Jump to content

Rami+crossocheilus


Recommended Posts

Για βοηθάτε για μια επιβεβαίωση γένους-είδους ρε παιδιά.

Στην πρώτη φωτό πρέπει να είναι σίγουρα ένα αρσενικό, κυνηγάει συνέχεια αυτό που είναι στη δεύτερη και Τρίτη φωτό, και για το οποίο έχω κάποιες αμφιβολίες.

Προσωπικά πιστεύω πως πρόκειται για κάποιο καταπιεσμένο αρσενικό(φωτό 2-3), αλλά το ότι δεν έχει αρκετά ανεπτυγμένο το δεύτερο και τρίτο αγκάθι στο ραχιαίο πτερύγιο με μπερδεύει.

Στην τέταρτη πέμπτη και έκτη φωτό πιστεύω πως πρόκειται για θηλυκά.

Είναι πιο μικρά από τα δυο πρώτα, τα ραχιαία τους πτερύγια δεν έχουν καν κάποιο ίχνος ανάπτυξης έστω και μικρή όπως στο δεύτερο, και, το χρώμα τους γενικά είναι στο πιο άσπρο σε σχέση με τα δυο πρώτα τα οποία έρχονται στο πιο κίτρινο!

Σημαίνει κάτι αυτή η διαφορά χρώματος;

Τέλος, αν και η φωτογραφία δεν είναι και ότι καλύτερο, πρόκειται για πραγματικό SAE (Crossocheilus siamensis) ή για απλή απομίμηση;

post-826-1148246170_thumb.jpg

post-826-1148246181_thumb.jpg

post-826-1148246194_thumb.jpg

post-826-1148246208_thumb.jpg

post-826-1148246215_thumb.jpg

post-826-1148246225_thumb.jpg

post-826-1148246238_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φωτό 1 : Male

Φωτό 2 : Male (από επιλεκτική αναπαραγωγή)

Φωτό 3 : Male (από επιλεκτική αναπαραγωγή)

Φωτό 4 : Female

Φωτό 5 : Female

Φωτό 6 : Female

Φωτό 7 : Epalzeorhynchos Kalopterus (Flying Fox)

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλημέρα.

Για τα ράμι, μου έφυγαν και οι τελευταίες αμφιβολίες που είχα για το γένος τους.

Για τη διαφορά χρώματος γνωρίζεις κάτι; διάβασα κάπου πως μπορεί να οφείλεται σε διαφορετικό τόπο προέλευσης του κάθε είδους.

Ισχύει αυτό;

Για τον αλγοφάγο νομίζω πως μου την έφεραν….

Αν δεν απαντώμαι, και από αυτά που έχω διαβάσει εδώ και εκεί, οι Epalzeorhynchos kalopterus δεν φημίζονται για τις επιδόσεις τους στην καταπολέμηση της άλγης, κάτι που καταφέρνουν καλύτερα οι Crossocheilus siamensis.

Και για τέτοιους τους αγόρασα…

Υπάρχει κάποια πολύ χτυπητή διαφορά ανάμεσα τους, ώστε να βοηθάει πιο εύκολα στην αναγνώριση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...