Jump to content

Συγκάτοικοι για Kribensis


Torm

Recommended Posts

Επειδή σκέφτομαι να αλλάξω τους κάτοικους του ενυδρείου μου και μ'αρέσουν πραγματικά πολύ τα συγκεκριμένα ψαράκια ψάχνω για συμβουλές ως προς τους συγκάτοικους που θα βάλω. Έχει κανείς προσωπική εμπειρία απ' το θέμα;

Το ενυδρείο μου είναι περίπου 100 λίτρα καθαρό (1μ χ 0.3μ χ 0.4μ) και φυτεμένο. Αναφέρω τις διαστάσεις γιατί πιστεύω ότι παίζουν βασικό ρόλο στην επιλογή των ψαριών, καθώς κάποιοι υποψήφιοι ίσως να μη χωράνε!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα τα συγκεκριμενα ψαρακια για πανω απο 1 χρονο. Κατα την δικη μου γνωμη προκειται λοιπον για ενα πανεμορφο αλλα ταυτοχρονα και πολυ επιθετικο ψαρι, που οταν αρχιζει την περιοδο αναπαραγωγης του γινεται πολυ επιθετικο σε οτι υπαρχει μπροστα του.

Το ενυδρειο που το ειχα ηταν διαστασεων 100x40x50cm. Εκει παρολο που το ειχα βαρια φυτεμενο ειχε την συνηθεια να κυνηγαει και να χτυπαει τα γατοψαρα, τον ancistrus, αλλα και τα πανεμορφα Microgeophagus ramirezi που τα ερμα προσπαθουσαν για πολυ καιρο να ζευγαρωσουν και δεν τα αφηναν.

Σταδιακα λοιπον εβγαζα ψαρακια μεχρι που βρηκα πως ο καλυτερος συνδιασμος, τουλαχιστον σε αυτα τα λιτρα ηταν να ειναι μονα τους!! Γιατι αντε, την παλευεις την δουλεια οσο ζευγαρωνουν και φυλανε τα αυγα τους. Αλλα οταν αρχισαν τις βολτες των μικρων, παρολο που ηταν ενα απο τα ποιο ομορφα θεαματα που καθε χομπιστας πρεπει να δει, ολα τα αλλα ψαρια δεν ειχαν που να πανε!!

Ψαχτο λοιπον και δες τι σε βολευει, σιγουρα συγκατικοι υπαρχουν η με καποιο ζορι μπορει να βαλεις οτι ανεφερα παραπανω, αλλα στην πορεια θα εχεις απωλειες...Και δεν μιλαω απαραιτητα για την πρωτη βδομαδα η μηνα αλλα σιγουρα στην συνεχεια.

Αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια η οποια μαλιστα επαναληφθηκε αρκετες φορες στην πορεια αφου γονο πηραν αρκετοι φιλοι και γνωστοι και μυηθηκαν στον μαγικο κοσμο του ενυδρειου. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Πριν απαντήσω θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν στοχεύεις να βάλεις ζευγάρι μέσα για πιθανή αναπαραγωγή.

Το λέω αυτό γιατί λόγω του μεγέθους του ενυδρείου σου(σχετικά μικρό)και τις αρκετά προστατευτικής θέσης των γονιών(kribensis)πολλές επιλογές που σε μεγαλύτερα ενυδρεία η με ένα μόνο αντιπρόσωπο του είδους ήταν συμβατές μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα..

Στο παρελθόν είχα αναπαράγει αρκετές γενναίες krib σε 200αρι ενυδρείο και παρόλα αυτά γινόντουσαν θηρία έχοντας υπό την επίβλεψη τους το 60με70%του ενυδρείου..(Φυσικά το ότι το έχεις φυτεμένο βοηθάει κάπως την κατάσταση)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Πριν απαντήσω θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν στοχεύεις να βάλεις ζευγάρι μέσα για πιθανή αναπαραγωγή.

Το λέω αυτό γιατί λόγω του μεγέθους του ενυδρείου σου(σχετικά μικρό)και τις αρκετά προστατευτικής θέσης των γονιών(kribensis)πολλές επιλογές που σε μεγαλύτερα ενυδρεία η με ένα μόνο αντιπρόσωπο του είδους ήταν συμβατές μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα..

Στο παρελθόν είχα αναπαράγει αρκετές γενναίες krib σε 200αρι ενυδρείο και παρόλα αυτά γινόντουσαν θηρία έχοντας υπό την επίβλεψη τους το 60με70%του ενυδρείου..(Φυσικά το ότι το έχεις φυτεμένο βοηθάει κάπως την κατάσταση)

742[/snapback]

Θα προτιμούσα ζευγάρι, γιατί νομίζω πως η μισή ομορφιά τους είναι η αναπαραγωγή, η φύλαξη των μικρών κλπ. Αλλά αν δε γίνεται στα λίτρα μου θα σκεφτόμουν να βάλω μόνο 1 φύλλο. Μπορούν να μπούν μόνο αρσενικά ή θηλυκά; Θα έχουν καβγάδες μεταξύ τους;

Το ενυδρείο είναι αρκετά φυτεμένο, έχει δηλαδή αρκετές κρυψώνες αλλά φοβάμαι ότι δεν είναι αρκετά μεγάλο.

Απ' ότι καταλαβαίνω το θεωρείτε μεγάλο ρίσκο μακροπρόθεσμα το να έχω μέσα και άλλα ψάρια έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται να κρατήσεις μεμονωμένα ένα ψάρι του είδους. Τώρα για 2-3 αρσενικά η θηλυκά δεν θα στο πρότεινα γιατί έχει να πέσει αρκετό κυνηγητό.

Εφόσον θα ήθελες να νιώσεις το υπέροχο συναίσθημα της αναπαραγωγής θα σου έλεγα να προχωρήσεις αλλά άμεσα να έχεις στα σχεδία ένα μικρό 60αρακι για τις γέννες σου μιας και όταν ξεκινήσουν δεν σταματούν και εφόσον τα λίτρα σου δεν είναι αρκετά θα αρχίσουν τα προβλήματα.

Όταν ασχολιομουνα με τα krib είχα έρθει σε πολύ δύσκολη θέση μιας και μετά από την 3-4 γέννα πολλά μαγαζιά δεν μου τα έπαιρναν ούτε καν για ανταλλαγή με τροφές και μικρό αναλώσιμα. Αυτό έπαιξε μελλοντικά τον βασικό λόγω που τα αποχωρίστηκα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται να κρατήσεις μεμονωμένα ένα ψάρι του είδους. Τώρα για 2-3 αρσενικά η θηλυκά δεν θα στο πρότεινα γιατί έχει να πέσει αρκετό κυνηγητό.

Εφόσον θα ήθελες να νιώσεις το υπέροχο συναίσθημα της αναπαραγωγής θα σου έλεγα να προχωρήσεις αλλά άμεσα να έχεις στα σχεδία ένα μικρό 60αρακι για τις γέννες σου μιας και όταν ξεκινήσουν δεν σταματούν και εφόσον τα λίτρα σου δεν είναι αρκετά θα αρχίσουν τα προβλήματα.

Όταν ασχολιομουνα με τα krib είχα έρθει σε πολύ δύσκολη θέση μιας και μετά από την 3-4 γέννα πολλά μαγαζιά δεν μου τα έπαιρναν ούτε καν για ανταλλαγή με τροφές και μικρό αναλώσιμα. Αυτό έπαιξε μελλοντικά τον βασικό λόγω που τα αποχωρίστηκα.

784[/snapback]

Αυτό με προβληματίζει αρκετά και εμένα φίλε ΤΑΝ. Στο διάστημα που μεσολαβεί απο τη μια γέννα στην άλλη, τα νεογέννητα μεγαλώνουν αρκετά ώστε να μπορούν να δωθούν (έστω και σε πετ σόπ); Δυνατότητα για 60άρι δυστυχώς δεν υπάρχει.. Το αμέσως μικρότερο ενυδρείο μου είναι ένα 20αρι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με προβληματίζει αρκετά και εμένα φίλε ΤΑΝ. Στο διάστημα που μεσολαβεί απο τη μια γέννα στην άλλη, τα νεογέννητα μεγαλώνουν αρκετά ώστε να μπορούν να δωθούν (έστω και σε πετ σόπ); Δυνατότητα για 60άρι δυστυχώς δεν υπάρχει.. Το αμέσως μικρότερο ενυδρείο μου είναι ένα 20αρι.

788[/snapback]

Το να έχεις επιτυχημένες αναπαραγωγες είναι ένα "ευχάριστο" πρόβλημα Νίκο. Σίγουρα θα βρεθούν καλοί χομπίστες για να δεχθούν την ευγενική προσφορά σου.

Από όσα έχω υπόψιν είναι μεν σχετικά εύκολο είδος, όχι όμως και σαν τα guppies.

Αν λοιπόν πραγματικά σου αρέσει το είδος, τότε κατά τη γνώμη μου προχώρα... :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

Θα το συζητήσουμε και απο κοντά το Σάββατο ελπίζω Μιχάλη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...