Jump to content

Moss σε σιτα


johnvolno1

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

πήρα από ebay javamoss πάνω σε σίτα. να το εμπιστευτώ??? φοβαμαι την σίτα.....

για ανοξείδωτη την βλέπω αλλα......

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?Vie...ME:L:OU:GB:1123

post-16016-1265658965_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - johnvolno1
Link to comment
Share on other sites

Τι να μην εμπιστευτεις απ την στιγμη που την αγορασες? Τον πωλητη τον ρωτησες? Κατι θα ηξερε.....λογικα φανταζομαι ανοξειδωτη θα ειναι. Τωρα κανε τον σταυρο σου να σου φτασει σωα και η σιτα να ειναι ανοξειδωτη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι να μην εμπιστευτεις απ την στιγμη που την αγορασες? Τον πωλητη τον ρωτησες? Κατι θα ηξερε.....λογικα φανταζομαι ανοξειδωτη θα ειναι. Τωρα κανε τον σταυρο σου να σου φτασει σωα και η σιτα να ειναι ανοξειδωτη. ;)

δεν το είπα σωστα!!! όταν την παρήγγειλα, δεν πιστευα οτι θα ειναι σιδερενια αλλα πλαστικια. Σημερα την παρελαβα σε τελεια κατασταση. Αλλά ειδα την σιτα και απογοητευτικα.......3 ευρώ την πήρα, θα την πετούσα αλλά ειναι σε πολύ καλή κατασταση και την λυπαμαι......

Link to comment
Share on other sites

Τι να μην εμπιστευτεις απ την στιγμη που την αγορασες? Τον πωλητη τον ρωτησες? Κατι θα ηξερε.....λογικα φανταζομαι ανοξειδωτη θα ειναι. Τωρα κανε τον σταυρο σου να σου φτασει σωα και η σιτα να ειναι ανοξειδωτη. ;)

ότι πεις.....project team εισαι κατι ξέρεις :hysterical::hysterical:

την εβαλα και ο Θεός βοηθός!!!

Link to comment
Share on other sites

ότι πεις.....project team εισαι κατι ξέρεις ;):hysterical:

την εβαλα και ο Θεός βοηθός!!!

Φιλαρακι κανε τον κοπο και κανε του ερωτηση να σου φυγει η εννοια η κοψε ενα μικρο κομματακι και πηγαινε σε σιδερα να σου πει :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν την βγάζεις απλά από την σίτα;;;;

Μος είναι έτσι κι αλλιώς....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με ένα μαγνήτη.

Αν ο μαγνήτης πιάνει την σήτα τότε ΔΕΝ είναι ανοξείδωτη.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν την βγάζεις απλά από την σίτα;;;;

Μος είναι έτσι κι αλλιώς....

;):hysterical:

Απλο.

Βαλε δικια σου σιτα ή/και στειλε ενα μειλ στο καταστημα να ρωτησεις.

Δεν πιστευω παντως να μην ειναι ανοξειδωτη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δυο τυπους σιτας χρησιμοποιει. Ανοξειδοτη ή αλουμινίου. Αυτη ειναι μαλλον ανοξειδωτη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δυο τυπους σιτας χρησιμοποιει. Ανοξειδοτη ή αλουμινίου. Αυτη ειναι μαλλον ανοξειδωτη.

Το αλουμινιο οξειδωνεται στο νερο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με ένα μαγνήτη.

Αν ο μαγνήτης πιάνει την σήτα τότε ΔΕΝ είναι ανοξείδωτη.

Σωστοοος ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και ανοξειδωτο που το τραβαει ο μαγνητης.

Ονομαζετε μαγνητικο ανοξειδωτο και δεν ειναι πολυ γνωστο.

Ειναι κατωτερο του μη μαγνητικου αλλα ειναι και αυτο ανοξειδωτο.

Τα πιο κοινα ειδη ανοξειδωτου χαλυβα ειναι 18/10, 18/8 (σειρα 300) και 18/0 (σειρα 400).

Το πρωτο νουμερο ειναι το ποσοστο χρωμιου και το δευτερο το ποσοστο νικελιου

Γενικοτερα η σειρα 300 που περιεχει νικελιο ειναι ανοιξειδωτος χαλυβας που δεν μαγνητιζεται και η σειρα 400 που περιεχει χρωμιο και οχι νικελ, μαγνητιζεται αλλα δεν ειναι τοσο αντοχης οσο η σειρα 300.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BD%...%B2%CE%B1%CF%82

http://www.ssina.com/faq/index.html

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος για αυτο?? ;)

Προσπαθήστε να αποφεύγεται το αλουμίνιο στο ενυδρείο η απόψεις για την χρήση του είναι διχασμένες και υπάρχει περίπτωση ιδιαίτερα σε όξινο νερό να δηλητηριάσει τα ψάρια. Δεν θέλω να μπω σε χημική ανάλυση το τη μπορεί να συμβεί γιατί είναι εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Το ανοξείδωτο που πιάνει ο μαγνήτης είναι θα έλεγα κατ' όνομα ανοξείδωτο.

Δεν κρατάει πολύ, ιδίως σε θαλασσινό ούτε 1 μήνα.

Το θεωρώ ακατάλληλο για ενυδρειακή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εδω και 2 χρονια για spray bar εχω inox σωληνα εναμιση μετρο και ακομα ειναι οπως την εβαλα την 1η μερα!! Για θαλασσινο δεν ξερω αν το ετρωγε το inox γιατι το αλατι τα τρωει ολα στο γλυκο παντως ολα βαινουν καλως εδω και 2 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

επειδή κόντευα να γίνω χημικός-σιδεράς-φυσικός-κτλ-κτλ :angry2: έβγαλα την σίτα και εδεσα την moss μου πάνω σε μιά καρύδα!!!! και ολα οκ!!! :thumbup::thumbup:

:):P

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να επηρεαζε παντως ενα σκουριασμενο κομματι σιτας την ποιοτητα τ νερου.... Ισα ισα πιστευω το αντιθετο... Διορθωστε μ αν κανω λαθος..

Link to comment
Share on other sites

επειδή κόντευα να γίνω χημικός-σιδεράς-φυσικός-κτλ-κτλ :angry2: έβγαλα την σίτα και εδεσα την moss μου πάνω σε μιά καρύδα!!!! και ολα οκ!!! :thumbup::thumbup:

:):P

φιλε johnvolno1 σκεφτομαι να παρω και εγω φυτα απο το e bay και συγκεκριμένα αυτό.εγώ θα πρέπει να το βάλω με την σίτα μέσα την οποία θα την έχω για πάντα στο ενυδρείο μου?θα εξαπλωθεί μετά το φυτό σε όλο το ενυδρείο?ξέρει κανείς?ευχαριστώ από τώρα παιδιά...http://global.ebay.com/Tricho_-_Live_Aquarium_Moss_Plant_Java_FREE_Ship_INV/250392249412/item η αυτό εδώ το φυτό...ποιο είναι καλύτερο λέτε?http://global.ebay.com/Plant_Net_-_Live_Aquarium_Fissiden_Java_Moss_Pellia_NEW/330368911455/item

Έγινε επεξεργασία - nickst
Link to comment
Share on other sites

επειδή κόντευα να γίνω χημικός-σιδεράς-φυσικός-κτλ-κτλ :angry2: έβγαλα την σίτα και εδεσα την moss μου πάνω σε μιά καρύδα!!!! και ολα οκ!!! :thumbup::hysterical:

:):P

Πορτες που σου ανοιγειθ το χομπυ εε?? :thumbup: Την καλυτερη δουλεια εκανες φιλαρακι!! :hysterical: Καλυτερα η καρυδα απο μεταλλα!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε johnvolno1 σκεφτομαι να παρω και εγω φυτα απο το e bay και συγκεκριμένα αυτό.εγώ θα πρέπει να το βάλω με την σίτα μέσα την οποία θα την έχω για πάντα στο ενυδρείο μου?θα εξαπλωθεί μετά το φυτό σε όλο το ενυδρείο?ξέρει κανείς?ευχαριστώ από τώρα παιδιά...http://global.ebay.com/Tricho_-_Live_Aquarium_Moss_Plant_Java_FREE_Ship_INV/250392249412/item η αυτό εδώ το φυτό...ποιο είναι καλύτερο λέτε?http://global.ebay.com/Plant_Net_-_Live_Aquarium_Fissiden_Java_Moss_Pellia_NEW/330368911455/item

απ οτι διαβασες και διαβασα εδω, καλυτερα να την βγάλεις. Και δεστην πάνω σε ενα ξυλο, μια πετρα ή καρυδα.

απ οτι ξερω μεγαλωνει και απλωνει.....αργα βεβαια

Link to comment
Share on other sites

απ οτι διαβασες και διαβασα εδω, καλυτερα να την βγάλεις. Και δεστην πάνω σε ενα ξυλο, μια πετρα ή καρυδα.

απ οτι ξερω μεγαλωνει και απλωνει.....αργα βεβαια

επειδη θελω να την βαλω ομως στον πατο στα πετραδακια κατω να γεμισει ολο δηλαδη πως θα το κανω?καταλαβες τι εννοω?

Link to comment
Share on other sites

επειδη θελω να την βαλω ομως στον πατο στα πετραδακια κατω να γεμισει ολο δηλαδη πως θα το κανω?καταλαβες τι εννοω?

Κατάλαβα. Ε τότε πάρε να βάλεις πλαστική σίτα.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Ε τότε πάρε να βάλεις πλαστική σίτα.

υπαρχει πλαστικη σιτα?θα το βαλω επανω και τηα το δεσω με κλωστη?η πλαστικη σιτα θα μεινει για παντα εκει μετα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...