Jump to content

Mayaca Fluviatilis & κερατόφυλλο


ioannadimitris

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας και καλή Σαρακοστή.

2 ερωτησούλες έχω να σας κάνω.

Έχω ένα κερατόφυλλο που από τότε που το έβαλα δεν μεγάλωσε σχεδόν καθόλου. Το έχω πιάσει με βεντούζα στο τζάμι. Μετά από 6 κουταλάκια του γλυκού αλάτι API AQUARIUM SALT για να ρίξω τα νιτρικά στο ενυδρείο μου που ξαφνικά αναίβηκαν το κερατόφυλλο πήρε την κατιούσα , το περισσότερο μαράθηκε, έχει μείνει πολύ λίγο πράσινο πάνω , το υπόλοιπο καφέ και άδειοι κορμοί, με κάνα δυο ξεκινήματα για νέα βλαστάρια. Σώζετε η κατάσταση ? Φταίει το αλάτι ???? Κάνενα άλλο απο τα φυτά μου δεν πειράχτηκε.

Σήμερα πήρα μια mayaca fluviatilis την οποία με δυσκολοία φύτεψα στο χαλίκι. Μετά από 3 ώρες που την φύτεψα την βρήκα στην επιφάνεια του νερού να επιπλέει. Μου αρέσει το φυτό διότι είναι αρκετά πυκνό και έχω 3 εγκυμονούσες γκαπύνες και το θεωρώ καλή κρυψώνα για τα μικρά. Πειράζει αν το αφήσω να επιπλέει ? ? ? Θα χαλάσει ? Δημιουργεί κάποιο άλλο πρόβλημα ? ? ? Διαφορετικά θα το δέσω με λίγη πετονιά πάνω σε πετρούλες και θα το ξαναφυτέψω.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.που το διαβασες πως για να ριξουμε τα νιτρικα μας βαζουμε ενυδρειακο αλατι....?δηλαδη την αλλαγη νερου τοτε γιατι την κανουμε..?

τι νιτρικα εχεις,και τι αλλες μετρησεις εχεις στο ενυδρειο σου..?προφανως για να καταστραφει το κερατοφυλλο που ειναι ρουφηχτρα νιτρικων,εχεις καποια ανωμαλια στο ενυδρειο σου.ισως παλι να μην μετρας σωστα....

Link to comment
Share on other sites

Ουυυυυπς νιτρικα έγραψα ????? Νιτρώδη εννοούσα !!!! Νο2 !!! ΄Μου αναίβηκαν τα Νο2 5mg και τα έριξα στο 0 με αλάτι και αλλαγές νερού. Είχα μετρήσει επίσης Νιτρικα Νο3 100 με sticks. Τώρα έχω υγρά τεστ και αύριο θα έχω καινούρια μέτρηση. H caboba caroliana που έχω αναπτύχθηκε πάρα πολύ γρήγορα την κλάδεψα , την ξαναφύτεψα και παλί μεγαλώνει. Χωρίς No3 αυτό δεν θα γινότανε πιστεύω. Οπότε......

Link to comment
Share on other sites

Ουυυυυπς νιτρικα έγραψα ????? Νιτρώδη εννοούσα !!!! Νο2 !!! ΄Μου αναίβηκαν τα Νο2 5mg και τα έριξα στο 0 με αλάτι και αλλαγές νερού. Είχα μετρήσει επίσης Νιτρικα Νο3 100 με sticks. Τώρα έχω υγρά τεστ και αύριο θα έχω καινούρια μέτρηση. H caboba caroliana που έχω αναπτύχθηκε πάρα πολύ γρήγορα την κλάδεψα , την ξαναφύτεψα και παλί μεγαλώνει. Χωρίς No3 αυτό δεν θα γινότανε πιστεύω. Οπότε......

φιλε μου κ εμενα η cabomba caroliana μεγαλωνει τρελα.....εκει που κλαδεψες τα κλαδακια ξαναπεταξαν ή συνεχιζουν κ μεγαλωνουν απο κατω τα ιδια....τα κλαδεματα τα φυτεψες κ επιασαν ευκολα??

θελω κ εγω να κλαδεψω για αυτο ρωταω..... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Κλάδεψα ενδιάμεσα στους 2 κόμπους που δημιουργεί το κοτσάνι.

Τα καινούρια κλαδέματα τα γύμνωσα 4-5 πόντους από κάτω και τα φύτεψα ξανά. Μεγαλώνουν σαν τρελλά.

Το αρχικό φυτό από όσο ξέρω θέλει το χρόνο του για να δημιουργήσει νέα κορυφή και να αρχίσει να ρίχνει πάλι ύψος.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ θα κλαδεψω κ εγω γιατι χρειαζεται...ετοιμη να βγει εξω απο το νερο ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αν δεν έγερνε στην επιφάνεια του νερού , θα έβγαινε από το νερό 7-8 πόντους !!!!

Link to comment
Share on other sites

Tελικά τι να κάνω με την mayaca ??? Να την αφήσω να επιπλέει ή να την φυτέψω δένοντας την με πετονιά σε πετρούλες ?

Link to comment
Share on other sites

................................

Τα καινούρια κλαδέματα τα γύμνωσα 4-5 πόντους από κάτω και τα φύτεψα ξανά. Μεγαλώνουν σαν τρελλά.

....................................

Τα κλαδέματα δεν τα γυμνώνουμε. Τα φυτεύουμε όπως είναι.

Tελικά τι να κάνω με την mayaca ??? Να την αφήσω να επιπλέει ή να την φυτέψω δένοντας την με πετονιά σε πετρούλες ?

Να την φυτέψεις στο χαλίκι - υπόστρωμα.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...