Jump to content

Eξοπλισμός ενυδρείου 250lt


Recommended Posts

Θέλω να φτιάξω ένα reefακι γύρω στα 200lt αλλά δεν μπορώ να υπολογίσω το τελικό κόστος του ενυδρείου.Θα μου πείτε είναι κάτι σχετικό και θα έχετε δίκο.Ισως όμως μπορώ να σας περιγράψω τι θέλω να φτιάξω και να με βοηθήσετε.

Ας υποθέσουμε ότι έχω το ενυδρείο με ένα sumb.Δεν θέλω λάμπες hqi άλλα Τ5 στο καπάκι.΅Επίσης δεν υπάρχει η δυνατότητα ψυκτικού μηχανήματος.Από ψάρια ότι ποιο φθηνο ,τουλάχιτον για αρχή, υπάρχει και από κοράλια κάποια λίγα και ευκολά.Υποθέτω ότι τα λοιπά είναι άμμο αλλά πόσα Κg,βράχος αλλα πόσα Kg, κυκλοφορητές (πόσους και ποιούς προτείνετε),skimmer ποιο προτείνετε,Α/Ο,ΤDS και αν κάτι ξεχνάω πειτε μου.

Θέλω να μπου πείτε ,αν μπορείτε, ένα κόστος για πράγματα τα οποία βασικά δεν θα μου παρουσιάσουν πρόβλημα και δεν θα με ταλαιπωρήσουν στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου.

Καταρχην να ξεκινησουμε, με το οτι Θαλασσινό νερό και οικονομία δεν συμβαδιζουν.

Απεχουν μακραν απο το κοστος του γλυκου νερου.

Απο εξοπλισμο θα χρειαστεις σιγουρα δυο κυκλοφορητες, ενα σκιμμερ, αν δεν θελεις MH λαμπες μπορεις να παιξεις με τις Τ5 με το καπακι του γλυκου νερου, αλλα μην εχεις απαιτησεις με τα κοραλια.

Γενικα να ξερεις οτι οσο χωνεις σε χρημα, τοσο περισσοτερο θα δεις και πιο εντυπωσιακα πραγματα.

Αυτα με εχει διδαξει η τριβη μου τον λιγο καιρο που ασχολουμαι με την θαλασσα.

Απο αποψη κοστους, αν και δεν εχω ψωνισει ποτε, θεωρω οτι πολύ οικονομικα(κινεζικα βεβαια) εχει το pet city που ειναι και στα μερη σου και μπορεις να ρωτησεις.

Δεν εχει πολύ καλες μαρκες βεβαια, αλλα ειναι πολυ πιο οικονομικα απο τα λοιπα.

Εσυ κρινεις και αποφασιζεις.

Στα παντα ισχευει ο κανονας του οτι πληρωνεις παιρνεις.

Και δυστηχως ισχυει και εδω....

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να φτιάξω ένα reefακι γύρω στα 200lt αλλά δεν μπορώ να υπολογίσω το τελικό κόστος του ενυδρείου.Θα μου πείτε είναι κάτι σχετικό και θα έχετε δίκο.Ισως όμως μπορώ να σας περιγράψω τι θέλω να φτιάξω και να με βοηθήσετε.

Ας υποθέσουμε ότι έχω το ενυδρείο με ένα sumb.Δεν θέλω λάμπες hqi άλλα Τ5 στο καπάκι.΅Επίσης δεν υπάρχει η δυνατότητα ψυκτικού μηχανήματος.Από ψάρια ότι ποιο φθηνο ,τουλάχιτον για αρχή, υπάρχει και από κοράλια κάποια λίγα και ευκολά.Υποθέτω ότι τα λοιπά είναι άμμο αλλά πόσα Κg,βράχος αλλα πόσα Kg, κυκλοφορητές (πόσους και ποιούς προτείνετε),skimmer ποιο προτείνετε,Α/Ο,ΤDS και αν κάτι ξεχνάω πειτε μου.

Θέλω να μπου πείτε ,αν μπορείτε, ένα κόστος για πράγματα τα οποία βασικά δεν θα μου παρουσιάσουν πρόβλημα και δεν θα με ταλαιπωρήσουν στο μέλλον.

Συμβουλή μου, μην κάνεις τσιγκουνιές στην αρχή, θα τα (ξανα)πληρώσεις αργότερα.

Η παρακάτω εκτίμηση είναι με αξιόπιστο εξοπλισμό - τιμές Γερμανίας. Και χωρίς ζωντανά.

Φωτισμός : 120-180€ (4-6 Τ5)

Βράχος : 250-300€

Αραγωνίτης: 80-100€

Skimmer: 300-350€

Κυκλοφορία: 120-240€ (2 ή 4 κυκλοφορητές - Tunze 6045 ή 6025)

Α/Ο: 80-100€

Αντλία επιστροφής: 100-120€

Θερμαντήρας, χρονοδιακόπτες, σωνήνες, διακόπτες, πολύμπριζα, κ.α. 150-200€

... και σίγουρα ξεχνάω

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι οτι οπως ειπα και εγω στο μηνυμα μου πιο πριν, οτι πληρωνεις παιρνεις.

Τωρα οσο αφορα την αγορα απο Γερμανια, τιθεται και ενα θεμα τα εξοδα μεταφορας.

Μπορεις να κανεις μια ερευνα αγορας και στην Ελλαδα και να επιλεξεις τι θα παρεις απο εδω και τι απο εξω.

Τα ζωντανα ξεχνα τα απο εξω, θα μπλεξεις.(και ψαρια και βραχο).

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι οτι οπως ειπα και εγω στο μηνυμα μου πιο πριν, οτι πληρωνεις παιρνεις.

Τωρα οσο αφορα την αγορα απο Γερμανια, τιθεται και ενα θεμα τα εξοδα μεταφορας.

Μπορεις να κανεις μια ερευνα αγορας και στην Ελλαδα και να επιλεξεις τι θα παρεις απο εδω και τι απο εξω.

Τα ζωντανα ξεχνα τα απο εξω, θα μπλεξεις.(και ψαρια και βραχο).

Γιαννης

Προφανώς! Ζωντανά σίγουρα από εδώ... δυστυχώς, τώρα εξοπλισμό... κάνω 3 χρόνια παραγγελίες - αποκλειστικά - είναι 30-35% πιο φθηνά, μεταφορικά από 20-35€ (έχει έρθει πακέτο με κούριερ από UK 46Kg 32€... )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...