Jump to content

Geso Rimless ύφαλος


geso

Recommended Posts

ομορφιες...

αναμενουμε τη συνεχεια.... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Με τι ξυλο θα το επενδυσεις??

Παραγγελειες δεχεσαι για επιπλο?? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

άριστος σχεδιασμός εγγυημένο αποτέλεσμα :ninja:

ένα από τα βασικά προβλήματα που αντιμετώπισα είναι ότι στην Ελλάδα δεν έχει κανείς κατασκευαστής ενυδρείον την εμπειρία σε rimless κατασκευή, αυτό λύθηκε με φίλο από την άλλη άκρη του Ατλαντικού,

για rimless ενυδρείο θα χρησιμοποιούσα πιο χοντρά τζαμιά , αυτό είναι το < κόλπο > ? η θα τα έκανα μούσκεμα ?

κατά τη γνώμη μου η βάση πρέπει να στηρίζεται σε <πόδια> και να μην υπάρχει επαφή ολόκληρης πλευράς της βάσης με το έδαφος , αν για οποιοδήποτε λογο αρχίσει να διαβρώνετε θα το δεις αργά και δεν θα μπορείς να κάνεις πολλά για να το διορθώσεις , απόφυγε <τυφλά> σημεία

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο George! :ninja: καλή συνέχεια με το έργο!

Πάντως θα συμφωνήσω με τον Τάσο ότι παρότι ανοξύδωτο το αλάτι κάνει θαύματα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ωχ .. εγώ πάλι νόμιζα ότι ήταν γαλβάνιζε , δεν πρόσεξα το inox που γράφει παραπάνω :ninja:

δεν κινδυνεύει από διάβρωση , επιφανειακή σκουριά θα εμφανιστεί στις κολλήσεις και τίποτα περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Εδώ φαίνεται να κάνει καλή δουλεία επιβλέπον εργοδηγός !!! :ninja:

post-2706-1268586047_thumb.jpg

Σας στα έχω πει ξανά αυτά. Σε κάθε ομάδα, πρέπει για να παράγει έργο, να υπάρχει και ένας προϊστάμενος ο οποίος ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ το έργο. Τι να κάνουμε τώρα, δυστυχώς αυτόν τον άχαρο και υπεύθυνο ρόλο τον έχω αναλάβει εγώ. Το αποτέλεσμα όμως…;;; :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σας στα έχω πει ξανά αυτά. Σε κάθε ομάδα, πρέπει για να παράγει έργο, να υπάρχει και ένας προϊστάμενος ο οποίος ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ το έργο. Τι να κάνουμε τώρα, δυστυχώς αυτόν τον άχαρο και υπεύθυνο ρόλο τον έχω αναλάβει εγώ. Το αποτέλεσμα όμως…;;; :ninja:

Γεια σου ρε καπετανιε! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σας στα έχω πει ξανά αυτά. Σε κάθε ομάδα, πρέπει για να παράγει έργο, να υπάρχει και ένας προϊστάμενος ο οποίος ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ το έργο. Τι να κάνουμε τώρα, δυστυχώς αυτόν τον άχαρο και υπεύθυνο ρόλο τον έχω αναλάβει εγώ. Το αποτέλεσμα όμως…;;; :D

Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση εγώ βλέπω δύο εργοδηγούς. Εσένα και τον Βασίλη.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση εγώ βλέπω δύο εργοδηγούς. Εσένα και τον Βασίλη.

Δημητρη,ο εργοδηγος παντα εχει τα χερια σταυρωμενα πισω.......οχι στις τσεπες :D

Link to comment
Share on other sites

άριστος σχεδιασμός εγγυημένο αποτέλεσμα ;)

για rimless ενυδρείο θα χρησιμοποιούσα πιο χοντρά τζαμιά , αυτό είναι το < κόλπο > ? η θα τα έκανα μούσκεμα ?

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει 15cm τζάμι,από επικοινωνία που είχα με πέντε καλούς κατασκευαστές USA για την κατασκευή μου, οι τέσσερις πρότειναν 1/2" = 1.27 cm αν δεν κάνω λάθος,ο ένας 3/4"= 1.9 cm, φυσικά παίζει ρόλο και ο τρόπος που θα κολλήσεις τα τζάμια, όταν θα το γεμίσω και το τεστάρω θα τραβήξω φώτο να σου δείξω. :D

Link to comment
Share on other sites

Δειχνει φοβερο μονο απο τα σχεδια,το φανταζομαι γεματο! :huh:

Ηθελα να ρωτησω μηπως ξερεις ποιο προγραμμα χρησιμοποιηθηκε για την 3D αποικονηση του σχεδιου.

Εσυ τα εφτιαξες τα σχεδια?Θα μου ηταν πολυ χρησιμο κατι τετοιο.

Ευχαριστω και συγνωμη για την ασχετη με το ενυδρειο δημοσιευση. ;)

Καλη συνεχεια.... :unsure:

Έχω και κάποια πμ από παιδιά για αυτό,το σχέδιο το έφτιαξα εγώ με google sketchup. :D

Link to comment
Share on other sites

Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση εγώ βλέπω δύο εργοδηγούς. Εσένα και τον Βασίλη.

ο basil είναι προϊστάμενος του εργοδηγού.... :D

post-2706-1268689060_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω και κάποια πμ από παιδιά για αυτό,το σχέδιο το έφτιαξα εγώ με google sketchup. :D

Περιεργο...το ιδιο χρησιμοποιω και δεν εχω αυτο το αποτελεσμα! :huh:

spam τελος! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το ενυδρείο στήθηκε πρόχειρα σε μια ήσυχη γωνία έτυμο να τεσταριστεί.

post-2706-1272225132_thumb.jpg

Για διαρροές,και για να δούμε την κοιλιά που θα κάνει το τζάμι χωρίς κόντρες, μας έστειλαν και από την NASA έναν μετρητή που έδειξε 67,2+ χιλιοστά όταν το ενυδρείο είναι άδειο. :thumbup:

post-2706-1272225989_thumb.jpg

Το ενυδρείο γέμισε με νερό χωρίς να έχουμε διαρροές.

post-2706-1272226845_thumb.jpg post-2706-1272226860_thumb.jpg

Αποτέλεσμα μέτρησης στην αντοχή τής πιέσεις του νερού 67,3+ χιλιοστά, ένα χιλιοστό διαφορά, πάνω από τις προσδοκίες μου, περίμενα τουλάχιστον τρία χιλιοστά κοιλία!!

post-2706-1272227457_thumb.jpg

Και μια αναμνηστική φώτο με τον δημιουργό pol 21,που είναι ήρωας που με αντέχει και με ανέχεται!!! :D

post-2706-1272227921_thumb.jpg

Το άλλο Σαββατοκύριακο θα μεταφερθεί σπίτι μου για τα υδραυλικά και την συνέχεια του στησίματος.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μπράβο βρε Γιώργη με το καλο :thumbup: , και οτι χρειαστείς ξερεις.... :thumbup:

έτσι όπως βλέπω τους πύργους υπερχειλισεις στο πλάι κάτι μου θυμίζει ....... :D

Έγινε επεξεργασία - panosk
Link to comment
Share on other sites

μπράβο βρε Γιώργη με το κάλο :thumbup: , και οτι χρειαστείς ξερεις.... :thumbup:

έτσι όπως βλέπω τους πύργους υπερχειλισεις στο πλάι κάτι μου θυμίζει ....... :D

Κι εμενα,κι εμενα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι το πας πολυ αργα και προσεκτικα και το τελικο αποτελεσμα θα ειναι απλα φανταστικο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γιωργο,ειχαμε καποια προοδο;

Βαλε καμμια φωτογραφια :(

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ακομα περιμενουμε φωτο ..... εχουμε κανενα φωτογραφικο υλικο?? ΟΟΟΟΕΕΕΕΕΩΩΩΩ???????? ;)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελειώνω τις σωληνώσεις.... B) και εκτός από ένα σύστημα βαρυντικής τροφοδοσίας που ετοιμάζω για να τροφοδοτώ διάφορα μηχανήματα(λιγότερες αντλίες για οικονομία στο ρεύμα) δεν έχω κάτι άλλο,όταν τελειώσω και το aquascape θα ανεβάσω . ;)

Link to comment
Share on other sites

χμ... ειμαι περιεργος τι ''μικροθαυματα'' εχεις φτιαξει.... ;) (cant wait)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αγαπητέ έχουμε κάποιο update από το πολύ ενδιαφέρον project σου;Μπορείς να βάλεις μία φώτο από μία γωνία του ενυδρείου να δώ πως έχει κάτσει η σιλικόνη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...