Jump to content

Προβλημα με Gourami


atsipas

Recommended Posts

καλησπερα παιδια...εχω ακομη μια απορια ....εχω σε ενα ριο 125 ενα πλεκο και 4 gurami...απο οτι διαβασα τα αρσενικα εχουν μυτερο ραχιαιο πτερυγιο και τα θυληκα καπως οβαλ.....αν ειναι ετσι εχω δυο αρσενικα golden ενα θυληκο blue και ενα drawft gurami αρσενικο....το θεμα ειναι οτι το ενα golden μαλλον ειναι ζευγαρι με το Blue και το αλλο golden που εμεινε μονο κυνηγιεται συνεχεια απο τον αρσενικο....με αποτελεσμα να του εχει χαλασει την ουρα.....ειναι 1.5 μηνα μαζι δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα ομως τωρα το βλεπω τρομαγμενο.....οσο για το drawft δε το ενοχλει κανεις....ειναι μονο του....υπαρχει καποια λυση???μηπως να παρω μια ακομη θυληκια???επισης θαθελα να ρωτησω αν τα kiss gourami ταιριαζουν με τα δικα μου.........για τυχον λαθη που σιγουρα εχω κανει ....ανοιχτα πειτε μου τη γνωμη σας οποια κι αν ειναι............

Link to comment
Share on other sites

Τα kiss γίνονται 30 πόντοι, όσο για τις μάχες απλά έγιναν ταίρι και υπερασπίζονται την περιοχή τους, καλύτερα να τα αφήσεις μόνα τους ή να ανταλλάξεις αυτό που περισσεύει με ένα θηλυκό για το dwarf.

Link to comment
Share on other sites

νασαι καλα φιλε μου.......παντως απορω ισως κανω και λαθος....που δεν ασχολουνται πολλα ατομα με τα γκουραμι.....υστερουν σε κατι απο αλλα ψαρια του μεγεθους τους???/εχω δει σε video καποια ειδη γκουραμι μεγαλοσωμα που προσωπικα τα θεωρα πολυ ομορφοτερα απο αλλα ψαρια που πουλανε σα τρελα....ισως κανω και λαθος....

Link to comment
Share on other sites

νασαι καλα φιλε μου.......παντως απορω ισως κανω και λαθος....που δεν ασχολουνται πολλα ατομα με τα γκουραμι.....
Εγ φιλε μου απορω πως μερικοι ασχολονται γενικα με μεγαλα ψαρια χωρις να εχουν και καταλληλα μεγαλο ενυδρειο :bowdown:
Link to comment
Share on other sites

φιλε delta66 το λες για μενα η γενικα??

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω μαζι σου...αλλα να πω κιολας οτι σιγουρα ειναι σφαλμα για εναν αρχαριο...βεβαια φταιει γιατι δεν εκατσε να διαβασει και να μελετησει κατι πολυ υπευθηνο και σοβαρο για μενα....μετα φταινε οι μαγαζατορες που ο καθενας λεει τα δικα του....σκεψου οταν πηρα το ριο 125 μου ειπανε εκει μολις το στρωσω μπορω ανετα να βαλω 3 ζευγαρια αγγελοψαρα και 2 ζευγαρια δισκους.....συν τα γκουραμι μου......ομως επειδη γενικοτερα τα ποναω τα ζωντανα επειδη ασχολουμε και με αλλα ειδη εκατσα και αρχισα το διαβασμα....ασε τους αρχαριους και τους μαγαζατορες που απλα βγαζουν λεφτα.....σκεψου αλλους ερασιτεχνες γνωστες του αντικειμενου που ενω ξερουν οτι αυτο ειναι ενα προβλημα,συνεχιζουν να το κανουν.....βαζοντας τεραστια ψαρια σε μικρα ενυδρεια.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...