Jump to content

εηοπλισμος Μεσογειακου ενειδρειου


1george1

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους :D

Διαβαζοντας τα post σχετικα με τον εξοπλισμο ενος μεσογειακου ενυδρειου

κ με τις απειροελαχιστες γνωσεις που εχω, μου δημιουργηθηκαν καποιες αποριες διαφωνιες σχετικα με το θεμα.

κ καθως ειναι κ ενα δικο μου ονειρο θα ηθελα να το διευκρινησουμε λιγο καλυτερα με τη βοηθεια σας αν το θελετε κ εσεις. :rolleyes:

Ρωτοντας λοιπον καποιος τι εξοπλισμο θα χρειαστω για να στησω ενα μεσογειακο κ κατανοωντας οτι οι πηγες πληροφορησης ειναι ελαχιστες για ολους μας (να το συζητησουμε μηπως κ βγαλουμε κατι καλο στο τελος)πηρε περιληπτικα τις εξης απαντησεις.

skimmer

κυκλοφορια

ζωντανο βραχο

χημικο φιλτρο(ανθρακας αντιφωσφωρος)

ψυκτικο μηχανημα

sump

Ξεκιναμε απο το skimmer.Κατανοητο γιατι δεν ενοειται θαλασσινο χωρις skimmer ξερουμε ολοι πολυ καλα τι κανει

(μαζευει οτι υπαρχει απο ανοργανη υλη μεσα στο ενυδρειο πριν αυτη ξεκινησει τον κυκλο του αζωτου)ειναι η καρδια του ενυδρειου μας

οκ εδω συμφωνουμε.

Η κυκλοφορια χρειαζεται πιστευω μονο για να νιωθουν καλυτερα τα ψαρια στο Μεσογειακο γιατι απο ζωντανο βραχο

στην καλυτερη περιπτωση θα βαλουμε τραγανα που ειναι πολυ λιγοτερο πορωδης απο τον τροπικο ζωντανο βραχο

αρα αδυνατει να στηριξει τη βιολογια του ενυδυρειου μας.

Πραγμα που σημαινει οτι πρεπει να βρουμε αλλο τροπο να στηριξουμε τη βιολογια μας (με siporax κ βιομπαλες ισως? η με τον καιρο θα ανεβασουν νιτρικα? .πως συντηρουμε αλλωστε ενα θαλασσινο only fish xωρις ζωντανο βραχο? (εδω θελω τη γνωμη σας)

Ο τροπικος βραχος μπορει να ζησει σε συνθηκες Μεσογειακου? ενοω αυτα που ειναι επανω του κ τον μετατρεπουν σε ζωντανο.

Αλλη μια διαφωνια μου ειναι το χημικο φιλτρο. Ποια η χρησιμοτητα του εφοσον για τα μεταλα κ τους ρυπους του νερου της βρυσης εχουμε την οσμωση.Κ μεσα στο ενυδρειο δεν θα υπαρχουν κοραλια μεσογειακα.(υπαρχουν στη θαλασσα αλλα που να τα βρεις)

ψυκτικο μηχανημα σιγουρα χρειαζεται κ να ειναι δυνατο. κ sump επισης σιγουρα καλο ειναι να υπαρχει .

Στο ολο θεμα λοιπον μαλλον κατι μου διαφευγει κ θα με ενδιεφερε πολυ μια καλυτερη αναλυση

Δεν θελω να προσβαλω κανεναν θελω μονο να γινει μια ωραια συζητηση που θα βοηθησει εμενα

κ πολλους αλλους. :hysterical::blink:

Έγινε επεξεργασία - 1george1
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καλυτερο ψαξιμο που εκανα στο forum απαντηθηκαν

στο επακρο ολα τα ερωτηματα μου.

συγνωμη απο ολους για την ημιμαθεια μου

που ειναι χειροτερη απο την αμαθεια

κ τη δυσπιστια μου :rolleyes::D:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε, χαίρομαι που με την αναζήτηση στις σελίδες μας, σου λύθηκαν οι όποιες απορίες σου.

Η γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις να κατανοήσεις, όσο μπορείς καλύτερα, τη λειτουργία του "φυσικού συστήματος", όπου ο βράχος και η άμμος δεν αποτελούν καθόλου διακοσμητικά στοιχεία, ενώ η έντονη και σωστά σχεδιασμένη κυκλοφορία νερού, αποτελεί "αντλία ζωής".

Εύχομαι καλή συνέχεια, αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με την συγκεκριμένη κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε, χαίρομαι που με την αναζήτηση στις σελίδες μας, σου λύθηκαν οι όποιες απορίες σου.

Η γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις να κατανοήσεις, όσο μπορείς καλύτερα, τη λειτουργία του "φυσικού συστήματος", όπου ο βράχος και η άμμος δεν αποτελούν καθόλου διακοσμητικά στοιχεία, ενώ η έντονη και σωστά σχεδιασμένη κυκλοφορία νερού, αποτελεί "αντλία ζωής".

Εύχομαι καλή συνέχεια, αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με την συγκεκριμένη κατηγορία.

Καλησπερα κ Νικο κ καλη χρονια. :rolleyes:

Σιγουρα η συνεχεια θα ειναι καλη σε αυτον

τον ομορφο κοσμο των ενυδρειων

Αφου με την απλοχερη βοηθεια ολων

εδω στο φορουμ κ τα σημαντικα κ εμπεριστατωμενα

αρθρα που μπορεις να διαβασεις λυνεται οποιο προβλημα

κ απορια παρουσιαστει.

με ειλικρινια.... :D

Σας ευχαριστω :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...