Jump to content

Καρχαριάκια.


n1kos_gr

Recommended Posts

Ρε παίδια, να σας πώ την αλήθεια ήθελα να βάλω πίρανχας αλλά δεν έβρησκα πουθενα.

Τώρα πάνω στο θέμα μου, να έχει ο ιδιοκτήτης του pet shop δίκαιο και όλοι εσείς να έχετε άδικο δεν πιστεύω.

Σας ευχάριστω όλους για τις πλήροφοριες, την δευτέρα το πρωί θα τα παώ πισώ.

Δεν ξέρω αν θα τα δεχτεί βαίβαια.

Απαντηση στον Dias :

H φωτογραφία ήταν 3000x2000 πρίν το resize.

Υ.Γ. Υπάρχει κανένας με διαφορετική γνώμη?

Γεια σου φιλε και καλως ηρθες στο χομπι..

Εγω θα σταθω στο υστερόγραφο σου-ερωτηση σου.

Αν καταλαβα καλα... αν οχι διορθωσε με και ζητω προκαταβολικά συγνωμη.....

Αν εστω και ενας σου ελεγε οτι ειπε ο πετ σοπας... θα τα κρατησεις τα ψαρακια και θα το αφησεις ως εχει το ενυδρειο??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε και καλως ηρθες στο χομπι..

Εγω θα σταθω στο υστερόγραφο σου-ερωτηση σου.

Αν καταλαβα καλα... αν οχι διορθωσε με και ζητω προκαταβολικά συγνωμη.....

Αν εστω και ενας σου ελεγε οτι ειπε ο πετ σοπας... θα τα κρατησεις τα ψαρακια και θα το αφησεις ως εχει το ενυδρειο??

Οχι φύσικα. :bowdown:

Αν οι μισοί μου έλεγαν κράτα τα και οι άλλοι μισοί πάντα πίσω τότε θα μπέρδευόμουν.

Σε αυτήν την περίπτοση λένε ολοί παντά πισώ, δεν εχώ άλλη επιλογή απο το να εμπήστευτω αυτούς τους ανθρώπους με χρόνια εμπήριας πάνω στο θέμα και να το κάνω. :bowdown:

Εξάλου ο "πετ σοπας" ήθελε να πούλησει ενώ εδώ τα μέλη του φόρουμ θέλουν να με βοηθήσουν και τους ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τις πλήροφορίες που μου παρέχουν. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα για ψάρια τώρα που θα τα πάω πίσω ? :bowdown:

Οscar,Piranha,Pacu? :bowdown:

κάτι αλλο predator που να μπορώ να βάλω στα 120 λίτρα?

Έγινε επεξεργασία - n1kos_gr
Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα για ψάρια τώρα που θα τα πάω πίσω ? :bowdown:

Οscar,Piranha,Pacu? :bowdown:

κάτι αλλο predator που να μπορώ να βάλω στα 120 λίτρα?

Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...

Δεν είναι το ενυδρείο σου έτοιμο να δεχτεί κανενός είδους ψάρι ακόμα. Επέστρεψε τα ψάρια σου και πάρε υγρά τεστ αμμωνίας (ΝΗ3/ΝΗ4), νιτρικών (ΝΟ3) και νιτρίτη (ΝΟ2). Κατά 99% έχεις άστρωτο φίλτρο.

Στη πορεία πρέπει να δεις τι ψάρια θες να βάλεις και κυρίως πόσο μπορείς και θες να ασχοληθείς με το ενυδρείο σου. Δηλαδή και τα 3 ψάρια που προανέφερες είναι Αμαζονίου το οποίο σημαίνει μαλακό νερό. Εκτός βέβαια του ότι τα Pacu δεν κάνουν για ενυδρείο, τα όσκαρ θέλουν 400+ λίτρα ανά ζευγάρι και από πιράνχας μπορείς να βάλεις μόνο ένα από κάποια είδη serrasalmus, αλλά και πάλι θέλεις αλλαγές στο ενυδρείο σου. Δηλαδή θες άλλο φίλτρο, θες αντίστροφη όσμωση, τύρφη και βαρέλι προετοιμασίας νερού.

Μη βιάζεσαι για να μην απογοητευτείς. Το ενυδρείο δεν είναι απλή υπόθεση. Θέλει υπομονή και πολύ διάβασμα. Διάβασε το Link Που σου έδωσα πιο πάνω.

Για την ώρα κρατάς το ότι το ενυδρείο σου δεν είναι έτοιμο ακόμα για ψάρια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μπορεί όλα να σου φαίνονται γολγοθάς :bowdown: ,αλλα στην ουσία δεν είναι!!!Πάρε τα τεστακια αμμωνίας,νιτρικών και νιτρωδών περίμενε να στρωθεί το ενυδρείο σου και μετά ξεκίνα με κάποια εύκολα ψαράκια (σε εύκολες συνθήκες νερού) ασχολήσου μαζί τους ώστε να αποκτήσεις μια σχετική εμπειρία και σε συνδυασμό με το διάβασμα στο φόρουμ θα φτάσει και η ώρα που θα αποκτήσεις τα ψαράκια που θες!!!

Το παν σε αυτό το χόμπι είναι η ΥΠΟΜΟΝΉ!Με βιασύνες δεν καταφέρνεις τίποτα εκτός από το να τυραννάς ζωντανούς οργανισμούς άδικα!!!

Οι πιο πολλοί εδώ πέρα έτσι ξεκινήσαμε κάνοντας λάθη!!!Αλλά με διάβασμα και υπομονή διορθώσαμε τα λάθη μας!!!

Καλή συνέχεια ότι άλλο θες είμαστε εδώ να τα πούμε :bowdown: !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...