Jump to content

Το πρώτο μου φυτεμένο


Angel_Nick

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα 15 λιτρο ενυδρειάκι όπου φυλοξενεί ένα μονομάχο. Είμαι νέος στο χώρο των ενυδρείων και κυρίως των φυτεμένων ενυδρείων... θα παρακαλέσω λιγη επιοίκεια.

Πριν περίπου 3 μήνες αποφάσισα να προσπαθήσω να το γεμίσω με φυτάκια.

Όσες φορές είχα προσπαθήσει στο παρελθόν να βάλω φυτά... μου σάπιζαν μετά απο ενα μίκρο χρονικό διάστημα. Τώρα τα φυτά μου πάνε μια χαρά :bowdown:

Για τα φυτά κάνω τα εξής:

Ρίχνω CO2 της Sera σε ταμπλέτες (σαν αναβράζον που είναι)

Excell μία φορά την εβδομάδα με την δοσολογία που αναγράφει η συσκευασία

Στο φιλτράκι του εχω βάλει λίγο τύρφη (την οποία δεν ξέρω κάθε πότε θέλει αλλαγή) όποιος γνωρίζει ας μου πει.

Και έβαζα μία ταμπλέτα σε κάθε ρίζα ανα 2 εβδομάδες (serra florenette A) τώρα το πετ δεν είχε αυτες τις ταμπλέτες κ μου έδωσε τις tetra plants initial sticks. το οποίο δεν γνωρίζω πως τις χρεισιμοποιούμε και ποια ειναι η δοσολογία τους... η συσκευασία δεν γράφει κάτι ούτε στα ελληνικά αλλα ούτε και στα αγγλικά.

Τα φυτά που έχω είναι τα εξής:

Vallisneria nana

Ludwigia repens

Java moss την οποία την έριξα κάτω προσπαθόντας να κάνω ένα "χαλάκι"

κ έχω και αλλα 3 τα οποία δεν θυμάμε τα ονόματά τους....

θα ανεβάσω απόψε το βράδυ και φωτογραφίες μετά της 10 γιατι τώρα είμαι στην δουλειά.

Φυσικά κάθε παρατήρηση δεχτή. Δεν ξέρω αν έτσι όπως τα εγγραψα σας βοήθησα ωστε να με βοηθήσετε

Link to comment
Share on other sites

Τα tetra plants initial sticks τα βάζουμε κοντά στην ρίζα του φυτού και βγάζουν αυτά πολλή αργά τα θρεπτικά τους συστατικά εγώ προσωπικά σε 15 λίτρα δεν θα έβαζα πάνω από 6 κομμάτια.

Για να μην κάνω λάθος έχεις αυτά που είναι σαν μακαρόνια για παστίτσιο κομμένα σε μήκος 2-3 εκατοστά έτσι; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

απο οσα εχω διαβασει αυτα τα στικς της τετρα κανουνε τη δουλεια του υποστρωματος.δηλαδη δινουν θρεπτικα συστατικα στα φυτα και διαρκουν... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτά έχω που είναι σαν μακαρόνια :bowdown:

Προσθέτω και τις φωτογραφίες που σας υποσχέθηκα να μου πείτε την γνώμη σας. :bowdown:

post-15375-1264811291_thumb.jpg

post-15375-1264811389_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως βαζεις πολλα σκευασματα.

ταμπλετες στις ριζες καθε 2 βδομαδες ειναι υπερβολικο.αργουν παααρα πολυ να διαλυθουν,προχτες που εκανα σκουπα ανακαλυψα μερικες,σχεδον αθικτες μετα απο 2 μηνες που τις ειχα βαλει.

εγω εχω βαλει ταμπλετες κατα την αρχικη τοποθετηση των φυτων και ριχνω λιγακι seachem flourish(λιπασματακι γενικων καθηκοντων :bowdown: )

επισης προσωπικη μου αποψη ειναι πως δεν ταιριαζουν ταμπλετες CO2 με το excel(αφου κ αυτο αναπληρωνει το co2 κ μαλιστα πιο ισορροπημενα σε αντιθεση με τις ταμπλετες.)

αυτο στο βαθος με τις 2 πρασινες βεντουζες τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

αυτο στο βαθος με τις 2 πρασινες βεντουζες τι ειναι?

Αν δεν κάνω λάθος είναι το diffuser του sera CO2.Εκει βάζεις τις ταμπλέτες και διαλύονται

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο με τις βεντουζες ειναι αυτο που βάζω τις ταμπλέτες

μπορείτε να μου πειτε αν γνωριζετε τις ονομασίες των φυτών μου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...