Jump to content

επιλογή φωτισμού Led


konstantinos 808

Recommended Posts

καλήμερα,θα ήθελα να ρωτήσω πια επιλογή θα ήταν καλύτερη για φωτισμό led......έχω πάνω αυτήν την στιγμή δυο φωτιστικά σώματα.....μια λάμπα tropical river της wave(18 watt,60 cm) και μια philips aquarelle(24watt,60 cm),τι θα μου προτείνατε???

η ακόμα και βελτιστοποίηση των ήδη υπαρχόντων :rasp:

το ενυδρείο είναι 300 λίτρα και έχει ΑΜΕΡΙΚΑΝΕΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ

από φυτά λίγα πράγματα.......ευχαριστώ εκ των προτέρων. :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλήμερα,θα ήθελα να ρωτήσω πια επιλογή θα ήταν καλύτερη για φωτισμό led......έχω πάνω αυτήν την στιγμή δυο φωτιστικά σώματα.....μια λάμπα tropical river της wave(18 watt,60 cm) και μια philips aquarelle(24watt,60 cm),τι θα μου προτείνατε???

η ακόμα και βελτιστοποίηση των ήδη υπαρχόντων :hysterical:

το ενυδρείο είναι 300 λίτρα και έχει ΑΜΕΡΙΚΑΝΕΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ

από φυτά λίγα πράγματα.......ευχαριστώ εκ των προτέρων. ;):hysterical:

οκ παιδια...μαλλον θα ψακσω στο ιντερνετ...ευχαριστω πολυ :hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το γεγονος πως δεν πηρες καποια απαντηση προφανως εχει να κανει με τον απλο φωτισμο που χρειαζονται τετοια ενυδρεια χωρις δηλαδη ιδιαιτερες απαιτησεις σε φως.

απο την αλλη τα διαφορα λεντ ειναι νωρις και οι περισσοτεροι απο εμας ακομη δεν τα εχουν για να σου δωσουν καποια αποψη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές κάποια θέματα μας ξεφεύγουν και δεν τα αντιλαμβανόμαστε. Σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να μας κάνεις και γενικά να μας κάνουν όλοι μια υπενθύμιση, άνθρωποι είμαστε όχι κουμπιουτεράκια.

Εν πάση περιπτώσει από την στιγμή που έχεις λίγα φυτά και πιθανόν εύκολα όπως λέει και ο Κώστας δεν χρειάζεσαι να προβληματίζεσαι ιδιαίτερα.

Όσο αφορά τα led πρακτική εμπειρία δεν έχω και γνωρίζω μόνο όσα έχω διαβάσει φυσικά η εταιρίες προσπαθούν να μας πουλήσουν την νέα τεχνολογία αλλά κατά πόσο είναι αποτελεσματική θα δήξει το μέλλον.

Δεν γνωρίζω τη κελβιν βγάζουν και δεν γνωρίζω πόσα λουμεν βγάζουν, με απλά λόγια δεν ξέρω αν κάνουν για φυτά και δεν ξέρω αν επαρκούν να φωτίσουν ένα αφρικάνικο ενυδρείο.

Αν έχεις πιο συγκεκριμένες απορίες ρώτα ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο εγώ χρησιμοποιώ led 8 μίνες τώρα.

Αλλα τη λεντοταινια την έχω και λειτουργεί ως moonlight.

Το κακό είναι ότι ακόμα και η μονωμένη που πωλείται.... ΔΕΝ είναι και τόσο καλά μονωμένη για την υγρασία που έχει 24ωρες το 24ωρο στο καπάκι του ενυδρείου.

Έτσι έχουμε ως αποτέλεσμα να χρειάζεται περαιτέρω μόνωση.

Οπότε εγώ όταν την κόλλησα... επειδή η πρώτη προσπάθεια πήρε νερά.... τη δεύτερη του τοποθέτησα αρκετή σιλικόνη....

Τώρα από φωτισμό και ειδικά για φυτεμένο.... δεν ξέρω... ;)

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ ότι στο θέμα Kelvin και λουμεν είναι αρκετά καλά με σχέσει φωτισμούς όπως τ5 η Metal halide.To θέμα με τα Leds είναι η θερμοκρασία που ανεβάζουν στις πλακέτες τους και σιγά σιγά αρχίζουν να καίγονται. Μπορεί τώρα το χειμώνα με τα ανεμιστηράκια που έχουν να τα καταφέρουν αλλά το καλοκαίρι κανείς δεν ξέρει...

Επίσης ένα άλλο θέμα είναι η διασπορά.

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνολογία led έχει πολλά πλεονεκτήματα για το φωτισμό ενυδρείων γλυκού νερού. Μεγάλη εξοικονόμηση ενέργειας, χαμηλή εκπομπή θερμότητας, συγκέντρωση δέσμης φωτός, μεγάλη διάρκεια ζωής κλπ. Επειδή βρίσκεται σε πολύ αρχικό στάδιο υπάρχουν διάφορα τεχνικά ζητήματα προς βελτίωση όπως αναφέρθηκε και παραπάνω.

Προσωπική μου εκτίμηση είναι πως πολύ σύντομα (2-3 χρόνια) κανένας δε θα σκέφτεται να φωτίσει ενυδρείο (αλλά και γενικά εσωτερικούς χώρους) με λάμπες Τ5 ή κοινούς λαμπτήρες οικονομίας.

Εκτός από τη διεύρυνση της γκάμας των φωτιστικών led με προϊόντα για όλο το φάσμα των βαθμών KELVIN, χρειάζεται και δοκιμή στην πράξη για να βρεθεί ο κατάλληλος συνδιασμός βατ-λιούμεν-κέλβιν για κάθε τύπο ενυδρείου. Γι αυτό δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που να μπορεί να σου απαντήσει έγκυρα και άμεσα γι αυτό που ρωτάς. Όλοι τις ίδιες απορίες έχουμε και μόνο καταθέτοντας την εμπειρία από τις δοκιμές που θα κάνουμε στα ενυδρεία μας, θα μπορέσουμε να καταλήξουμε σε συμπεράσματα.

Ένα ενδιαφέρον άρθρο με συγκριτική ανάλυση διάφορων ειδών φωτισμού είχε ποστάρει κάποιο μέλος εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...l=led+φωτισμός#

αλλά όπως είδα το έχεις ήδη δει...

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφερεται , ανεβαζω ενα site με μια πληρης κατασκευη led φωτιστικου για φυτεμενο. Θα το προσπαθουσα κι εγω μιας και ειναι δοκιμασμενο και αοτελεσματικο (απ οτι λενε) αλλα δεν κατεχω απο κατασκευες.

Αυτο ειναι το site : greenneedle

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ξεκινησω να φτιαχνω ενα καπακι απο plexiglass και σκεφτομαι να βαλω lenakia εχει βαλει κανεις δε φυτεμενο, στα 400 λιτρα ποσα θα πρεπει να βαλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές κάποια θέματα μας ξεφεύγουν και δεν τα αντιλαμβανόμαστε. Σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να μας κάνεις και γενικά να μας κάνουν όλοι μια υπενθύμιση, άνθρωποι είμαστε όχι κουμπιουτεράκια.

Εν πάση περιπτώσει από την στιγμή που έχεις λίγα φυτά και πιθανόν εύκολα όπως λέει και ο Κώστας δεν χρειάζεσαι να προβληματίζεσαι ιδιαίτερα.

Όσο αφορά τα led πρακτική εμπειρία δεν έχω και γνωρίζω μόνο όσα έχω διαβάσει φυσικά η εταιρίες προσπαθούν να μας πουλήσουν την νέα τεχνολογία αλλά κατά πόσο είναι αποτελεσματική θα δήξει το μέλλον.

Δεν γνωρίζω τη κελβιν βγάζουν και δεν γνωρίζω πόσα λουμεν βγάζουν, με απλά λόγια δεν ξέρω αν κάνουν για φυτά και δεν ξέρω αν επαρκούν να φωτίσουν ένα αφρικάνικο ενυδρείο.

Αν έχεις πιο συγκεκριμένες απορίες ρώτα ξανά.

όπα παιδιά δεν το είπα κακοπροαίρετα,απλά κατάλαβα ότι δεν υπάρχουν απόψεις και αν έβρισκα κάτι στο ίντερνετ θα το παρέθετα στο ποστ για να ακούσω τις έμπειρες συμβουλές σας ;):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...