUS καθως και καποια ειδη απο φυτα επιφανειας π.χ. Ceratophyllym demersum και Egeria densa!!!

Link to comment
Share on other sites

splendens έχω ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα το ηθελα να βαλω αληθινα απλα αν ειναι να βαλω θα προτιμουσα ξερεις καποια φυτα που δεν θελουν ιδιαιτερη περιποιηση.αν εχεις καποια προταση θα το εκτιμουσα.σε ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

πώς διαφέρουν μεταξύ τους?έχω και εγώ έναν και έτσι από περιέργεια θα ήθελα να μάθω ποιον έχω :P

Υπάρχουν πολλά είδη betta, δες εδώ:

http://www.jjphoto.dk/fish_archive/laby_betta.htm

εσύ έχεις το betta splendens και πρόκειται για αποτέλεσμα επιλεκτικής αναπαραγωγής και ίσως υβριδισμού του άγριου plakat thai από την Ταϋλάνδη, περισσότερα εδώ:

http://www.plakatthai.com/hybrid.html

υπάρχουν πολλές χρωματικές και μορφολογικές ποικιλίες, κάποιες μπορείς να δεις εδώ:

Link to comment
Share on other sites

Εχει μακρθα πτερυγια?αν ναι ειναι betta splendens....
Παντως για αποφυγη παραξηγησης του σχόλιου, υπαρχουν και splendens με κοντα πτερυγια.

Τα θηλυκα splendens.

:P

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεςσ σας !Παιδια οντως ειναι πολυ ωραιοι οι μονομαχοι.αν θελετε μπορω να σας πω απο που τους αγορασα αν επιτρεπεται βεβαια.Απο κει και περα θα ηθελα να εβαζα και καμια θυληκια αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχουν.κανω λαθος?

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου στείλεις σε π.μ. που του βρήκες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα το ηθελα να βαλω αληθινα απλα αν ειναι να βαλω θα προτιμουσα ξερεις καποια φυτα που δεν θελουν ιδιαιτερη περιποιηση.αν εχεις καποια προταση θα το εκτιμουσα.σε ευχαριστω και παλι

Σου εγραψα παραπάνω για ευκολα φυτα :P !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , λοιπο νσημερα πηγα και πηρα καποια αληθινα φυτα οπως cryptocorine kai anubia.Οντως φαινεται η διαφορα και θα βαλω σιγα σιγα και αλλα .ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , λοιπο νσημερα πηγα και πηρα καποια αληθινα φυτα οπως cryptocorine kai anubia.Οντως φαινεται η διαφορα και θα βαλω σιγα σιγα και αλλα .ευχαριστω

Πρόσεξε μόνο την ανουμπια μην την φυτέψεις γιατί μαυρίζει με τον καιρο και μετά χαλάει! καλύτερα δεσ'την σε καμιά πέτρα η σε κανένα ξύλο με πετονιά ή κλωστή!Εαν παλι θες να την φυτεψεις στο υπόστρωμα τότε δες το παρακάτω βιντεάκι στο 2.14/7.36.Επίσης μην την βάλεις ακριβώς κατω απο το φώς του ενυδρειου γιατι παλι θα σου χαλασουν τα φυλα σιγα σιγα με τον καιρο!Βαλ' την καπου προς το πλάι!

Τώρα το επόμενο βήμα ειναι φυτό επιφανείας το οποίο είναι απαραίτητο για τους μονομάχους!Θα το εκτιμήσουν παρα πολυ!

Αυτα :lmao: !!!Ελπίζω να μην σε κούρασα :P !!!Καλη συνεχεια περιμένουμε νέα σου :lmao: !!!

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε μόνο την ανουμπια μην την φυτέψεις γιατί μαυρίζει με τον καιρο και μετά χαλάει! καλύτερα δεσ'την σε καμιά πέτρα η σε κανένα ξύλο με πετονιά ή κλωστή!Εαν παλι θες να την φυτεψεις στο υπόστρωμα τότε δες το παρακάτω βιντεάκι στο 2.14/7.36.Επίσης μην την βάλεις ακριβώς κατω απο το φώς του ενυδρειου γιατι παλι θα σου χαλασουν τα φυλα σιγα σιγα με τον καιρο!Βαλ' την καπου προς το πλάι!

Τώρα το επόμενο βήμα ειναι φυτό επιφανείας το οποίο είναι απαραίτητο για τους μονομάχους!Θα το εκτιμήσουν παρα πολυ!

Αυτα :hysterical: !!!Ελπίζω να μην σε κούρασα ;) !!!Καλη συνεχεια περιμένουμε νέα σου :hysterical: !!!

Ολα καλα αυτα που σου ειπα αλλα ξεχασα κατι βασικό :P:lmao::lmao::hysterical: !!!

Εδώ το link λοιπόν:

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε πως δε με κουρασες!!!την anubia την εχω βαλει προς το πλαι και μπροστα.πιστευω αφου θα βαλω και αλλα φυτα πιο πισω τα οποια θα ειναι και επιφανειας θα ειναι μια χαρα.οσον αφορα το να την δεσω σε πετρα η σε ξυλο θα δω αν μπορω να το εφαρμοσω.σ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...