Jump to content

καλη χρονια καιρος για τροφεους


aulonocara

Recommended Posts

αγαπητοι φιλοι ενυδριοφιλοι και ειδικα κιχλιδακιες

καλη χρονια και υγεια σε σας και στα ψαρακια σας

σας γραφω και παραδεχομαι οτι ημουν αρκετα εγωιστης να κραταω 2 λιμνες μαζι με 50- 70 ψαρια για τοσο καιρο και σας παραθετω οτι μετα απο 6 χρoνια ενασχολησης με κιχλιδες μαλαουι και ταγκανικα σε ενυδρειο μιξ 1,10χ70χ50 και μετα προσωπικες εμπειριες και αποτυχιες αλλα και αναπαραγωγες καερελατους και αρκετες αυλονοκαρες νυασε , ρουμπυ ρεντ εισακουστικαν οι συμβουλες σας και αφου ειδα και την σφαγη τροφεους μικρές απο αυλονοκαρες 15-20 cm(αφηστε που σκοτωνονταν αν ανεβαινε ο αριθμος των αρσενικων ενω για να αποφυγω τις συμπλοκες ειχα κανει υπερφορτωση του ενυδρείου με μηδαμινές απώλειες ) κατεληξα οτι καιρος ηταν να σας ακουσω.

ετσι μεσα σε μια νυχτα το αδειασα και και πουλησα--ανταλαξα

τροπος του λεγειν) ολες τις κιχλιδες μαλάουι και κρατησα ταγκανικα τις παρακατω με σκοπό να βαλω τροφεους. τα φιλτρα ειναι 2 eheim προ 2028 και eheim 2215 και 2 αεραντλιες eheim 400 χαλικι , live rock dead & xaliki , 1 κοχυλι μεγαλο και 4- 5 μικρα να βαλω και αμμο τι αμμο πρεπει να βαλω?

εχω τωρα 1 πλεκο (δεν ταιριαζει το ξερω) 2 φροντοζες 6 -7 αλτολαμπρολογους κομπρεσιπς, καλβους,2 τρετοκεφαλους,3 μπριχαρντι ,διατροφικες συνηθειες διαφορετικες τι πρεπει να κανω

3 τροφεους (ι μοορι ,ικολα, κιτρινη ντουμποισε) σκεφτομε να βαλω τις μπουλου ποιντ .

ποσες μπορω να βαλω (το ενυδρείο φαίνεται αδειο)

μπορω να βαλω περισσοτερα απο 2 ειδη τροφεους(μικρα 3- 5 εκ) αλλα σε κοπάδια των 12 ψαριων .ποιες ταιριαζουν.(γνωριζω για τον κινδυνο υβριδιων αλλα γιατι πρεπει να απασχολει αυτο ένα χομπιστα

Σας είχα στείλει παλια και βιντεο του ενυδρείου μου με τισ κιχλιδες μου και απο τις 2 λιμνες(αλαξα τον κωδικό πρόσβασης γι'αυτο δεν με θυμάστε .

περιμενω συμβουλες και ευχομαι να ειστε ολοι καλα.

φιλικα και με εκτιμηση

αυλονοκαρα

(

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήρθες φίλε μου και πάλι!

Είναι σημαντικό που αναγνώρισες τα λάθη σου,άλλωστε κάποια στιγμή όλοι έχουμε κάνει....

Ο πλέκο να φύγει,είναι απο άσχετα με ταγκανικα νερά.Εαν θέλεις να βαλεις τροφέους,να βάλεις 1 ή 2 ομάδες,μην τα κάνεις αχταρμά με πολλά διαφορετικά ψάρια.Πέτρες έχεις βάλει?Καλό θα ήταν να είχες βάλει άμμο.Ας ακούσουμε όμως και τους υπόλοιπους της παρέας :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε aulonocara, επεξεργάστηκα λίγο την μορφή της δημοσίευσής σου γιατί ήταν δύσκολο για κάποιον να τη διαβάσει. Σαν πρώτη παρατήρηση θα έλεγα ότι αν θές να φιλοξενήσεις tropheus θα πρέπει να είναι μόνα τους και να δώσεις όλα τα υπόλοιπα ψάρια. Ρίξε μια ματιά σε ένα σχετικό άρθρο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...amp;hl=tropheus

Επίσης πρέπει να αλλάξεις το χαλίκι με άμμο η οποία είναι μονόδρομος όταν έχουμε να κάνουμε με Αφρικάνικες Κιχλίδες. Αν μπορείς, ανέβασε καμία φωτογραφία για να έχουμε μια συνολική άποψη. Καλή συνέχεια.

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοί φιλοι

ευχαριστώ για τις συμβουλές θα στείλω σύντομα φωτογραφίες απο το ενυδρείο μου.

Για το πλέκο δεν έχω αντιρρηση αλλα για τους altolamprologus και την frontosa δεν τους αποχωρίζομαι.

γιατί το χαλικι είναι μονόδρομος? εχω αρκετα βραχια προερχομενα απο live rock φωλιες.

προς το παρόν το ενυδρειο μου φαίνεται αδειο και παράξενο .

Δυστυχώς οι εμποροι δεν έχουν ακομη φέρει tropheus για να αγοράσω οπότε περιμένω και μαθαίνω διαβαζοντας.......

οκ ευχαριστω

περιμένω συμβουλές και προτάσεις

Link to comment
Share on other sites

Αφρική σημαίνει σκάψιμο!!

Κανε υπομονή αν θέλεις τα βρεις τα ψάρια της αρεσκίας σου(και μεγάλη προσοχή στην επιλογή των ψαριών!).

Περιμένουμε τις φώτο σου,ώστε να προχωρήσει η συζήτηση.Υπομονή και προσοχή για το καλό των ψαριών μας.Στο μεταξύ μπορείς να διαβάσεις παλαιότερα θέματα στο θεματικό της Αφρικής,να πάρεις παραπάνω ιδέες.Καλή συνέχεια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοί φιλοι

ευχαριστώ για τις συμβουλές θα στείλω σύντομα φωτογραφίες απο το ενυδρείο μου.

Για το πλέκο δεν έχω αντιρρηση αλλα για τους altolamprologus και την frontosa δεν τους αποχωρίζομαι.

γιατί το χαλικι είναι μονόδρομος? εχω αρκετα βραχια προερχομενα απο live rock φωλιες.

προς το παρόν το ενυδρειο μου φαίνεται αδειο και παράξενο .

Δυστυχώς οι εμποροι δεν έχουν ακομη φέρει tropheus για να αγοράσω οπότε περιμένω και μαθαίνω διαβαζοντας.......

οκ ευχαριστω

περιμένω συμβουλές και προτάσεις

Δηλαδη θα τα βαλεις μαζι με τα tropheus;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θα τα βαλεις μαζι με τα tropheus;

ηδη έχω 3 tropheus ikola, moori, μέσα και ολα καλά .

ομως altolampologus 6-8 cm & frontosa 18 cm δεν τους αποχωρίζεσαι

οσο για το χαλικι οσο και να σκάβουν πάτο δεν φτάνουν.

ποιεσς tropheus μπορούν να ταιριάξουν μαζι ?

ευχαριστώ και τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

ηδη έχω 3 tropheus ikola, moori, μέσα και ολα καλά .

ομως altolampologus 6-8 cm & frontosa 18 cm δεν τους αποχωρίζεσαι

οσο για το χαλικι οσο και να σκάβουν πάτο δεν φτάνουν.

ποιεσς tropheus μπορούν να ταιριάξουν μαζι ?

ευχαριστώ και τα λέμε

Καλη συνεχεια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ηδη έχω 3 tropheus ikola, moori, μέσα και ολα καλά .

ομως altolampologus 6-8 cm & frontosa 18 cm δεν τους αποχωρίζεσαι

οσο για το χαλικι οσο και να σκάβουν πάτο δεν φτάνουν.

ποιεσς tropheus μπορούν να ταιριάξουν μαζι ?

ευχαριστώ και τα λέμε

Αγαπητέ φίλε, με το χαλίκι στερείς απο τις Κιχλίδες σου ίσως την πιό αγαπημένη τους συνήθεια. Το σκάψιμο είναι χαρακτηριστικό της συμπεριφοράς τους και πολλές φορές τρόπος να επιδείξουν την κυριαρχία τους σε μια περιοχή.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ηδη έχω 3 tropheus ikola, moori, μέσα και ολα καλά .

ομως altolampologus 6-8 cm & frontosa 18 cm δεν τους αποχωρίζεσαι

οσο για το χαλικι οσο και να σκάβουν πάτο δεν φτάνουν.

ποιεσς tropheus μπορούν να ταιριάξουν μαζι ?

ευχαριστώ και τα λέμε

Αγαπητέ φίλε να ευχηθώ καλή επιτυχία.Θα έλεγα λοιπόν να διαβάσεις λιγο τις ανάγκες των frontoza ,κάλβων και tropheus οσόν αφορά μέγεθος ενυδρείου ,συμβατότητες ,χρήση άμμου κ.τ.λ. και μπορείς να κρίνεις ανάλογα.

Καλή επιτυχία :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω θα επανερθω με φωτογραφιες του ενυδρειου μου .

μια ερωτηση πρέπει να βγάλω ολο το χαλίκι η να κάνω με περιοχή με αμμο και τι αμμο πρέπει να βάλω?

σας ευχαριστω

εκτιμω καθε απαντηση σας και τις επεξεργαζομαι .

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα τέτοιο ενυδρείο θα έβαζα μία μόνο φυλή tropheus 12-15 άτομα ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ. Καλό είναι να έχεις όντως άμμο ή τουλάχιστον μία περιοχή αν μπορείς να το κάνεις, αν και τα tropheus δεν είναι ιδιαίτεροι σκαφτιάδες. Περισσότερα από ένα είδη tropheus στα λίτρα αυτά δεν θα το πρότεινα.

Τώρα, αφού δεν θέλεις να αποχωριστείς αυτά που έχεις, τότε καλύτερα δώσε και τα τρία tropheus και γύρισέ το σε ένα "κοινωνικό Tanganyika" με όσο γίνεται πιο συμβατά μεταξύ τους είδη. Για παράδειγμα θα κρατούσα τις φροντόζες (που θέλουν βέβαια σίγουρα μεγαλύτερο ενυδρείο) με τα calvus και τα compressiceps. Εγώ πάντως νομίζω ότι είναι ήδη αρκετά τα ψάρια που έχεις (δεν μας λες πόσα είναι τα calvus).

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

αγαπητοι φίλοι

είναι αληθεια οτι χαίρομαι οταν βλέπω οτι υπάρχει ενδιαφέρον απο τον κάθε κιχλιδάκια να βοηθήσει τον ''συναδερφό του''. Σας στέλνω κάποιεσ φωτογραφίες του ενυδρείου μου , λίγο πρόχειρες απο κινητο αλλ πιστευω θα σχηματίσετε μια άποψη .

Στον φίλο andrea301 απαντω οτι εχω 5 calvus και 5 compressiceps, 2 frontosa,3 brichardi, 3 tropheus ok 1 pleco,2-3 kloon,1 cat fish

παντως επιμένω να βαλω και ένα κοπάδι απο 12-15 tropheus .

ενα ευχαριστώ θα ήταν λίγο για κάθε συμβουλή σας.

αν και επιμένω δεν σημαίνει οτι δεν θα κατσω να μελετήσω το forum για ταγκανικα .

post-9056-1263998558_thumb.jpg

post-9056-1263998799_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα ψάρια που έχεις μέσα στο ενυδρείο σου είναι ήδη πάρα μα πάρα πολλά. Από τα λεγόμενά σου νομίζω ότι ξέρεις ποιο είναι το σωστό. Από κει και πέρα ο καθένας προχωρά όπως νομίζει. Έχω ενστάσεις και για το στήσιμο του ενυδρείο σου αλλά νομίζω ότι άλλα προέχουν.

Καλή συνέχεια (ελπίζω χωρίς +12-15 tropheus)

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο είναι προσωρινο μια και σε λίγους μήνες θα μετακομίσω σε δικό μου σπίτι οποτε τοτε θα πάω για 500 με 600lt .

αλλα τα ψαρια που εχω νομίζω οτι δεν είναι πολλά για ενυδρειο 385lt.

Ασε που ειναι πολύ ήρεμο τώρα το ενυδρείο . Αυτα τα ψαρια είναι πολύ ντροπαλά σε σχέση με malawi

και αρκετά νωχελικά.

Γι'αυτο θέλω να βάλω ένα κοπάδι απο 12-25 tropheus για να οριοθετήσουν περιοχή και να επιβληθόύνεπισης σκέφτομαι να σκεφτομαι να βαλω άμμο πάνω απο το χαλίκι και να μετακινήσω πετρες φταχνοντας νέα περιοχή

τι αμμο να βαλω ? δεν βρίσκω κάποια απάντηση

επειδη ειναι ακριβά θέλω να επιβιωσουν θέλω να βάλω περισσότερες tropheus γιατι την προηγούμενη φορά αγόρασα 6 και έγινε σφαγή απο τις αυλονοκάρες έμεινε 1 . Είχα τόσα νεύρα που αρπαξα μια αυλονοκάρα με το χερι και της εβγαλα την tropheus από το στόμα αλλα την είχε σκοτώσει.

θα μου οταν εχεις μιξ ενυδρείο πρέπει να τα περιμένεις αυτά.

εμένα με ενδιαφέρει να εξερευνήσω και την συμπεριφορά των tropheus σε κοπάδι.

υπάρχει τρόπος να φτιάξω μια περιοχή και πώς ?

οκ περιμένω νέες συμβουλές

ευχαριστώ aulonocara

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο είναι προσωρινο μια και σε λίγους μήνες θα μετακομίσω σε δικό μου σπίτι οποτε τοτε θα πάω για 500 με 600lt .

αλλα τα ψαρια που εχω νομίζω οτι δεν είναι πολλά για ενυδρειο 385lt.

Ασε που ειναι πολύ ήρεμο τώρα το ενυδρείο . Αυτα τα ψαρια είναι πολύ ντροπαλά σε σχέση με malawi

και αρκετά νωχελικά.

Γι'αυτο θέλω να βάλω ένα κοπάδι απο 12-25 tropheus για να οριοθετήσουν περιοχή και να επιβληθόύνεπισης σκέφτομαι να σκεφτομαι να βαλω άμμο πάνω απο το χαλίκι και να μετακινήσω πετρες φταχνοντας νέα περιοχή

τι αμμο να βαλω ? δεν βρίσκω κάποια απάντηση

επειδη ειναι ακριβά θέλω να επιβιωσουν θέλω να βάλω περισσότερες tropheus γιατι την προηγούμενη φορά αγόρασα 6 και έγινε σφαγή απο τις αυλονοκάρες έμεινε 1 . Είχα τόσα νεύρα που αρπαξα μια αυλονοκάρα με το χερι και της εβγαλα την tropheus από το στόμα αλλα την είχε σκοτώσει.

θα μου οταν εχεις μιξ ενυδρείο πρέπει να τα περιμένεις αυτά.

εμένα με ενδιαφέρει να εξερευνήσω και την συμπεριφορά των tropheus σε κοπάδι.

υπάρχει τρόπος να φτιάξω μια περιοχή και πώς ?

οκ περιμένω νέες συμβουλές

ευχαριστώ aulonocara

Θα σου πρότεινα αγαπητέ φίλε να περιμένεις ,και πηγαίνοντας στο δικό σου σπίτι να φτιάξεις κάτι αντάξιο των ψαριών που θέλεις να φιλοξενήσεις.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...