Jump to content

Μονομαχοι


yahelin

Recommended Posts

Kalispera sas,molis vrika to site sas k eipa na graftw giati thelw plirofories sxetika me tous monomaxous, :thumbup: Diavasa arketa giauta ta psaria k simera apektisa to prwto mou zeugari!Ta exw se ena 5litro enodreiaki gia arxi alla apo oti eida o arsenikos peiraze sinexeia tin thilikia k tous xwrisa giati den iksera an itan logw zeugarwmatos (pou poli amfivallw ) i apli epithesi.Pws borw na to katalavw auto k pws borei to zeugarwma anamesa sta 2 na petixei?Tha ektimous idiaitera tin apantisi sas!

Euxaristw!

Καλησπέρα σας,μόλις βρήκα το site σας k είπα να γραφτώ γιατί θέλω πληροφορίες σχετικά με τους μονομάχους, :thumbup: Διάβασα αρκετά γιαυτα τα ψαρια k σήμερα απέκτησα το πρώτο μου ζευγάρι!Τα έχω σε ένα 5λίτρο "ενυδρειακι" για αρχή αλλα από ότι είδα ο αρσενικός πείραζε συνεχεια την θηλυκιά k τους χώρισα γιατί δεν ήξερα αν ήταν λόγω ζευγαρώματος (που πολύ αμφιβάλλω ) η απλή επίθεση. Πως μπορώ να το καταλάβω αυτό k πως μπορεί το ζευγάρωμα ανάμεσα στα 2 να πετύχει? Θα εκτιμούς ιδιαιτερα την απάντηση σας!

Ευχαριστώ!

***Mode Note***

Εγινε μεταφραση του ποστ και του τιτλου απο Greeklish για να μη σβηστει στο μελλον.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36642

Ευχαριστω για την κατανοηση.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

καλώς ήλθες! :thumbup:

ο κανονισμός του φόρουμ αναφέρει πως όλα τα μέλη θα πρέπει να γράφουν με ελληνικούς και μικρούς χαρακτήρες...

όσο για τις πληροφορίες μπορείς να δεις...

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1029

και φυσικά να χρησιμοποιήσεις την μηχανή αναζήτησης του φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ,επισκεφτηκα το σα'ι'τ που μου ειπες, διαβασα ολα οσα ηθελα, αν υπαρχει καποιος που να εχει μονομαχους θα ηθελα πολυ να μου πει οτιδηποτε πρεπει να ξερω γιαυτους!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε :thumbup:

πρωτα πρωτα δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα σε 5 λιτρα δεν μπορει να ζησει ουτε ενας μονομαχος αξιοπρεπως... :D ποσο ακομα να εχψεις δυο και να ζητας αναπαραγωγη...(που απο οσα ξερω ειναι και δυσκολη)

εγω θα σε συμβουλευα αν σου αρεσουνε οι μονομαχοι να παρεις ενα 25 λιτρα ενυδρειακι και να το φτιαξεις αναλογα...

αυτα απο μενα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ,επισκεφτηκα το σα'ι'τ που μου ειπες, διαβασα ολα οσα ηθελα, αν υπαρχει καποιος που να εχει μονομαχους θα ηθελα πολυ να μου πει οτιδηποτε πρεπει να ξερω γιαυτους!

:thumbup::D

Ετσι πρεπει να εχεις τουλαχιστον ενα 20λ για τον μονομαχο.....οσο για την αναπαραγωγη πρεπει να μαθεις πολλα πραγματα ακομα.............. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ,επισκεφτηκα το σα'ι'τ που μου ειπες, διαβασα ολα οσα ηθελα, αν υπαρχει καποιος που να εχει μονομαχους θα ηθελα πολυ να μου πει οτιδηποτε πρεπει να ξερω γιαυτους!
Πατησες και το λινκ απο κατω που λεει "κλικ ΕΔΩ για το Αναλυτικό Προφίλ"?

Εχει πολλες πληροφοριες μαζεμενες εκει αναλυτικα, μεχρι και βιντεο με ενυδρειο μονομαχου και αναπαραγωγη.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι εψαξα εκει που μου ειπατε, το ξερω οτι θα χρειαστω μεγαλυτερο ενυδρειο, απλα πηρα ενα ζευγαρι,κ τελικα η θηλυκια κανει παρεα με τα αλλα ψαρια μου και ο μονομαχος εμεινε μονος του.Σκεφτομαι οθτως η΄αλλως να αγορασω ενα να φτιαξω πυκνη βλαστηση και να το προσπαθησω!Οποιαδηποτε πληροφορια και συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη!!!Αναμενω απαντησεις,

Ευχαριστω και συγνωμη για το πρωτο ποστ που εγραφα με αγγλικους χαρακτηρες,κεκτιμενη ταχυτητα βλεπεις!

Link to comment
Share on other sites

Ναι εψαξα εκει που μου ειπατε, το ξερω οτι θα χρειαστω μεγαλυτερο ενυδρειο, απλα πηρα ενα ζευγαρι,κ τελικα η θηλυκια κανει παρεα με τα αλλα ψαρια μου και ο μονομαχος εμεινε μονος του.Σκεφτομαι οθτως η΄αλλως να αγορασω ενα να φτιαξω πυκνη βλαστηση και να το προσπαθησω!Οποιαδηποτε πληροφορια και συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη!!!Αναμενω απαντησεις,

Ευχαριστω και συγνωμη για το πρωτο ποστ που εγραφα με αγγλικους χαρακτηρες,κεκτιμενη ταχυτητα βλεπεις!

Εχεις και αλλα ψαρια στο 5λιτρο ενυδρειο ή εχεις ενα μεγαλυτερο????? :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ναι εψαξα εκει που μου ειπατε, το ξερω οτι θα χρειαστω μεγαλυτερο ενυδρειο, απλα πηρα ενα ζευγαρι,κ τελικα η θηλυκια κανει παρεα με τα αλλα ψαρια μου και ο μονομαχος εμεινε μονος του.Σκεφτομαι οθτως η΄αλλως να αγορασω ενα να φτιαξω πυκνη βλαστηση και να το προσπαθησω!Οποιαδηποτε πληροφορια και συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη!!!Αναμενω απαντησεις,

Ευχαριστω και συγνωμη για το πρωτο ποστ που εγραφα με αγγλικους χαρακτηρες,κεκτιμενη ταχυτητα βλεπεις!

απο οτι εχω διαβασει, οι μονομαχοι ειναι περιεργα ψαρια, ακομη και στο ζευγαρωμα!! Πρεπει να ειναι χωρια για καποιο διαστημα αλλα τα ενυδρεια κοντα για να βλεπονται, αρσενικο θυληκο, αφου συνηθισουν ο ενας τον αλλο τα βαζουμε μαζι (ο αρσενικος πρεπει να εχει ετοιμασει την φωλια, να κανει δηλαδη φυσαλιδες στο ενυδρειο στην επιφανεια του νερου) αφου γεννησει το θυληκο τα χωριζεις παλι...!!

ολα αυτα τα απλα πραγματακια!! :thaman::thaman:

καλη επιτυχια..!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλως ήρθες στο forum αλλά και στο χόμπι γενικότερα!

Πρέπει να ξέρεις ότι οι μονομάχοι είναι πολύ παράξενα ψάρια γι' αυτό είναι καλύτερα να τα διατηρείς μόνα τους.

Τώρα όσον αφορά τις μονομαχίνες συνήθως οι αρσενικοί δεν τις ''ανέχονται'' στην περιοχή τους. Μόνο κατα την περίοδο του ζευγαρώματος πρέπει να βάλουμε μία στο ενυδρείο μας και μετά να την ξαναβγάλουμε γιατί αρχίζει να της επιτίθεται!!!

Καλή συνέχεια στο χόμπι και για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

Φιλικά

Ορέστης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θελω και γω βοηθεια με τον μονομαχο μου μηπως μπορειται να με βοηθεισαιτε???????

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ

Εχεις ανοιξει ηδη θεμα για να ρωτησεις τις αποριες σου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=39855

Σου εχω στειλει ηδη ΠΜ (προσωπικο μυνημα - δες πανω δεξια στη σελιδα εκει που λεει "Νεα πρ. μηνυματα" και κανε του κλικ) οπου σου εξηγω οτι δεν κανουμε δημοσιευσεις οπου ναναι και ασχετες με το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Πατησες και το λινκ απο κατω που λεει "κλικ ΕΔΩ για το Αναλυτικό Προφίλ"?

Εχει πολλες πληροφοριες μαζεμενες εκει αναλυτικα, μεχρι και βιντεο με ενυδρειο μονομαχου και αναπαραγωγη.

;)

καλημερα.ειμαι καινουργιοσ και εγω.εχω ενυδρειο 60λ φυτεμενομε ενα μονομαχο και τρεισ μονομαχινες.θελω συμβουλες.ειναι καλα ετσι,τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.ειμαι καινουργιοσ και εγω.εχω ενυδρειο 60λ φυτεμενομε ενα μονομαχο και τρεισ μονομαχινες.θελω συμβουλες.ειναι καλα ετσι,τι πρεπει να κανω?

Εσύ πως τα βλέπεις τα πράγματα? Τα πάνε καλά μεταξύ τους? Οι συμπεριφορές των μονομάχων έχουν να κάνουν και με τους χαρακτήρες τους, οπότε δεν μπορούμε να σου απαντήσουμε σαν να μιλάμε για κάποιον γενικό κανόνα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.ειμαι καινουργιοσ και εγω.εχω ενυδρειο 60λ φυτεμενομε ενα μονομαχο και τρεισ μονομαχινες.θελω συμβουλες.ειναι καλα ετσι,τι πρεπει να κανω?

Εσύ πως τα βλέπεις τα πράγματα? Τα πάνε καλά μεταξύ τους? Οι συμπεριφορές των μονομάχων έχουν να κάνουν και με τους χαρακτήρες τους, οπότε δεν μπορούμε να σου απαντήσουμε σαν να μιλάμε για κάποιον γενικό κανόνα!!!

συγνωμη που διακοπτω την συζητηση σας αλλα χαλαμε το θεμα της κοπελιας.ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - giorginakos
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που διακοπτω την συζητηση σας αλλα χαλαμε το θεμα της κοπελιας.ευχαριστω

Τι ακριβώς εννοείς για ένα θέμα που έχει παγώσει/λήξει από τον Απρίλιο του 2010? Το ότι συμμετέχει και συντονιστής στην κουβέντα δεν είναι αρκετό για να μην κάνεις την σφήνα/παρατήρησή σου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εσύ πως τα βλέπεις τα πράγματα? Τα πάνε καλά μεταξύ τους? Οι συμπεριφορές των μονομάχων έχουν να κάνουν και με τους χαρακτήρες τους, οπότε δεν μπορούμε να σου απαντήσουμε σαν να μιλάμε για κάποιον γενικό κανόνα!!!

Μια χαρα τα πανε.Μονο οταν πλησιαζουν την περιοχη του τις διωχνει.Στην συνεχεια ολα πανε καλα.ακομα και την ωρα του φαγητου ειναι ολοι ηρεμοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...