Jump to content

Amorealex - Vol. 2


amorealex

Recommended Posts

Αλεξανδρε, το ζωντανο δεν ηταν καλα. Στο ειπα την Τριτη που ηρθα. Φαινοταν οτι κατι είχε. Το οτι τρωεει ενα ζωντανο κανονικα δε σημαινει οτι ειναι και καλα!! Εμεις οταν ειμαστε αρρωστοι σταματαμε να τρωμε? Ατυχη η συγκριζη μπορει να χαρακτηριστεί, αλλα εχει αποδειχθει πολλες φορες οτι πολλα ζωντανα πεθαίνουν χωρις λογο..... εγω θα ελεγα χωρις εμφανή λόγο.

Υ.Γ. Ετοιμασου για περισσοτερο χρωμα στο ενυδρείο σου τωρα!!!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 219
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω βρε Νίκο.

Κάθε πρωί ήταν στη συγκεκριμένη πάνω αριστερά γωνία και όλη την υπόλοιπη μέρα αλώνιζε όλο το ενυδρείο τσιμπολογώντας συνεχώς από το βράχο.

Ότι έγινε έγινε. Το μόνο σίγουρο ότι δεν πρόκειται να ξαναπροπαθήσω για Chelmon.

Για το χρώμα, αναμένω στα καρφιά. ;)

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-146: Πολυ καλες φωτογραφιες!Με τι φωτογραφικη?Το μονο που δεν μου αρεσει ειναι η πλατη του ενυδρειου σου.Αν εβαζες καποιο φοντο απο πισω πιστευω πως θα γινοταν απλα τελειο.Με το κυανο δεν ξεμπερδεψες οριστικα? :bigemo_harabe_net-134:
Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφική είναι μια Canon EOS 500D.

Από κυανό, έχουν μείνει ελάχιστα υπολείμματα σε σημείο που σχεδόν δεν φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παρα πολυ ωραιο.....τα προβλημα τα ειναι για τα ξεπερναμε και απο τι φαινεται τα καταφερες!

Νομιζω οτι πρεπει να κατεβασεις λιγο το iso στην φωτογραφικη οταν βγαζεις τα ψαρια γιατι υπαρχει μια θωλουρα.

Παρολα αυτα ομως ειναι πολυ καλες!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τωρα το ειδα...

αυτη την φορα δεν φταιω εγω που τα τιναξε το chelmon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το λοιπόν, το DIY φωτιστικό by Nikoloutso κρεμάστηκε και έχω πάθει πλάκα.

4 Τ5 Χ 80W και συγκεκριμένα:

1 Χ ATI Aqua Blue Special

1 X ATI Blue Plus

1 X ATI Actinic

1 Korallen-Zucht Fiji Purple

Καταρχήν, το φωτιστικό σαν κατασκευή δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα ακριβά επώνυμα της αγοράς. Μάλλον τα επώνυμα πρέπει να ζηλεύουν!

Ο Νίκος έκανε καταπληκτική δουλειά και τον ευχαριστώ ιδιαιτέρως.

Όσον αφορά το φωτισμό, οι παρακάτω φωτογραφίες μιλάνε από μόνες τους.

Και οι 3 φωτογραφίες τραβήχτηκαν με ίδιες ρυθμίσεις στη μηχανή (ISO, apperture, speed) για να μπορέσει να φανεί καλύτερα η διαφορά στη φωτεινότητα.

Η μόνη αλλαγή που θέλω να κάνω, είναι να αντικαταστήσω την ακτινική με μία επιπλέον Blue Plus.

Μόνο με τα LED στο 100%

IMG_3174.jpg

LED + 1 Fiji Purple + 1 Blue Plus

IMG_3172.jpg

LED + 4 T5

IMG_3170.jpg

Έγινε επεξεργασία - amorealex
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν, το DIY φωτιστικό by Nikoloutso κρεμάστηκε και έχω πάθει πλάκα.

Καταρχήν, το φωτιστικό σαν κατασκευή δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα ακριβά επώνυμα της αγοράς. Μάλλον τα επώνυμα πρέπει να ζηλεύουν!

Ο Νίκος έκανε καταπληκτική δουλειά και τον ευχαριστώ ιδιαιτέρως.

Καταρχήν Αλέξανδρε σε ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια!!! Στη συνέχεια χαιρομαι που πραγματικα το φωτιστικό υπερικανοποιεί τις προσδοκίες σου όσο αφορα και το φωτισμό - απόδωση αλλα και ως εμφάνηση κατασκευης!!!

Ενώ ολες μου οι παραγγελίες μέχρι τωρα είναι ασημί χρώματος, η δική σου, σε μαυρο χρώμα πραγματικα... Τα σπάει!!

Οχι επειδη το εφτιαξα εγω.... αλλα πραγματικά Μπράβο μου!! :P

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα που το θυμηθηκα.... πολλοί στην παρουσίαση της κατασκευής, επειδη ΔΕΝ εχω βάλει ανεμηστηρες είπαν οτι θα ανεβαζει θερμοκρασίες και οτι αυτό κανει κακό στις λάμπες.

Για πες μας ρε Αλες, εσυ που το βλέπεις και το δουλευεις το φωτιστικό ΧΩΡΙΣ ανεμηστηρες, τι λεει απο θερμοκρασία??

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μηπως πρεπει να υπολογησεις οτι τωρα που ειναι χειμωνας και το σπιτι του Αλεξανδρου,(οπως και το καθε σπιτι) εχει χαμηλωτερη θερμοκρασια απο το καλοκαιρι???τι θα γινει οταν το καλοκαιρι το σπιτι μεσα θα βαραει 30αρια και οι τοιχοι θα ψηνουν μπιφτεκια???και αυτο το λεω παντα με την παρατηριση του διλου μου ενυδρειου που πιανω τωρα το καπακι και ειναι σαφως ποιο κρυο απο οταν ειναι καλοκαιρι...

Link to comment
Share on other sites

Για να μη χαλαμε το θέμα του Αλέξανδρου σε παραπέμπω σε ποστ που ήδη εχει απαντηθει κι αυτό!!!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69784&view=findpost&p=613416

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69784&view=findpost&p=613570

Link to comment
Share on other sites

τι εφτιαξες ρε ανθρωπε!

πολυ ομορφο κ πολυ σικ τολμω να πω!

πραγματικα εχω εντυπωσιαστει!

μπραβο ρε νικο!

alex πολυ ομορφο το ενυδρειο παει πολυ καλα κ δειχνει να ωριμαζει!

το πισω τζαμι πως δεν εχει πιασει ακομα κοραλινη?

κ εμενα ειναι το μονο κομματι στο ενυδρειο που δεν μ'αρεσει

μια αφισα μαυρη να πηγαινει κ με το φοβερο φωτιστικο :bigemo_harabe_net-64: θα ηταν ωραια αισθητικα

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα που το θυμηθηκα.... πολλοί στην παρουσίαση της κατασκευής, επειδη ΔΕΝ εχω βάλει ανεμηστηρες είπαν οτι θα ανεβαζει θερμοκρασίες και οτι αυτό κανει κακό στις λάμπες.

Για πες μας ρε Αλες, εσυ που το βλέπεις και το δουλευεις το φωτιστικό ΧΩΡΙΣ ανεμηστηρες, τι λεει απο θερμοκρασία??

Για να μην κάνουμε εικασίες, μόλις μέτρησα τη θερμοκρασία του σώματος του φωτιστικού με θερμόμετρο υπέρυθρων.

39.8 Κελσίου

:-)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το φωτιστικο το ειδα απο κοντα, ειναι αριστη κατασκευη προσεγμενο σε καθε λεπτομερια κ δεν ανεβαζει καμια θερμοκρασια. ο χρονος φυσικα θα δειξει , αλλα περαν αυτου το μηχανημα μαμει κ δερνει κ απο ποιοτητα κατασκευη κ απο εμφανιση.

καλοριζικο αλεξ, και μπραβο στο Νικο για την δουλεια του κ το μερακι του.

να προσθεσω οτι το φωτιστικο του αλεξ ειναι 1 εκατοστο αποσταση απο τα LED του που βγαζουν πολυ ζεστη οποτε το Τ5 συστημα τσιμπαει λιγο ζεστη κ απο διπλα.

Link to comment
Share on other sites

το φωτιστικο το ειδα απο κοντα, ειναι αριστη κατασκευη προσεγμενο σε καθε λεπτομερια κ δεν ανεβαζει καμια θερμοκρασια. ο χρονος φυσικα θα δειξει , αλλα περαν αυτου το μηχανημα μαμει κ δερνει κ απο ποιοτητα κατασκευη κ απο εμφανιση.

καλοριζικο αλεξ, και μπραβο στο Νικο για την δουλεια του κ το μερακι του.

να προσθεσω οτι το φωτιστικο του αλεξ ειναι 1 εκατοστο αποσταση απο τα LED του που βγαζουν πολυ ζεστη οποτε το Τ5 συστημα τσιμπαει λιγο ζεστη κ απο διπλα.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!! Οταν γουσταρεις κατι το κάνεις... αλλιως καλό ειναι να μην ασχοληθεις καθόλου!!!

Οσο αφορα τη θερμοκρασία... τα είπες και μονος σου!!

Τωρα μενει να γεμισει ο Αλεξ με ακροπόρες!! Πλεον εχει ολα τα φόντα!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγουρα το ενυδρειο σου είναι ένα απο το καλύτερα λουλούδια του forum.

Καταπληκτικές ψερουκλες και τα κοραλια σου βλέπω τουμπανιαζουν, τώρα και με το νέο φωτισμό ακόμα καλύτερα.

Όσο για το φόντο που σου λένε κάποιοι να κανείς κάτι, πες τους να το τραβήξουν 1 μετρό μπροστά και γω κατεβαίνω Αθήνα να σου το περάσω χωρίς καμία φούσκα :-)

Πέρα απο την πλάκα αν θέλεις να κανείς κάτι εύκολο μπορείς να κοψεις ένα κομμάτι πλεξι γκλας (σε οτι χρωμα θες) στις διαστάσεις της πλάτης και απλά να το στερεωσεις.

Καλη συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Παλιο θεμα, αλλα εμεινα με ανοιχτο το στομα, λυπηθηκα που το βρηκα στις αγγελιες...

Ελπιζω να εισαι καλα φιλε στην υγεια σου(ελεγες οτι ειχες καποιο θεμα) και να το δινεις για κατι καλητερο και εαν οχι, σου ευχωμαι να ειναι κατι περαστικο!!!

Θα τολμησω να ζητησω εναν επιλογο, εαν ειναι εφικτο παντα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Παλιο θεμα, αλλα εμεινα με ανοιχτο το στομα, λυπηθηκα που το βρηκα στις αγγελιες...

Ελπιζω να εισαι καλα φιλε στην υγεια σου(ελεγες οτι ειχες καποιο θεμα) και να το δινεις για κατι καλητερο και εαν οχι, σου ευχωμαι να ειναι κατι περαστικο!!!

Θα τολμησω να ζητησω εναν επιλογο, εαν ειναι εφικτο παντα!! :)

Σ' ευχαριστώ!

Το ενυδρείο είναι στις αγγελίες λόγω μετακόμισης και μη έχοντας χρόνο και κουράγιο να το ξαναστήσω.

Όταν λες επίλογο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειπε, γιατι η διαλυση του :)

Μακαρι να στησεις κατι, ισως πιο μικρο, ψραια τα μεγαλα και εντυπωσιακα και και και, αλλα θελουν μεγαλη φροντιδα, ανταηια των λιτρων τους :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...