Jump to content

ΣΚΟΥΛΙΚΙ ? ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ !


yiannis667

Recommended Posts

Καλησπερα μολις παρατηρησα 1 σκουλικι περιπου 2 εκατοστα να ειναι κολλημενο σαν σαλιγκαρι στο τζαμι του φυτεμενου ενυδρειου μου το οποιο φιλοξενει black phantom tetra - neon tetra - guppy . Απο που βρεθηκε αυτο το σκουλικι μεσα ? Ειναι καλο η να το βγαλω εξω ? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

φώτο? μάλλον πλανάρια πιστεύω

Εβγαλα κανα δυο αλλα ειχα κλειστο το φως και δεν φαινεται καθαρα , τωρα εχει εξαφανιστει ...

Τι ειναι τα πλαναρια ? πως μπηκε μεσα ? Ειναι καλο η κακο ? Αμα ειναι η σκουλικι η αυτο που λες να το αφησω μεσα ?

Link to comment
Share on other sites

DSC00566.jpg

DSC00568.jpg

DSC00565.jpg

οταν αναβει το φως χωνεται στο υποστρομα , και επισης μαζευεται σαν μπαλα και εχει 2 κεραιες ... λετε να ειναι μικρο σαλιγκαρι ? και πως βρεθηκε μεσα ? τι ειναι ?

Έγινε επεξεργασία - yiannis667
Link to comment
Share on other sites

Melanoides turbeculata

Σε ευχαριστω ! Το αστειο ειναι οτι τα φυτα μου απο την Malaysia τα αγορασα και το Melanoides tuberculata ηρθε απο εκει ! Ασε που εκαναν 2 μηνες να φτασουνε και μερικα πως εγινε αυτο ... ανθισανε ! Τωρα που ξεφυτρωσε αυτο το ζωακι 1 θεος ξερει ! Παντως διαβασα ειναι ακινδυνα και αγαπημενα snails αρκετων :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα αγαπάω πολύ τα συγκεκριμένα, όταν ταΐζω καλύπτουν όλη την άμμο και όταν σβήνουν τα φώτα όλο το μπροστινό τζάμι, άσε που τραβάνε άλατα από νερό για το κέλυφός τους και μου το μαλακώνουν με φυσικό τρόπο. :)

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω τέτοια σαλιγκάρια, αλλά μου ρίχνουν το Kh στο μηδέν! (με υγρό τεστ!) έχει κανείς να προτείνει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω τέτοια σαλιγκάρια, αλλά μου ρίχνουν το Kh στο μηδέν! (με υγρό τεστ!) έχει κανείς να προτείνει κάτι;
Να βαλεις ψαρια που ζουν σε πολυ μαλακο νερο :)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...