Jump to content

Αυγά απο Apple Snail


Recommended Posts

Σε ενυδρειο 30 λιτρων εχω ενα μονομαχο, ενα apple snail και 5 crystal red γαριδες. Χτες με την αλλαγη ειδα στο καπακι αυγα απο το σαλιγκαρι (πόλλααααα)! Αμπελωνας το καπακι! Τι κανω? Κινδυνευουν να γινουν τροφη για τις γαριδες και το μονομαχο?

Link to comment
Share on other sites

κανονικα αν ειναι γονιμοποιημενα θα σκασουν σε 15 μερες..

οσο για τις γαριδες και το μονομαχο δεν υπαρχει προβλημα.

αντε καλες γεννες ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the club!!! ;)

Tα αφηνεις εκει που ειναι....

Προσεχεις να εχει αρκετη υγρασια και προσεχεις να μην ξεραθουν.

Για να τα αφησαν εκει τα σαλιγκαρια σημεινει οτι εχει αρκετη υγρασια.... ξερουν αυτα!!1

Συνεχιζεις να παρατηρεις και ενημερωνεις....

Διαβασε και αυτο....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1880

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα απο το αρθρο δε θα εκκολαφθουν αφου εχω μονο 1 σαλιγκαρι μεσα στο ενυδρειο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα απο το αρθρο δε θα εκκολαφθουν αφου εχω μονο 1 σαλιγκαρι μεσα στο ενυδρειο! ;)

Πόσο καιρό το έχεις το σαλιγκάρι?

Link to comment
Share on other sites

Περιπου 3 μηνες ;)

Πολύ οριακά, μπορεί να είναι γονιμοποιημένα. Μην τα πετάξεις... Περίμενε και θα δεις τι γίνεται. Αν τα δεις να στεγνώνουν βρέχετα λιγάκι :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το πρωι εκανα μια αλλαγη 30%.. Μολις παρατηρησα οτι οι γαριδες ειναι ολες ξαπλωμενες στο πλαι.. ζουν γιατι κουνανε ποδια ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Το πρωι εκανα μια αλλαγη 30%.. Μολις παρατηρησα οτι οι γαριδες ειναι ολες ξαπλωμενες στο πλαι.. ζουν γιατι κουνανε ποδια ... ;)

Μετρησεις εκανες πριν την αλλαγη??

Μετα την αλλαγη??

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρειο 30 λιτρων εχω ενα μονομαχο, ενα apple snail και 5 crystal red γαριδες. Χτες με την αλλαγη ειδα στο καπακι αυγα απο το σαλιγκαρι (πόλλααααα)! Αμπελωνας το καπακι! Τι κανω? Κινδυνευουν να γινουν τροφη για τις γαριδες και το μονομαχο?
Τα βγαζεις και τα πετας ή παιρνεις μεγαλο ενυδρειο.

Σε 30 λιτρα ενυδρειο 500 σαλιγγαρακια θα εχεις? (το καθε σαλιγγαρι λογιζεται σαν ενα μικρο ψαρι στην ρυπανση, εκτος αυτου θα τραβανε τοσα αλατα απο το νερο για το κελυφος τους που θα εχεις μηδενικες σκληροτητες και πεχα κρας)

Θα τα χασεις ολα.

Το πρωι εκανα μια αλλαγη 30%.. Μολις παρατηρησα οτι οι γαριδες ειναι ολες ξαπλωμενες στο πλαι.. ζουν γιατι κουνανε ποδια ... ;)
1. Το νερο της αλλαγης ποσο διαφορετικων συνθηκων ηταν απο του ενυδρειου?

2. Ποση ωρα διηρκεσε η αλλαγη?

3. Χρησιμοποιησες νερο απο το θερμοσιφωνο?

4. Αφησες τη βρυση να τρεξει για να αδειασουν οι σωληνες απο το στασιμο νερο?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ηδη εχω ξεκινησει και ψαχνω για μεγαλυτερο ενυδρειο να μετακομισουν :hysterical:

Προετοιμασια δεν κανω στο νερο πριν το ριξω στο ενυδρειο. Αλλαξα περιπου το 30%. Η αλλαγη διηρκησε περιπου 10 λεπτα. Ναι χρησιμοποιω νερο απο το θερμοσιφωνο. Δυστυχως οχι δε το αφησα να τρεξει :hysterical:

Την επομενη μερα το πρωι και σημερα φαινοντουσαν μια χαρα ολες .. Κινητικοτατες, φαγανε :hysterical: Κακως βεβαια αλλα δεν εχω προλαβει να κανω μετρησεις το σκ. Θα κανω και θα επανελθω ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν ριχνεις κρυο νερο και αλλαζει αποτομα η θερμοκρασια πανω απο 3-4C τοτε υπαρχει προβλημα.

Αν βαζεις απο το θερμοσιφωνο πολυ πιθανο να εχεις χαλκο στο νερο, οι γαριδες αποδημουν εις κυριον με ελαχιστο χαλκο.

Γενικα ακομα και οι σωληνες του κρυου ειναι χαλκοσωληνες και πρεπει να αδειασουν πριν παρουμε νερο.

Οι παλιες σωληνωσεις και θερμοσιφωνα ειναι πιο επιρρεπη σε τετοιες καταστασεις.

Κανε αργα τις αλλαγες και αφηνε το νερο να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου πριν την αλλαγη.

Αν εχεις δυνατοτητα εξτρα θερμαντηρα να ζεσταινεις το νερο κοντα στη θερμοκρασια του ενυδρειου ακομα καλυτερα.

Φυσικα αμμωνια νιτρωδη μηδενικα και χαμηλα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις

ph 7,5

gh 9

nh4/nh3 0

no2 0,5

no3 25

Τώρα φαίνονται μια χαρα οι γαριδες.. εκτος απο μια που δεν εχει μουστακια πια ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...