Jump to content

Sos-μου ψοφησαν Red Cherry


Recommended Posts

εβαλα 6 γαριδουλες red cherry...ηταν μικρες ενος μηνος περιπου κ μου ψοφησαν ολες μεσα σε μερικες ωρες εκτος απο τη μια που χαροπαλευει.....στεναχωρηθηκα αρκετα ;) το ενυδρειο οπως εχω αναφερει κ σε αλλο θεμα ειναι με 6 guppies υγιεστατα κ πολυ κεφατα. απο οτι διαβαζω ειναι αρκετα ανθεκτικες οι συγκεκριμενες....μερικες παραμετροι νερου:

NO2 K NO4-0

NO3-5

GH-15

KH-6

PH-7,2

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΝΕΡΟΥ: 25 ΒΑΘΜΟΙ

να πω οτι οι γαριδες ηταν απο χομπιστα κ ειχαν γεννηθει στο ενυδρειο του...το λεω γιατι δεν ξερω αν τις πειραξε η αλλαγη περιβαλλοντος κ η μεταφορα... σας παρακαλω παιδια βοηθηστε με, με τις συμβουλες σας επειδη η γαριδοκατασταση μου αρεσει πολυ κ θελω να προχωρησω το θεμα...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

έκανες καλή προσαρμογή στις τις γαρίδες πριν μπουν στο ενυδρείο?

χρησιμοποιείς καθόλου λίπασμα?

και η θερμοκρασία είναι λίγο χαμηλά

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μου έρχεται είναι δηλητηρίαση από χαλκό, χρησιμοποίησες ζεστό νερό από τη βρύση? Υπάρχει περίπτωση το καυτό νερό που περνάει από χαλκοσωλήνες να διαλύσει κάμποσο χαλκό και σε τόσο μικρό ενυδρείο μπορεί να είναι θανατηφόρος για γαρίδες.

Πάντα να χρησιμοποιείς κρύο νερό από τη βρύση και να το αφήνεις να τρέχει 1 λεπτό να φύγει αυτό που ήταν στάσιμο.

Link to comment
Share on other sites

έκανες καλή προσαρμογή στις τις γαρίδες πριν μπουν στο ενυδρείο?

χρησιμοποιείς καθόλου λίπασμα?

και η θερμοκρασία είναι χαμηλά

Δηλαδή ρε φίλε τι θερμοκρασία θεωρείς καλή για γαρίδες???

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε φίλε τι θερμοκρασία θεωρείς καλή για γαρίδες???

τουλάχιστον 27 βαθμούς

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως οι ιδανικες θερμοκρασιες ειναι απο 75-78 F

Δηλαδη 23-26 C...Πως βγαινει μεσος ορος απο το 23-26 C το 27 C..?? ;)

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Eγω λεω οτι πηγαν απο μη σωστες συνθηκες νερου-δηλητηριαση.

Κατι ειναι λαθος και πρεπει να το βρεις.

Πτωματα ειδες?

Εισαι σιγουρος οτι πεθανανε?

Θερμοκρασια ειναι οκ, αρκει να μην εγιναν μεγαλες-αποτομες αλλαγες.

Εγω εχω σε θερμοκρασια 15 εως 20 και σε αλλο ενυδρειο στους 26.

Και στο αλλο θεμα σου ειχα πει οχι με γκαπι με γαριδες..

;)

Link to comment
Share on other sites

25 βαθμοί είναι μια χαρά για τα περισσότερα τροπικά ψάρια, εγώ προσωπικά στους 25 διατηρώ όλα μου τα ενυδρεία χωρίς κανένα πρόβλημα ;)

Τα γκάπυς είναι σκυλιά, οι γαρίδες είναι γενικά ευαίσθητες απλώς οι red cherrys ειναι από τις ανθεκτικότερες (πλην ευαίσθητες όμως ως γαρίδες) και θέλουν πολύ καλή προσαρμογή πριν μπουν στο ενυδρείο + σου είπαν τόσοι άνθρωποι να μην τις βάλεις... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το συγκεκριμένο είδος το έχω "λιώσει" έχω να πω οτι από δική μου εμπειρία οι γαρίδες έχουν πρόβλημα πάνω από 26 βαθμούς και φυσικά με τον χαλκό, όλα τα άλλα είναι υπό μεγάαααλη συζήτηση, μιλάω πάντα για red cherry από χομπίστες και όχι από κατάστημα που έχω χάσει κάμποσες λόγω της ταλαιπωρίας που έχουν φάει όπως και όλα τα ζωντανά.

Link to comment
Share on other sites

Ειδες ολοκληρη τη γαριδα ψοφια ή μονο το εξωσκελετο?

Ξερεις, αλλαζουν εξωσκλετο και οταν το κανουν αυτο, για μερικες μερες οσο ειναι ευαλωτες. "εξαφανιζονται".

Link to comment
Share on other sites

παιδια αλλαγη νερου ειχα να κανω 5 μερες με τις μετρησεις να ειναι οπως σας τις εγραψα.....απο λιπασματα ριχνω μονο αυτο που εχει το πακετο της dennerle 3 σταγονιτσες τη μερα...ασε που το συγκεκριμενο ενυδρειο προοριζεται για γαριδοενυδρειο ετσι δεν ειναι??? οταν λετε προετοιμασια εννοειτε να τις αφηνα πανω στο νερο με το σακουλακι πουτις πηρα κτλ....ναι αυτο το εκανα...τι αλλο να ειναι??? επισης απο co2 εχω to optimat tetra.....οσο για το αν ειχαν προβλημα με τα guppies δεν φανηκε να ασχολουνται αλλα απο οτι διαβαζω πολλοι φιλοι απο εδω μεσα εχουν mixed guppies-γαριδες...ετσι οπως ψοφησαν μεσα σε λιγες ωρες κατι τις πειραξε στο νερο...τι ομως???

α να πω οτι ψοφησε κ η εκτη....

ολες οι συμβουλες δεκτες κ ευχαριστω πολυ ;)

Έγινε επεξεργασία - george1280
Link to comment
Share on other sites

εδώ γράφει πληροφορίες για τις γαρίδες και πως πρέπει να κάνουμε την προσαρμογή http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=22244

υ.γ

Για ενυδρειο ειναι ψηλα, για σαγανακι χαμηλα ;)
το γράφει και στο url που δίνω πάνω λέει για τις red cherry θερμοκρασία 15-30 Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα απλα το σακουλακι πανω στο νερο για κανα 20λεπτο κ εβαλα λιγο νερο απο το ενυδρειο στο σακουλακι κ μετα τις γυρισα μεσα στο ενυδρειο......

Link to comment
Share on other sites

εδώ γράφει πληροφορίες για τις γαρίδες και πως πρέπει να κάνουμε την προσαρμογή http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=22244

υ.γ το γράφει και στο url που δίνω πάνω λέει για τις red cherry θερμοκρασία 15-30

Αυτά είναι τα γενικά όρια, τα ιδανικά όρια περιορίζονται στο 23-25.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα απλα το σακουλακι πανω στο νερο για κανα 20λεπτο κ εβαλα λιγο νερο απο το ενυδρειο στο σακουλακι κ μετα τις γυρισα μεσα στο ενυδρειο......

ΛΑΘΟΣ!!!

1) Πρώτα αφήνουμε το σακουλάκι κανένα 10λεπτο να έρθει η θερμοκρασία σε ισορροπία με του ενυδρείου.

2) Ανάλογα με την ευαισθησία του κάθε είδους συμπληρώνουμε και μικρές ποσότητες νερού κάθε λίγα λεπτά (όσο πιο ευαίσθητο τόσο πιο αργά) και αν χρειαστεί αδειάζουμε και νερό από το σακουλάκι ώστε να έχουμε χώρο για να προσθέσουμε κι άλλο και πριν μπουν τα ζωντανά στο ενυδρείο να έχει γίνει το νερό της σακούλας ίδιο με αυτό του ενυδρείου.

Το μεγαλύτερο λάθος που έκανες είναι οτι άλλαξες τις συνθήκες πολύ απότομα, λίγο νερό μέσα στη σακούλα δεν φτάνει για να προσαρμοστούν, απλά πήραν μια γεύση του νερού σου.

Δεν λέω οτι τις έχασες από την προσαρμογή ειδικά αν είναι από ενυδρείο χομπίστα εκτός αν είχατε πολύ μεγάλες διαφορές στις τιμές νερού.

Αν θες να είσαι σίγουρος πάρε τεστ χαλκού και δες τι βγάζει η βρύση που χρησιμοποίησες αφού μείνει στάσιμο νερό μέσα για κάποιες ώρες.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που έμαθα τον τελευταίο χρόνο για τις γαριδούλες, νομίζω ότι είναι ξεκάθαρα θέμα προσαρμογής (αν αποκλείσουμε τη δηλητηρίαση). Προσωπικά για τις γαρίδες είναι τα μόνα πλάσματα που έχω κάνει προσαρμογή ακόμη και μία ώρα (ούτε για τα tropheus δεν το έκανα αυτό).

Όσο για την ιδανική θερμοκρασία για τις γαρίδες είναι γνωστό ότι είναι 1-2 βαθμούς χαμηλότερη από τη συνήθη των τροπικών δηλαδή 23-24. Εκεί αποκτούν και τη μέγιστη κινητικότητά τους μέσα στο ενυδρείο (από τις δικές μου παρατηρήσεις).

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ! Η προσαρμογή είναι το πάν

Βαζεις την σακούλα σε τάπερ την σκίζεις προσεκτικά και τις αφήνεις τουλάχιστον μέσα 1 ώρα και προσθέτεις

1 ποτήρι νερό ενυδρείου ανά 15-20 λεπτά . Μετά με απόχη τις βάζεις μία μία

Επίσης βγάλε το διοξείδιο(χρειάζονται καλή οξυγόνωση) και μην βάζεις λίπασμα για μια βδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...