Jump to content

Μονομάχος ή Dwarf Gourami σε 40 λίτρα?


Exiz

Recommended Posts

έχω στο μυαλό μου ένα πείραμα για ενυδρείο με φυσικό φωτισμό (δηλαδή μόνο φως του ήλιου) το οποίο θα είναι ανοιχτό από πάνω για να μπουν και φυτά τα όποια ανθοφορούν έξω από νερό. Και σκεφτόμουν να μπει μέσα ένας μονομάχος ,διάβασα όμως ότι είναι τρομεροί άλτες. Το να κατέβει η στάθμη του νερού 10 εκ. ποιο κάτω δεν το προτιμώ μίας και το ενυδρείο έχει μόνο 35 εκ ύψος. Η αμέσως επόμενη σκέψη μου ήταν τα gourami. Υπάρχει περίπτωση να μπει dwarf gourami σε αυτά τα λίτρα? υπάρχει κάποια άλλη πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι μπορείς να βάλεις dwarf puffer

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ψαράκι:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=311310

http://tinytanks.net/forum/index.php?PHPSE...4&topic=137

θα έκανε για 40 λίτρα και ίσως ζευγαράκι.

Τα περί καπακιού αν υπάρχουν φυτά επιφανείας και γενικά καλό στήσιμο-νερό θα το δοκίμαζα καθώς τα ψάρια πηδούν μόνο όταν τους λείπει κάτι πιστεύοντας οτι υπάρχει κάποια άλλη λιμνούλα εκεί κοντά που ίσως πέσουν μέσα και βρουν αυτό που ψάχνουν, θα έλεγα να στήσουμε εδώ μέσα το ενυδρείο ώστε να γίνει σωστά και να το δοκιμάσεις.

όσον αφορά στον ήλιο, θα έλεγα ναι όσο δεν ανεβαίνει η θερμοκρασία πάνω από 26-27 και πίστεψέ με ακόμα και την άνοιξη ο ήλιος μπορεί να ανεβάσει τη θερμοκρασία του 40λιτρου στους 35 μέσα σε λίγες ώρες και το αποτέλεσμα να είναι τραγικό, ως λύση δίνω το να φροντίσεις το φως να μην είναι άμεσο ή και να υπάρχει σύστημα ψύξης π.χ ανεμιστηράκια.

όσοι σκέφτονται άλγες όταν ακούμε ηλιακό φως ας δουν αυτό: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=156547

Link to comment
Share on other sites

και μονομαχο να βαλεις δεν θα εχεις προβλημα στο λεω γιατι εχω και εγω μονομαχο τωρα κανε οτι θες καλη συνεχεια!!!!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο θα βρίσκετε σε γραφείο (στον χώρο που εργάζομαι) έχει άπλετο ηλιακό φως και επίσης έχει θέρμανση αλλά και ψύξη οπότε δεν παίζει θέμα θερμοκρασίας προς το παρών και για τις ώρες που λειτουργεί το γραφείο και πίστεψε με είναι πολλές για το καλοκαίρι θα σκεφτώ κάποιων τρόπο να το ψύξω και ίσως το μετακινήσω θα δω ανάλογα και θα πράξω.Το sparkling gourami μπορεί να βρεθεί στην ελληνική αγορά και πόσο εύκολα στην βόρεια Ελλάδα? Για puffer δεν το σκέφτομαι δεν τα πάω καλά με τους θηρευτές.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το λίνκ δεν αναφέρει απαίτησης νερού.

Link to comment
Share on other sites

και μονομαχο να βαλεις δεν θα εχεις προβλημα στο λεω γιατι εχω και εγω μονομαχο τωρα κανε οτι θες καλη συνεχεια!!!!!! :bowdown:

έχεις μονομάχο σε ανοικτό ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

τι συνθηκες νερου απαιτει το Dwarf Gourami? PH κλπ ειναι ιδιες με αυτες του μονομαχου?

Link to comment
Share on other sites

pH 6.5-7.2

σκληρότητες κάτω από 10 θα είσαι οκ.

α ευχαριστω παντως ειναι πολυ εντυποσιακο ψαρακι! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

...Και σκεφτόμουν να μπει μέσα ένας μονομάχος ,διάβασα όμως ότι είναι τρομεροί άλτες. Το να κατέβει η στάθμη του νερού 10 εκ. ποιο κάτω δεν το προτιμώ μίας και το ενυδρείο έχει μόνο 35 εκ ύψος......
Παντως εχε υποψιν σου και την περιπτωση mini palundarium.

Οι αναβαντιδες σαν τον μονομαχο προτιμανανε τα ρηχα νερα.

Μιση διακοσμηση μεσα στο νερο, μιση εξω :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παντως εχε υποψιν σου και την περιπτωση mini palundarium.

Οι αναβαντιδες σαν τον μονομαχο προτιμανανε τα ρηχα νερα.

Μιση διακοσμηση μεσα στο νερο, μιση εξω :bowdown:

Μετά από μια πρόχειρη αναζήτηση στο διαδίκτυο εντυπωσιάστηκα από τα palundariums και ήδη άρχισα να σχηματίζω κάτι στο μυαλό μου,θα σας κρατάω ενήμερους. Σήμερα έκανα μετρήσεις στο νερό Ph=8, Gh=15 οπότε θα πάω σε μονομάχο (έτσι και αλλιώς αυτό είχα στο μυαλό μου από νωρίς) .

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος θέλει και αυτός το ίδιο νερό με τα γκουράμι οπότε κάνε κάτι για το pH.
:bowdown:

Ξερα φυλλα θα ειναι καλα για μικρο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...