Jump to content

αποριες για φυτεμενο.


panos_d7

Recommended Posts

Κυριοι και κυριες καλησπερα σας,

προσπαθησα να διαβασω οσο γινεται για co2 τιμες Ph,kh και περι σωστης λιπανσης αλλα οσο και αν διαβαζεις παλι θα εχεις καποια κενα.Θα προσπαθησω να μη κουρασω.

Εχω ενα juwel lido 120 με αρκετα ευκολα φυτα που τρεχει 2 μηνες περιπου.Ολες οι μετρησεις αμμωνιας,νιτρικων,θερμοκρασιας ειναι ενταξει.

Για λιπανση εχω απο υγρα μεχρι ταμπλετες για τις ριζες + καλιο,σιδηρο,excel.Φυσικα δε ριχνω απο ολα.Μια φορα τη βδομαδα ταμπλετες σστις ριζες και την αλλη βδομαδα excel.Λαθος?

Υποστρωμα οχι.

Για co2 ριχνω καθε 2 μερες τις ταμπλετες της SERA.

Το κακο ειναι με το Ph,kh.Οι μετρησεις εγιναν με προιοντα της sera.

PH 8

KH 1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (ριχνω μια σταγονα και ενω επρεπε να γινει απο μπλε-πρασινο-κιτρινο σε μενα παραμενει μπλε.)αρα η τιμη ειναι 1 σωστα?

Διαβασα οτι αυτο ειναι πολυ κακο γιατι προκαλει ασταθεια τιμων ph.θα ριξω μαγια και θα κανω συνεχες μετρησεις μεχρι να παει στο 4-5.

Το CO2 πρεπει να το σταματησω μεχρι τοτε?

Σκεφτομουν να σταματουσα τις ταμπλετες και να περνα αυτο

Αξιζει?Στο μελλον θελω να βαλω και δυσκολα φυτα.

Συγνωμη για το τεραστιο post.Τα υπολοιπα μετα τις απαντησεις σας,ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα του KH ριχνεις σταγονες μεχρι το νερο στο φυαλιδιο γινει κιτρινο...

Ο συνολικος αριθμος των σταγονων που θα χρειαστει μεχρι να κιτρινισει το νερο δηλωνει και το ΚΗ σου.

Δηλ. αν εριξες 6 σταγονες εχεις KH=6 :bowdown:

Oσο περι CO2 δεν το σταματας.Οι ταμπλετες δεν ειναι και οτι πιο οικονομικο οποτε πας για μπουκαλα

η συστημα εστω DIY απο τη στιγμη που το ενυδρειο σου δεν ειναι πολλα λυτρα.

Καλο αν οχι απαραιτητο για δυσκολα φυτα ειναι το υποστρωμα κατω απο το χαλικι.

Σημαντικος επισης ειναι και ο φωτισμος...

Link to comment
Share on other sites

Ριχνω μεχρι να γινει κιτρινο? :bowdown: Ευχαριστω,γι αυτο δε γραφω πολυ και διαβαζω.Γιατι παντα μπορει να πω κατι που θα με κανει να φαινομαι τελειως ασχετος.Με μπερδεψαν οι οδηγιες που λενε "Ανακινηστε το φιαλιδιο μετα απο καθε σταγονα και μεχρι το χρωμα να αλλαξει απο μπλε σε πρασινο και μετα σε κιτρινο"

Αυτο το μετα απο καθε σταγονα μεχρι να γινει.......με φαγε.

Φωτισμο εχω Τ5 2χ24W.Ειναι λιγο ψηλο το ενυδρειο αλλα εχω βαλει αρκετο χαλικι.

Αυτο το σετ co2 που βρηκα ειναι μια χαρα για το δικο μου?Χρειαζεται κατι που δε το εχει το συγκεκριμενο σετ?

Δε μπορω να καταλαβω αυτα τα περι mg per litre.Δηλαδη αν συμφωνα με τους πινακες χρειαζομαι π.χ 23Mg αυτο ρυθμιζεται πανω στη μπουκαλα?Συγνωμη για τις αστειες για μερικους ερωτησεις αλλα το διοξειδιο παντα με φοβιζε.Μη κανω καμια χαζομαρα,δωσω παραπανω και μαζευω τα ψαρακια απο την επιφανεια.

Και τις μπουκαλες τις γεμιζουμε στα ειδη πυροσβεσης?Οσοι γεμιζουν με διοξειδιο τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Επισης απο τη στιγμη που το excel το χρησιμοποιουν κατα καποιο τροπο για διοξειδιο να το σταματησω απο τη στιγμη που ριχνω τις ταμπλετες ανα 2 μερες?Το εχω ριξει μια φορα και ελεγα να το ριχνω ανα μια βδομαδα.Νομιζα οτι παιζει πιο πολυ το ρολο του λιπασματος.

Τελικα εχω 12Kh και 8ph,ισως λιγο πιο κατω αλλα θελει εμπειρο ματι να διαβασει την αποχρωση.δηλαδη 4Mg/l?Σε αυτο θα θελα τη βοηθεια σας.Τη ποσοτητα αυτη τη ρυθμιζεις πανω στη μπουκαλα με τα μανομετρα?Δεν εχω ιδεα.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Κανεις αλλος αν τελικα αξιζει το σετ που βρηκα στο ιντερνετ?Ειμαι αρχαριος ακομα και με διοξειδιο δεν εχω μπλεξει ποτε.Θα χρειαστω κατι αλλο που δεν εχει η συσκευασια?

Link to comment
Share on other sites

ταμπλετες δεν χρειαζεται να βαζεις απο τη στιγμη που βαζεις το εξελ.το εξελ εχει το ρολο του διοξειδιου,και δεν ειναι λιπασμα.

βρισκεις την εβδομαδιαια δοση που θελει το ενυδρειο σου και ριχνεις σε καθημερινη βαση,εκτος απο τη μερα που κανεις αλλαγη νερου.οι ταμπλετες λιπανσης στις ριζες μπαινουν περιπου ανα 3-4μηνο.

προσοχη επισης στα υπολοιπα ζουμια λιπασματα που βαζεις.flourish,potassium ,iron που ειναι και τα βασικα.σωστος φωτισμος επισης σε φασμα και σε βατ....

Link to comment
Share on other sites

Το εξελ το βαλα μια φορα (λιγοτερο απο οτι ελεγε) και ελεγα να το βαζω ανα 2 μερες.Για να βρω τη σωστη ποσοτητα πρεπει να μετραω συνεχεια ph & kh?Το φοβαμαι το διοξειδιο μη το παρακανω.Δε μπορω να καταλαβω ποσο χρειαζομαι και με τους πινακες δε τα πηγα καλα.Τους γυρισα και αναποδα αλλα παλι το ιδιο. :bowdown:

Τα υπολοιπα λιπασματα καλιο,σιδηρο δε τα βαζω καθολου.Τα πηρα για αντιμετωπιση ασθενειων (κιτρινισμα φυλλων κτλ)

Ταμπλετες στις ριζες ανα 3 μηνες? :bowdown: οι οδηγιες λενε ανα μια βδομαδα.Ενταξει μαλλον για να πουλανε τα γραφουν.

Οι λαμπες ειναι ολοκαινουριες Τ5 και τις εχω αναμμενες 9 ωρες.Το καθαρισμα των λαμπων που πιανουν μετα απο καιρο αλατα και τους ανακλαστηρες πως το κανουμε?Καποιος μου ειπε με ξυδι.Σωστο?

Link to comment
Share on other sites

Οι λαμπες ειναι ολοκαινουριες Τ5 και τις εχω αναμμενες 9 ωρες.Το καθαρισμα των λαμπων που πιανουν μετα απο καιρο αλατα και τους ανακλαστηρες πως το κανουμε?Καποιος μου ειπε με ξυδι.Σωστο?

Σωστό

Δες και αυτό που είναι πιο φιλικό για τη τσέπη σου

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες ειναι καλες?Να το ψαξω και ελλαδα ή τσαμπα κοπος? :bowdown:

Τι διαφορα εχει με το παρακατω που εχει €89,98?Η μαγνητικη βαλβιδα?Με αυτο ειμαι κομπλε ή θα πρεπει να δωσω και αλλα τα οποια ισως εχει αυτο που ειδα στην αρχη?Δε γνωριζω απο τα εξαρτηματα γι αυτο ρωταω.

Η μπουκαλα ειναι 500g.Περπου ποσο καιρο σου βγαζει.Εχει το ιδιο με μια των 2kg. με €15,00 διαφορα.

Θα προσπαθησω να βαλω και φωτο μολις βγαλω τη γεννηστρα απο μεσα με τα Guppy να μου πειτε τη γνωμησ ας σχετικα με τα φυτα και αν ειναι σωστα διαρυθμισμενο.

Έγινε επεξεργασία - panos_d7
Link to comment
Share on other sites

Η μαγνητική βαλβίδα είναι απαραίτητη ώστε να συγχρονίζεται η παροχή CO2 με πιθανό ph controller ή στην απλούστερη περίπτωση όπως το έχουν πολλοί (κι εγώ) να ανοιγοκλείνει την παροχή CO2 μαζί με τα φώτα (ανοίγει με τα φώτα αναμμένα κλείνει με τα φώτα κλειστά). Θεωρώ ότι είναι απαραίτητο εξάρτημα μια και στην καλύτερη περίπτωση σου κάνει οικονομία 50% και φυσικά δεν αναγκάζεσαι να ανοιγοκλείνεις εσύ το διοξείδιο κάτι που είναι αδύνατο.

Συμφωνώ με τη μπουκάλα των δύο κιλών.

edit

Σημειώνω ότι το σετ της aquamedic δεν έχει η/μ βαλβίδα και η μπουκάλα είναι 350gr

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο ανδρεας.Χρησιμες οι επισημανσεις.Τελικα θα χτυπησω το σετ που μου προτειινατε με τη δικιλη.

Ελπιζω η τιμη να το αξιζει.Δε θα ψαξω ελλαδα γιατι εχω διαβασει οτι το συγκεκριμενο site το προτιμανε πολλοι για αγορες.

Θα χρειαστω κατι αλλο που δεν εχει το σετακι?

και μια ερωτηση μεταμφυτευσης.Τις βαλισνεριες τις κοβουμε κοντα στη ριζα πανω απο το χαλικι ή κανουμε διαχωρισμο ριζας?Το ιδιο ισχυει και για τις κρυπτοκορινες?

Link to comment
Share on other sites

Η μαγνητική βαλβίδα είναι απαραίτητη ώστε να συγχρονίζεται η παροχή CO2 με πιθανό ph controller ή στην απλούστερη περίπτωση όπως το έχουν πολλοί (κι εγώ) να ανοιγοκλείνει την παροχή CO2 μαζί με τα φώτα (ανοίγει με τα φώτα αναμμένα κλείνει με τα φώτα κλειστά). Θεωρώ ότι είναι απαραίτητο εξάρτημα μια και στην καλύτερη περίπτωση σου κάνει οικονομία 50% και φυσικά δεν αναγκάζεσαι να ανοιγοκλείνεις εσύ το διοξείδιο κάτι που είναι αδύνατο.

Τη μπουκαλα δηλαδη την ανοιγουμε συγκεκριμενες ωρες τη μερα?Υπαρχει καπου να διαβασω για το διοξειδιο και τη σωστη χρηση του?Ποσες ωρες,βασικα κομματια εξοπλισμου, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να ανοιξω καινουριο θεμα και επειδη προκειται για φυτο θα το αναφερω εδω ελπιζοντας να παρω απαντησεις.Πηγα σημερα σε πολυ γνωστο μαγαζι επι της αγγελακη στη θεσ/νικη για να παρω αλλη μια μαυριτανια.Δεν ειχε και ο κυριος εκει μου εδιεξε αυτο το ομορφο φυτο

Του ειπα οτι ειμαι αρχαριος και θελω ευκολο.Το Νο1 σε ευκολια ειναι μου λεει και εγω ο βλακας το πηρα.

Με τα 1000 ζορια το εβαλα και δε ξερω αν το βαλα σωστα.Εχω ενα Lido 120 με 2 Τ5 στα 24W.Θα επιβιωσει?

Το κορυφαιο που μου ειπε ειναι τι ολα τα φυτα ευκολα ειναι,στο ιδιο νερο ζουνε δε βλεπεις? :bowdown:

Φυσικα δε φταιει αυτος αλλα εγω που δε πηγα σπιτι να το ψαξω και μετα να κατεβω να το παρω.Αλλα 50 χλμ για ενα φυτο πολλα ειναι.Κριμα που δεν υπαρχουν μαγαζια απο χομπιστες (εκτος του αζορες) και υπαρχουν μονο αυτοι που θελουν να πουλανε και τιποτα αλλο.Αλλα τελος το συγκεκριμενο μαγαζι απο μενα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...