Jump to content

Ιδιοκατασκευή [Diy] Moonlight Με Led Smd Και Ρεοστάτη


FotisGt

Recommended Posts

οντος η φωτογραφια ειναι ο,τι ναναι... ειναι πολυ ωραιο απο κοντα. ο ροοστατης ειναι στο τερμα, μου αρεσει πιο πολυ μπολικο φως... να πω οτι η σιλικωνη για το λεντ εφυγε ξαφνικα, μαλλον την πειραξα κατα λαθος, αλλα εβαλα ενα κοματι ναιλον που το επιασα με μονοτικη και ειναι οκ! ουτος ή αλλος ειναι εξω απο το νερο :)

υ.γ. το ναιλον το εβαλα μονο για την φωτο και το φοβο των ιουδαιων, αυριο θα βαλω σηλικωνη... μην παρουμε και καμια φωτια..χαχα

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους, συγχαρητήρια για τις πολύ ωραίες κατασκευές σας. :)

Καθότι δεν γνωρίζω τίποτα από ηλεκτρολογικά, σας παραθέτω την ερώτησή μου:

Θέλω να βάλω παραπάνω από ένα led.

1) Πως πρέπει να τα συνδέσω; Παράλληλα ή σε σειρά;

2) Πρέπει να αλλάξω κάτι στο κύκλωμα ανάλογα με την σύνδεσή τους; Ο μετασχηματιστής θα είναι ο ίδιος;

Παρακαλώ τους ηλεκτρολόγους του Aquazone να βοηθήσουν.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς led έχεις;Γνωρίζεις τύπο;προδιαγραφές;

Τι μετασχηματιστή έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως μπορείτε να μου πείτε που θα βρω τέτοι led που χρεισημοποιήσατε;Δεν μπορώ να το βρω πουθενά.....Α και με την ευκαιρία.....φοβερή κατασκευή....πολύ όμορφο αποτέλεσμα..... :)

Link to comment
Share on other sites

:):):):thumbup:

Οι παρουσιάσεις σου στο σύνολό τους είναι απαιχτες! Θα βάλω μπροστά το moonlight αμεσα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως μπορείτε να μου πείτε που θα βρω τέτοι led που χρεισημοποιήσατε;Δεν μπορώ να το βρω πουθενά.....Α και με την ευκαιρία.....φοβερή κατασκευή....πολύ όμορφο αποτέλεσμα..... :)

Το γράφει στο πρώτο ποστ

"Φανός ηλεκτρονικά" Σολωμού 40 Αθήνα 2103828748

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα σε μαγαζί με ηλεκτρολογικό υλικό να δώ για led και είχε ένα σαν μικρό φωτιστικό με 12 led απάνω στα 12Volt χρώματος μπλέ με 4€. Διστυχώς άλλες πληροφορίες δεν έχουν τα led. Το σύνδεσα στο μετασχηματιστή μου που έχει επιλογέα για Volt και παίζει σε διάφορες τάσεις με αυξομείωση στην ένταση του φωτισμού. Επίσης παίζει όπως και να του βάλεις τους πόλους. Είναι μέσα σε ένα υλικό σαν αφρό και στα λέντ απο κάτω έχει κάτι σαν ζελέ. Βγάζει ωραίο φώς και τα ψάρια φαίνονται σαν να έχεις βάλει black light. Μήπως όμως δεν κάνει αυτό το φώς για τα ψάρια; Αν κοιτάξω προς τα led το φώς δεν παλευεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Πανεύκολη κατασκευή και αναλυτικότατες οδηγίες,κάτοχος φυσικά και εγώ από σήμερα,καταπληκτικό το αποτέλεσμα.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνονοματε φωτη εγω εχω μερικες ερωτησουλες πανω σε αυτο..

Καταρχας δεν βρησκω πουθενα τετοιο led οπως το δικο σου... Αλλα βρησκω λεντοταινιες.. Οι οποιες ειναι 12volt.. Αυτες ντιμαροντε?

Ο dimmer τι ακριβος κανει? ανεβοκατευαζει τα volt η κανει κατι αλλο?

Εχω μια πολυ καλη ιδεα για το ενυδρειο μου σε σχεση το moonlight που οταν το τελειωσω θα το κανω παρουσιαση.. :P

Έγινε επεξεργασία - Insticion
Link to comment
Share on other sites

Άνετα κάνεις δουλειά με λεντοταινία.Μόνο που θα χρειαστείς τροφοδοτικό 12V πλέον ανάλογο με τα αμπέρ που χρειάζεται η ταινία.

Μια καλή λύση είναι να πάρεις ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό από 3V έως 12V και να ντιμάρεις από εκεί.

Αυτό βέβαια ίσως επηρεάσει το χρόνο ζωής των Led.Μη φανταστείς οτι θα τα χάσεις γρήγορα...

Αν πάλι έχεις ήδη τροφοδοτικό σταθερό στα 12V μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό.

To dimmer είναι μεταβλητή αντίσταση.

Link to comment
Share on other sites

Άνετα κάνεις δουλειά με λεντοταινία.Μόνο που θα χρειαστείς τροφοδοτικό 12V πλέον ανάλογο με τα αμπέρ που χρειάζεται η ταινία.

Μια καλή λύση είναι να πάρεις ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό από 3V έως 12V και να ντιμάρεις από εκεί.

Αυτό βέβαια ίσως επηρεάσει το χρόνο ζωής των Led.Μη φανταστείς οτι θα τα χάσεις γρήγορα...

Αν πάλι έχεις ήδη τροφοδοτικό σταθερό στα 12V μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό.

To dimmer είναι μεταβλητή αντίσταση.

Αυτος ο μετασχηματιστης που θα βαλω ειναι ρυθμηζομενος.. (ειναι ο μοναδικος που βρηκα στα καταστηματα εδω) και δωκιμασαμε με τον υπαλιλο του καταστηματος αυτο που ειπες με τα volt ομως δεν δουλευε.. στα 12 μονο αναβαν.. αν σηνδεσω και dimmer επανω ξεχωριστα λες να δουλεψη?

Link to comment
Share on other sites

Ο μετασχηματιστής είναι DC? Θα δουλέψει με dimmer όπως αυτό που σου έδωσα στο λινκ.Αυτή είναι η δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Ο μετασχηματιστής είναι DC? Θα δουλέψει με dimmer όπως αυτό που σου έδωσα στο λινκ.Αυτή είναι η δουλειά του.

Δεν ξερω πολλα απο ηλεκτρονικα.. :/ τι ειναι το DC? (εκτος απο μαρκα ρουχων :P)

Link to comment
Share on other sites

dc ειναι συνεχες ρευμα ενω ac ειναι εναλασωμενο

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια καινουρια ερωτηση.. Θελω να κανω μια πατεντουλα πανω σε αυτην την ιδεα.. Καταρχας βρηκα μονο led σαν αυτο στους αναπτηρες..

Ο μετασχηματιστης που αγορασα ειναι AC-DC..

λπν... Θελω πανω σε αυτον τον μετασχηματιστη να ενοσω 2 led.. και να εχω τον ρεοστατη.. Σκευτομαι λοιπον να ενοσω με μια κλεμα τον ρεωστατη και τον μετασχηματιστη και μετα απο τον ρεωστατη τα 2 λεντακια που τα προερχοντε απο 2 διαφορετικα καλοδια... Θα τα βαλω στην ιδια τρυπα τις κλεμας τα 2 led.. Θα δουλεψει?

Θελει καμια αλαγη στα volt η σε τιποτα αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται.Πρέπει να ρυθμιστεί στα 3 volt. Ρίξε και μια ματιά στα λινκ που δίνονται για moonlight εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40313

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται.Πρέπει να ρυθμιστεί στα 3 volt. Ρίξε και μια ματιά στα λινκ που δίνονται για moonlight εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40313

Εχω ρυθμιζομενο μετασχηματιστη.. :P

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Mia διευκρινηση ρε παιδια το καλαμακι με το led θα ειναι ολο μεσα στο νερο??

Link to comment
Share on other sites

Αν το μονώσεις σωστά δεν έχεις πρόβλημα,αν μπει μέσα όμως θα αλλάξει η διάχυση.Όταν είναι έξω φωτίζει λιγότερο αλλά πιο ομοιόμορφα.

Link to comment
Share on other sites

οκ καταλαβα ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

εγω ευτιαξα κατι παρομοιο αυτο http://s1235.photobu...=Video-0006.mp4

:thumbup:

Καλημέρα φίλε! Πολύ ωραία η κατασκευή σου αλλά άνοιξε ένα δικό σου post για τα σχόλια!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ξεθάβω το θέμα γιατί πήγα και πήρα κάποια πράγματα σήμερα με σκοπό να φτιάξω και εγώ ένα οικονομικό moonlight.

Δεν βρήκα ακριβώς το LED που χρησιμοποιεί Φώτης στην παρουσίαση ούτε και το ίδιο τροφοδοτικό.

Βρήκα αυτά που φαίνονται στις φωτογραφίες. Έκανα μια πρόχειρη σύνδεση και το LED ανάβει κανονικά. Όταν βγάζω από την πρίζα το τροφοδοτικό, το LED δεν σβήνει αμέσως, κάνει ένα fade out να το πω. Οφείλεται στο ότι έχει και ένα ολοκληρωμένο από κάτω ;

Οι τεχνικές προδιαγραφές του LED βρίσκονται εδώ. Οι τεχνικές προδιαγραφές του τροφοδοτικού βρίσκονται εδώ.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω τους ειδικούς είναι αν θα έχω πρόβλημα που δεν έχω συνδέσει dimmer και από τη στιγμή που θέλω να το στεγανοποιήσω , βάζω ενυδρειακή σιλικόνη παντού ;

Καλύπτω δηλαδή όλη την κατασκευή με σιλικόνη ;

Ευχαριστώ ! :)

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι δεν καλύπτω με σιλικόνη ολόκληρο το led ;

Αν θέλω να το βάλω κάτω από τη στάθμη για να γίνεται καλύτερη διάχυση τι πρέπει να κάνω για να το στεγανοποιήσω ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...