Jump to content

Zebra Snails, Red Cherry και τρύπα στο καβούκι


Recommended Posts

Σήμερα αγόρασα δυο zebra snails. Το ενα είναι πολύ καλα! Το άλλο έχει δυο μικρες τρυπούλες στο καβούκι του και τώρα που το είδα το είχαν καβαλήσει δυο red cherry. Μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα στον σαλίγκαρο; Μπορώ να βάλω κάτι σαν "γυψο" ωστε να κλείσω τις τρυπούλες και να μην έχει πρόβλημα;

Απ'οτι έχω διαβάσει δεν μπορούν να διωρθώσουν το καβούκι τους. Αμα γίνει έγινε. Ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε tsoum έχω κι εγώ zebra snails και το καβούκι σε 2 από αυτά έχει το ίδιο πρόβλημα με αυτό που περιγράφεις. Αλλά δεν έχω γαρίδες ή κάποιο άλλο ζωντανό που παίζει να τα πειράξει. Εχεις σκεφτεί μήπως τα επηρεάζει το νερό? Το νερό που τα έχω εγώ είναι πολύ μαλακό (pH 5.5-6.0/gH2/kH3) και έχω την εντύπωση ότι τα επηρεάζει το νερό γιατί όταν τα πήρα από το petshop-που προφανώς τα είχαν σε νερό βρύσης-ήταν μια χαρά και μόλις τα έβαλα στο ενυδρείο μετα από λίγες μέρες τρύπησε το καβούκι τους. Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

η ελλειψη ασβεστιου σιγα-σιγα τα σκοτωνει.....πολλες φορες και η αμμωνια που δημιουργειται κατα τη μεταφορα τους οταν ερχονται απο το εξωτερικο.....

Link to comment
Share on other sites

η ελλειψη ασβεστιου σιγα-σιγα τα σκοτωνει.....πολλες φορες και η αμμωνια που δημιουργειται κατα τη μεταφορα τους οταν ερχονται απο το εξωτερικο.....

Για το πρωτο κομματι με βρισκεις απολυτα συμφωνο.... εχουμε και επιστημονικη τοποθετηση.... ετσι vicious??

Για το δευτερο.... με βρισκεις ασχετο... σιγουρα ομως εσυ ξερεις για να το αναφερεις.... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πρόβλημα σε μηδενικές σκληρότητες και όταν δεν έμενε πολύ φαΐ για αυτά.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Το αξιοπερίεργο όμως με αυτές τις τρύπες είναι ότι έχουν μία αρμονία στη δομή τους, είναι σαν να έγιναν με ψιλό τράπανο και έχουν κωνικό σχήμα. Πώς γίνεται αυτό ? (Τουλάχιστον αυτό έχω παρατηρήσει εγώ και το συζητούσαμε και με τον Klaz τις προάλλες).

Link to comment
Share on other sites

Το αξιοπερίεργο όμως με αυτές τις τρύπες είναι ότι έχουν μία αρμονία στη δομή τους, είναι σαν να έγιναν με ψιλό τράπανο και έχουν κωνικό σχήμα. Πώς γίνεται αυτό ? (Τουλάχιστον αυτό έχω παρατηρήσει εγώ και το συζητούσαμε και με τον Klaz τις προάλλες).

:) Δεν ξέρω τι παίζει, όντως αξιοπερίεργο...

Link to comment
Share on other sites

Τελοσπάντων υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να "μπαλώσω" τις τρύπες, ή δεν χρειάζεται γιατί δεν θα έχει πρόβλημα ο σαλίγκαρος;

Επίσης, να τα ταϊζω τίποτα; Να ρίχνω κάποιο ζεματισμένο λαχανικό που και πού όπως λένε διάφοροι;

Link to comment
Share on other sites

Τελοσπάντων υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να "μπαλώσω" τις τρύπες, ή δεν χρειάζεται γιατί δεν θα έχει πρόβλημα ο σαλίγκαρος;

Επίσης, να τα ταϊζω τίποτα; Να ρίχνω κάποιο ζεματισμένο λαχανικό που και πού όπως λένε διάφοροι;

α) να μην κάνεις τίποτα

β) Τα zebra snails τρώνε όπως είναι γνωστό κυρίως άλγη. Προφανώς δεν τα φτάνει οπότε ρίχνε καμιά ταμπλέτα άλγης και είναι ΟΚ. Κάτι θα μείνει και γι αυτά. Σε μένα δεν έχουν ακουμπήσει λαχανικό πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μαγνήτη έχω να "βαλω" στα πλαϊνα και στο πίσω τζάμι... Ουτε που θυμάμαι πότε ηταν η τελευταία φορα. Να φανταστείς, σε σημεία η σποτ είχε κάνει ματσάκια!!! (μπορεί να είναι και beard algae - δεν ειμαι σίγουρος).Ετσι όπως τα βλέπω να τρώνε τα κρατάει... για μια εβδομαδα :P:)

Ta algae wafers εννοείς έτσι; Τι πράμα είναι αυτό; Τα τρώνε και τα γκάπυ ψαρια αυτά; Γιατι εχω τα γκαπυ. Εχω πολλες red cherry και δεν ξέρω αν θα μένει τίποτα μέχρι να κουνηθούν αυτοί οι δύο! (παντως είναι απο τα πιο αργά σαλιγκάρια που έχω δει)

Link to comment
Share on other sites

Ta algae wafers εννοείς έτσι; Τι πράμα είναι αυτό; Τα τρώνε και τα γκάπυ ψαρια αυτά; Γιατι εχω τα γκαπυ. Εχω πολλες red cherry και δεν ξέρω αν θα μένει τίποτα μέχρι να κουνηθούν αυτοί οι δύο! (παντως είναι απο τα πιο αργά σαλιγκάρια που έχω δει)

Ναι, αλλά και γενικά ταμπλέτες βυθού (όπως αυτές που δίνουμε για τα pleco). Όλο και κάτι θα μείνει άμα ρίξεις βραδάκι μια δυο (όχι κάθε μέρα !)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά και γενικά ταμπλέτες βυθού (όπως αυτές που δίνουμε για τα pleco). Όλο και κάτι θα μείνει άμα ρίξεις βραδάκι μια δυο (όχι κάθε μέρα !)

Ετσι ακριβως... αφου σβησουν τα φωτα.... ριξε... οχι πολλες.... πιστεψε με.... θα τις τιμησουν!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...