Jump to content

iks aquastar alpha- PH controller


Recommended Posts

Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος;

Είναι αξιόπιστο εργαλείο;

Αξίζει να το αγοράσει κανείς ή υπάρχει κάτι καλύτερο στην κατηγορία, στα ίδια επίπεδα τιμής;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το έχει κανείς :thumbup:

Και εγώ σκέφτομαι να αγοράσω το ίδιο και θα ήθελα την προσωπική γνώμη κάποιου που τον έχει.

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι έχει 5 χρόνια εγγύηση και κάπου διάβασα ότι είναι πλήρως ψηφιακός ενώ οι υπόλοιποι ανάλογης τιμής (πχ Milwaukee) δεν είναι. Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο ή αν δεν κατάλαβα σωστά.

Πάντως αν κάποιος έχει προσωπική γνώση και άποψη, θα βοήθαγε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι ότι πλέον η IKS έχει επίσημα αντιπρόσωπο και στην ελλάδα που θα τον βρείς ΕΔΩ.

Επίσης για οποιαδήποτε πληροφορία μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του μέσα από το Aquazone στην κατηγορία IKSAQUA-BYPAPKO και να σου λύσει οποιαδήποτε απορία σχετικά με το συγκεκριμένο προιόν που σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έχω κάποια απορία τεχνικής φύσεως, τα βασικά χαρακτηριστικά αναγράφονται και στο site του κατασκευαστή.

Περισσότερο θα με ενδιέφερε να ακούσω κάποια γνώμη από άτομα που το έχουν χρησιμοποιήσει.

*Δυστυχώς για μένα προσωπικά το αβαντάζ της αντιπροσωπείας στην Ελλάδα δεν ισχύει γιατί μένω στο Βέλγιο…. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να έχεις απάντηση σε αυτό το ερώτημα, καθώς μέχρι πρόσφατα προιόντα της IKS μπορούσες μόνο να προμηθευθείς από eshop του εξωτερικού. Οι ελάχιστοι που γνωρίζω στην Ελλάδα με προϊόντα αυτής της εταιρείας έχουν το computer aquastar και όχι το απλό pH controller.

Τα αναλογικά από όσα έχω ακούσει και δει στην πράξη έχουν διάφορα προβληματάκια στην πορεία. Εγώ θα το προτιμούσα πάντως σε σχέση με κάποιο αναλογικό. Άλλωστε η τιμή του μάλλον βγαίνει στα ίδια περίπου επίπεδα με κάποιο άλλο αντίστοιχα αξιόπιστης εταιρείας (π.χ. Tunze). Σχετικά με την εγγύηση προφανώς (αναφέρεται στο site της IKS) ισχύουν τα ίδια που ισχύουν και εδώ, αγοράζοντάς το από κάποιο αξιόπιστο ευρωπαϊκό eshop.

Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτησή μου στην ελληνική αντιπροσωπεία, η τιμή που μου είπαν είναι περίπου 60 ευρώ παραπάνω από ότι εάν το πάρω από γνωστό αξιόπιστο ευρωπαϊκό eshop :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη νομίζω πως έχεις δίκιο.

Μάλλον δεν το έχει χρησιμοποιήσει κανείς μέχρι τώρα.

Με την ευκαιρία όμως που αναφέρεις για τα computer aquastar.

Σε γενικές γραμμές βλέπω πως προσφέρουν πάρα πολλές δυνατότητες ρυθμίσεων, το κόστος όμως είναι όχι ευκαταφρόνητο γιατί φαντάζομαι πως κάθε μοντούλ που χρησιμοποιεί, το αγοράζουμε ξεχωριστά από τον κεντρικό υπολογιστή.

Προσωπικά θα με ενδιέφερε η απόκτηση ενός τέτοιου μηχανήματος αλλά αξίζει το κατιτί παραπάνω (όχι και λίγο)που θα πρέπει να πληρώσω, σε σχέση πάντα με τον απλό ph controller;

Να υπενθυμίσω πως είμαι νέος στο χόμπι, με πολλά σχέδια για το μέλλον όμως.

Από την άλλη ίσως πολλές από τις δυνατότητες που προσφέρει ίσως να μην τις χρησιμοποιήσω ποτέ…

Η ερώτηση βέβαια είναι υποκειμενική, αλλά μια δεύτερη γνώμη είναι πάντα ευπρόσδεκτη και μπορεί να βοηθήσει στην επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον προγραμματίζεις για το μέλλον κάποιο υψηλών απαιτήσεων σύστημα το προτείνω ανεπιφύλακτα. Οι αυτοματισμοί έχουν πολλές εφαρμογές στα ενυδρεία μας. Ένα τέτοιο σύστημα μπορεί να βοηθήσει στην παρακολούθηση και έλεγχο των παραμέτρων μέσα από ένα κεντρικό υπολογιστή. Πέραν του πρακτικού του πράγματος (λιγότερο diy=λιγότερα καλώδια και πατέντες ή λιγότερες ασυμβατότητες) έχει τα θετικά ότι υπάρχουν update στο software όπως και η εξέλιξη νέων εφαρμογών που θα συνεργάζονται με την ήδη υπάρχουσα συσκευή. Επίσης ένα θετικό είναι ότι σαφώς μπορείς να αγοράζεις το κάθε module χωριστά ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Σε καμμία περίπτωση ένα τέτοιο μηχάνημα δεν υποκαθιστά την προσωπική παρατήρηση και ενασχόληση του χομπίστα, όμως είναι μία πολύ καλή και αξιόπιστη λύση, όταν λείπουμε πολλές ώρες από το σπίτι (ή όπου αλλού βρίσκεται εγκατεστημένο το ενυδρείο)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...