Jump to content

Reverse Osmosis


like

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο 500λ και απο οτι δια διαβαζω για την συμπληρωση του νερου ειτε απο εξατμιση ειτε απο αλλαγη νερου ειναι απαραιτητη η χρηση αντιστροφης οσμοσης.Θα ηθελα να μαθω τον λογο που χρησιμευει και ποια α/ο μου προτινετε?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ενυδρειο 500λ και απο οτι δια διαβαζω για την συμπληρωση του νερου ειτε απο εξατμιση ειτε απο αλλαγη νερου ειναι απαραιτητη η χρηση αντιστροφης οσμοσης.Θα ηθελα να μαθω τον λογο που χρησιμευει και ποια α/ο μου προτινετε?

μια καλή ματιά εδώ...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1554

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ειναι πολύ καλή η χρήση συστηματος Α/Ο σε ενυδρείο, ακομα περισσότερο σε Reef.

Λάβε υπόψην σου οτι οπως τα πάντα, θελει και αυτο την ερευνα αγορας και χονδρικα να σου πω απο την δικη μου εμπειρια, να προτιμησεις να εχει και DI η Α/Ο που θα παρεις. Καλο ειναι να εχει και inline TDS meter ωστε να ξερεις τι ποιοτητα ειναι το νερο που μπαινει και τι σου βγάζει η Α/Ο.

Επισης να ξερεις κατι πολύ βασικο, οτι η ΑΟ θελει οπωσδηποτε ενα δοχειο για αποθηκευση νερου, ωστε να το ετοιμαζεις.

Δηλαδη δεν συνδεεις κατευθειαν το λαστιχο απο την ΑΟ και γεμιζεις το ενυδρειο σου.

Και αυτο για δυο λογους.

1ον γιατι το νερο απο την ΑΟ θελει να το εμπλουτισεις με ιχνοστοιχεια και αλλα

και 2ον γιατι βγαζει πολύ λιγη ποσοτητα ανα ωρα, οποτε μαζευεις το νερο καπου και μετα το μεταφερεις μια και καλή

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ειναι πολύ καλή η χρήση συστηματος Α/Ο σε ενυδρείο, ακομα περισσότερο σε Reef.

Λάβε υπόψην σου οτι οπως τα πάντα, θελει και αυτο την ερευνα αγορας και χονδρικα να σου πω απο την δικη μου εμπειρια, να προτιμησεις να εχει και DI η Α/Ο που θα παρεις. Καλο ειναι να εχει και inline TDS meter ωστε να ξερεις τι ποιοτητα ειναι το νερο που μπαινει και τι σου βγάζει η Α/Ο.

Επισης να ξερεις κατι πολύ βασικο, οτι η ΑΟ θελει οπωσδηποτε ενα δοχειο για αποθηκευση νερου, ωστε να το ετοιμαζεις.

Δηλαδη δεν συνδεεις κατευθειαν το λαστιχο απο την ΑΟ και γεμιζεις το ενυδρειο σου.

Και αυτο για δυο λογους.

1ον γιατι το νερο απο την ΑΟ θελει να το εμπλουτισεις με ιχνοστοιχεια και αλλα Σε θαλασσινο δεν ισχυει αυτο.Τα ιχνοστοιχεια προερχονται απο το αλατι της αλλαγης νερου

και 2ον γιατι βγαζει πολύ λιγη ποσοτητα ανα ωρα, οποτε μαζευεις το νερο καπου και μετα το μεταφερεις μια και καλή

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ειναι πολύ καλή η χρήση συστηματος Α/Ο σε ενυδρείο, ακομα περισσότερο σε Reef.

Λάβε υπόψην σου οτι οπως τα πάντα, θελει και αυτο την ερευνα αγορας και χονδρικα να σου πω απο την δικη μου εμπειρια, να προτιμησεις να εχει και DI η Α/Ο που θα παρεις. Καλο ειναι να εχει και inline TDS meter ωστε να ξερεις τι ποιοτητα ειναι το νερο που μπαινει και τι σου βγάζει η Α/Ο.

Επισης να ξερεις κατι πολύ βασικο, οτι η ΑΟ θελει οπωσδηποτε ενα δοχειο για αποθηκευση νερου, ωστε να το ετοιμαζεις.

Δηλαδη δεν συνδεεις κατευθειαν το λαστιχο απο την ΑΟ και γεμιζεις το ενυδρειο σου.

Και αυτο για δυο λογους.

1ον γιατι το νερο απο την ΑΟ θελει να το εμπλουτισεις με ιχνοστοιχεια και αλλα

και 2ον γιατι βγαζει πολύ λιγη ποσοτητα ανα ωρα, οποτε μαζευεις το νερο καπου και μετα το μεταφερεις μια και καλή

Δεν είναι και τόσο απαραίτητο αυτό IMO.

EDIT: Με πρόλαβε ο ΑΚΗΣ!

Έγινε επεξεργασία - amorealex
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ειναι πολύ καλή η χρήση συστηματος Α/Ο σε ενυδρείο, ακομα περισσότερο σε Reef.

Λάβε υπόψην σου οτι οπως τα πάντα, θελει και αυτο την ερευνα αγορας και χονδρικα να σου πω απο την δικη μου εμπειρια, να προτιμησεις να εχει και DI η Α/Ο που θα παρεις. Καλο ειναι να εχει και inline TDS meter ωστε να ξερεις τι ποιοτητα ειναι το νερο που μπαινει και τι σου βγάζει η Α/Ο.

Επισης να ξερεις κατι πολύ βασικο, οτι η ΑΟ θελει οπωσδηποτε ενα δοχειο για αποθηκευση νερου, ωστε να το ετοιμαζεις.

Δηλαδη δεν συνδεεις κατευθειαν το λαστιχο απο την ΑΟ και γεμιζεις το ενυδρειο σου.

Και αυτο για δυο λογους.

1ον γιατι το νερο απο την ΑΟ θελει να το εμπλουτισεις με ιχνοστοιχεια και αλλα

και 2ον γιατι βγαζει πολύ λιγη ποσοτητα ανα ωρα, οποτε μαζευεις το νερο καπου και μετα το μεταφερεις μια και καλή

Τι " ιχνοστοιχεια και αλλα" προσθέτεις στο νερό σου?

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορά το γλυκό νερό, προσθέτω ιχνοστοιχεία και επίσης για σιγουριά προσθέτω λιγο Prime και επειδή εχω φυτεμενο μεσα στην δεξαμενη προσθετω και τα υγρα λιπάσματα.

Στο Reef μου, μεσα στο αλατι που βαζω περιέχονται και τα ιχνοστοιχεια και ολα τα απαραιτητα που θελει το νερο της Α/Ο για να γινει καταλληλο για το Reef μου.

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορά το γλυκό νερό, προσθέτω ιχνοστοιχεία και επίσης για σιγουριά προσθέτω λιγο Prime και επειδή εχω φυτεμενο μεσα στην δεξαμενη προσθετω και τα υγρα λιπάσματα.

Στο Reef μου, μεσα στο αλατι που βαζω περιέχονται και τα ιχνοστοιχεια και ολα τα απαραιτητα που θελει το νερο της Α/Ο για να γινει καταλληλο για το Reef μου.

Α, καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ευχαριστω πολυ..Και τωρα δυο ακομα αποριες χρειαζομαι να προσθεσω συστημα CO2 και Calcium Reactor?

Link to comment
Share on other sites

Co2 βαζουμε μονο σε φυτεμενο γλυκου νερου.

Calcium reactor σε reef.

Εσυ για τι απο τα δυο ενδιαφερεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Απλα καπου ειχα διαβασει οτι σε ρεεφ βαζουνε co2...οσον το calcium reactor ειναι απαραιτητο?χρησιμευει καπου?

Link to comment
Share on other sites

To Co2 δεν μπαινει αυτονομο στο Reef οπως μπαινει στο φυτεμενο γλυκου, αλλα μπαινει σε συνδυασμο με το calcium reactor, μαζι με ph controller, ωστε να λιωνει το υλικο του αντιδραστηρα.

Καταρχην ολα αυτα που σου ειπα εχουν ενα κοστος απο 500-1000ευρω. :bowdown:

Απο εκει και περα αν κρινεις οτι το χρειαζεσαι, το βαζεις...

Link to comment
Share on other sites

μια καλή ματιά εδώ...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1554

καλησπέρα και πάλι σε όλους.πήγα σήμερα στην Αθηνάς να ρωτήσω για αντίστροφη όσμωση και μου λέει αυτή''πάς καλά που θα βάλεις σε θαλασσινό Α/Ο?αυτό το κάνουμε σε δίσκους μόνο....... :bowdown: και αναρωτιέμαι και γώ τώρα με όλα αυτά που ακούω ποιόν να πιστέψω.....και κάτι άλλο έχω νερό στρωμένο 1 εβδομάδα στο ενυδρείο με ζωντανό αραγωνίτη στάσιμο και σήμερα είδα κάτι σαν 40ποδαρούσες μικρές στον αραγωνίτη επάνω.τί είναι αυτά.αύριο θα βάλω κυκλοφορητές που θα μου δώσουν.DCS02885[

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε ότι την χρειάζεσαι και καλύτερα να πας σε άλλο μαγαζί να την αγοράσεις γιατί τα παιδιά μπορεί να σου δώσουν και τίποτα άλλο. :bowdown:

Τώρα για τις σαρανταποδαρούσες που λες κάνε μια αναζήτηση με την λέξη bristleworms και πες μας αν είναι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε ότι την χρειάζεσαι και καλύτερα να πας σε άλλο μαγαζί να την αγοράσεις γιατί τα παιδιά μπορεί να σου δώσουν και τίποτα άλλο. :bowdown:

Τώρα για τις σαρανταποδαρούσες που λες κάνε μια αναζήτηση με την λέξη bristleworms και πες μας αν είναι αυτά.

θα το τσεκάρω σε ευχαριστώ πολύ.προσπάθησα να ανεβάσω και φοτος αλλά σαν νέος στο forum δεν τα κατάφερα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

θα το τσεκάρω σε ευχαριστώ πολύ.προσπάθησα να ανεβάσω και φοτος αλλά σαν νέος στο forum δεν τα κατάφερα :bowdown:

αιιιιιιιι ναι αυτά τα σιχαμένα είναι τώρα το είδα τί κάνω??τα σκοτώνω τώρα που το ενυδρείο είναι στην αρχή?? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

αιιιιιιιι ναι αυτά τα σιχαμένα είναι τώρα το είδα τί κάνω??τα σκοτώνω τώρα που το ενυδρείο είναι στην αρχή?? :bowdown:

Οχι.Ειναι πολυ χρησιμα ζωντανα.Τα αφηνεις.

Link to comment
Share on other sites

Οχι.Ειναι πολυ χρησιμα ζωντανα.Τα αφηνεις.

a ok καλά που με πρόλαβες.και κάτι τελευταίο τώρα που κατακάθησε το νερό η άμμος έχει πάνω ένα στρώμα καφέ σάν σκόνη αρκετό από τον προηγούμενο.να το καθαρίσω ή με τους κυκλοφορητές θα πάει στο φίλτρο????.....ευχαριστώ για το ενδιαφέρον..... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφια θα βοηθουσε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να κάνω μια ερώτηση και ας μου απαντήσει κάποιος γρήγορα για να προβώ σε αγορά.

Μια απάντηση βρε παιδία για να πάω να αγοράσω τώρα αμέσως :thumbup:

Ένα συστημα R/Ο αφαιρεί φώσφορο και πυριτικό άλας ή χρειάζεται και D/I για το καθάρισμα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να έχεις το απόλυτο καθαρό νερό, ένα DI φίλτρο στο τελικό στάδιο είναι απαραίτητα... το κόστος των 20+/- ευρώ δεν νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικα μια οσμωση κραταει εως και το 98-99% απο οτι περιεχει το νερο (εκτος του H2O).

Το DI και η αλλαγη της αμμου οποτε χρειαστει,κανει αυτο το ποσοστο 100%

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...