Jump to content

Φυτεμενο 90l


Στέφανος

Recommended Posts

Σημερα φυτεψα τα πρωτα μου φυτα, μετα απο 2 μηνες λειτουργειας!!!! Αυριο περιμενω δυο anubias και ενα ceratophyllum...

Εκανα και τις απαραιτητες μετρησεις στο νερο και διαπιστωσα οτι το νερο ειναι δηλητηριο :rasp:

NO3= 100mg/l

NO2=5mg/l

GH>21

KH=20

PH=7.6

Τι να κανω?????? :hysterical: Να προσθεσω οτι το ενυδρειο προοριζεται για ζωοτοκα...)

Κατι αλλο που θελω να προσθεσω... Τα φυτα ηταν μεσα σε γλαστρακι τα εβγαλα απ εκει χωρισα τα κλωναρακια και τα φυτεψα στο υποστρωμα..... Δεν ειδα ομως ριζες.... Εκανα λαθος?????

Παρακατω και μια φωτο για να μου πειτε εντυπωσεις!!! Να τονισω οτι ειναι το πρωτο μου "πειραμα", να ειστε ελαστικοι μαζι μου!!!!!!!!!!! :bowdown:

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!! και κατι ακομα!!! σκεφτικα να βαλω στ εσωτερικο φιλτρο (εχω εξωτερικο με βαμβακι, "μακαρονι" και το αλλο το υλικο για τη μηχανικη φιλτρανση{δε θυμαμαι πως λεγεται :bowdown: }) ανθρακα μπας και πεσουν οι τιμες..... Λαθος??????

http://img27.imageshack.us/img27/8613/mineaf.jpg

Link to comment
Share on other sites

1. Ποιο φιλτρο εχεις, με τι υλικα, καθε ποτε το συντηρεις και πως?

2. Ποια ειναι η πηγη ρυπων στο ενυδρειο?

Το φιλτρο ειναι το hydor prime 10 ( http://farm3.static.flickr.com/2006/156838..._8a30cf632a.jpg )

και τα υλικα τα εχω τοποθετιμενα οπως στ φωτο....

Ριχνω λιγο τροφη καθημερινα (2-3 "νυφαδες") και ξεκινησα τη πρωτη βδομαδα με 2 αλλαγες νερου γυρω στο 30% και μετα καθε βδομαδα για 4 βδομαδες την ιδια ποσοτητα, εκανα τη μετρηση και πηρα τις τιμες που ανεφερα...

επισης να προσθεσω οτι οι μετρησεις εγιναν με στικ JBL ( http://www.petmart.co.nz/images/stock_bigimages/2888-1.jpg )....

Εκανα επισης μια αλλαγη 50% σημερα και χθες και σκοπευω να το κανω αυτο ολη τη βδομαδα μπας και στρωσει....

Link to comment
Share on other sites

Α και κατι αλλο που ξεχασα!!!! Στο φιλτρο δεν εγινε κανενας καθαρισμος σημερα θα καθαρισω το σφουγγαρι με νερο ενυδρειου, μεθαυριο το μακαρονι και το σαββατο το βαμβακι. Σωστα?????

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο αυτο νομιζω εχει και ενα μπεζ καδο που εκει μεσα μπαινουν τα υλικα και ολο μαζι μπαινει στο καδο του φιλτρου.

Λειτουργει σωστα και χωρις αυτο η φιλτρανση?

Το φιλτρο εχει εισαγωγη και εξαγωγη απο πανω στο καπακι.

Γινεται σωστα η ροη του νερου μεσα στον καδο ετσι ωστε να περναει το νερο απ'ολα τα υλικα χωρις να υπαρχει διαφυγη?

Link to comment
Share on other sites

Α και κατι αλλο που ξεχασα!!!! Στο φιλτρο δεν εγινε κανενας καθαρισμος σημερα θα καθαρισω το σφουγγαρι με νερο ενυδρειου, μεθαυριο το μακαρονι και το σαββατο το βαμβακι. Σωστα?????
Εγω θα τα καθαριζα ολα μαζι. Δεν θα ανοιγκλεινα καθε μερα το φιλτρο.

Και θα το εκανα μονο αν βουλωνε.

Γιατι να το καθαρισεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα υλικα τα εχω μεσα στ καδο και η λειτουργεια του ειναι ομαλη. (η φωτο δεν ειναι απ το δικο μου, εγω εχω το καδο με τα υλικα τοποθετιμενα κατ αυτο το τροπο, απλα την εβαλα για να δειξω ποιο ειναι το φιλτρο, ξεχασα να το αναφερω πριν :bowdown: ) Με το φιλτρο ανθρακα καλα εκανα????? Οι αλλαγες νερου που κανω καθημερινα ειναι σωστες???? Δεν ξερω βεβαια αλλα πιστευω οτι δεν ειναι θεμα φιλτρου (εφοσον δεν ειναι βουλωμενο δεν το καθαριζω δηλαδη) .....

Link to comment
Share on other sites

Ο ενεργος ανθρακας δεν ενδεικνυται για ενυδρειο με φυτα.

Κατακρατα χρησιμα στοιχεια και λιπασματα που χρειαζονται ως τροφη τα φυτα.

Το χρησιμοποιουν οχι μονιμα αλλα για λιγες μερες μονο μετα απο καποια θεραπεια για να τραβηξουν το φαρμακο ή για τοξικα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Τ να κανω για να ερθει το νερο στ ισια του????? οι καθημερενες αλλαγες αρκουν???

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην πρεπει να τσεκαρεις τις βασεις σου σωστα.

Δηλαδη, να κανει και τεστ αμμωνιας με υγρο τεστ γιατι οπως καταλαβαινω κανεις με στικ (και μπορει να δειχνει λαθος, ιδιως αν εχει ανοιχτει καιρο το κουτακι τους).

Να μετρησεις το νερο της βρυσης ( με βρυσης δεν κανει αλλαγες)? Να δεις αν ειναι ΟΚ? απο NH3 NO2 NO3 (μηδενικα)

Να τσεκαρεις και pH kh Gh για να ξερεις απο ποια βαση ξεκινας.

Αν δεν εχεις φυσικα ψαρια μεσα, δεν χρειαζεται να ανυσυχεις. Μπορεις να κανεις μια αλλαγη 50% προς το παρον. και οταν μηδενιζουν NH3 και ΝΟ2 και ειναι ετοιμο απο στρωσιμο, τοτε κανεις καταλληλη αλλαγη για να πεσουν και τα ΝΟ3 κατω απο 25 (ιδανικα 5-10).

Εχεις στα αρθρα διαβασει περι κυκλου του αζωτου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα διαβασα ηταν το πρωτο πραγμα που εκανα οταν γραφτικα στο foroum!!! σ ευχαριστω παρα πολυ θα ενημερωσω !!

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα που ξεχασα.... Παρολο που το φιλτρο εχει καλη ροη το νερο μυριζει σαν να μουχλα ναφθαλινη κατι τετοιο...... Γιατι συμβαινει αυτο????? Kαι μια ακομη εικονα με καποιες αλλαγες και περισσοτερα φυτα :bowdown:

http://img651.imageshack.us/img651/8648/0014h.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://img42.imageshack.us/img42/9689/0021ki.jpg

Και μια ακομα εικονα με τις νεες μετρησεις

NO3 0

N02 0

GH 14

KH 10

PH 7.2

την εικονα την ανεβασα για ν μου προτεινετε αλλαγες γιατι πολυ αχουρι μ φαινεται ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν λες αυτο αχουρι πας για μεγαλα πραγματα στο aquascaping ;)

Μια χαρα ειναι για αρχη, αστο να ηρεμησει και βλεπεις στην πορεια.

Μετρηση αμμωνιας NH3/NH4 δεν εχεις και ειναι σημαντικη (αν εχει καποια στιγμη ψαρια το ενυδρειο).

Με αυτη τη μετρηση θα καταλαβεις και αν στρωνει το ενυδρειο.

Θα ανεβει η αμμωνια μετα θα ανεβουν και τα νιτρωδη, μετα θα πεσει η αμμωνια και θα δεις ενδειξεις νιτρικων, μετα θα μηδενισουν και τα νιτρωδη και θα μεινουν μονο τα νιτρικα στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

http://img42.imageshack.us/img42/9689/0021ki.jpg

την εικονα την ανεβασα για ν μου προτεινετε αλλαγες γιατι πολυ αχουρι μ φαινεται ;)

μπορεις να βαλεις πισω ολες μαζι τις καμπομπες σαν ματσακι.θα δειξει πιο ομορφο ακομη.επισης το χαλικι σου ισως στην πορεια σε δυσκολεψει στο φυτεμα γιατι ειναι αρκετο χοντροκοκο....
Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν αξιοθηκα να παω να παρω :hysterical:

Τις εβαλα πισω και οντως εδειξε πολυ καλυτερο :hysterical:

Το αχουρι πηγαινε στο μπερδεμα που εχουν μεταξυ τους ;)

Link to comment
Share on other sites

πως εριξες τις τιμες σου? γιατι εχω και εγω προβλημα

Έγινε επεξεργασία - eja
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα να το στρωνω οπως λεει στ σχετικο αρθρο και μετα αφου ειδα οτι δεν αλλαζει κατι εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου και μετα καθε βδομαδα περιπου 40%.... Και μερα παρα μερα δυο φυλλαρακια τροφη.... Δεν ειναι σιγουρο οτι στρωθηκε γιατι μ λειπουν μετρησεις και οτι δουλεψε μπορει να ηταν τυχαιο..... Ισως σημαντικο ρολο επαιξαν τα φυτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πηρα νεες μετρησεις σημερα:

NO2 0

NO3 <10

GH >7

KH 15

PH 7.6

NH3/4 Oppm/L

Eιναι καλα πιστευω ολες οι μετρησεις ειναι με στικ της JBL εκτος απο ΝΗ3 και ΝΗ4 που ειναι με υγρο τεστ της ΑΡΙ!!!!

Μπορω τωρα να βαλω ψαρια????

Αυτες ειναι καλες τιμες για guppy, σωστα???

Ποσα (guppy) μπορω να βαλω σ αυτα τα λιτρα???

Γαριδες και σαλιγγαρια μπορω να βαλω μαζι τους?

Αλλα ψαρια μαζι με guppy για ποικιλια?????

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις πιστυω να μη σας κουρασα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι σωστες οι μετρησεις ειναι ετοιμο :thumbup::thumbup::D:blink:

Ξεκινα σταδιακη εισαγωγη.

1 αρσ και 2 θηλ γκαπακια και ενα σαλιγγαρι.

Και πριν την επομενη αλλαγη τσεκαρεις πως παμε απο τιμες και ξαναεισαγεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι σωστες οι μετρησεις ειναι ετοιμο thumbup.gif thumbup.gif thumbup.gif thumbup.gif

Τις εκανα δυο φορες για να σιγουρευτω,,, ειναι σωστες :thumbup::D:blink::bowdown:

Απο βδομαδα ξεκιναω :thumbup: Γαριδες μπαινουν???? Διαβασα οτι μπορεις να βαλεις μεγαλες γαριδες οπως amano αν δεν κανω λαθος αλλα στ πετ σοπ που τις ειδα ειναι πολυ πολυ μικρες....... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εκει που πηγα δεν βρηκα σαλιγκαρια πηρα 3 θυλικα τα οποια ηταν ολα μα ολα γκαστρωμενα και 1 αρσενικο....

Δε ξερω αν πρεπει να χαρω αλλα το ενα σημερα το πρωι γεννησε και οπως φαινονται ειναι ετοιμα και τα αλλα...

Επειδη ακομα το ενυδρειο ειναι σχετικα καινουριο λετε να παρουσιαστει προβλημα....???

Επισης αυτο που παρατηρισα ειναι οτι δεν τα κυνηγαν τα μεγαλα..... Δεν ειχα δηλαδη προς το παρων απωλειες.....

Και κατι ακομα????? Πως θα δω ποιο απο τα τρια γενναει???? Αυτα πανε περα δοθε συνεχεια :thaman:

ΥΓ:Τα μικρα τα ταισα 2 φορες σημερα με φλεικς τα οποια ετριψα για να γινουν σκονη....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εκει που πηγα δεν βρηκα σαλιγκαρια πηρα 3 θυλικα τα οποια ηταν ολα μα ολα γκαστρωμενα και 1 αρσενικο....

Δε ξερω αν πρεπει να χαρω αλλα το ενα σημερα το πρωι γεννησε και οπως φαινονται ειναι ετοιμα και τα αλλα...

Επειδη ακομα το ενυδρειο ειναι σχετικα καινουριο λετε να παρουσιαστει προβλημα....???

Επισης αυτο που παρατηρισα ειναι οτι δεν τα κυνηγαν τα μεγαλα..... Δεν ειχα δηλαδη προς το παρων απωλειες.....

Και κατι ακομα????? Πως θα δω ποιο απο τα τρια γενναει???? Αυτα πανε περα δοθε συνεχεια :thaman:

ΥΓ:Τα μικρα τα ταισα 2 φορες σημερα με φλεικς τα οποια ετριψα για να γινουν σκονη....

να βαλεις μπολικο κερατοφυλλο στην επιφανεια,ειναι μια αριστη κρυψωνα για τα μικρα guppies,αλλιως μπορει να γινουν μεζες απο τα ενηλικα. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...