Jump to content

Algae Topics


Recommended Posts

Παιδια καλημερα ! ειμαι καινουριος στο site αυτο και εχω και γω πολυ σοβαρο προβλημα με την αλγη.

Εχω πολυ καλη εμπειρια σχετικα με την συντηρηση του ενυδρειου και μαλιστα με καθολου φαρμακα οσο μπορω, και γνωριζω τις παραμετρους και εχω διαβασει πολλα.

Συγκεκριμενα

μετακομισα σε νεο σπιτι και ενω στο παλιο το ενυδρειο ειχε την πισω πλευρα καλυμενη, τωρα ειναι διαμπερες. Ειχα κρατησει φυσικα παλιο νερο και συνεχισα κανονικα

εδω και 4 μηνες παρατηρω ανεγξελεκτη αλγη και μαλιστα με εντονο σε καποια σημεια της χρωμα λες και ειναι ηλεκτρισμενο πρασινο. Ειδα διαφορες εικονες στο δικτυο, και αλλες μου θυμιζουν green algae και αλλες beard algae.

Ερωτημα: Να το καλυψω με κατι (τι?) το οποιο να μην περνα φως για καμμια 3-4 μερες?

Να αγορασω ενα Florida flag fish που ειναι πολυ καλος algae eater??

Η τελος να παρω καποιο φαρμακο ?? (Δοκιμασα παλιοτερα με ενα δραστικο και ακριβο φαρμακακι σε χαπια που υποτιθεται ηθελε και μεγαλη προσοχη στη χορηγηση αλλα παιδια ειλικρινα τιποτα

Να σημειωσω οτι το ενυδρειο ουτε ειναι κοντα σε παραθυρο, ουτε ειναι σε ηλιο, ουτε σε καλοριφερ.

Το φιλτρο εχει καθαριστει πολλες φορες μεχρι τωρα ωστε να πω οτι εμεινε καποια τροφη στο φιλτρο για την αλγη

Επισης καθαριζω σχολαστικα τα παντα στο ενυδρειο (εως και τα αφηνω σε χλωρινη τα πλαστικα φυτα και τα καθαριζω με πολυ νερο μετα. Το νερο αλλαγης ειναι περιπου στο 40% με 50% .

Pls pls help !!!!

Παραθετω και καποιες φωτο.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Αν και φώτο φίλε BloodyParrot δε βλέπω πουθενά :thumbup: να σου πω ότι πρώτο κακό είναι η μη ύπαρξη αληθινών φυτών. Πέρα από το αισθητικά καλύτερο αποτέλεσμα τα φυτά "τρώνε" ΝΟ3 και εμποδίζουν την ανάπτυξη της άλγης. Άρα σαν πρώτη λύση θα έλεγα αυτό. Από κει και πέρα τα algumin, algizit, algaefree κλπ δεν κάνουν τίποτα όπως σωστά είπες. Αν μπορείς να προσθέσεις ψάρι καλό είναι, βέβαια εξαρτάται και σε τι ποσότητες είναι ώστε να μπορεί να τα βγάζει πέρα ένα μόνο του. Το φίλτρο δεν πιστεύω να το πλένεις και αυτό με νερό βρύσης? Μια άλλη λύση (αν και μάλλον αναποτελεσματική) είναι να αφήσεις το ενυδρείο με σβηστά τα φώτα 3-4 μέρες ώστε να υποχωρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα καλώς ήρθες στο πόρταλ! :thumbup:

Άν μπορείς βάλε τις φωτό γιατί δέν φαίνονται.

Η προσωπική μου γνώμη για την άλγη είναι πρίν πάρεις κάποιο μέτρο να ψάξεις να βρείς την αιτία της.Ποιές είναι οι μετρήσεις του νερού?

Πόσα ΝΟ3 έχεις?Έχεις κάνει τέστ φωσφορικών?

:o

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καταρχην ευχαριστω και μονο για τις απαντησεις σας!!!

Λοιπον , τα νιτρικα δεν τα εχω μετρησει ποτε γιατι απλα δεν χρησιμοποιω ποτε φαρμακα

Αυτο που ειπες οτι να μην το πλενω με νερο βρυσης το φιλτρο γιατι οχι ρε συ ? παντα ετσι το επλενα.....

Σωστα ειπες για το ψαρι , και ξερω οτι παιζει μεγαλο ρολο να μην ειναι ... τεμπελικο.. Λαχειο ειναι και αυτο μου φαινεται

Παντως βλεπω σε πρωτη φαση καλλυμα με καποιο υλικο (αληθεια καμια ιδεα με τι να το σκεπασω??) και μετα αλλαγη υαλοβαμβακα του φιλτρου και σχολαστικο καθαρισμα των υπολοιπων με ωερο βρυσης (?) ....

Δεστε παιδια και τις φωτο οκ? Ευχαριστω ξανα και περιμενω!!! ¨):thumbup:)

post-1321-1148504324_thumb.jpg

post-1321-1148504380_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

AAA και κατι ακομα. Φοβαμαι με τα αληθινα φυτα μην κολλησω σαλιγγαρακια και μετα αστα να πανε . ασε που καταναλωνουν και οξυγονο μετα

παντως καποιο φυτο ισως να βαλω αν και τα blood parrot ειναι πολυ ζωηρα!!!

αν και πολυ χαριτωμενα

PS: παιδια εχω παθει πλακα με αυτα τα ψαρια . τα εχω γυρω στα 4 χρονια , δεν εχουν αρρωστησει ποτε και ειναι πολυ σκληρα ψαρια

και πολυ εξυπνα. τα συστηνω ανεπιφυλακτα

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο εμενα στην παρεα μας!

Με τα λιγα που γνωριζω, πιστευω οτι τα νιτρικα δεν εχουν σχεση με το αν χρησημοποιεις φαρμακα ή οχι...Ειναι προιον της μετατροπης απο αμμωνια σε ΝΟ2 και στη συνεχεια ΝΟ3.Το φιλτρο δεν το πλενουμε με νερο βρυσης γιατι ετσι καταστρεφεται μεγαλο μερος του πλυθησμου των βακτηριδιων που κανουν την πιο πανω διαδικασια που σου ανεφερα.

Τωρα, ως αναφορα την αλγη που αναφερεις, οι λογοι δημιουργιας της μπορει να ειναι η επιβαρυνση του νερου με υψηλα ΝΟ3(καθε ποτε κανεις αλλαγη?), ο λαθος ή λιγος φωτισμος, φωσφορικα κλπ.Θα σου προτεινα και εγω να κανεις πρωτα μετρησεις για να βρεις την αιτια της αλγης και μετα βρισκεις τροπο καταπολεμησης της, οπως σου ειπε και ο Δημητρης. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συμφονώ με τα παιδια!

Αν θελεις σου προτίνω τα εξεις: καθαρισε όση αλγη μπορεις με τα χερια απο το ενυδρειο η/και ξεπληνε οσα αντικειμενα εχουν πανω τους αλγη και κανε αλλαγες νερου το 1/3 καθε 3 μερες για 2 βδομαδες θα δεις οτι η αλγη θα υποχωριση. Η αλλαγες προσεκτικα μην σοκαριστουν τα ψαρια, με αυτων των τροπο θα φυγουν απο το νερο τα πλεονάζοντα στοιχεια που τρεφουν την αλγη (οποια και αν ειναι αυτα). Αν κανεις τεστ ΝΟ2 ΝΟ3 ΝΗ4 ΡΟ2 θα δεις ποιο στοιχειο την τρέφει.

Με την συσκοτηση δεν λυνετε το προβλημα, οταν ξανα αναψεις τα φωτα θα ξανα βγει η αλγη...

Με των καιρο το ενυδρειο θα στρωσει και δεν θα ξαναβγαλη τοση πολυ αλγη.

Επιδη ξανα εκανες το ενυδρειο κατεστρεψες την βιολογια γι’αυτο εχεις εκρηξη αλγης, το φιλτρο θα το πλενεις παντα! με νερο του ενυδρειου για να μην σκοτώνεις ολα τα βακτηρια! Τα ψαρια σου ειναι πολυ ανθεκτικα γι’αυτο δεν επαθαν τιποτα απο την ασταθή βιολογια..

Αν βρεις κερατοφυλλο βαλε μπολικο τα ψαρια δεν θα το πειραξουν απορροφαει ολα τα θρεπτικα απο το νερο χωρις την προσθηκη λιπασματων, ειναι πανευκολο φυτο και...φυσικο!.μπορει να διακοσμηθη αρκετα ομορφα το ενυδρειο μονο με κερατοφυλλο γιατι σαν φυτο μπορει να ζή γατζομενο σε οποιοδηποτε αντικειμενο ή δεμενο σε χαληκι πετρες ξυλα ή να επιπλεει στην επιφανεια..

Έγινε επεξεργασία - mopani
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΑΛΛΟΝ ΒΡΕΙ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΛΓΗ

ΛΕΓΕΤΑΙ TETRA Algizit ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ TETRA.

ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ: ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΤΑΘΕΡΟ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ. ΤΑ WATT TO ΙΔΙΟ, ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟ ΙΔΙΟ, ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΛΑ ΙΔΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΤΡΟΦΗ ΑΛΛΑ Η ΑΛΓΗ ΟΧΙ. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΖΑ ΣΕ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΑΡΧΙΖΕ Η ΑΛΓΗ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΝΤΟΝΑ.

ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ, ΦΩΣ , ΤΡΟΦΗ, ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.

ΩΣΠΟΥ ΑΠΟ ΤΥΧΗ ΠΗΡΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΠΑΚΙΑ ΤΗΣ TETRA. ΠΑΙΔΙΑ ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ Η ΑΛΓΗ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΗ ΕΝΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 2 ΜΕΡΑ ΕΙΧΕ ΦΥΓΕΙ ΟΛΗ!!!!!

Η ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ!!!!

ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΜΜΙΑ 20 ΜΕΡΕΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΦΥΛΟ (ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΦΥΤΑ ) ΟΥΤΕ ΤΑ ΚΕΡΑΜΙΚΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΑΛΓΗ!!

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ , ΣΧΕΔΟΝ ΜΑΓΙΚΟ

ΕΓΩ ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 6 ΕΥΡΩ. ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ

Η ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 4-5 ΧΑΠΑΚΙΑ ΓΙΑ 180-200 ΛΙΤΡΩΝ ΕΝΥΔΡΕΙΟ. ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ 10 ΧΑΠΑΚΙΑ

ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΙΑ ΔΟΣΗ ΜΟΝΟ (4 ΧΑΠΙΑ ΜΑΖΙ) ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ. ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΑΛΓΗ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΒΓΕΙ ΠΟΤΕ

ΑΝ ΔΩ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΘΑ ΡΙΞΩ ΙΣΩΣ ΤΑ ΑΛΛΑ ΧΑΠΑΚΙΑ ΑΛΛΙΩΣ ΟΧΙ.

ΠΑΙΔΙΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΕΧΘΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΡΕΛΟ ΑΛΛΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΜΑΙΛ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΩ

ΣΥΤΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΑΛΛΟΝ Η ΤΥΧΗ ΜΟΥ !! :D

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΔΩ.

ΠΑΕΙ ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΥΧΑΙΑ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΛΥΣΗ

ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ

ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟ ΕΒΑΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΠΑΚΙΑ ΤΗΣ TETRA ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΜΑΓΙΚΟ ΤΙ ΝΑ ΠΩ

ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 20 ΜΕΡΕΣ ΣΤΑΘΕΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΠΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΛΛΟΥΣ

ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΞΑΝΑ!

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα!Ομως αντί για χαπάκια έριξα μέσα 1,5 λίτρο Κόκα-κόλα και σε 1 ώρα και 36 λεπτά ακριβώς η άλγη εξαφανίστηκε!Από τότε 1 μήνα τώρα δεν έχει ξαναεμφανιστεί!

ΥΓ Για να μην γίνει περεξήγηση μου φαίνετε ότι πέφτει λίγο πλάκα σ αυτό το post

Link to comment
Share on other sites

Παιδια νομιζω οτι δεν υπαρχει ενυδρειο που να μην υπαρξη σε αυτο εστω και μια μορφη αλγης ειτε αυτο ειναι φυτεμενο ειτε οχι... το θεμα λοιπον ειναι το να μπορουμε να ελεξουμε την τυχων εξελιξη της και να την καταπολεμισουμε με διαφορους τροπους,,αναλογα με την μορφη της βεβαια :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...