Jump to content

Προτεινόμενη τροφή για apistogramma cacatuoides


Recommended Posts

Σε ιδέες με έβαλε ο φίλος petran, και κατόπιν εντατικής παρακολούθησης, διαπίστωσα και ο ίδιος ότι οι αποξηραμένες τροφές που ταΐζω, δεν είναι και ότι καλύτερο θα προτιμούσαν τα αγαπημένα μου apistogramma cacatuoides.

Έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη (αποξηραμένη)τροφή που θα εκτιμήσουν, πέρα από τις ζωντανές τις οποίες δεν είναι εύκολο να βρίσκονται σε καθημερινή βάση;

Στο προφίλ του ψαριού από διάφορες πηγές δεν αναφέρεται κάτι συγκεκριμένο!

Μια δοκιμασμένη μάρκα-είδος θα με βοηθούσε πολύ να ικανοποιήσω τα φιλαράκια μου, βάζοντας την στην επόμενη παραγγελία. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που "βοήθησα"... :thumbup:

...ή μήπως σου δημιούργησα νέα προβλήματα; :o

Δεν θυμάμαι αν στο είπα, πάντως τρελαίνονται για κατεψυγμένα bloodworms, όσο κι αν με "ταλαιπωρεί" η διατήρησή τους. Για άλλη αποξηραμένη, θα ήθελα κι εγώ να μάθω πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τα cacatoo, αλλά τα δικά μου Apistrogramma inca φαίνεται να προτιμούν την Tetra Pro Colour (με τα κόκκινα στρογγυλά φυλαράκια). Τους σπάω τα φυλλαράκια για να τα τρώνε πιο εύκολα και τρελαίνονται. Έχω παρατηρήσει τα χρώματά τους να γίνονται πιο έντονα μερικές φορές όταν ταίζω με αυτή την τροφή.

Γενικά πάντως νομίζω ότι είναι σημαντικό να μην τρώνε συνέχεια το ίδιο, αλλιώς το βαριούνται γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο πιστεύω πως ένας από τους βασικούς παράγοντες για να κρατιέται πάντα το ενδιαφέρον για τα ενυδρεία, είναι και το συνεχές ψάξιμο-ανακάλυψη νέων πραγμάτων.

Οπότε δίνε ιδέες εσύ :thumbup:

Για τα κόκκινα σκουλήκια έχω διαβάσει πως μπορεί να εγκυμονούν κινδύνους για την υγεία των ψαριών, οπότε προσπαθώ να αποφεύγω συχνό τάϊσμα μ αυτά.

Torm μια δοκιμή θα μας λύσει την απορία.

Από βδομάδα σκέφτομαι να κάνω μια παραγγελία για άλλα πράγματα, και είναι ευκαιρία να πάρω και κάτι καλό για τα απιστο.

Μόλις τα δοκιμάσω θα σας ενημερώσω.

Πάντως και αν κάποιος άλλος φίλος έχει καμιά δοκιμασμένη ιδέα ας μας την γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...