Jump to content

Ενυδρειο με Endlers


christosvn

Recommended Posts

ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: μοντελο adv4 απο την advance (μεταχειρισμενο 2 χρονων)

ΕΞ. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ: 100χ33χ35

ΚΑΘΑΡΑ ΛΙΤΡΑ: 100

ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ: 5 μηνες

ΣΤΡΩΣΙΜΟ: με στρωμενο εξωτερικο φιλτρο απο παλιο ενυδρειο για περιπου 1 εβδομαδα πριν μπουν ψαρια

ΒΥΘΟΣ/ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ: ψιλο χαλικι 1-2mm μπεζ χρωματος,γυρω στα 10 κιλα και έχει ύψος 4-5 εκ.

ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ:2 ρίζες (1 μεγαλη και 1 μικρή)

ΨΑΡΙΑ & ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ: πρεπει να ειναι καμια 20αρια endler (μπορει και παραπανω λογω γεννησεων) και 1 pleco.

ΤΑΪΣΜΑ/ΤΡΟΦΕΣ: 2 φορες την ημερα με φυλλαρακια σε τακτα σχετικα διαστηματα

ΦΥΤΑ: πολυ anubia,java fern, Echinodorus Tennellus,Hygrophilia Polysperma,Ambulia Aquatica,BacopaMonniera

ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ: τις ταμπλετες του υποστρωματος (θα δουμε αν ειναι καλες,τις πηρα απο το aquaristic.net) και σκεφτομαι να βαζω flourish της seachem αν ειναι καλο

ΦΩΤΙΣΜΟΣ & ΦΩΤΟΠΕΡΙΟΔΟΣ: 2 λαμπες T8 με 24W η καθεμία.Η φωτοπερίοδος ειναι 8 ωρες. 10-6.

ΜΕΤΡΗΣΗ ρΗ: 7,0-7,20 με sera και tetra

ΜΕΤΡΗΣΗ GH: 10 με υγρα τεστ aquili

ΜΕΤΡΗΣΗ ΚΗ: 7 με υγρα τεστ aquili

ΜΕΤΡΗΣΗ ΝΟ3: 0 με υγρα τεστ aquili

ΜΕΤΡΗΣΗ TDS:.....

ΑΛΛΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ:NH3/NH4=0 με υγρα τεστ aquili

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: 26-27

ΦΙΛΤΡΟ & ΥΛΙΚΑ: εξωτερικο dophin c-500 με βιολογικο μακαρονι

ΑΛΛΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ: θερμοστατης και μπουκαλα 2κιλη CO2 με ηλεκτροβανα και 2 μανομετρα. ph controller

ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ: 1 φορα την εβδομαδα σε 25%-30%

ΑΛΛΕΣ ΡΟΥΤΙΝΕΣ:

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ & ΣΧΟΛΙΑ:επανειλλημενες γεννησεις των endlers,ολα φαινονται τελεια!

Ξερω οτι ο πλεκο δεν ειναι για τα νερα μου αλλα δεν εχω βρει πουθενα να τον δωσω..

post-15488-1265927463_thumb.jpg

post-15488-1265927567_thumb.jpg ]post-15488-1265927605_thumb.jpgpost-15488-1265927636_thumb.jpg post-15488-1265927656_thumb.jpgpost-15488-1265927668_thumb.jpgpost-15488-1265927755_thumb.jpg post-15488-1265927768_thumb.jpg post-15488-1265927794_thumb.jpg

post-15488-1265927733_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύυυ όμορφο και σωστό, υπόδειγμα θα έλεγα! :)

Έχεις φυτέψει την ανούμπια και την fern? Πες μας κάτι παραπάνω για το φύτεμά τους, είναι χωμένο και το ρίζωμα μέσα? (το οριζόντιο κοτσάνι από το οποίο βγαίνουν οι ρίζες και τα φύλλα) φαίνονται πολύ υγιή και είναι πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε τι γίνεται δεδομένου οτι φοβόμαστε το φύτεμα αυτών των ειδών γιατί ακούγεται οτι χαλάνε.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο το ενυδρειο σου φιλε!!!

σιγουρα οι φωτο το αδικουν,συγχαρητηρια παντως! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια.Πραγματι,οι φωτογραφιες ειναι απο κινητο. :) Τις ανουμπιες επειδη το κλωναρι απο το οποιο αρχιζουν να βγαινουν τα φυλλα ειναι κατακορυφο και ιδιαιτερα ψηλο,αναγκαστηκα και το εχω χωσει βαθια στο υποστρωμα.Ετσι το κλωναρι ειναι περιπου 4 ποντους μεσα στο χαλικι.Αυτο το εκανα γιατι δεν θα μπορουσε να στηριχθει η ανουμπια τοσο ψηλη και βαρια που ειναι.Η αληθεια ειναι οτι ειχα διαβασει οτι μπορει να σαπισει αλλα στην περιπτωση μου δεν εχει παθει τιποτα και μαλιστα καθε 3 βδομαδες βλεπω και καινουργια φυλλα.Να πω οτι και τις υπολοιπες ανουμπιες προσπαθω να τις φυτευω με τροπο ωστε να μην ειναι χωμενο ολο το ριζωμα αλλα σχετικα οι ριζες.

Το java fern αρχικα δεν μπορουσε να το χωμα και το εβλεπα οτι ηθελε αλλες συνθηκες.Δεν ειχα ομως τροπο να το δεσω στο ξυλο γιατι θα χαλουσα ολο το ενυδρειο.Ετσι απλα επελεξα να εχω το φερν φυτεμενο μονο μεχρι τη ριζα και μαλιστα να ακουμπαει στο χωμα πιο πολυ η ριζα παρα το ιδιο το φυλο.Αν δειτε,τα φυλλα δεν ακουμπανε σχεδον καθολου στο χωμα.Τον τελευταιο καιρο εχω γεμισει με μικρα fern που θελουν μεταφυτευση αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν εχω χωρο πλεον..

Σκεφτομουν να βγαλω καποια στιγμη το ξυλο που πιανει τοσο χωρο και λιτρα και να εβαζα στη θεση του καποιο χαλι με moss.Αυτο ομως θα απαιτουσε ομως 1W/lt και ειναι καπως ακριβο..Εχετε να προτεινετε κατι αν φυγει το ξυλο??Συμβουλη για aquascape θελω δηλαδη..Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο τα σεβη μου και απο εδω! :)

Το ενυδρειο επιασε τοπο πραγματικα... :P

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να μαζεψω χρηματα και θα παω σε κατι πιο μεγαλο.Μου εχουν κατσει οι δισκοι στο μυαλο και εχω βγαλει τα ματια μου να διαβαζω..Ευχαριστω και παλι!!

Link to comment
Share on other sites

:P Πολυ ωραια η ζουγκλα σου.

Χαρα στο κουραγιο να την διατηρεις παντα καλοκλαδεμενη με υγειη φυτα.

ΥΓ με τους δισκους φυσικα θα πανε χαμενα αυτα τα φυτα :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου φιλε! :P Το co2 γιατι ομως?! Διατηρω κ εγω ενα ιδιο ενυδρειο (100 λιτρα με endlers οπου ελπιζω καποτε να γινει τοσο 'μαζεμενο-προσεγμενο' οσο κ το δικο σου!!) Αφου ομως αλλαξα τις τ8 με 2 τ5 εβγαλα το co2(εγω ειχα diy) γιατι πραγματικα δεν προλαβαινα να κλαδευω! :)

Link to comment
Share on other sites

Το CO2 το εχω ακριβως για την γρηγορη και σωστη αναπτυξη των φυτων. Το

Bacopa Monniera εχει γεμισει ολη την αριστερη πλευρα του ενυδρειου (την επομενη φορα που θα κλαδεψω θα πεταχτουν αν δεν βρεθει κανεις να τα παρει, γιατι το ενυδρειο δεν χωραει τιποτα αλλο πραγματικα) απο το Γεναρη μεχρι σημερα..Καθε 6 μερες θελουν κλαδεμα..

Δωσε φαγακι στα φυτα και θα σε ανταμειψουν!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου φιλε! :P Το co2 γιατι ομως?! Διατηρω κ εγω ενα ιδιο ενυδρειο (100 λιτρα με endlers οπου ελπιζω καποτε να γινει τοσο 'μαζεμενο-προσεγμενο' οσο κ το δικο σου!!) Αφου ομως αλλαξα τις τ8 με 2 τ5 εβγαλα το co2(εγω ειχα diy) γιατι πραγματικα δεν προλαβαινα να κλαδευω! :)
Αυτο δεν σημαινει οτι θα λειτουργησει καλα.

Οτανα αυξανουμε το φως πρεπει να αυξανουμε και ολα τα υπολοιπα (διοξειδιο, λιπασματα, καταλληλα φυτα ή φυτομαζα αναλογα).

Κι αυτο γιατι το περισσευουμενο φως θα το εκμεταλλευτουν οι αλγες, αν δεν υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες για να το εκμεταλλευτουν τα φυτα και να αναπτυχθουν.

Το διοξειδιο ειναι ενα απο τους παραγοντες αναπτυξης των φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Τον πρωτο καιρο ειχα κ εγω co2 οπως ειπα παραπανω .. απλα οταν αλλαξα τον φωτισμο ξεκινησα κ την λυπανση(πραγμα που δεν εκανα πριν-οχι σωστα τουλαχιστον) κ μαζι με τα διοξειδια τα φυτα κοντευαν να βγουν απ'εξω καθε 5-6 μερα! αλγες δεν εχω δει παντως απο τον καιρο που 'εκοψα' το co2 (κανα μηνα τωρα..) μονο την σποτ κ αυτη πολυ λιγη....απλα πιστευα οτι ολα αυτα θα χρειαζοντουσαν-τουλαχιστον σε ενα ενυδρειο με ποιο απαιτητηκα φυτα! καθως βλεπουμε 120αρια (με μη απαιτητικά φυτα) να τρεχουν σφαιιιρα χωρις co2 - υποστρωμματα,τ5 κτλ....

Link to comment
Share on other sites

...καθως βλεπουμε 120αρια (με μη απαιτητικά φυτα) να τρεχουν σφαιιιρα χωρις co2 - υποστρωμματα,τ5 κτλ....
Μελετα το μυστικο της ισορροπιας ολων των παραγοντων στα παραπανω ενυδρεια .

Μη ξεχνας να κρινεις και με βαθος χρονου, πχ βλεπεις ενα ενυδρειο σαν αυτα που λες και σε βαθος χρονου και οχι μονο μολις στηθει και φωτογραφηθει :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...