Jump to content

Nano Reef 60l


lozd13

Recommended Posts

Περισσοτερες συμβουλες και λεπτομερειες,θα σου δωσουν οι εμπειροι αλμυροι μας,καθ'οτι εγω ειμαι ακομα γλυκαναλατος :thumbup:

:)

:helpsmilie::D:rasp::rasp::holloween::bigemo_harabe_net-172::thumbdown::excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περισσοτερες συμβουλες και λεπτομερειες,θα σου δωσουν οι εμπειροι αλμυροι μας,καθ'οτι εγω ειμαι ακομα γλυκαναλατος :rasp:

:helpsmilie:

:rasp::holloween::bigemo_harabe_net-172::thumbdown::excl::excl::hysterical::hysterical::hysterical:

του ανεβάζουμε σιγά σιγά την αλατότητα :D … για καλύτερη προσαρμογή , με το ψηλό ph δε θα έχει πρόβλημα :thumbup:

σε λίγο θα βλέπει τη halimenda και θα νομίζει ότι είναι ανούμπια :)

Link to comment
Share on other sites

ειδικα λογω της υπαρξης blue tang αποφασισα να παρω το Kent Garlic Extreme .

το χρησιμοποιησα για πρωτη φορα και τα ψαρια ορμηξαν σαν τρελα ...

ξερει κανεις καθε ποτε πρεπει να βαζω ?

Link to comment
Share on other sites

δε το διευκρινίζει ο κατασκευαστής , λέει μόνο να μην υπερβαίνεις τη δοσολογία

παντως μεχρι στιγμης βαζω καθημερινα μια σταγονα στην τροφη τους και δειχνουν να το λατρευουν !!

και φαινεται να βοηθα το blue tang που αρχιζει σιγα σιγα να χανει καποια σημαδια απο ick που παρουσιαστηκαν κατα τις πρωτες μερες προσαρμογης του στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eπειδη εχω φαει τρελη ηττα με το 100lt και χανω τοσο ψαρια που θελουν λιτρα (blue tang) οσο και κοραλλια απο αποτομες αλλαγες τιμων και επειδη εχω ενα φιλαρακι που μπορει να μου δωσει ενα 250 που εχει , περιμενω

να μπορεσω να αγορασω μια βαση που μου χρειαζεται για να το στησω ...

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη εχω φαει τρελη ηττα με το 100lt και χανω τοσο ψαρια που θελουν λιτρα (blue tang) οσο και κοραλλια απο αποτομες αλλαγες τιμων και επειδη εχω ενα φιλαρακι που μπορει να μου δωσει ενα 250 που εχει , περιμενω

να μπορεσω να αγορασω μια βαση που μου χρειαζεται για να το στησω ...

Μπορεις να φτιαξεις απο κοιλοδοκο,και θα σου ερθει φθηνοτερα απο ετοιμο επιπλο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να φτιαξεις απο κοιλοδοκο,και θα σου ερθει φθηνοτερα απο ετοιμο επιπλο.

Φιλε Δια...τα φωτα σου παρακαλω !

Τι εννοεις ?

Link to comment
Share on other sites

Σαν αυτη

και το κοστος μιας τετοιας κατασκευης ?

μια χαρα δειχνει ..

Link to comment
Share on other sites

και το κοστος μιας τετοιας κατασκευης ?

μια χαρα δειχνει ..

Πας σε εναν σιδερα,του δινεις τις διαστασεις,και σου λεει την τιμη :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Lozd13 αν πας στα 250λιτρα και ισως αν μπορουσες να βαλεις και ενα σαμπακι (με την βοηθεια καποιου συνχομπιστα)μπορεις να κανεις πολυ ωραια ''πραματακια'' και με πολυ καλυτερα ποσοστα επιτυχιας....Αντε με το καλο :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Lozd13 αν πας στα 250λιτρα και ισως αν μπορουσες να βαλεις και ενα σαμπακι (με την βοηθεια καποιου συνχομπιστα)μπορεις να κανεις πολυ ωραια ''πραματακια'' και με πολυ καλυτερα ποσοστα επιτυχιας....Αντε με το καλο :D

φιλε jimmy το sump ειναι καλη ιδεα , αλλα προς το παρον , βαση χωρου , κρινεται αδυνατο !

:-(

Link to comment
Share on other sites

Nικο μετα απο πολυ σκεψη , δεχομαι να μου χαρισεις το ενυδρειο + την βαση !!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι και ελπιζω να μην ειμαι off topic.Το blue το κοβω να ειναι περιπου 6-7 ποντους.Το πηρες ετσι η το μεγαλωσες ο ιδιος?Αν το αγορασες ετσι γιατι δεν περιμενες ρε αδελφε να φερει καμια παραλαβη με πιο μικρα να το παρεις να το χαρεις οσο μπορεσεις και μετα να το δωσεις/πουλησεις κλπ.. ?!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι και ελπιζω να μην ειμαι off topic.Το blue το κοβω να ειναι περιπου 6-7 ποντους.Το πηρες ετσι η το μεγαλωσες ο ιδιος?Αν το αγορασες ετσι γιατι δεν περιμενες ρε αδελφε να φερει καμια παραλαβη με πιο μικρα να το παρεις να το χαρεις οσο μπορεσεις και μετα να το δωσεις/πουλησεις κλπ.. ?!

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μην μιλάς έτσι για τον lozd.Αυτή η λέξη (περίμενες) δεν υπάρχει στο λεξιλόγιο του.Ακόμα δεν μπορώ να τον συνεφέρω...να είμαστε λίγο προσεκτικοί σε παρακαλω :D

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι και ελπιζω να μην ειμαι off topic.Το blue το κοβω να ειναι περιπου 6-7 ποντους.Το πηρες ετσι η το μεγαλωσες ο ιδιος?Αν το αγορασες ετσι γιατι δεν περιμενες ρε αδελφε να φερει καμια παραλαβη με πιο μικρα να το παρεις να το χαρεις οσο μπορεσεις και μετα να το δωσεις/πουλησεις κλπ.. ?!

Γιατι φιλε saradouli η υπομονη ειναι αρετη , αλλα δεν τα παω καλα μαζι της .

Ισως το μεγαλυτερο μου μειονεκτημα .

Ανυπομονησια . . .

Απο μικρο παιδι ...

Αλλα ετσι οπως λενε και οι παλαιοτεροι πρωτα βγαινει η ψυχη και μετα το ''χουι'' . . .

:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλα πες μου τι χρωμα κορδέλα θέλεις ...

Πρασινο (σκουρο της ελιας , οχι λαχανι) παρακαλω να ειναι το περιτυλιγμα . . .

Link to comment
Share on other sites

Βρε Νικο κανε και συ την καλη, δωσε σ αυτον τον ανυπομονο νεο ..... :thumbup:

(αν και γω μεταξυ μας θα του βαζα κορδελιτσα φουξια , ετσι για σπασιμο!!!! :D )

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει φούξια γιατί όλο του το σπίτι είναι φούξια βαμμένο και θα κάνει "τρύπα" στον τοίχο.Πέρα από την πλάκα πιστεύω ότι όταν το πάρει απόφαση και πάει σε μεγαλύτερο θα είναι πάρα πολύ όμορφο γιατί έχει μεράκι και είναι χομπίστας με όλη την σημασία της λέξης

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει φούξια γιατί όλο του το σπίτι είναι φούξια βαμμένο και θα κάνει "τρύπα" στον τοίχο.Πέρα από την πλάκα πιστεύω ότι όταν το πάρει απόφαση και πάει σε μεγαλύτερο θα είναι πάρα πολύ όμορφο γιατί έχει μεράκι και είναι χομπίστας με όλη την σημασία της λέξης

Kάτι θες εσυ . . .

Τοσο καλα λογια για μενα ?

:D

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω άδεια για το καλοκαίρι και επειδή είσαι προϊστάμενος μου κάτι πρέπει να κάνω :D

Λοιπόν μην κάνουμε spam στο forum με off topic θέματα πάρε το 250 λιτρο και μην μας πρήζεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...