Jump to content

Κιτρινιλα....


mictsan

Recommended Posts

καλός σας βρήκα παιδιά!

είπα κ εγω να αρχίσω το πρώτο που ενυδριακι μετα απο απο αρκετο διαβασμα στο φορουμ.. πήρα το κλασικό πλεον ενιδρύo του καρφουρ που ειναι 120 λιτρα και εχει μεσα το φιλτρο biobox2.. εβαλα μεσα υαλοβάμβακα σφουγγαρι και μακαρόνι οπως εχω διαβάσει οτι χρειαζετε.. έστρωσα υπόστρωμα της τερα και απο πάνω χαλίκι και εχω φυτέψει και μερικα φυτα που παρήγγειλα απο το e-bay..

το προβλημα ειναι οτι εβαλα και 2 ριζες αρκετα μεγαλες και απο οτι φενεται δεν τις επλενα οσο καλα έπρεπε με αποτελεσμα να εχει το νερο μου μια κιτρινιλα η οποια κ μετα απο μια αλλαγη νερου δεν υποχώρησε σχεδον καθολου.. έριξα και ενα βελτιωτικό που που πρωτινέ ο υπαλληλος απο το πετ σοπ που λεγετε clear water tis terta αλλα παλι τιποτε..

υπαρχει κατι που μπορω να κανω κια να καθαρισει το νερο χωρις να βγαλω τις ριζες εξω για βρασιμο επειδή ειναι αρκετα και μεγαλες κ ειναι λιγο προβληματάκι?

ευχαριστώ!

ps η φωτο ειναι χωρις τα φυτα...

post-17663-1266591015_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να τα βράσεις μπορείς να τα βάλεις σε ένα κουβά με νερό το οποίο θα το αλλάζεις κάθε μέρα για αρκετό καιρό ώστε να βγάλουν όλη την κιτρινίλα, αλλά και πάλι μπορεί να σου βγάλουν λίγο, ή μπορείς να τα αφήσεις στο ενυδρείο και με συνεχόμενες αλλαγές θα φύγει. Πάντως πληροφοριακά να σου πω πως πολλοί από εμάς (μαζί κι εγώ) πάμε και αγοράζουμε έτοιμα σκευάσματα του εμποριού και χρησιμοποιούμε και τύρφη για να διατηρούμε αυτή την κιτρινίλα γιατί εκτός από τις ευεργετικές ιδιότητες που έχουν τα ξύλα (χουμικά, τανίνες, μείωση pH με φυσικό τρόπο) δίνει και ένα βιοτοπικό/φυσικό αποτέλεσμα προσομοιώνοντας έτσι τα νερά συγκεκριμένων ποταμών.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις φυτα βαλε ενεργο ανθρακα στο φιλτρο.

Αλλιως περιμενε μερικους μηνες και θα καθαρισει τελειως μονο του.

βασικα ξεχασα να το αναφερω αυτο.. στο πετ σοπ μου έδωσαν και ενα σακουλάκι ενεργο ανθρακα κινέζικο γιανα καθαρίσει και καλα.. το επλενα ομως κανα μισάωρο να φύγει η μαυριλα αλλα αυτος οσο πήγαινε και εβγαζε πιο μαυρο οποτε δεν τον εβαλα καθολου γιανα μην μαυρισει το νερο.. βασικα ομως εχω μεσα αρκετα φυτα 4-5 ανουμπιες και διαφορα αλλα..

οπότε λέτε να μην τον βάλω καθόλου και να το αφήσω ετσι κίτρινο???

Link to comment
Share on other sites

παιδιά λεω να βαλω μεσα κανενα ψαρακι να αρχίσει το άζωτο να δουλεύει..

τι προτείνετε να βαλω? ανθεκτικό και να μην τρώει τα φυτά?

Link to comment
Share on other sites

Ο κυκλος του αζωτου δεν θα ξεκινησει με το να βαλεις ψαρι μεσα.

Διαβασε το λινκ για το τι πρεπει να κανεις.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162

Link to comment
Share on other sites

παιδιά λεω να βαλω μεσα κανενα ψαρακι να αρχίσει το άζωτο να δουλεύει..

τι προτείνετε να βαλω? ανθεκτικό και να μην τρώει τα φυτά?

μη βαλεις ακομα ψαρι, το ενυδρειο σου δεν εχει στρωσει..

(θελει τουλαχιστον κανα μηνα χωρις ψαρι μεσα)

προτεινω να βαλεις γκαπυ...οταν θα ναι ετοιμο,

πολυ ωραια ψαρακια, μικρα χρωματιστα και γεννανε και ευκολα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αν βάλλεις ψάρι για να ξεκινήσει ο κύκλος απλά θα σκοτώσεις το ψάρι

Link to comment
Share on other sites

αν βάλλεις ψάρι για να ξεκινήσει ο κύκλος απλά θα σκοτώσεις το ψάρι

ή θα ειναι με τα τεστακια και του κουβαδες για αλλαγη νερου στο χερι καθε μερα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

προτεινω να βαλεις γκαπυ...οταν θα ναι ετοιμο,

πολυ ωραια ψαρακια, μικρα χρωματιστα και γεννανε και ευκολα! :thumbup:

Ειναι ευκολα ψαρια μεν αλλα αφου μπουν σε καλα στρωμενο ενυδρειο.

Απο τη συνθεση των ψαριων που σκεφτεται να βαλειαπλα θα επιλεξει να ειναι το πιο σκληροτραχηλο και οχι βυθοψαρο.

Και ενα-ενα τα ψαρια ή πολυ μικρες ομαδες αν ειναι μικρα σμηνοψαρα, για να προλαβαινει να στηνονται οι αποικιες με βακτηρια στα υλικα του φιλτρου πριν μπει η επομενη ομαδα.

Υπολογισε να ολοκληρωθει η εισαγωγη ολων των ψαριων σε 3-4 μηνες με τελευταια τα βυθοψαρα και τυχων γαριδοειδη γιατι μπορει το φιλτρο να θελει 20-40 μερες αλλα ο βυθος στρωνει σε 2-4 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...