Jump to content

ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ ΚΑΙ ΦΥΤΕΜΕΝΟ


ioannadimitris

Recommended Posts

Καλημέρα, έχουμε ένα ενυδρείο 96 λίτρα με γκάπυ, ζεβράκια , και τετρα. Τα τετρα και τα γκάπυ αύριο μάλλον θα δωθούν διότι 2-3 γκαπίνες είναι έγκυες και τα μωράκια θα τα φάνε τα άλλα. Έχουμε κάποια φυτά μέσα όπως βλέπετε και παρακάτω στην φώτο, και φυσικά θα πάρουμε και άλλα φυτά άμμεσα ώστε να έχουν κρυψώνα τα μικρά. Από τα πολλά που έχω διαβάσει μέσα στο φορουμ, είδα οτι η αεραντλία οξυγόνου κάνει κακό στα φυτά. Τι πρέπει να κάνουμε ? Να την αφαιρέσουμε ? Θα ζούνε τα ψαράκια μετά , ή θα έχουν έλλειψη οξυγόνου. Το φίλτρο είναι εντάξει τοποθετημένο ?

Θα χρειαστεί κάποιο σύστημα CO2 ? ή excel ?

post-17287-1264417099_thumb.jpg

Ευχαριστούμε,

Δημήτρης - Ιωάννα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχουμε ένα ενυδρείο 96 λίτρα με γκάπυ, ζεβράκια , και τετρα. Τα τετρα και τα γκάπυ αύριο μάλλον θα δωθούν διότι 2-3 γκαπίνες είναι έγκυες και τα μωράκια θα τα φάνε τα άλλα. Έχουμε κάποια φυτά μέσα όπως βλέπετε και παρακάτω στην φώτο, και φυσικά θα πάρουμε και άλλα φυτά άμμεσα ώστε να έχουν κρυψώνα τα μικρά. Από τα πολλά που έχω διαβάσει μέσα στο φορουμ, είδα οτι η αεραντλία οξυγόνου κάνει κακό στα φυτά. Τι πρέπει να κάνουμε ? Να την αφαιρέσουμε ? Θα ζούνε τα ψαράκια μετά , ή θα έχουν έλλειψη οξυγόνου. Το φίλτρο είναι εντάξει τοποθετημένο ?

Θα χρειαστεί κάποιο σύστημα CO2 ? ή excel ?

post-17287-1264417099_thumb.jpg

Ευχαριστούμε,

Δημήτρης - Ιωάννα

Απ'οτι βλεπω απο την φωτογραφια σου εκτος την "ντοματια" ολα τα αλλα ειναι ευκολα φυτα. Προς το παρον με diy co2, σωστη λιπανση και φωτισμο δεν θα εχεις κανενα προβλημα. συνηθως αεραντλια δεν βαζουμε στα ενυδρεια γιατι με την σωστη αναταρραξη του νερου εχουμε και οξυγονωση. Επισης αν χρησιμοποιουμε co2 και αεραντλια εχει σαν αποτελεσμα να μην απορροφαται καθολου το co2.

excel δεν εχω χρησιμοποιησει καθολου και δεν ξερω.

τι φιλτρο εχεις ακριβως?

Αν θες κλαδεματα μπορω να σου δωσω αρκετα απο το δικο μου και αν σκεφτεις να δωσεις τα ψαρακια σου πολυ ευχαριστως να τα παρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...